رودرروئی سوسیال دموکراتها و سوسیال شوونیستها

با قدرتگیری پادموس در اسپانیا و پیروزی قاطع 80 درصدی استقلال طلبان کاتالونیانی در رفراندوم حق تعیین سرنوشت راه برای تولد کشوری دیگر, اینبار در اروپای غربی هموار می شود.

 

 در خلال فینال جام پادشاهی2015  اسپانیا ما بین بارسلونا و آتلتیکو بیلبائو اتفاق بسیارجالبی رخ داد . دراستادیوم لبریز از  کاتالونیائیهای استقلال طلب  طرفداراف ث بارسلونا و باسکیهای استقلاطلب هوادار  آتلتیکو بیلبائو و با حضور پادشاه جوان تازه بر تخت نشسته, زمانیکه سرود ملی اسپانیا نواخته شد,  تماشگران همه باهم یکصدا هو  کردند. پس از این واقعه حزب راستگرای حاکم بدلیل آنچه که  توهین به کیان ملی اسپانیا خواند,  خواهان محاکمه و محکومیت ده ها هزاز تماشاگر شد!!! اما دادگاه قانون اساسی اسپانیا با بی اعتبار خواندن درخواست حزب حاکم,  هو کردن نمادهای ملی  از جمله سرود کشور را بخشی از رفتار دموکراتیک قلمداد کرده , آنرا مجاز اعلام کرد. سوسیال شوونیستهای حزب سوسیالیست هرچند خواهان محاکمه تماشاچیان نشدند ولیکن از پادشاه خواستند تاسف عمیق خود را از رفتار کاتالانیها و باسکیها رسما اعلام کند. اما پادشاه جوان  اسپانیا که ماجرای کلاه برداری مالی خواهرش  هنوز آینده سلطنت را تهدید می کند تن به این کار نداد. راستگرایان و سوسیال شوونیستهای اسپانیا در دشمنی با کاتالانها و باسکیها سعی در سبقت گرفتن از همدیگر دارند. اسپانیا با وجود اینکه از امضا  کنندگان قطعنامه حق تعیین سرنوشت سازمان ملل  است, عملا اجازه رفراندوم رسمی به کاتالونیائیها را نداده و تخلف از قوانین بین المللی , انتقاد خصوصی اتحادیه اروپا و تبعات زیانهای سیاسی آنرا بجان خریده  است. کاتالونیائیها که سال بیش در رفراندوم برگزار شده توسط حکومت محلی با اکثریت 80 درصدی, رای به استقلال کامل داده و هم اینک که دولت محلی نیز در کنترل آنهاست  تصمیم دارند با استناد به این همه پرسی بطور یکجانبه در سال 2018, استقلال کاتالونیا را  اعلام   کنند.

رکود اقتصادی ناشی از حرص و طمع زیاده از حد بانکها, در دوشیدن مردم با پرداخت وامهای بدون پشتوانه,  منجر به سیاست ناعادلانه ریاضتی راستگرایان -که  بار آن بر دوش قربانیان سیاستهای موسسات  بزرگ مالی نهاده شد- گردید .سوسیال دموکراتهای واقعی, زحمتکشان و طبقات زیردست, در حزب جدید التاسیس " پودموس" گرد هم آمدند تا مردم را از وضعیت اسفبار نجات دهند. پودموس بسرعت رشد کرده وعلیرغم  امکانات مالی و تبلیغاتی بسیار محدود,  موفق شد احزاب غرق در پول و امکانات را پس زده ودولت راستگرایان مادرید  را در انتخابات سرتاسری  اخیر بزیر بکشد. پودوموس با وجود تبلیغات منفی احزاب راست و سوسیال شوونیست که  بعنوان دشمن مشترک , عمده انرژیشان را صرف مبارزه با آن کرده بودند,  توانست با 21 درصد آرا و تنها با یک درصد اختلاف سومین حزب بزرگ اسپانیا گردد. یکی از بزرگترین دلائل رشد خارق العاده پودوموس حمایت کاتالونیائیها و باسکیها بود چراکه آنها بر خلاف سوسیال شوونیستها معتقدند که خلقها در تعیین سرنوشت خود ازاد هستند.

