آذربایجان جنوبی برای "رفراندوم استقلال " از سازمان ملل کمک خواست

در یک اقدام بی‌ سابقه گروههای سیاسی آذربایجانی نامه مهمی خطاب به دبیر کّل سازمان ملل متحد نوشته و بر اساس مصوبهٔ ۲۲۰۰ - ۱۹۶۶ این سازمان خواستار برگزاری رفراندوم در اراضی‌ آذربایجان برای استقلال از ایران شدند این نامه و مفاد و مطالبات آن کاملا حقوق و در چهار چوب قوانین بین المللی میباشد

نیروهای سیاسی و تشکیلاتهای آزربایجان جنوبی در نامه ای از دبیر کل سازمان ملل درخواست برگزاری رفراندوم در آزربایجان جنوبی برای تامین اصل “حق تعیین سرنوشت” شدند. در این نامه که از سوی بسیاری از تشکیلات های فعال در داخل و خارج از آزربایجان جنوبی امضا شده است، از “بان کی مون” خواسته شده است که بر اساس مصوبه شماره ۲۲۰۰A در تاریخ ۱۹۶۶ برای ملت آزربایجان جنوبی در محدوده اراضی تاریخی آن حق تعیین سرنوشت به رسمیت شناخته شود.در قسمتی‌ از این نامه با استناد به سخنان علی‌ اکبر صالحی-وزیر خارجه ایران- در سفر اخیر خود به ترکیهٔ که اعتراف کرد: در ایران ۴۰درصد اهالی آذربایجانی هستند, توجه دبیر کّل را به نادیده گرفته شدن و سرکوب این جمعیت عظیم توسط حکومت ایران ،جلب می‌کند

در ادامه لیست گروه های سیاسی و متن این نامه را مشاهده می کنید.

اتحادیه ملی دمکراتیک آزربایجان(Birlik)

تشکیلات مقاومت ملی آزربایجان(AMDT)

حزب سوسیال دمکرات آزربایجان(ASDP)

حزب دموکرات آزربایجان جنوبی(GADP)

حزب استقلال آزربایجان جنوبی(GAİP)

حزب لیبرال دمکرات آزربایجان جنوبی(GALDP)

جبهه آزادی ملی آزربایجان جنوبی(GAMAC)

حرکت بیداری ملی آزربایجان جنوبی(GAMOH)

حزب رهایی آزربایجان جنوبی(AGP)

 

انتشار از: امیرحسین موحدی

 

ایمیل نویسنده: 
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
برای اینک نماینده آذربایجان باشین اول باید مخالفای داخلیتونو خاموش کنین......والله قسم اگر این پانترکای .... بخان تو تبریز کاری کنن ی تیربار میگیرم همشونو ب رگبار میبندنپم.... یشاسین ایرانیم

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در قانون اساسی حتی کشورهای دمکرات و فدرال غربی یک اصل مهم وجود دارد و آن اینست که - استانها یا ایالات یا فدرال ها حق جدایی و تجزیه ندارند - و عاملین تحت پیگرد قانونی قرار میگیرند . نتیجه اینکه تجزیه طلبان آذری نه تنها از این اصل و قانون خبر ندارند بلکه آنرا به فریب خوردگان و قربانیان خود نمیگویند . سازمان ملل نیز این اصل را به رسمیت شناخته .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
به نظر من هم خوبه که بدون درگیری و آزادانه انجام بشه ولی این همه رسانه ملی که در دست دولته

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بهتر نیست سرت به کار خودت گرم باشد تا در کار مردم و در اموری که به تو مربوط نیست کمتر سرک بکشی؟ اگر مردم در به اصطلاح اذربایجان شمالی؟!!! گفتند که مستعمره تیمور شرقی بودن را به هموطنی با تو ترجیح می دهند، قول میدهی دکانت را تخته کنی و یکراست راهی روانپزشک بشوی؟ وجود تنها 10 نفر مثل تو کافی است تا چنان دافعه ای به وجود بیاورد که خود ایرانیها وطنشان را رها کرده، سوار هر تخته پاره ای بشوند و به مالزی و جزیره مانوس و جزیره موریس پناه ببرند؛ آمدن دیگران به ایران پیشکش.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
چرا پانفارسیسم و پان ایرانیستها وقتی که مسائل و نام آذربایجان آورده میشود، سراسیمه و هراسناک میشوند، و وحشت به جانشان می افتد؟ آیا مردم آذربایجان حق ندارند طبق قرار دادهای بین الملی، و قوانین مصرح حقوق بشر، برای تعیین سرنوشت خود به آرای مردم خود مراجعه بکنند؟ مگر مردم آذربایجان نوکر و بردگان پانفارسیسم و پان ایرانیسم هستند؟ پان ایرانیسمی که یکقرن تمام جغرافیای موسوم به ایران را نابود و ویرانه کرده است؟ مگر پانفارس های ناسیونالیست و پان ایرانیستها از جان مردم آذربایجان چه میخواهند؟ نزدیک یکقرن است که شما پانفارسیسم به بهانه "تمامیت ارضی"، زبان ما را قدغن کرده اید، فرهنگ ما را قدغن کرده اید، موسیقی ما را قدغن کرده اید، تاریخ ما را قدغن کرده اید، زندگی را بر ما جهنم کرده اید، دیگر چه میخواهید از جان مردم آذربایجان؟ مگر مردم آذربایجان بردگان زنجیری شما ها هستند؟ و یا سرزمین آذربایجان ملک

