جمعبندی از بررسی یک پرونده - در حاشیه افشاگری علیه خانم گیتی شیرزاد

به خاطر فعالیت آزادانه سران شکنجه و جنایت، نمی توان کسانی را که همین امروز می‌توانند محیط زندگی و کار فراریان از ایران را به خطر بی‌اندازند، نادیده گرفت و از مخاطراتی که امثال خانم شیرزاد می‌تواند برای فراریان از ایران بیافریند، گذشت کرد. زندانیان سیاسی که تحت سرپرستی ایشان شکنجه شده‌اند، حق دارند که امروز به ایشان برای دسترسی به اطلاعات فعالیت سیاسی‌شان، اعتماد نکنند.

من (مینو همیلی) از طرف گروه ضدجاسوسی تندر از همه دوستان، فعالان سیاسی و زندانیان سیاسی سابق که در روشن شدن پرونده خانم گیتی شیرزاد ما را حمایت کردند سپاسگزار هستم.

خانم شیرزاد همانند سایر زندانیان سیاسی که در زندان‌های جمهوری اسلامی در فضای خفقان و فشار قرار گرفته‌اند و همانند تعدادی دیگر به اعمالی دست زدند که اگر آزاد بودند انجام نمی دادند، بی تردید خود قربانی‌ هستند. اما نقش مسؤلیت افراد در زندان مهم است و نمی توان نسبت به آن بی تفاوت بود. افرادی مانند گیتی شیرزاد نه تنها احساس مسؤلیت نکردند بلکه به درجه‌ای پایین‌تر از آن سقوط کرده و بعد از آزادی هم در ادامه همان نقشی که در زندان داشتند به مدارس سطح سنندج و سقز می‌رفتند و دانش‌آموزان را به انزجار از اپوزیسیون و همکاری با حاکمیت فرا می‌خواندند.

می‌دانیم که شکنجه‌گران و حاکمان ستم‌گر که در عین آزادی و در قدرت آدم می کشتند و جنایت می‌کردند، امثال رفسنجانی و روحانی، آزادانه در مراجع بین المللی بر مسند می نشینند و حکومت می‌کنند. حساب سران اعدام و شکنجه و کسانی که امثال گیتی شیرزاد را از یک مبارز راه آزادی به زندانبان و شکنجه گر تبدیل کردند، روشن است. تکلیف آنها توسط خیل عظیمی که کیفرخواست‌های میلیونی علیه جنایات آنها در دست دارند، روشن خواهد شد و بی تردید باید در دادگاهای مردمی به جرم جنایت علیه بشریت محاکمه شوند.

با این وجود، و به خاطر فعالیت آزادانه سران شکنجه و جنایت، نمی توان کسانی را که همین امروز می‌توانند محیط زندگی و کار فراریان از ایران را به خطر بی‌اندازند، نادیده گرفت و از مخاطراتی که امثال خانم شیرزاد می‌تواند برای فراریان از ایران بیافریند، گذشت کرد. زندانیان سیاسی که تحت سرپرستی ایشان شکنجه شده اند، حق دارند که امروز به ایشان برای دسترسی به اطلاعات فعالیت سیاسی‌شان، اعتماد نکنند.

خانم شیرزاد می‌توانست با بیان صادقانه همکاری خود با زندانبانان و شکنجه‌گران، گذشته نامطلوب خود را پشت سر بگذارد و اعتماد قربانیان همکاری‌هایش با زندانبانان را کسب کند. اما ایشان نه تنها گذشته خود را نقد نکردند، بلکه در ادامه همان راهی که در زندان داشتند نقش "مبارز" به خود گرفته و بدون هیچ محدودیت قانونی از طرف جمهوری اسلامی به ایران هم سفر می کنند.

تا چنین روزی، ما کماکان از طریق مراجع قانونی تلاش خواهیم کرد که دسترسی ایشان به اطلاعات مربوط به پرونده پناهجویان و فعالین سیاسی را قطع کنیم. این حداقل کاری است که ما باید برای حفط سلامت محیط فعالیت سیاسی و زندگی شخصی خود، انجام دهیم.