دیروز 22 ژانویه 2016, ماریانو راخوی رهبر حزب راستگرا, دعوت پادشاه به تشکیل دولت را نپذیرفت چراکه بدون شرکت حزب  پادموس هیچ ائتلافی قادر به تشکیل دولت باثبات نخواهد بود و پادموس همکاری با راستگرایان ضدخلق را ازاول رد کرده بود . جالب است که سوسیال شوونیستها هنوز بر ممانعت از تعیین سرنوشت خلقهای غیر اسپانیائی اصرار می ورزند و بالعکس سوسیال دموکراتهای پادموس حاضر به زیر پا نهادن حقوق بنیادین خلقها نیستند. اگر سوسیال-شوونیستها بر مخالفت خود با اصل حق تعیین سرنوشت اصرار ورزند و ائتلاف با پادموس شکل نگیرد, احتمالا انتخابات دیگری در اسپانیا برگزار خواهد شد که میتواند به نابودی کامل چپ قلابی که تحت عنوان "حزب سوسیالیست اسپانیا"  و با تزویر چندین دهه حکومت کرده است بیانجامد. البته کاتالونیائیها دیگر نیازی به تایید یا عدم تایید مرکز گرایان ندارند و با سرعت  در حال طی کردن مسیر منتهی به استقلال هستند ولیکن همراهی حکومت مرکزی هزینه  طلاق سیاسی را  بشدت کاهش خواهد داد.

دیرنج مین ائللی 23 ژانویه 2016

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ما، درمیهنمان ایران فارس نداریم، هندی تبارانی داریم که فارسی دری را از افغانها آموختند، و توسط شاهان و سلاطین تورک مانند، غزنویان، سلجوقیان، اشکانیان، خوارزمیان،افشاریان، صفویان و قارجاها، به ایران فعلی آورده شدند، تا در خدمت پادشاهان ترک باشند. هندی تبارانی که زبانشان شبیه فارسی دری افغانی است، در واقع فارس نیستند. فارس اصل، دریهای افاغنه هستند. البته سلسله منحوس دربار پهلوی که به درد لای جرز دیوارهم نمی خورد، پانفارسیم را در ایران رواج داد. اما این ترکان بودند که در ایران شهرها ساختند، و آبادانی ها کردند، تشکیل لشکر دادند، مجلس و قانون گذاری نمودند. در آن زمانی قومی به نام فارس در ایران موجودیت نداشت. سلسه منحوس پهلوی سبب شد، ثمرات انقلاب مشروطیت به شکست کشیده شود، و بجای آن، پانفارسیسم و آریا پرستان، سیاستهای ترک ستیزی را جاین گزین ارزشهای دمکراتیک انقلاب مشروطیت نمودند. در نتیجه

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب موحدی

خوشحالم از بنده مطلبی یاد گرفتید. این را هم بدانید آن جمهوری ها محض خنده نبود و حقوق خلق ها (ملت ها) در آن تعریف شده بود.
این را هم باز از بنده یاد بگیرید که اصلا کمونیست شالوده اش بر پایه حقوق کارگری و بدیلی برای سرمایه داری. موضوعات دیگر فرع بر این اصل است.
حرف زدن از جبهه کمونیست با تفکر و کلمات فاشیستی-پان فارسی گوینده سخن را بی ارزش نشان می دهد.
ادعای کمونیست بودن با مقدار سخن در این باره مشخص می شود. شما که ۹۹ درصد متن حرفتان پان فارسی-ضد ترکی است. با نقب زدن های عمیق به تاریخ توهمات آریایی _ضد ترکی.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جمهوری اسلامی بیهوده مغلطه وتحریف وتوهین نکن بله در زمان شوروی جمهوریهای خودمختار وجود داشت، ولی خودمختاری با تجزیه از زمین تا آسمان تفاوت دارد، فکر میکنی چه کسانی مخاطبت هستند؟ امثال شما راستگراهای ناسیونالیست وتجزیه طلب هیچ درکی از مارکسیسم ندارید وبرای خودتان هم شده ادعای فهم مارکسیسم نکنید.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
Anonymousآن خیارشور طلایی را که برای من در نظر گرفته ای برای خودت باشد وهمراه بایک خیارشور غیرطلایی ببر وآنرا برای خودت وبرای.................. کن(درنقطه چین حرف بسیار است)