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
من در تاریخ هیچ کشوری روشنفکر خائن به اندازه روشنفکران زاده این مرز و بوم ندیدم. ایا این مردم ایران و بویژه ازربایجان نبودند که انقلاب مشروطه کردند ؟ پس چه شد که ناگهان عده ای بفکر جداسری و تجزیه و جنگ داخلی هستند؟
علت این همه نوکر صفتی از چیست و کجاست؟ بدون پیشینه خیانت تاریخی حزب توده و وابستگی ان به دولت شوروی ما نه تجزیه طلب میداشتیم ونه نوکر غرب و شرق. ان پیشینه ننگین حزب توده باعث شد که امروز مجاهتد خلق به کرنش و چکمه لیسی امپریالیسم امریکا برود.همین مجاهدی که ( افسران امریگائی را ترور )کرد امروز کاسه لیس امپریالیسم غرب است .برای این حقارت و ذلت واژه ای نیست باید گفت که مجاهد وار نه در راه خداو خلق وبلکه همراه استکبار و استعمارو
صهیونیسم علیه ملت ایران مجاهد خلق قدم بر میدارد . باید که از شر رجوی و ننگ افرینان مجاهدان امریگائی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
گرچه از این پیشنهاد 3 سال می گذرد ، من توصیه میکنم که این همه پرسی در آذرباجان شمالی برای الحاق و بازگشت به دامن مادر خود یعنی ایران نیز انجام شود و چنانچه مردم اعلان کنند که بخشی جدا نشدنی از کشور فدرال ایران هستند ، تجزیه طلبان باید دکان خود را برای همیشه تخته کنند و روانه آناتولی و ماورآئ القفاز و مغولستان گردند و نیروی اپوزیسیون را بیش از این در راه شونیسم و ناسیونالیسم هدر ندهند .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
12 دسامبر1945 روزی تاریخی در تاریخ تحولات ایران و آذربایجان جنوبی است. که تاثیرات جهانی عمیقی نیز بهمراه داشت. البته این حادثه یعنی تشکیل دولت ملی در آذربایجان جنوبی را می توان بنوعی حاصل این تحولات جهانی یعنی پایان جنگ دوم جهانی در 1945 میلادی نیز دانست.

بین جنگ جهانی اول و دوم تحولاتی مهمی در سیستم اقتصادی و ژئوپولیتک جهان اتقاق افتاده و بر اثر فروپاشی امپراطورهای مثل عثمانی و اتریش- مجارستان کشورهای جدیدی در نقشه جغرافیای جهان پیدا شده بودنند. علاوه بر اینها امپراطوری تزاری روس نیز دچار تحولی مهم شده و انقلاب سوسیالیستی روس موجب تغییر سیستم ژئوپولیتیک جهان شده بود.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دولت خودش هم از این جریان خبر دارد.حالا با این سیاست که کردها را وارد ازربایجان جنوبی میخواهد بکند.میخواهد اتحاد ترکها را هم بشکند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
به امید روزی که اذربایجان متحد شود و جمهوری جعلی ارمنستان خونخواربه خاک اذربایجان برگردد انشالله

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
از انجا که جدائی بحرین از ایران بنا به خاست دولت جنایتکار انگلیس عملی شد و د رسازمان ملل به تصویب رسید دولت ایران باید این تصویبنامه اجباری را غیر قانونی و بحرین را با نیروی قوه قهریه به ایران باز گرداند.
همچنین دادن بخش هائی از ایران به دولت پاکستان و دادن رودخانه به افغانستان در زمان شاهان پهلوی غیر قانونی بوده و دولت های ایرانی باید اقدام به باز پس گیری سرزمین های ایرانی کنند.
در جنگهای ایران و روس و جدائی اران از ایران که در روزگار تسلط ترکان قاجا رروی داد این سرزمین ها مساحتی نزدیک به 170000ک/م. دارند که جز جدائی ناپذیر خاک ایران هستند.