در پایان به اطلاع میرسانم که این پرونده از طریق مراجع قانونی دنبال خواهد شد. از این رو این بحث در فیس بوک شخصی ام و رسانه‌های اجتماعی به پایان خواهد رسید. همه علاقمندان به این پرونده را به صفحه فیس‌بوک گروه ضد جاسوسی تندر و فعالیت‌های این نهاد، رجوع می‌دهم.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای ناصر دریادل شما ادعا کردید که <روزگاري سازمان مطبوع ايشان فراخوان به باز پس دادن پاس هاي پناهندگي كرده بودند> یعنی سازمان اکثریت این فراخوان را داده است.
من از شما سند و آدرس این فراخوان را خواستم و شما تا حالا سکوت کرده اید.
آیا سازمان اکثریت واقعا این فراخوان را داده است؟ در این صورت سندش را ارائه کنید.
یا اینکه نه! سازمان اکثریت چنین فراخوانی نداده است و ادعای شما پوچ و توخالی و ساختگی است؟
در این صورت من خواننده چرا به حرفهای شما و ادعاها و شهادتهای دیگری از این دست که توسط دیگران مطرح شده است و شما از آنها دفاع می کنید، باور کنم؟
به هر حال شما یا سند ادعای خودتان را ارائه کنید تا من هزار بار از شما تشکر کنم یا اینکه لطفا ادعای خودتان را پس بگیرید و از آقای کیانوش توکلی و <سازمان مطبوع ایشان> عذرخواهی کنید و نشان دهید که مثل آقای توکلی شهامت این کار را دارید.
تصویر آ. ائلیار

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جمعبندی حرکت خود قاضی خواندگان:
1- افشای پرونده بدون حکم مرجع قانونی
2- اتهام زنی
3-مجرم نشان دادن دیگری
4-آسیب روحی روانی به فرد و خانواده
5- اعمال شکنجه ی روحی به فرد و خانواده
6- نقض حقوق «بشری و قضایی متهم»
7- ضدیت با حق مسافرت به زادگاه
8- سلب آسایش-آزادی- و ایجاد اختلال در زندگی دیگران.
9-همکاری با سازمانهای اطلاعاتی محل زندگی خود علیه افرادی که «پیش خود مجرم میدانند»-بنا به اعتراف خود.
10- توسل به «فرهنگ عقب مانده و متعفن افشا گری پیش خود» علیه دیگری.
11-سوء استفاده از امکان مطلب گذاری که سایت ایران گلوبال به شرط رعایت حقوق بشری داده - نه با نقض حقوق بشر.
12- ادعاهای عجیب و غریب: «گیتی 10 ماه پس از اعدام شوهرش دستگیر شده بود ؛ چگونه می شد که همسر خود را لو داده باشد؟!»
13- بهم ریختن زندگی خانواده ای که زندانی و اعدام داده است .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای توکلی عزیز؛ شانش آورده اید که گیتی شیرزاد، اکثریتی و یا توده ای نبود.....وای وای ؛ اینها روزگارتان را سیاه می کردند !
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
متاسفانه مینو همیلی در مقابل پرسش هایی که از او شده اشت بطرز خیلی نا شیانه ای «در» می رود و در مقابل، لینکی از حمید تقوایی را در رد ادعایم نسبت به حزب کمونیست کارگری را طرح می کند. حال فرض کنیم که ادعا من غلط و یا نادقیق بوده باشد..... در حالی که منظور نقد دیدگاه انحرافی و افراطی مینو در مورد مسافرت ایرانیان به کشور بود؛ او نوشته بود :« گیتی شیرزاد ... بدون هیچ محدودیت قانونی از طرف جمهوری اسلامی به ایران هم سفر می کنند.» از نگاه مینو سفر به ایران جرم محسوب می شود. بعبارت دیگر مینو از جمهوری اسلامی انتظار دارد که برای گیتی شیرزاد محدودیت ایجاد نماید.» خوب این دیگر که ادعا نیست ؛ کسی با پاسپورت جمهوری اسلامی از کشور خارج می شود و پس از بیست سال دو باره به وطن اش سفرمی کند. ایااز نگاه شما گیتی شیرزاد در این سفر جرمی را مرتکب شده است؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای ناصر دریادل آیا می توانید آدرس و سندی ارائه بدهید تا من هم بدانم که این سازمان اکثریت کی و کجا <فراخوان به باز پس دادن پاس هاي پناهندگي كرده بودند>؟
به نظر من هم موضوع اتهامات به گیتی شیرزاد از طریق یک عذرخواهی حل نمی شود و این اتهامات باید در دادگاه صلاحیتدار بررسی شود. ولی به نظر من تا آنجا که به آقای توکلی مربوط می شود، وظیفه ایشان، و تنها کاری که می توانست بکند، همین عذرخواهی از گیتی شیرزاد بود.
این که آقای توکلی در این مورد تحقیقاتی هم انجام داده اند موضوع دیگری است. حتی اگر به ایشان به این نتیجه برسند که گیتی شیرزاد مجرم است، باز هم عذرخواهی آقای توکلی درست است چون این اتهامات قبل از دادگاه و در فضای عمومی مطرح شده است و ایشان به عنوان مدیر مسرول سایت، در این مورد مقصرند.
آقای ناصر دریادل، شما از یک طرف کار آقای توکلی را در نسبت دادن موضوعی به حزب کمونیست کارگری غلط