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آدم هر چیزی که می خواهد باشد باید حداقل ذره ای سوادش را هم داشته باشد.
....در جواب دوستمان که خیلی ساده اوضاع کاتالونیا را برای این فرد توضیح داد، دیگر نتوانست خودش را کنترل کند و آن رویشان بالا آمد.
اگر قرار است با بیسوادی در مورد اوضاع کاتالونیا حرف بزنی و بعد برای یک جواب درست اینقدر فشارتان بالا برود. اصلا دیگر چرا حرف میزنی؟

از کمونیست همان رفیقش را یاد گرفته، و حتی یک برگ از ان نمی داند که شاید موضوع خلق ها و ملت ها به گوشش رسیده باشد.
حتی زمان استالین هم کشورهای پیمان شوروی دارای جمهوری خودمختار بودند.
....

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
از سیاست های ایران گلوبال فقط یک مورد اشاره کنم.
مدیر کامنت ها در اعتراض کاربری می گوید ما مخالف کلمات ی مانند فاشیسم و وصل کردن آن به ملتی هستیم و سانسور می کنیم.
زیر همین نوشته کامنت دوم استخانلو را نگاه کنید. فاشیست های ترک آذری و...

به نظر مدیر فقط به فاشیسم پان فارس آن هم نه فارس توهین است و بقیه موارد آزاد است.
مثلا در این سایت می شود گفت پان گرگ ها یا بوزقوردیسم اما همزمان به کار بردن مثلا پان سگ ها یک توهین نابخشودنی است.


آیا منطق شما چیزی غیر این است؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
پانفارسیزم نه میگذارد زبان ترکی در ایران رشد کند و نه زبان خودش قابل رشد است, همه اش در شعر و ور درجا میزند. در 7 کشور ترک زبان هزاران هزار کتاب بزبان ترکی نوشته شده است.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
yaradiciliqمحترم من از شما خواهش می کنم مطالعات سیاسی وتاریخی وجامعه شناسی خود را بیشتر کنید وافکارتان اصلاح شود وگمان نکنید که ایران عزیز تجزیه میشود واز هم می پاشد، متاسفانه شما ودوستان همفکرتان به شدت اهل وارونه جلوه دادن حقیقت هستید وباید به شما بگویم بسیار مغلطه هم می کنید، مسائل انحرافی وغیر واقعی در رابطه با قومیتهای ایرانی مطرح می کنیداما باید به شما بگویم آذربایجان قهرمان وقوم شریف آذری ما به هیچ وجه از میهنشان ایران جدا نخواهند شد، متاسفانه شما وهمفکرانتان رژیم پلید وفاشیستی پان شیعه اسلامیست حاکم بر میهنمان ایران را رها کرده اید وتیغ زبانتان را به جای اینکه بر دشمن آخوندی بکشید به روی ایرانیان می کشید، ما اتفاقا به فکر آینده ونسل های بعدی این سرزمین هستیم ومی دانیم رژیم پلید اسلامی با بی لیا قتی وسوء مدیریت