تصویر مرحوم مسؤل سابق کامنتهای ایران گلوبال

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب استخانلو ما ضابطه خاصی برای کامنتهای مطالب قدیمی نداریم و دلیلی ندارد که این کامنت زیر این مطلب قدیمی منتشر نشود.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
شتر در خواب بیند پنبه دانه .گهی لپ لپ خورد گه دانه دانه ! مسئول کمنت ها اگر لابیست تجزیه نیست چرا جاو مافیای سیاسی را نمی گیرد که مطالب عهد حجر خود را در اینجا موذیانه جا میدهند . مگر مسئول سایت مثل مسعود رجوی به غیبت صغرا رفته که دیگران از غیبت او این چنین سوع استفتده میکنند؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
من از سولدوز خواهان استقلال آذربایجان و تشکیل کشور رویایی آذربایجان واحد هستم.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
من از ارمو خواهان استقلال ازربايجان كبير از يوغ كشور جعلي ايران هستم

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بنده هم به عنوان یکی از اهالی استان آذربایجان شرقی، خواهان استقلال آذربایجان جنوبی هستم. هر چه زودتر بهتر.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ما تورکهای زنگان خواهان استقلال آذربایجان جنوبی هستیم.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بلاد کهن تورک اذربایجان از تفلیس تا تهران(توران) و از سنندج تا خزر هست و خواهد بود. ملت تورک اگر دیر بجنبن اول حذف فرهنگی و زبانی خواهند شد و بعد حذف فیزیکی.. نیمی از ایران و اکثریت تهران اصالت تورک دارند.. واقعا ملت تورک خواب هستند که 20 میلیون فارس مهاجر از افغانستان و سه میلیون کرد مهاجر از عراق اینطور دارن حقشونو ضایع میکنن. ملت تورک بدانید که دشمنانتان شمشیر رو از رو بستن و چه کاری بکنید چه کاری نکنید اونها برنامه های جامع خودشون رو برای حذف شما دنبال میکنن پس کاری بکنید تا پایدار و ماندگار بشید و زحمات هزاران ساله اجدادتونو به باد ندید. چرا باید وضعیت کهنترین ساکنان فلات ایران قفقاز و اناتولی(گهواره مادری) اینچنین باشه!! تا کی مراعات.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
یعنی نسیم استقلال آزربایجان رو میشه واقعا حس کرد.
حقه و حیله های پان ایرانیست هاای بی ...هم اثری در استقلال آذرباجان جنوبی نخواهد داشت مطمئن باشید ملت آذربایجان آگاه تر از این حرفها هستن


عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دوستان عزیز این ملت هست که حرف آخر را می زند پس دعوای شما هیچ فرقی به حال مردم آذربایجان یا ایران ندارد جز آنکه خود را خسته می کنید

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ای آللاه بیزی بو فارسلارن الینن قوتار ترجمه دری خدایا ما را از دست این قوم پارس خلاص کن

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
والله من اینجا (میانه از آذربایجان شرقی) هر کیو میبینم همه خواهان جدایی اند شما رو نمیدونم تمام فک و فامیل و دوست و . . ....همه ساز جدایی میزنند