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دو مطلب متفاوت توسط آقاي توكلي در پاسخ به خانم هُميلي مطرح شده، ١- بررسي وضعيت پناهندگان سياسي كه ( و انتصاب آن به يك حزب سياسي ،كه با لينكي كه خانم هُميلي از اين حزب سياسي گذاشت فكر كنم منتفع شده است،)به ايران رفت وآمد مي كنند ٢- اطلاع رساني در مورد وضعيت خانم گيتي شيرزاد به عنوان يك كسي در زندان با رژيم همكاري ميكردم است و بعضأ ممكن است به علت همكاري هاي همه جانبه موجب زيان هاي روحي وجسمي زيادي به همبندانش شده باشد،
در مورد اول آقاي توكلي سعي كردند آن فراخوان را تعميم دهند به كل ايرانيان، ( كه تاكيد شد اين پتيشن صرفأ آن دسته پناهندگان سياسي را در بر ميگيرد كه به ايران رفت وآمد مي كنند،) هرچند قابل فهم است كه چرا آقاي توكلي سعي كرده اند خلط مبحث كنند، چون روزگاري سازمان مطبوع ايشان فراخوان به باز پس دادن پاس هاي پناهندگي كرده بودند ،
اما در مورد بند دوم فكر مي كنم اين مسئله با
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
شما همچون یک زن ، زن دیگری را همراه با هم حزبی هایتان سنگسارکردید و حالا طلب کار هم هستید. من شخصا این موضوع را تحقیق کردم: اطلاعات شما غلط و دروغ است . گیتی 10 ماه پس از اعدام شوهرش دستگیر شده بود ؛ چگونه می شد که همسر خود را لو داده باشد. کلیه اطلاعات سازمان پیکار قبل از دستگیری گیتی برای دستگاه امنیتی ایران فاش شده بود و چیزی نمانده بود که گیتی بخواهد ارائه کند. او هیج کسی را لو نداده بود و به 12 سال حبس محکوم شد که بعداز سه سال مورد عفو عمومی قرار می گیرد و از زندان آزاد می شود. طبیعتا یک زندانی نمی توانست که نگهبان زندان خود باشد. گیتی هر گز در سازمان پناهندگی کانادا که با پرونده پناهجویان سرکار داشته باشد؛ کار نکرد ه بود . او پس از ازادی بطور قانونی از کشور خارج شد و هر گز فعالیت سیاسی در خارج از کشور نداشت و ..
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بدینوسیله از خانم گیتی شیرزاد برای انتشار اتهامات و افشاگریهایی که علیه ایشان صورت گرفته پوزش می‌خواهیم. طبیعی است حق پاسخگویی ایشان به همه مقالات منتشر شده، محفوظ است.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
داشتم کامنتهای زیر این مقاله را دوباره مرور می کردم. دیدم آقای توکلی اصلا ننوشته که خانم همیلی عضو حزب کمونیست کارگری است. با این وجود خانم همیلی که گویا به اتهام زدن و وارونه نشان دادن واقعیتها عادت دارد و نمی تواند این عادت را ترک کند می نویسد: <شما نوشته اید که گویا من مینو همیلی عضو حزب کمونیست کارگری هستم>
خانم همیلی گرامی، می توانید نشان بدهید که آقای توکلی کجا شما را عضو حزب کمونیست کارگری معرفی کرده است؟
این که دیگر صحبت 30 سال قبل نیست که بعنوان شاهد وارد ماجرا بشوید، صحبت همین دیروز است و ادعای آقای توکلی هم باید در اینترنت و در همین صفحه وجود داشته باشد.
لطفا نشان بدهید.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقاي توكلي عزيز نوشته اند: ....اقامت ایرانیانی که به زادگاهشان سفر می کنند را باطل نمایند.
أقامت ايرانيان نه!
أقامت پناهندگان سياسي كه با برگشتشان به ايران به رژيم مشروعيت مي دهند،
شما جايي فرموديد: همسرتان چون فردي عادي است به ايران سفر مي كند، چون اذدواجتان سياسي نبوده است، عالي!
ولي اجازه دهيد ،سوء استفاده كساني كه به نام پناهنده سياسي ،هم از آخور مي خورند و هم از توبره گرفته شود،
اين پتيشن تنها مي خواهد اين كار را بكند،
فكر مي كتم فهمش ساده است اگر آدمي گير هاي شخصيش مانع نشوند