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
پس قدرت این زبان را ببیند که با هشصد واژه توانسته اثری به این با شکوهی ایجاد کند. ولی با «یک میلون لغتی» که شما ادعا آنرا دارید هنوز کتابی قابل خواندن عرضه نکرده اید؛ و نویسندگان آذربایجانی تنها از برکت ادبیات فارسی توانستند چند کتابی بنویسند. اما این پدیده در مغولستان دیده نمی شود!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بهمن موحدی " بامدادان " عزیز، نوشته بودید شما پان ترکان کی‌ هستید که نسبت به ایران عزیز ما نظر بدهید، آیا "" فریتز وولف "" از شما اجازه گرفته بود که با "" مبنی قرار دادن شاهنامه "" کّل کلمات زبان فارسی‌ شما را، فقط ۸۰۰ هشتصد کلمه ناقابل بر آورد کرد؟ بهمن عزیز، شما از دولت چین نیز نهایت قدردانی‌ را دارید که به حساب مردم ترک چین می‌‌رسد، آیا میدانید که همین دیروز، چین اعلام کرد حاضر به "" حمایت از راه ترانزیتی اوکراین، گرجستان، آزربایجان، دریای خزر و قزاقستان "" است، آیا میدانید معنی‌ این چیست؟ یعنی‌ نه تنها آزربایجان از نظر ژئوپلیتیکی تبدیل به "" کانال سوئز "‌ای خواهد شد که شرق و غرب را به ‌‌هم ارتباط می‌‌دهد بلکه روسیه را نیز به ایران ربط خواهد داد و با این سیاست چین، روسیه دیگر قادر به ایجاد بی‌ ثباتی در آزربایجان نخواهد شد. بهمن موحدی عزیز، یک خواهش از شما دارم، میشه بیشتر بخوانید و کمتر

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
این نئو نازیونال سوسیالیست انتظار دارد به این آشفته نویسی ها جواب هم بدهیم. شما با این آشفته نویسی ها شایسته دریافت جایزه خیار شور طلایی از آکادمی کهریزک خواهی شد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب بهمن موحدی " بامدادان "، فکر نمی‌کنید که شما باید در قرنی دیگر متولد می‌‌شدید؟ مدام از آینده صحبت می‌کنید، کدام آینده؟ با همین خلق و اخلاقیات شما، ایران بیشترین آمار فرار مغز‌ها در دنیا را دارد، آینده متعلق به کشور هائی است که "" مغز‌ها "" را جلب میکنند، شما در ایران چند ملیتی، با این تهدیدات، به کجا میخواهید برسید؟ تا سال ۲۰۲۰، نزدیک به ۵.۴ میلیون شغل، توسط روبات ها، هوش مصنوعی، آتوماسیون، تکنولوژی جایگزین خواهند شد، بی‌ آبی‌ کّل کشور را تهدید خواهد کرد، راه حل شما چیست؟ بازگشت به گذشته، معجونی از کوروش پرستی‌، هخا پرستی‌ با چاشنی لنین / استالینی، ۱۲ ساله بودم که خواندن کتاب دون كيشوت اثر سرّ وانتس را خواندم، انگار دوباره با خواندن مطالب شما، این کتاب را می‌خوانم.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
تحولات باسک وکاتالونیا به شما ربطی ندارد شوونیستهای پانترک تجزیه طلب ، شما چه فکر کرده اید ، شما اصلا کی هستید که برای ایران عزیز ما میخواهید تصمیم بگیرید وآذربایجان ایران را جدا کنید از ایران وایرانی بدتان می آید تشریفتان را ببرید به ترکیه وترکستان وباکو ، بهترین روش برای برخورد با پانترکها برخورد حزب کمونیست چین با اخلالگران پانترک است، پلیس وارتش چین اخلالگران پانترک را سرجای خود نشاند، در فردای پیروزی وسرنگونی رژیم پلید جمهوری اسلامی وخامنه ای وسرداران سپاهی ترک تباربا شما رفتاری مثل دولت چین خواهیم کرد، ترک به ترکستان ایران فقط برای اقوام فارس است.
تصویر دیرنج مین ائللی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب تبریزی ظاهرا شما اطلاعاتتان در خصوص جنبش های استقلال طلبانه باسک و کاتالونیا به روزنیست و هردو جنبش در دوران بعد از فرانکو اوج گرفت و توده ای شد. در زمان حکومت فالانژ فرانکو نفس انسانها را بریده بودند و امکان مبارزه جمعی موجود نبود. باسک بعد از فرانکوعلیرغم برخورداری از خودمختاری بدلیل سماجت حکومتهای سوسیال-شوونیست در نفی حق تعیین سرنوشت به جنگ مسلحانه روی آوردند که خسارات فراوانی به هردو ملت وارد کرد. در حال حاضر نیز حکومت محلی در دست ائتلافی از سوسیال دموکراتها و کمونیستهای استقلال طلب است و جشم به برادر بزرگ یعنی ملت کاتالونیا دارد تا راه را باز کند. چرا که کاتالونیا هم از نظر جمعیت و هم از نظر اقتصادی در موقعیت بسیار بالاتری قراد دارد و برد سخنش بیشتر است. دیگراین که بر خلاف نظر شما کاتالونیا مرفه ترین و صنعتی ترین بخش اسپانیاست و استقلال طلبی بدلیل فقرو عقب ماندگی از سایر