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
از پاسختان مشخص است که چقدر دست پاچه شده اید بطور مثال کل دنیا جمهوری آزربایجان می گوید شما باز از روی غفلت چند ساله می گویید جمهوری باکو !! شما نمی دانم چطور تحصیل کرده هستید که از مطرح شدن صورت مسئله می ترسید؟ با ملت باشید از لاک چند لایه خود بیرون بیایید واقعیت را ببینید آقای تحصیل کرده!!!!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جالب است که همه‌ی احزابی که آذربایجان را آزربایجان می‌نویسند جمع شده‌اند.
آرازجان، کسی مشکلی با رفراندوم ندارد. اتفاقا به نظر من بهتر است در فضای آزاد چنین کاری هم انجام بگیرد، فقط می‌دانی که «فضای آزاد» خودش شرایطی دارد؛ یکی آن که هر دو گروه بتوانند سخنان خود را بزنند و مثلا بخشی از انبوه فضای رسانه‌ای و تلویزیونی کشورهای همسایه - که در دست امثال شماست - به میهن‌پرستان هم داده شود تا سخن خود را بگویند. و دوم آن که اگر اختلاف نتیجه آرا از حد متعارفی بیشتر بود - مثلا اگر طرفداران و هواداران اندیشه تجزیه زیر 2 درصد بودند - شما تعهد دهید تا مدتی از فضای سیاسی ایران به دور باشید و در ترکیه یا جمهوری آذریابیجان زندگی کنید تا ما بتوانیم در فضایی آرام و به دور از تنش و التهاب، که شما در ایجادش تجربه دارید، پس از جمهوری اسلامی کشورمان را بسازیم تا آنگاه ببینیم آن 2 درصد هم به شما وفادار می‌مانند؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
یعنی واقعا انتظاری جز این داشتید؟ واقعا نمی‌دانید که همان‌ها که چنان اعتقادی دارند - خواهان جدایی‌اند - گوناز تی‌وی را می‌بینند؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
انهایی که دم از جدایی اذربایجان میزنن مگر زمانی که حکومت دست پادشاهان ترک قاجار بود ودودستی باکو وقفقازودیگرشهرهای ایران راتقدیم شوروی کردن رگ غیرتشان نجوشید وانوقت حرفی ازتظلم خواهی نمیزدن

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
با درود
اين هم نقشه از محمود کاشغری نام آذربایجان با عنوان ارض آذربادگان در نقشه مشخص است!
http://images.persianblog.ir/388083_9CTDHSho.jpg

شاد باشيد

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بنده "آيدين ب" هستم و فراموش كردم نامم را ثبت كنم. اين ديگر اين همه ناسزا ندارد!! البته بايد فحاشي و عصبيت را از پانتركيستها آموخت، اين ديگر گزاره‌اي ثابت شده در گستره‌ي اينترنت و فضاي مجازي مي‌باشد. پانتركيستهاي تجزيه طلب، فحاش ترين موجودات تاريخ و عقب مانده ترين فرزندي هستند كه تاكنون فاشيسم به دنيا تحميل كرده است. كسي كه از يني چري و سلطان سليم و سليمان ياووز و شيبك ازبك و ... حمايت مي كند و در فكر احياي دوران سلجوقي و نئو عثماني است، دم از آزادي خواهي زدن از لطيفه‌هاي مضحك تاريخ است. من براي تمامي كردها ارزش قائلم حتي براي اهداف جدايي خواهانه‌شان، اما در خصوص پانتركيست‌ها، موضوع متفاوت است، مبارزه با فاشيسم پانتركي از اوجب واجبات هر انسان است. ضمنا چه كسي شما نماينده آذربايجانيان كرده است؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سركار خانم ليدا افشار، ادب و احترام را بايد از شما اموخت آن هنگام كه از "فشار معده" حرف مي‌زنيد. اين گونه نوشتن زيبنده يك خانم محترم نيست. اما بعد! آين آزربايجان كجاست؟ سخن من نخست اين است آزربايجان كجاست؟ البته مي‌دانم اين سرزمين خيالي همان جايي است كه تقي زهتابي تاريخ نگار ادعايي جاعل، ادعاي آنرا بي هيچ دليل و برهاني كرده. چرا به امثال من حق نمي‌دهيد اين پرسش را جويا شويم؟ آذربايجان سرزمني تاريخي است كه آذر آن، وجه تسميه دارد. ديوان لغه ترك كاشغري نيز آنرا بيان كرده، اگر شما مورخين پيشين را نمي‌پذيريد اين مشكل من است؟ بهرروي ما اجازه نخواهيم داد، نخست هويت ايراني و آريايي اين سرزمين را از آن بگيريد سپس بگوييد منظور از آز يعني آن قوم و قبيله، پس آذربايجان مي شود آزربايجان! خير و هرگز- اگر دليلي براي سخن خود داريد بيان كنيد و در غير اين صورت بگويدد در كدام مرجع معتبراست.اي يعني منطق مسلم!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
شما اگر مهندس هستيد ملت آزربايجان دكترها و مهندسها بسياري در زندان به خاطر همان كه شما نسبت ناروا به انان مي دهيد و اگر قرار باشد سياست سايت ايران گلوبال طوري باشد كه منبعد خارج از موضوعات فحاشي كامنت گذاران ترسو كه هويتي نداشته پا را فراتر گذاشته و اين توهين را به مبارزين و زندانيان و شهداء اين راه مقدس نمايند انشالله نه در سايتهاي اينترنتي بلكه راه هاي ديگري و علني تري براي رسوايي وجود دارد .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب آقاي Anonymous لطفا اهسته برويد و پياده شويد با هم برويم . اينكه شما مدعي هستيد كه يك سر به فلان جا هست كه از فشار معده حرف مي زنيد مي توانيد ثابت كنيد ؟ و اينكه مي فرماييد هم انديشه هاي كه آزربايجان را پيوند ايران مي دانند را مي توانيد همچون ملت بيدار آزربايجان كه در كوچه و خيابان هستند را به من نشان دهيد ؟ اگر خودت و چند نفر از فاميل و چند نفري هم در فيس بوك نشسته و افسون چند پان ايرانيست حزبي قرار گرفته ايد نمي شود توده مردم بنابراين در صورت اثبات اين ادعا بفرماييد جلو بسم الله بنده اولين كسي هستم كه در تبليغ مرام شما آغاز به كار خواهم كرد واگر نه آرزوهاي فيس بوكي خودتان را به نام يك ملت اينجا ننويسيد اگر به شلوغ بازي و فرياد كشيدن است كه فرياد ملتم بلند تر از شما و امثالهم است .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
كدام توهين و اتهام؟!! اگر قوم گرايان و تجزيه طلبان هر توهيني را به ايران و مردم آن بيان كنند، حق تاييد خواهند داشت و اگر پاسخ بگيرند، نبايد تاييد شود؟ لطفا پيام مرا چاپ كنيد تا به من به عنوان يك تحصيل كرده اين كشور، كه البته مهندسي خوانده ام، نفرتي از شما نداشته باشم. شمايي كه به عنوان اپوزيسيون اين نظام فعاليت مي‌كنيد نبايد طوري كنش داشته باشيد كه براي امثال من اينگونه نمود داشته باشد كه طرفدار تجزيه و پاره پاره شدن اين كشور هستيد. براي من مسجل است كه اين عده دستشان با ... كشورهايي مانند جمهوري باكو و تركيه يكي است. اينان همان‌هايي هستند كه از هر تريبوني سود مي‌جويند تا نفرت قومي و فاشيسم قومي را تبلبغ كنند و جنگ فارس و ترك باره بياندازند. من به عنوان يك آذربايجاني ميهن پرور مي‌گويم اينان نماينده امثال من كه اابته بيشمار هم هستيم، نيستند. موضوع اصلي مردم آذربايجان
تصویر ایران گلوبال

