سپاه، انتخابات مجلس شورا، خبرگان و ولی فقيه آينده

سپاه از يکسو بر شورای نگهبان فشار می آورد تا با «شجاعت» و «قاطعیت» در رد صلاحيت ها عمل کند و از سوی ديگر سهم کلانی از کرسی های مجلس را می خواهد. سهم کلان در بولتنی که توسط فرماندهی ستاد سياست گذاری سپاه تهيه می شود، آمده است. سپاه از شورای نگهبان می خواهد ١٨٠ کرسی مجلس اعم از سپاهی و غيرسپاهی را در اختيار داشته باشد (اين بولتن به دست حسن روحانی افتاده است). سپاه با اين تعداد نماينده می خواهد مجلس شورا را در اختيار داشته باشد، دولت را کنترل کند، جلو تصويب لوايحی که به زيان سپاه و نهادهای تحت مسئو

سپاه پاسداران به اژدهای سيرناپذيری تبديل شده و از چنگ انداختن برحوزه های مختلف اجتماعی باز نمی ايستد. اين بار نوبت به مجلس شورا و مجلس خبرگان رسيده است. و نوبت بعدی تعيين جانشين ولی فقيه است. 

از چند ماه مانده به انتخابات ٧ اسفند، سپاه بر تحرکات سياسی و اقدامات خود افزود و دو نشست بزرگ برگزار کرد. اولين نشست، برگزاری دومين مجمع عالی بسيج در روزهای ٢٥ و ٢٦ آذر در شهر مشهد بود. در اين مجمع هم فرماندهان سپاه شرکت داشتند و هم چهره های شاخص راست افراطی. مجمع عالی بسيج در پايان قطعنامه  سياسی صادر کرد. مجمع در قطعنامه خود از شورای نگهبان خواست که با توجه به اهمیت انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی، در برخورد با بررسی صلاحیت نامزد‌ها، با «شجاعت» و «قاطعیت» اقدام کنند. مجمع عالی بسیج هم چنین تائید صلاحیت نامزد‌ها را «حق الناس» دانست و از شورای نگهبان خواست که از تائید صلاحیت افراد فاقد صلاحیت، به هر «دلیل و مصلحتی» خودداری کند.

دومين نشست بزرگ، همايش سراسری هاديان سياسی در روز دوشنبه ۷ دی در تهران بود. به گفته علی سعیدی، نماینده ولی فقيه در سپاه، کارویژه هادیان سیاسی "بصیرت‌افزایی" و "جهت‌دهی به آرای عمومی" برای "انتخاب اصلح" است. هادیان سیاسی در پایگاه‌های بسیج٬ مساجد و رده‌های مختلف سپاه به صراحت به نفع نامزد‌های مورد نظر فرماندهان سپاه تبلیغ می‌کنند. هادیان سیاسی در سال ٩٢ حدود ۱۴ هزار نفر بود. آن ها در انتخابات سال ۱۳۸۴ و ۱۳۸۸ نقش موثری داشتند. برگزاری همايش های منطقه ای و سراسری هاديان سياسی، خيز برداشتن سپاه برای دخالت در انتخابات است.

در ماه های گذشته فرماندهان سپاه بارها از شورای نگهبان خواستند که "فتنه گران" را به مجلس راه ندهند و در مقابل سونامی کانديداها بيايستند. شورای نگهبان هم به اين خواست پاسخ مثبت داد و اصلاح طلبان، اعتدال گرايان و اصول گرايان ميانه رو را رد صلاحيت کرد و زمينه را برای مجلس يکدست اصول گرايان فراهم آورد.

سپاه از يکسو بر شورای نگهبان فشار می آورد تا با «شجاعت» و «قاطعیت» در رد صلاحيت ها عمل کند و از سوی ديگر سهم کلانی از کرسی های مجلس را می خواهد. سهم کلان در بولتنی که توسط فرماندهی ستاد سياست گذاری سپاه تهيه می شود، آمده است. سپاه از شورای نگهبان می خواهد ١٨٠ کرسی مجلس اعم از سپاهی و غيرسپاهی را در اختيار داشته باشد (اين بولتن به دست حسن روحانی افتاده است). سپاه با اين تعداد نماينده می خواهد  مجلس شورا را در اختيار داشته باشد، دولت را کنترل کند، جلو تصويب لوايحی که به زيان سپاه و نهادهای تحت مسئوليت ولی فقيه است، بگيرد و لوايحی که منافع سپاه را تامين می کند به تصويب برساند.