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
Anonymousخوب کاری ندارد واحتیاج به اتهام زدن وتوهین کردن نیست، به قول خودت این همه آشفته نویسی من را منطقی وکوبنده جواب بده تا روی من به قول عام کم شود ودیگربازبه قول خودت نخود هر آشی نشوم، من تصمیم گرفته ام در این صفحه با اباطیل تجزیه طلبان پانترک وپانکرد وپان عرب وطرفداران رژیم پلید جمهوری اسلامی وسلطنت طلبها مقابله کنم وجواب اباطیل این دسته ها را بدهم. پاینده باد ایران زنده باد خلق قهرمان ایران با تمام قومیتهای آن مرگ برخامنه ای لعنت برخمینی
تصویر تبریزی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دوستان گرامی، کسی اگر تاریخ اسپانیا را خوانده باشد می داند که رژیم ژنرال فرانکو در اسپانیا یکی از سیاهترین رژیم های دیکتاتوری در اروپا بوده است و برای رهائی از بیداد و ستم ژنرال فرانکو زمانی جنبش جدائی خواهی در بخشی از اسپانیا به نام باسک پیدا شد، پس از مرگ دیکتاتور اسپانیا این جنبش نخست کمرنگ شد و سپس از میان رفت، هم اکنون نیز گروهی از مردم کاتالونیا به گونه ای شل و ول سخن از جدائی از اسپانیا بر زبان می رانند که این سخنان نیز برای آن است که رژیم اسپانیا نتوانسته است برای مردم کاتالونیا ها آسایش و پیشرفت را مانند کشورهای دیگر اروپائی فراهم کند! ***** گاهی مردم بخشی از یک کشور بدون انگیزه های زهرآگین ناسیونالیستی مانند نژادپرستی و زبان پرستی و کهنه پرستی و مرده پرستی و برای رهیدن از گرفتاری های گوناگونی که رژیم های دیکتاتوری و ناکارآمد به بار آورده اند از آن کشور جدا شده و کشور دیگری .....

