کشتار نيروهای چپ و صلح طلب ترکيه را محکوم می کنيم! سياست های اردوغان، زمينه ساز حملات تروري

حزب دموکراتیک خلق‌ها سیاست های دولت ترکیه را عامل بروز این گونه حملات دانسته و صلاح‌الدین دمیرتاش در گفتگو با رسانه ها، انفجار دو بمب را به شدت محکوم و آن را اقدامی "بربرمنشانه" و "قتل‌عام" خوانده است.گردهمائی اعتراضی نيروهای چپ و صلح طلب در آنکارا به خون کشيده شد. در اين گردهمائی دو انفجار به وقوع پيوست و ٨٦ نفر کشته و ١٢٦ نفر مجروح شده اند. اين گردهمائی در اعتراض به سرکوب های اخير در ترکيه و از جمله سرکوب کردها با شعار "صلح برای دمکراسی" برگزار شده بود. حزب دمکراتیک خلق‌ها (HDP)، برخی احزاب چپ و سندیکاهای کارگری دعوت کننده اين گردهمائی بودند. اين دومين بار در ماه های اخير است که گردهمائی مسالمت آميز نيروهای چپ و کرد به خون کشيده می شود. انفجار در ماه ژولای در شهر عمدتا کردنشين سوروچ در جنوب اين کشور، دست کم ٣٠ کشته گرفت و بيش از صد نفر مجروح شدند.

حزب دموکراتیک خلق‌ها سیاست های دولت ترکیه را عامل بروز این گونه حملات دانسته و صلاح‌الدین دمیرتاش در گفتگو با رسانه ها، انفجار دو بمب را به شدت محکوم و آن را اقدامی "بربرمنشانه" و "قتل‌عام" خوانده است. اين حزب در انتخابات پیشین برای ورود به مجلس رای کافی کسب کرد. ولی اردوغان نتوانست شکست را بپذيرد و به رای مردم تن دهد. بهمين دليل تصميم به تجديد انتخابات گرفت. انتخابات اول نوامبر برگزار خواهد شد.

اردوغان بعد از انتخابات مجلس و وارد شدن حزب دموکراتیک خلق‌ها به مجلس، چهره غيردمکراتيک خود را آشکارتر کرد. او با عنوان مبارزه با تروريسم آتش بس با پ کاکا را نقض نمود، مقر آنان  را در قنديل بمباران کرد، به دستگيری گسترده فعالين کرد روی آورد، به گردهمائی نيروهای صلح طلب و مخالف جنگ افروزی، حمله برد و تعدادی از آن ها را کشت. اردوغان دست نيروهای فاشيست برای حمله به دفاتر حزب دمکراتيک خلق ها و يورش به اجتماعات را باز گذاشته است. آن ها بدون واهمه از مجازات، دست به وحشی گری و کشتار می زنند. انفجار ماه ژولای در شهر کردنشین سوروچ، سه ماه بمباران هوایی مواضع پ‌کا‌کا و دو انفجار هم‌زمان روز گذشته در آنکارا، نشان داد که نيت دولت رجب طیب اردوغان از مبارزه با تروريسم چيست.

اردوغان که در انتخابات قادر نشده است رای اکثريت مردم ترکيه را اخذ کند، در همراهی با فاشيست ها، می خواهد حزب دمکراتيک خلق ها را از کسب رای کافی برای ورود به مجلس محروم سازد، دولت تک حزبی تشکيل دهد و برنامه خود را برای تغيير قانون اساسی و گذر از سيستم پارلمانی به سيستم رياستی را فراهم سازد. اماجلوگیری از فتح کرسی‌های پارلمانی به‌دست حزب عدالت و توسعه، می تواند پاسخ درخور به اردوغان و موج ترور روزافزون در آن کشور باشد.

ما اقدام تروريستی آنکارا را محکوم می کنيم، سياست های ضددمکراتيک اردوغان را زمينه ساز حملات تروريستی می دانيم، خواهان پايان دادن به کشتار کردها و نيروهای چپ و تامين حقوق کردها هستيم، از آتش بس بين پ کاکا و دولت ترکيه طرفداری می کنيم و براين باوريم که ترور، سرکوب و حذف، بر انبوه مشکلات ترکيه خواهد افزود و به دستآوردهای دمکراتيک مردم ترکيه ضربه جدی خواهد زد.