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
برای اینکه ما مسول سانسور توهینها و اتهامات هستیم. نظر بنویسید بدون اتهام و توهین تا سانسور نشود.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب آقايان دمكرات و به اصطلاح مخالف ديكتاتوري!
چرا نظر مرا سانسور كرديد؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بایکوت کامل خبری نامه رفراندم استقلال آزربایجان در رسانه های فارسی زبان-یادداشت سردبیر
آزربایجان ایشچیلری : در حالیکه روزها و ساعات اولیه مطرح شدن ضرورت رفراندوم برای استقلال آزربایجان جنوبی از ایران از سوی احزاب عمده آزربایجان جنوبی خطاب به بان کی مون دبیر کل سازمان ملل را می گذرانیم ، شاهد سکوت سهمگینی بر رسانه و سایت های فارسی زبان و شبکه های تلوزیونی فارسی زبان می باشیم .

سر در گمی حاکم بر رسانه های مزبور حاکی از نکته سنجی و درایت سیاسی فعالان سیاسی آزربایجان می باشد. هم زمانی انتشار این نامه با 21آزر سالروز برپایی حکومت ملی آزربایجان نیز یکی از نکات قوت طراحان این نامه می باشد. اما آنچه

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آزاد تورك عزيز، منظور بنده م همين است. نه من و نه ملت آذربايجان ناجي يا نماينده كسي نيستيم و قيم هم نمي خواهيم. در يك كلام: "ادعاي قيم بودن كسي را نداريم، كسي را به قيمي قبول نداريم!" من از اين خواست امضاكنندگان درخواست رفراندوم حمايت ميكنم و آنرا كاري دمكراتيك ميدانم. اين سازمانهاي ادعاي نمايندگي نظر مرا نكرده اند بلكه من خواست آنها را موافق خواست خودم مي يابم و در اين مسئله خودم آنها را بيان كننده خواست خود مي بينم. متٲسفانه مخالفان اين حرف حساب سازمانهاي سياسي مزبور، نه استدلال به درد بخوري ارائه داده اند و نه حرفي زده اند كه سر دربياوريم، چرا مخالفند. آقاي بهنام و آقاي جدايي گويا به لحاظ ايدئولوژيك مخالف اين قضيه شده اند. مثل مسلماني كه هيچ تجربه خودي هم نداشته باشد بنا بر سنت و اعتقادات آئيني مخالف خوردن گوشت خوك يا نوشيدن شراب است. اين كار در دين كار مرسومي است