سپاه در گذشته از حضورش در مجلس بهره برده است. وقتی احمد خرم وزير راه و ترابری در مقابل سپاه ايستاد و ساخت فاز دوم فرودگاه امام خمينی را به شرکت ” تاو ” (شرکت ترکيه ای) واگذار کرد، سپاه فرودگاه را بست و به هواپيمای مسافربری که قصد فرود داشت، با پرواز درآوردن يک فانتوم و يک ميگ ٢٩ اجازه فرود نداد. بدنبال آن سپاه که جای پای قوی در مجلس هفتم داشت، احمد خرم را به استيضاح کشاند و مجلس آن را برکنار کرد. سپاه می خواهد  چنان جای پای قوی در مجلس داشته باشد که هر موقع لازم باشد وزراء دولت روحانی را به استيضاح بکشاند.

 

سپاه و مجلس خبرگان

مجلس خبرگان، مجلس فقها است و برخلاف مجلس شورا، فرماندهان سپاه نمی توانند کانديدا شوند و در آن  حضور يابند. سپاه برای داشتن جای پای قوی در مجلس خبرگان از يکسو روحانيونی مانند مصباح يزدی، احمد جنتی، محمد يزدی، احمد علم الهدی، احمد خاتمی، مرتضی آقا تهرانی، ابراهيم رئيسی، علی فلاحيان، ودری نجف آبادی که در جرگه راست افراطی قراردارند، را حمايت و تقويت می کند و ار سوی ديگر وسيعأ رقبای خود را تخطئه و تخريب می کند تا نتوانند به مجلس خبرگان راه يابند. سپاه از راهيابی رفسنجانی و ياران او به مجلس خبرگان به شدت نگران است. تصور فرماندهان سپاه اين است که اگر رفسنجانی در مجلس خبرگان حضور يابد، فردا در "آن لحظه حساس" در انتخاب جانشين خامنه ای نقش تعيين کننده خواهد داشت. گويا تمايل رفسنجانی به حسن خمينی است که برای او مزيت های زيادی قائل است.

سپاه می کوشد رفسنجانی و ياران او به مجلس خبرگان راه نيآبند تا فردا کانديدای خود را در مقام ولی فقيه بنشانند. از اين جهت انتخابات مجلس خبرگان برای سپاه اهميت به مراتب بيشتری از انتخابات مجلس پيدا کرده است.

 

سپاه و ولی فقيه آينده

بين خامنه ای و سپاه پيوند تنگاتنگی وجود دارد. آندو بهم شديدأ وابسته اند. خامنه ای در وجود سپاه حفظ، تداوم و گسترش انقلاب اسلامی را می بيند. سپاه با حمايت بی دريغ خامنه ای توانسته است اين چنين به حوزه های مختلف چنگ بياندازد و به دولتی قدرتمند تبديل شود و در تصميم گيری های کلان کشور نقش جدی بازی کند. سپاه واقف است که اگر ولی فقيه آينده همانند خامنه ای به سپاه ميدان فعاليت گسترده ندهد، موقعيت سپاه تضعيف خواهد شد و امکان دارد که دست و بال سپاه به تدريج بسته شود و نتواند يکه تازی کند. 

سپاه برای اينکه موضوع تعيين ولی‌فقیه آينده به فردای نامعلوم موکول نشود، از علی خامنه‌ای می‌خواهد که از هم‌اکنون جانشين خود را انتخاب کند. تاکنون خامنه‌ای تن به خواست فرماندهان سپاه نداده است. گفته می‌شود اولويت اول آن ها برای جانشينی علی خامنه ای پسر او مجتبی خامنه ای و اولويت دوم صادق لاريجانی است. بين مجتبی خامنه ای و فرماندهان سپاه رابطه نزديکی وجود دارد.

 

سپاه، مشکل امروز و فردا 

در سپاه تفنگ، سياست، اطلاعات، اقتصاد، پول، امنيت و رسانه متمرکز شده و درهم آميخته است. سپاه در حوزه های متعدد حضور دارد. سپاه به پديده منحصر به فردی تبديل شده است که شايد کمتر بتوان نمونه آن را در ديگر کشورها پيدا کرد. سپاه خود را صاحب اصلی نظام و انقلاب میداند و حفظ انقلاب اسلامی و ارزشهای آن را جزو رسالت خود به حساب میآورد.