هيئت سياسی ـ اجرائی سازمان فدائيان خلق ايران (اکثريت)

١٨ مهر ١٣٩٤ (١٠ اکتبر ٢٠١٥)

 

 

منبع: 
کارآنلاین
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
با خواندن بیانیه سازمان فدائیان خلق ایران{ اکثریت} در رابطه با انفجارات تروریستی در آنکارا.واقعا انسان در بهت حیرت می ماند ودر گرداب حزنی غم انگیز فرو می رود که این بیانه را هیت سیاسی یک سازمانی به آن عظمت که میتوان گفت زمانی بزرگترین وپر طرفدار سارمان چپ در ایران بود،نوشته است، یا یک نو جوان نا پخته تازه کام گذاشت در راه سیاست.در قسمی از بیانیه فوق می خوانیم"این حزب{حزب دموکراتیک خلق ها} در انتخابات پیشین برای ورود به مجلس رای کافی کسب کرد ولی اردوغان نه توانست شکست را به پزیرد و به رای مردم تن دهد.به همین دلیل تصمیم به تجدید انتخابات گرفت"پایان نقل قول.این در حالی است که این قانون انتخابات ترکیه است که اگر حزبی نتواند اکثریت پنجاه به اعلاوه یک از گرسی های پارلمان را نیاورد نمیتواند دولت یک دست آن حزب را تشکیل بدهد.در این صورت باید دولت ائتلافی با دیگر احزاب راه یافته به پارلمان تشکیل بد

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
چيزى كه شما جناح هويت خواه اكثريت مى خوانيد ما مانقورد خطابشان مى كنيم كه هنوز بعد از اينهمه سال نفهميدند كه اصولاً مسله ملى در ايران قابل حل بدست اكثريت پان ايرانيست نيستند،در واقع كسانى كه كنگره هاى حزبى شان را با پان ايرانيستها برگزار مى كنند همان بهتر كه هويت طلب سرزمين پارسه باشند وانگهى اين مانقوردها را پيشكش عزيزان سرزمين پارسه مى كنيم تا وقتى به چاه تازه كشف شده ذولقرنين نامه مى اندازيد اينها را هم همراه با نامه به چاه پرتاب كنيد تا با عشقى كه به پارسه دارند واسطه شده دعاهايتان را پيش ذولقرن مستجاب كنند!اين نكته را هم بگويم كه هويت طلب مى دانند كه اين آقايان سلاح روز مباداى پان ايرانيست هستند پس سعى نكنيد كه گنجشك را رنگ كرده جاى بلبل قالب كنيد.اگر تابحال اين را متوجه نشديد بهتر است كار سياسى نكنيد،اين آقايان مگر بغير از اينكه پان ايرانيسم را تبرئه كنند و يقه فعالين هويت طلب را