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
شما هم داريد اشتباه سبزها را مرتکب مي شيد. مطمئن باشيد اين رفراندم انجام نميشه و اگر بشه رأي نمي يا ره. چهار تا تشکل راه انداختيد فکر مي کنيد توده مردم دنبال شما راه مي افتدند؟.
ببينم اگر مستقل شديد ميليونها ترک زبان غير ساکن در آذربايجان (تهران، قم،‌اصفهان، شيراز، مشهد،‌ ...) چه کار کنند؟ در فرهنگ فارس مستحيل بشند و تمام؟؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
Jenabe samimi na inke rahbarane shoma bargozideye shoma hastand. bale sahih mifarmayid in rahbaran bargozideye mellat nistand balke bargozideye azaye anan hastand. va mardom har kodam az in tashkilat va ahzab ra be raye khod mitavand entekhab konad. In manaye vagheiye yek demokrasi hast. enshaallah pas az esteghlal entekhabe mellat ham amali khahad shod va tebghe anche dar javame'e demokratik ettefagh mioftad mellat khod hezbe morede nazar ra be riyaste dolate KHISH bar khahand gozid.
niyazi nist shoma negarane demokrasiye mellate digar bashid. shoma haminke khod haghe raye khod ra begirid kafist.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
گويا در اين سايت انقلابي است و ما خبر نداشته ايم! جل الخالق! چه خبري شده برادران؟ آقاي موحدي شما مسئله را درست گرفته ايد و اصل كار رٲي مردم است. بگذاريد يك بار هم مردم رٲي بدهند. هزار بار حاكمان رٲي دادند و يكبار هم بگذاريد رمضان بشود. مگر اين سازمانهاي سياسي چه ميخواهند؟ منهم معتقدم آنها برگزيده مردم نيستند. اما كمونيستهاي عزيز مروت داشته باشيد مگر گزينشي در كار بوده است تا معلوم شود كه چه كسي نماينده كيست؟ مگر رهبران شما برگزيده مردم هستند؟ فوق فوقش سخنگوي شما كمونيستها يا سلطنت طلبها هستند. اينها هم سخنگوي ما. ايراد اينكار چيست؟ در داخل كشور هم سازمانهاي سياسي اعضاي زيادي ندارند و معلوم هم نيست كه نماينده كسي هستند يا نه؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
از اینکه دموکراتهای تقلبی دچار هراس شده اند و آزادیخواهانیجان حقیقی ندای ملت مظلوم و مقاوم آذربا یجان را در تریبونهای جهانی با منطق امروزین معیارهای حقوق بشر انعکاس داده و آنرا راهنمای راه آزادی ملی قرارداده اند جای خوشحالیست . مبارزه مدرن ومدنی وبه روز یعنی این نه متد های فرسوده با شعارهای مستضعفین ورنجبران و ضد تمدن انسان معاصر . امیدارم آنهایی که هنوز در دالانهای زهنی دنیای دو قطبی سرگردانند خود را رها سازند واگر عمری باقی بود ضرر رسان به ملت خود نباشند

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
البته الینه شده هایی هستند که باعث نگرانی است ،به امید بیداری هرکاملترملت آذربایجان جنوبی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آزادی آذربایجان مساوی است با آزادی همه ملل ایرانی! زنده باد آزادی ملل ایرانی!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای موحدی زحمت کشیدند و این خبر بسیار مهم را ترجمه کرده و انتشار دادند از این بابت من از ایشان تشکر می کنم

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقاي مير سيد شما كه بعداز 48 ساعت كمپين تظلم خواهي تركان آزربايجان را از ترس خذف كرديد حالا كه اين قدر واهمه كرده ايد چرا اين نامه را از دست بان كي مون نمي گيريد پاره كنيد و به او التماس كنيد كه توجه اي نداشته باشد ؟ چرا از سناتورهاي كنگره اين خواهش را مثل مريدي ها نمي كنيد ؟ وانگهي با عرض پوزش پنبه اي كه در گوش مبارك كرده ايد را برداريد صئاي ميليوني تركان آزربايجان را كه بيش از انگشتان همه شما ايرانيست هاي وطن پرست هستند را مي شنويد و مورد اخر حركت ملي آزربايجان تنها جنبشي است كه تشكيلات و گروه هايش در خانواده هاي مردم آزربايجان است نه ان كه شما تصورش كردي