سپاه با باور به همين رسالت، از شورای نگهبان دوسوم کرسی های مجلس را طلب می کند، مجلس خبرگان مطيع و سازگار را می خواهد تا فردا کانديدای مورد نظر خود را در مقام ولی فقيه بنشاند. مواضع خامنه ای به سپاه چنين جسارتی را  بخشيده است. او می گويد: "سپاه یک سازمان سر به زیر و سرگرم کارهای اداری خود نیست بلکه یک ناظرِ آگاه و بینا و متوجه مسائل داخلی و خارجی است." او رسالت حفظ انقلاب اسلامی و ارزش های آن در دوره بعد از مرگش را هم به سپاه سپرده است. کشور در حيات خامنه ای با مشکل بزرگ سپاه روبرو است. به نظر می رسد فردای خامنه ای هم، هم چنان با اين مشکل بزرگ روبرو خواهيم بود. 

منبع: 
کارآنلاین
انتشار از: 

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقاي خليق من هم با نظر آقاي سعيد رضا موافق هستم خواهش مي كنم ابتدا باخودو بعد با مردم رو راست باشيد هرخواننده اي مطالبي مشابه مطالب شمارا كه مي خواند نياز دارد كه درانتها ازنتيجه گيري نويسنده هم مطلع شودولي دريغ كه درانتهاي مطلب بين زمان وهوا ميمانيم بلاخره شما وكلا هر عنصر وجريان سياسي وروشنفكر ويا هركسي كه حتي مدعي روشنفكري ويا سياسي بودن است به اين سوال اساسي وجدي دراين شرايط بايد جواب بدهد كه نهايتا چه بايد كرد ؟؟
آيا اين نظام اصلاح پذير است ؟ آيا اساسا بافت وساختار اين نظام اجازه اصلاح و رفرم در درون آن رامي دهد ؟ آيا با وجود ولي فقيه وشوراي نگهبان و خبرگان و سپاه متصور است كه مردم رنگ آزادي را ببينند ؟ آيا اصلا اين نوع انتخابات كه هر نامزد انتخابات قبل از اينكه مردم به او راي بدهند ، از چندين فيلتر رنگارنگ ( نيروي انتظامي - وزارت اطلاعات - اداره ثبت احوال -و .....

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقاي خليق: اين سپاه همان سپاهي نيست كه شما و دوستانتان برايش سرودست ميشكانديد و خواستار تجهيزشان به سلاح سنگين بوديد؟ دليلتان هم "خصلت ضد امپرياليستيش" بود! حالا ديگر ضد امپرياليست نيست؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
من که نفهمیدم چه میخواهد این اقای خلیق . به انتصابات رای بدهیم یانه ؟
من میگویم نه . باید این بساط شیطانی اسلام و مروجان دل سیاه و مبلغان سرخ ان برای همیشه گفت نه نه نه .
شرکت در انتخابات یعنی خیانت به ارمان مردم ایران یعنی تمسخر مردم یعنی سیاه بازی یعنی جدی نگرفتن و زیر پا گذاشتن شخصیت مردم ایران و حقوق انها . باز هم بنویسم؟ باید به خدا پناه برد از بی شرمی اخوند و غیر ذالک..

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اقای خلیق با سلام،
شما مینویسید ”بین خامنه ای و سپاه پیوند تنگاتنگی وجود دارد. آندو بهم شدیدأ وابسته اند. خامنه ای در وجود سپاه حفظ، تداوم و گسترش انقلاب اسلامی را می بیند...“. به زبان ساده تر تیتر مقاله شما در واقع بایستی این می بود که: ”خامنه ای، انتخابات مجلس شورا، خبرگان و ولی فقیه آینده“. درمقاله شما بایستی کلمه سپاه را با خامنه ای تعویض کرد و مقاله را دوباره خواند تا درک روشنتری از حوادث جاری بدست اورد. نکته دوم اینکه شما هم مثل ملیون ها مردم تحت ستم ایران درد را شناخته اید ولی از ابراز درمان به هر دلیل خودداری می کنید و توده های مردم را به خوردن مسکن تشویق می نمایید.
دوست عزیز اگر نمی خواهید سرنگونی طلب باشید حق شماست، ولی لطفا اگر درد جامعه را می نویسید، روش پیشنهادی خود را برای درمان ان درد نیز بنویسید. جمعبندی تحلیل شما کجاست؟ ایا بایستی منتظر مقاله شماره 2 بود؟