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سلام-من درسایت کارآنلاین یک متنی درجواب این اعلامیه دادم .این هیئت سیاسی وباید میشودگفت اکثرنیروهای این تشکیلات با یک حرکت زودهنگام وقبل ازاینکه به یک منابع اصلی ذست یابنددرحرکت احساسی وبرآمده ازتفکرغالب برذهن خوداین اعلامیه راداده ونشان دادند،افرادی پان ایرانیست وضدتورک وناسیونالیستی کوربیش نیستند.حتی خودرابه حدسخنگوی دمیرتاش رهبرحزب دموکراتیک خلق پایین آوردند.هیئت سیاسی اکثریت فکرکنم علم وغیب داشتند ومیدانستند ،که دولت ترکیه این کارراکرده است.پس ازاین اطلاعیه داعش ازکشته شدن مردم درترکیه اظهارخوشحالی کرده ودراصل میشودگفت این بمب گذاری راتاییدکردند.ولی هیئت سیاسی فداییان خلق ازپ ک کا وحرکت این گروه تروریست راحمایت کردند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اسرائیلی ها برندۀ نهایی ایجاد کشوری به نام کردستان در خاورمیانه خواهند بود. آنان برنامۀ ایجاد چنین کشوری را از زمان به هم خوردن تعادل در آن منطقه پس از انقلاب اسلامی دنبال می کنند.
تصویر اقبال اقبالی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
این مطلب جاش در بخش "احزاب و تشکل ها" می باشد. اگر ضابطه ای هست باید عمومیت داشته باشد!!!
بقول نویسنده کمنتار فوق؛ "جناح تجزیه طلب و هویت خواه ترک در سازمان فدائی از این سازمان استفاده ابزاری برای پیشبرد اهداف خود میکند". امیدوارم در مورد نقض ضوابط درج مقاله در ایران گلوبال، به پیروی از مشی اکثریتی ها نباشد!!!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اگر سازمان فدائیان خلق راست میگوید، اول شرارت و آدمکشی های تروریستهای پ.ک.ک و سایر تروریستهای مافیائی کرد را که دستشان تا مرفق بخون مردم بیگناه ترک و سربازان ارتش ترکیه آغشته است، و موجب مرگ بیش از 40.000 انسان بیگناه شده اند، را محکوم بکند، بعد در مورد اتفاقات تروریستی آنکارا اعلامیه صادر بکند. تا زمانیکه اشرار کرد بدستور دول بیگانه نقش ستون پنجم را بازی بکنند، در وهله اول خود مردم کرد از آن متضرر خواهد شد. تا زمانیکه مافیای تروریستی پ.ک.ک به قتل و کشتار مردم بیگناه ترکیه دست یازد، مورد تنفر مردم ترک و عرب ... و سایر خلقهای منطقه قرار خواهد گرفت. و اگر اکراد با خوشخیالی فکر میکنند، که با چند اشرار تفنگ بدست و آدمکش میتوانند، اراده قبیله ای خود را به میلیونها مردم ترک منطقه دیکته کنند، سخت دراشتباهند. لازم است که سازمان شما نیز این موضوع را بداند!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سازمان فدائیان خلق اساسن باوری به ازادی و دمکراسی ندارد و هدف این سازمان از دادن اعلامیه به هر مناسبتی فقط خود را مطرح کردن و سرانجام کومونیست کردن ایران است. هدف نهائی کردان در 4 کشور ایران ترکیه و عراق و سوریه جدائی از این کشور ها و ایجاد کشور جدیدی بنام کردستان است. دولتهای این 4 کشور با ایجاد کشوری جدید مخالفند چرا که نقشه خاورمیانه بهم خواهد خورد و پیروز واقعی دولت اسرائیل خواهد بود و این اساسن با روند تاریخی این کشور ها سازگار نیست و دولت اسرائیل نیز بر طبل جنگ میکوبد. انچه در انکارا روی داد هشدار به کردان است که دولت ترکیه مخالف تجزیه ترکیه میباشد و از هیچ اقدامی روی گردان نیست. سازمان فدائیان خود نیز در جامعه ایرانی خط تجزیه را به پیش میرد یعنی همراه با جریانات تجزیه طلبانه و در راه اهداف انها قدم برمیدارد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
با سلام ببینید هنوز هم تحلیلهایتان غلط و اشتباه است زیرا اصل چارچوب تفکرتان برپایه غلط بنا شده میگوئید : (اردوغان بعد از انتخابات مجلس و وارد شدن حزب دموکراتیک خلق‌ها به مجلس، چهره غيردمکراتيک خود را آشکارتر کرد. او با عنوان مبارزه با تروريسم آتش بس با پ کاکا را نقض نمود، مقر آنان  را در قنديل بمباران کرد، به دستگيری گسترده فعالين کرد روی آورد، به گردهمائی نيروهای صلح طلب و مخالف جنگ افروزی، حمله برد و تعدادی از آن ها را کشت. اردوغان دست نيروهای فاشيست برای حمله به دفاتر حزب دمکراتيک خلق ها و يورش به اجتماعات را باز گذاشته است. آن ها بدون واهمه از مجازات، دست به وحشی گری و کشتار می زنند. انفجار ماه ژولای در شهر کردنشین سوروچ، سه ماه بمباران هوایی مواضع پ‌کا‌کا و دو انفجار هم‌زمان روز گذشته در آنکارا، نشان داد که نيت دولت رجب طیب اردوغان از مبارزه با تروريسم چيست.)