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
کارهای بزرگ در تاریخ ایگونه آغاز شده اند؛‌این حرکت بسیار مهم می‌‌باشد وبزودی آثار آن در صحنه سیاسی آشکار خواهد شد ملت آذربایجان بسوی اتحاد و استقلال میرود

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اين گوي و اين ميدان. حتي يك نفر هم اين فكر درست را مطرح كرده باشد، صد مرحبا! بگذار ملت اذربايجان انتخاب خود را بكند. شايد خواست با افغانستان يا تاجيكستان زندگي كند از كجا ميدانيد؟ اعتبار اين پيشنهاد تاريخي به روح دمكراتيك آن است و نه ادعاي اين صفت مد روز. حرف حرف ملت و انتخاب، انتخاب ملت. در اين روزها دو دسته جماعت دلپيچه شديد خواهند گرفت اول دشمنان واقعي اراده ملت اذربايجان و دوم وكلاي مدافع آنها در ميان ملت اسير تورك اذربايجان. تنها فرق اين خواهد بود كه اولي ها در پشت صحنه ساكت مانده و از خدمات مجاني دسته دوم بر عليه ملت تورك استفاده خواهند برد. اين هم تجربه ديگري است براي ما كه دوست و غيردوست از هم بازشناسيم.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
یکی از دلایل مداومت این حکومت تا کنون این بوده که ملت بزرگ آذری ایران، به طور جدی به حق تعیین سرنوشت خود فکر نکرده و شاید دلیلش تشابه مذهبی شیعه باشد. اما

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
امروز، ۱۳ دسامبر ، تلویزیون "گوناز تی وی" برنامه همه پرسی "بله" و "خیر" زنده ،برای استقلال آذربایجان داشت. همه آنانی که از طریق تلفن و اسکایپ تماس گرفتند خواهان استقلال آذربایجان بودند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آفرين بر درايت اين دوستان. براستي دست مريزاد. مگر نمي گويند كه چنين و چنان است، بگذار مردم حرف خود را بزنند. مگر خميني تان اينطور استدلال نكرد كه حتي اگر پدرانمان با طيب خاطر رضايت به رژيم سياسي حاكم داده باشند، آنها چكاره بوده اند كه تكلييف نسل بعداز خود را معين كنند.
اين كمونيستها هم وقتي نوبت برقراري كمونيسم است از برپايي ديكتاوري پرولتاريا در كشور بدون پرولتارياي اتيوپي و آنگولا و افغانستان هم نمي گذرند اما و قتي نوبت آذربايجان مي شود، حتي مراجعه به افكار عمومي ملت هم كار "افراطي" تلقي ميشود"´! آخر رفقا انصافتان كجاست؟
برادران موحدي تشكر و تشكر. جايتان پيش ملت خودتان است. آذربايجان به زحمات شما بيشتر از هر ملت ديگري احتياج دارد. شهريار با حيدرباباي خود شهريار و جهاني شد و الا غزلسرايي بود مثل بقيه شاعران فارس كه نه در دنيا كه حتي در ايران هم كسي چهار بيت از اشعار آنها را بياد ندارد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
مساله رفراندوم در کشورهای دموکرات و آزاد می تواند معنا و مفهوم داشته باشد. واقعیت امر این است که آذربایجان در اولین فرصت بدون احتیاج به رفراندوم و مراحل بوروکراتیک اداری استقلال خود را به دست خواهد آورد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
نه عزیزم جناب علی - م -ح شما تجاهل عارفانه می ورزید. اینکه این تعداد از احزاب سیاسی آذربایجان در تبعید دست به دست هم داده اند و به این اقدام با ارزش دست زده اند نوعی حرکت آگاهانه به سوی اتحاد می باشد. علی رغم اینکه فدرالیسم هم مزایای دارد اما به نظر شخص بنده تنها راه نجات آذربایجان از استعمار و نژاد پرستی 90 ساله فارس استقلال می باشد. فدرالیسم به هیچ وجه نمی تواند این ضمانت را برای ما فراهم آورد که دوباره به چنگ این دو نیافتیم.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ایران گلوبال به دست هیاهوسالاران افتاده است. آقای موحدی هم یکی از هیاهوسالاران است. این چند تا تشکیلات اگر جمع شوند 60 نفر نمی شوند. چرا اینها را بعنوان سازمانهای سیاسی آذربایجان معرفی می کنید؟ آیا حزب آقای صالح ایلدیریم (که زوزه های گرگ خاکستری اش مشهور است) بیش از انگشتان دست عضو دارد؟ جبهه ملی آذربایجان بیش از سه نفر است؟ بیرلیک تازه تاسیس همه اعضایش اعلام شده اند. می دانید چند نفرند؟ و .... چرا اینها را به اسم آذربایجان باد می کنید. ایران گلوبال به کجا می رود؟ چرا دارید این فاشیستها را بزرگ می کنید؟ چرا القابی به اینها می بخشید که حتی در خواب هم نمی دیدند؟ ای هیاهوسارالان بس کنید. این توهین به آذربایجان است که چند فالانژیست را نماینده یک ملت قلمداد می کنید. لعنت ...