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای توکلی عزیز
خانم همیلی در مقاله خود <آقای "آ. آئلیار"، لطفاً ترمزها را بکشید و تخته گاز نروید> http://iranglobal.info/node/44081 نوشتند: <بنده مینو همیلی، زندانی سیاسی سابق در دهه‌ 60، فعال سیاسی، حقوق پناهندگان، عضو سابق کمیته مرکزی حزب کمونیست کارگری-حکمتیست...>
از این حرف می توان دو نتیجه گرفت:
1- ایشان قبلا عضو کمیته مرکزی این حزب بودند و الان عضو عادی این حزب هستند.
2- ایشان قبلا عضو کمیته مرکزی این حزب بودند و الان در این حزب عضویت ندارند.
حالا خانم همیلی نوشته قبلی خود را دقیقتر کرده اند و می نویسند که الان عضو این حزب نیستند.
من شخصا با توجه به آشنایی ای که با حزب کمونیست کارگری-حکمتیست دارم، فکر می کنم که ایشان به هر حال همان فرهنگ حزبی را هنوز هم با خود دارند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای توکلی، کسی که خود در خانه شیشه ایی نشسته است سنگ پرتاب نمیکند . شما نوشته اید که گویا من مینو همیلی عضو حزب کمونیست کارگری هستم. این درست نیست و من هیچ گونه سمپاتی هم به این حزب ندارم . اتهام بی پایه و اساس دیگر شما نسبت به این حزب است که نوشته اید که این حزب کمپین لغو پناهندگی را براه انداخته است.! به شما توصیه میکنم که نه تنها بعنوان مسؤل سایت بلکه بعنوان یک فرد اگر میخواهید مردم شما را جدی بگیرند با مطالعه و آگاهی و مستدل بنویسید. لینک زیر مربوط به نظر لیدر این حزب در مورد موضوع مد نظر شماست. https://rowzane.com/content/ht/article=27883.
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در همین نوشته ، از جمله« جرم »و « اتهامی» که مینو هُمیلی به گیتی شیرزاد وارد می کند این است که :« گیتی شیرزاد ... بدون هیچ محدودیت قانونی از طرف جمهوری اسلامی به ایران هم سفر می کنند.» از نگاه مینو سفر به ایران جرم محسوب می شود. بعبارت دیگر مینو از جمهوری اسلامی انتظار دارد که برای گیتی شیرزاد محدودیت ایجاد نماید. این نگاه افراطی برخی از احزاب از جمله حزب کمونیست کارگری است که هم اکنون کمپینی در کانادا و استرالیا علیه ایرانیانی که به کشور خود سفر می کنند؛ براه انداخته اند. این حزب از دولت های دست راستی کانادا و استرالیا انتظار دارند که اقامت ایرانیانی که به زادگاهشان سفر می کنند را باطل نمایند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
شاید افشاگریهای این خانم مفید باشه ولی از گفتار و نوشتارش نمیشه چیزی فهمید. میگند ز گهواره تا گور دانش بجوی. او نباید فکر کنه که درس و مشق فقط برای نوه های اوست و خودش نمی تونه یاد بگیره. وقتی می خواد این کارها را بکنه یا باید بره کلاس انشا نویسی و یا اینکه با ایما و اشاره منظورش را به کسی بفهمونه و اون فرد برایش بنویسه. در اینجا اگر درست فهمیده باشم، می خواد عقب نشینی کنه ولی عقب نشینی بدون عذرخواهی که نمیشه. بهتره عذرخواهی اش را بده یک نفر برایش بنویسه که همه متوجه شوند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
مینا اسدی و جنابعالی هم تواب تشریف دارید. شما ها سوراخ دعا را گم کرده اید .
تصویر امرالله ابراهیمی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سرکار خانم مینا اسدی در این قسمت از نوشته خود هوشیارانه به همه توابینی که بجای نقد از گذشته خویش، "در کمال بی شرمی از بی کسی و بدبختی مخالفان سود می برند و میکروفون "حقوق بشر " در دست، بر سکوی افتخار سیم و زر می ایستند"، حمله می کند و به آنان می گوید : " آیا نمی خواهید که چمدان گذشته‌اش را یکبار برای همیشه باز کنید و سپس مجلس گردان زندانیان در بند و مادران کشته شدگان باشید"؟ دست مریزاد. حرفشان کاملا درست و منطقی است
http://www.azadi-b.com/J/2015/03/post_144.html