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سوسیال شوونیست های فارس سردرگم شده اند ؛ آنان قادر به درک این مسئله نیستند که بحران دولت – ملت در کشور ایران یک پدیده عینی و انکار ناپذیر است میگوید نه پس این همه پان تورکیست به قول شما از مریخ آمده اند؟ اگر معضل ملل تحت ستم با سرکوب و انکار کیستی حل میشد، اکنون انتر ناسیونالیسهای فارس اینهمه برای تمامیت ارضی "ایران" جلز و ولز نمیکردند. پس چیزهای در حال وقوع است مثل همان شبح معروف مارکس. شبحی که خواب تمامیت خواهان را آشفته کرده است . سالها اخبار آزربایجان بایکوت شد ؛ سالهاست که سیاست سرکوب زبانی و ملی به نفع تامین هژمونی تنها یک قوم ادامه دارد با این همه جنبش ملی آزربایجان مانند ققنوسی از خاکستر کتاب سوزی های آریامهری سر برآورده است. شانتاژ و ترور شخصیتی محصول مکتب منحوس لنین و استالین است

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
این بهمن نازیونال سوسیالیست -کمونیست که نخود هر آشی شده همه جا می خواهد نظر بده. آقا بهمن شما که بیشمارید یکم اجازه بده چند تا پان ایرانیست مخفی مثل شما هم اظهار نظر کنه و جواب این دو نفرو نصفی ترک را بده. واقعا از این همه آشفته نویسی خسته نمی شی؟!!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سوسیالیستها وکمونیستها وچپ گرایان اسپانیایی با همراهی مردم اسپانیا ودولت آن کشور اپورتونیستهای چپ نما وسوسیالیست نما های باسک وکاتالونیا را سرجای خود خواهند نشاند ، این تجزیه طلبان اسپانیایی چپ نیستند بلکه راست وناسیونالیست قومیتگرا هستند، در آموزه های رفیق لنین کبیر هم آمده است در دوران تاربخی کاپیتالیسم مرزها باید حفظ شوند وانترناسیونالیسم اصیل پرولتری زمانی عملی میشود که پرولتریا به اتوپیای رهایی بخش کمونیستی رسیده باشند، در مقاله بالا نویسنده تجزیه طلب پانترک مغلطه درباره تعیین سرنوشت خلقها کرد ، این پانترک تجزیه طلب کوجکترین اطلاعی از مبانی مارکس ندارد، منظور مارکس از تعیین سرنوشت ملل مبارزه با استعمار ورهایی ملل ها از یوغ قدرتهای استعماری واشغالگر وامپریالیستی است، جمهوری شورایی سوسیالیستی درست است که در آن دولت به شکل امروزی وجود ندارد ولی در ذات مرکز گرا است واصل تصمیم گیریها در

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
فاشیسم.... بهتر است فکری هم به ئضعیت سرکوب خلقهای ارمنی و گرجی و کرد و یونانی و عرب و آذری ، توسط گرگ نسبان سنی ترک ، ساکن ترکیه بکند و نه به فکر اسپانیا و نام خلیج همیشه فارس باشد ---- سخن کوتاه ، قصه تمام !

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
پانترکهای تجزیه طلب ، بیهوده آسمان ریسمان بافی نکنید، هر کشور ومنطقه ای ژئوپلوتیک وبافت فرهنگی واجتماعی خود را دارد، شما که دلسوز مردم باسک وکاتا لونیا نیستید ، شما مثلا به خیال خام خود میخواهید شرایط اسپانیا را با ایران یکسان سازی کنید ومثلا میخواهید آذربایجان را از ایران جدا کنید، که خوتان هم میدانیددارید آب در هاون میکوبید و ژاژخایی میکنید به قول معروف شتر در خواب بیند پنبه دانه، اصلا مادر ادبیات سیاسی واجتماعی ومبارزاتی امروز واژه سیاسی به نام سوسیال شوونیسم نداریم، یک زمانی در دهه 1930 در آلمان هیتلر فاشیست وباند جنایتکار ونژاد پرستش مکتب نازیسم را بوجود آوردندکه ناسیونال سوسیالیسم نامیده میشد که فریبی وسوء استفاده ای از جانب سرمایه داران آلمان وفاشیستهای نژاد پرست برای جلوگیری از به قدرت رسیدن چپها در آلمان بود که بسیار قدرتمند بودندوقصدشان فریب توده های آلمانی با سوء استفاده از نام

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جالب