پوتین از تجزیه روسیه ابراز نگرانی کرد

ولادیمیر پوتین در مصاحبه ای با آلکسی وندیکتف Aleksey Venediktov خبرنگار رادیو "اخومسکوا" “Exo Moskva”(پژواک مسکو) از تجزیه روسیه بدلیل گسترش دوباره ملی گرائی در جمهوری های خودمختار ترک بخصوص تاتارستان ابراز نگرانی کرده است.

 

دیروز 24 ژانویه , ولادیمیر پوتین در مصاحبه ای با  آلکسی وندیکتف خبرنگار  رادیو "اخومسکوا" (پژواک مسکو) از تجزیه روسیه بدلیل گسترش دوباره ملی گرائی در جمهوری های خودمختار ترک بخصوص تاتارستان ابراز نگرانی کرد او وجود این جمهبریها با اختیارات کنونی را بزرگترین خطر برای آینده روسیه فدراتیو نامیده و خواهان محدودیت  اختیارات دولتهای خودمختار  شد.   سخنان غیر مترقبه  و نگران کننده دیکتاتور روسیه می تواند بنوعی اماده سازی افکار عمومی روسیه برای سرکوب جمهوریهای ترک زبان  باشد  که با توجه به بیرحمی روسها در جنگ چچن بی تردید با کشتار وسیع همراه خواهد شد.  ناظران معتقدند احتمالا  پوتین با کوبیدن بر طبل شوینسم روسی سعی در عبور سالم از سقوط 70 درصدی قیمت نفت, هزینه سنگین تجاوز به اوکرائین ,  زیان مالی ناشی از حمایت نظامی از اسد خونخوار و تحریمهای جهان آزاد را دارد . لازم است قید گردد که او تجربه کسب محبوبیت  در بین روسها با سیاست جنگ طلبانه  و لشگر کشی  به جمهوری چچن را در انبان تجربه سیاسی-نظامی خود دارد که منجر به ویرانی و کشتار بی سابقه ای گردید بگونه ایکه بعد از جنگ 70 درصد بانوان چچن بیوه بودند.  اخیرا در شهر قازان پایتخت تاتارستان کنگره جهانی تاتارها خواهان استقلال کامل از روسیه شد که  نشان از گسترش دگرباره استقلال طلبی  در تاتارستان دارد . تاتارها در رفراندوم  21 مارس 1992 مصادف با  "ارگنه گون"  روز ملی تاتارستان  (نوروز) با اکثریت قاطع رای به  استقلال از روسیه دادند ولیکن تانکهای روسیه تا چند کیلومتری شهر پیشروی کرده طی مذاکرات سرنیزه ای مجلس ملی  تاتارستان را  مجبور به پس گرفتن اعلامیه استقلال در قبال اختیارات خودگردانی بیشتر کردند. قراردادی که روی کاغذ ماند و  هرگز عملی نشد.

پس از ائتلاف نظامی پوتین با شیعیان ایرانی در جنگ داخلی سوریه , شهروندان شوخ طبع جمهوری آزربایجان   اسم ولادیمیر را به میر ولاد تغییر داده اند. روسیه در قاراباغ و ارمنستان حضور گسترده نظامی داشته و مانع عمده صلح  و بازکشت هشتصد هزار آواره جنگی آزربایجانی به موطن خود که تحت اشغال ارامنه و روسها است می باشد.  

ترجمه از منابع آزربایجانی

ویدئو کلیپ بارگذاری شده جهت آشنائی خوانندگان با تاتارستان انتخاب شده و در ارتباط با متن  نیست.

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: 

دیدگاه‌ها

نظر : 
شوروی تجزیه شد چون کشوری ناهمگون از ملتی بود که با اعتقادات مختلف وگاها متضاد وبه اجبار وبا اشغال تشکیل شده بود درسایه سیاست اشتباه دولت شوروی که با کشتار تجاوز تبعید وکوچ اجباری ملت ها از سرزمین آبا واجدادیشان میخاست که ملل تحت سلطه شوروی به سیاست های کرملین گردن نهند ولی این سیاست تا ابد جواب نمیدهد ودر نهایت به فروپاشی شوروی انجامید روسیه در وضیت کنونی با رشد جمعیت منفی روبروست وجمعیت مسلمانان در حال رشد است وبا رشد فعلی از جمعیت ارتدوکس روسیه در دهه پیش رو پیشی میگیرد جمعیت مسلمانی که به دلیل سیاست های کرملین در دهه های گ
ذشته خودرا مورد تبعیض نژادی وعقیدتی میبینن وبا نفوذ وهابیت در آسیای میانه وقفقاز وسایر مناطق ترک نشین روسیه وحتی چین بلای جان آنان خواهند شد گذشت زمان نشان خواهد که روسیه بهای سنگینی بخاطر وارد شدن در جنگ روسیه خواهد داد
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
قبل ازفرو پاشی شوروی در جریان مبارزات آزادی خواهی ملل تحت استعمار روسیه، الچی بی رهبر ملی آذربایجان به گورباچوف پیام فرستاد که روس ها استقلال آذربایجان را به رسمیت بشناسد در عوض آذربایجان به غربی ها اجازه ورود به خزررا ندهدوهمچنین روسیه با کشور هایی که از شوروی مستقل می شوند پیمانی مثل بازار مشترک درست کنند ولی جواب روس ها این بود که قفقاز حیاط خلوت آنهاست وبرای تنبه آذربایجان تحت پوشش ارمنستان خاک آذربایجان را اشغال کرد با این حال نتوانست شوروی را حفظ کند. حالا با درگیر شدن روسیه در جنگ های اکراین وسوریه و.... با فروپاشی اقتصادی واجتماعی درآینده نه چندان دور روبرو خواهد شد واکثر مناطق انرژی خیز خودرا که متعلق به جمعیت ترک نشین روسیه فعلی است ازدست خواهد داد.
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
تجزیه طلبان آذری فقط خواب و رویای دروغین تجزیه کشورها را در سر دارند . روسیه به اندازه کافی بزرگ است که مناطق غیر روس و غیر اروپایی و مغولی را جدا کند و پول مفت خرج آنها نکند . جمهوریهای آسیای میانه بعد از 70 سال سوسیالیسم اکنون دنبال شامان و گاو پرستی و چنگیز و آخوند و خروس بازی افتاده اند . منطق .... بهتر از این نیست . شما 3-2 تجزیه طلب مقیم اروپا و امریکا بهتر است بجای خواب تجزیه کشورها یک سرگرمی دیگر برای خودتان پیدا کنید وگرنه از طریق ایرانیان سرتان به سنگ خواهد خورد و بیهوش خواهید شد در این سایت ایرانی فارسی زبان.
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
سلام-پوتین وتمام جنایتکاران نسل کشی منتظرپاره پاره شدن روسیه به چندکشورتورک دیگرباشند.دیروزوددارد ولی سوخت وسوزندارد.زنده باداستقلال ملت های تحت ستم باشیوه های مبارزه منفی وعدم خشونت.
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
برخی کشورها وجوامع ظاهرا هرگز ماهیت فاشیستی وپوپولیستی خود را مثل روسیه نمیتوانند تغییر دهند وافرادی همچون پوتین با عدم خروج از این ماهیت با اینکه افسر ک گ ب بوده با سیاست های سنتی چند دهه قبل وبسته خود ویارانش روسیه را به فروپاشی مجدد رهنمون خواهندفرمود
عدم انتشار شده: 
false