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
من نمي دانم آقا يا خانم سنجاب در اين خصوص چه نقشي بازي مي كنند؟ وكيل مدافع شيطان؟ اين كه خانم هُميلي عضو چه گروهي هست مهم نيست،
آنچه مهم است كيفر خواست يك قرباني از شكنجه گر سابق خود است،، شكنجه گري كه در مقام فعال حقوق بشري در كانادا به فعاليت خود ادامه مي دهد، و احتمال به خطر انداختن جانهاي ديگري را دارد ، امثال آقا يا خانم سنجاب ،چقدر احساس مسئوليت مي كنند؟ احاله اين پرونده براي دادرسي همانطور كه خانم هُميلي گفته اند حجت را بر خانم گيتي شيرزاد و شايد هواداران بي نام و با نام نشان ايشان تمام مي كند،،بگذاريد يك بار ،فقط يك بار احساس شرم را در چهره و يا نوشته خانم گيتي شيرزاد ببينيم،
آيا اين سنجاب ،يا سنجاب هايي از اين قماش، نام مستعار خانم شيرزاد نيست؟
كه ترجيح مي دهد زيز پوش( سنجاب) صحنه را به زعم خود مخدوش كند؟ !
براي خانم هُميلي آرزوي موفقيت ميكنم،

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جنابعالی در این نوشته نشان داده اید که بسیار از خود راضی تشریف دارید . بر طبق نوشته قبلی ، شما عضو کمیته مرکزی حزب کمونیست کارگری هستید . بنابراین در یک جامعه دمکراتیک نه حق پلیس شدن دارید و نه می توانید قاضی و یا خبرنگار بشوید مگر اینکه حزب سیاسی خود را رها نمائید. شما با تشکیل گروه ضد جاسوسی تندر برای خود نقش پلیس را بازی می کنید و هم در مطبوعات فارسی زبان به قضاوت در مورد گیتی شیرزاد نشسته اید و با نوشتن مقاله در نقش روزنامه نگار هم ظاهر شده اید.