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
Ein Khaste Mellat Azarbaijan , Bedon Shak Mored Hemayay Mellathaie digar Iran hamchon , Baloch , Kurd va ... ast . Motasefaneh Naghsh Azarbaijan , dar Estebdade Hakem , Setone Paidar Bodeh ast ke Chenanche Mostaghel Shawad , Khod bekhod , Emkan Taqyyr va Hatta Jedaei baraye Malal digar Asantar Mishawad .

Be Ommid Ankeh Mellat Azarbaijan va Digar Malal Iran Be Khasteh haye Bar hagh Khish Berasand !

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سایتی که محل تجمع دشمنان رضا پهلوی و ملیون شود و محل عقده گشایی و فحاشی به این و آن، طبیعی است که موضع اش در برابر مشتی تجزیه طلب خودفروش هم این چنین باشد

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
البته ملت آذربایجان روحا از ایران جدا شده است فقط در قید مکان مشکل دارد. که انشاالله به زودی و به نفع همه ملل از جمله فارسها این استقلال جشن گرفته میشود.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
به اميد پيروزي و پيوستگي همه جريانات ملي آذربايجاني و تشكيل آذربايجان آزاد و آباد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جای تاسف است که دردرون طیف گترده نحله های فکری ازربایجان که مطالبات به حق ومدنی ملت ازربایجان را طرح وپیگیری میکنندهنوز نه تنها انسجام وپیوند تاکتیکی وجود نداردبلکه تفرق وپراکندگی ان چنان است که هدف غائی در پس پرده ضخیم ابهام وپراکنده گوئی مستور میماند وطرح مسئله استقلال ازر بایجان از جمله مطالباتی است که کل جنبش مدنی موجود را در ازربایجان وایران مخدوش میسازد این عمل با توجه به افکار عمومی مردم ازر بایجان حد اقل در شرایط فعلی ودر زمان حاضر یک نوع تحرک سکتاریستی ورادیکال بشمار میرود که مدعیان ان هیچ سندی برای اثبات پشتوانه مردمی ان در ازر بایجان نمیتوانند ارائه دهندمسلما در خواستهای مدنی را برای هر ملتی یا خود مردم معین میکنند ویا پیشگامان جنبش با قبول مسئولیت ومطالعه دقیق ان که منافی مصلحت ومنافع عمومی نباشد فرهنگ سازی میکنند .وطرح اینگونه مسائل فعلا جزئ اسیب به مطالباتمدنی مردم ثمری ند

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
الان باز پان فارسیستهای آریایی دست پاچه میشوند.و هزاران بهانه می آورند. حرکت ملی ترک آذربایجان جنوبی بهترین روش را با توجه به قدرت سازماندهی و نفوذ خود با ارایه رفراندوم انتخاب کرده که دیگر هیچ بهانه ای برای دیگر سازمانها و احزاب و نژادپرستها باقی نمی گذارد.. اگر نمی ترسند بفرمایند با مراجعه به رای و نظر ملت آذربایجان جنوبی با روش کاملا دمکراتیک و مدنی و حقوق بشر دوستانه برای همیشه این مسله ملی را با مراجعه به خود مردم حل کنند. مگر وطن پرستان فارس ادعا نداشتند و ندارند که تنها تعدادی استقلال طلب و فدرالچی که به نام "تجزیه طلب" در ایران وجود دارد و اغلب مردم ترک خواهان تمامیت ارضی هستند؟! ملت آذربایجان جنوبی شاید خواهان ادامه سرسپردگی مطلق فارس ها باشند؟! چه معلوم ...؟! پس نبایستی که فارسها از رفراندوم ترسی داشته باشند. پیروزی مدنی باماست
با تتشکر از امیر حسین موحدی