جشن اسفندگان، آیین ایرانی بزرگداشت زن

ویدئو
جشن "سپندارمذگان" یا اسفندگان، جشن باستانی ایرانیان در بزرگداشت زن است. ابوریحان بیرونی در کتاب "آثار الباقیه" این روز را روز ارج گزاری بر زن و زمین در ایران باستان دانسته است. جشن اسفندگان درروز "سپندارمذ" در پنجم اسفند ماه هر سال برپا می شده و برخی نیز این جشن را در روز 29 بهمن یا 25 بهمن برپا می داشته اند. جشن اسفندگان هنوز در جاهایی از ایران، همچون پشتکوه یزد و نیز میان هم میهنان زرتشتی برگزار می شود. در سال های اخیر برگزاری جشن اسفندگان در میان گروه هایی از ایرانیان رواج دوباره یافته است.
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: 

دیدگاه‌ها

نظر : 
بیشک روزپنجم اسپند، "جشن سپندارمزدگان" در فرهنگ غنی نیاکانی ایرانیان ، از آن "زمین" واین "شیرزنان" است.
ببینید:
http://iranglobal.info/node/53331
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
آقای اقبال! اگر فکر میکنید، فهم و شعور شما دنیا را گرفته است، از اشعار مولایتان آقای فردوسی در احترام به عظمت و کرامت انسانی زنان مبرهن است. شما هیچ شاعر تورکی نمی توانی مثال بزنی که در تمام طول عمرش نسبت به ساحت شریف زنان دهن کجی و یا اهانت کرده باشد. چرا؟ چون فرهنگ تورکان فرهنگی دراحترام به حرمت زنان تعریف میشود. برای مثال کلمه خانم، که یک کلمه ترکی است میتوان پی برد که انسان زن، در جامعه تورک آزربایجان از احترام عموم جامعه برخوردار است. کلمه خانم از دو کلمه "خان" و "من" تشکیل می یابد. و این بمعنای سرور من، یا بزرگ من، تلقی میشود. یعنی جامعه تورک و مرد تورک به آن حد به انسان زن و حقوق انسانی وی ارزش قائل است، که زن خود را با نام خانم صدا میکند. آری این است فرق بین جامعه تورکان، با جامعه ای که جناب فردوسی بعنوان سمبل هنری مشوق آن است. حالا فهم دانش شما با افکار نژاد پرست

عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
آنزمان چنگیز شما با گیسو و مو و طرنه زنان ، برای اسب و قاطرش خورجین درست میکرد تا سر گربه و انسانها را برای شامانهایش ببرد . در ترکستان هم شما سازمانهای فمنیستی درست نکرده بودید . --- نیچه میگوید آن دهن گشادهایی که خودشان فاقد فرهنگ و تمدن و لغت فرهنگ هستند ، به دیگران حسادت میکنند و فرهنگ دیگران را انکار میکنند . حلاصه همه این شارلاتان بازیها و حیله گریهای گرگی ، بشما برای تجزیه کمکی نخواهد کرد چون افسار و گردن بندتان در دست ایرانیان است .-- هنر زان ایرانیان است و بس - ندادند شیر ژیان را به کس/ و ناکس !
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
زن ستیزی فردوسی را در داستان رستم وسهراب بطور اشکارا می توان آگاهانه پی برد . آقای رستم تنها با یک شب هم نشینی با تهمینه صاحب فرزند می شود . این یک شب هم نشینی که در غرب به عنوان One-Night Stand معروف است معمولآ با یک رابطه بدون احساس و عشق صورت میگیرد تا غرایض جنسی را ارضاع بکند . درست صیغه های آخوندی...در این رابطه و در طول دوران بارداری تهمینه خبری از رستم نیست چون زن از نظر فردوسی « آدم» به حساب نمی آید. موقعی که زنی باردار میشود هم از نظر روانی و هم از نظر جسمی به کمک های شوهر احتیاج دارد. هفت خوانی که رستم از آن گذشت, در مقابل با یک خوان بارداری تهمینه به مدت نه ماه و پروش سهراب تا سن بلوغی به عنوان ( تک مادر) , پشیزی ارزش ندارد.
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
کسی که نمیفهمد ممکن است بتوان به او یاد داد. ولی کسی که نمیخواهد بفهمد محال است چیزی یادبگیرد. حالا هی بکوشیم به این جناب جم حالی کنیم که این شعرها که بنام فردوسی مینویسی بعضی هایش اصلا از فردوسی نیست و بعضی دیگرهم نقل داستان است و اززبان شخصیت های داستان نه اینکه دیدگاه خود فردوسی باشد. این جناب اصلا نمیخواهد گوش کند و درباره این نظر فکرکند. چون دنبال حقیقت نیست و تصمیمش را ازپیش گرفته که درهر صورت به ایران و ایرانی و فردوسی و... حمله کند وتهمت بزند و توهین کند. اصلا برایش مهم نیست که تهمتهایش دروغ است. به هرحال ازما گفتن که کارشناسان ادبی برجسته مثل دکنر خالقی مطلق به تمام این ایرادها پاسخ داده اند و با دلیل نشان داده اند که هیچ زنستیزی در فردوسی نبوده و این نسبت زنستیزی به فردوسی دروغی بیش نیست.دیگر اینکه اصلا این مطلب اسفندگان چه ربطی با بحث فردوسی داشت که ایشان به آن پرداخته است!
عدم انتشار شده: 
false
تصویر تبریزی

نظر : 
ز جوجه کباب خوردن و خاویار / طرف را به جائی رسیدست کار / پیاپی نویسد کامنت و شعار / بدا بر تو ای روز و ای روزگار! (سروده حکیم ابوالقاسم تبریزی) ******* خدایا همه را به راه چپ هدایت بفرما ! آمین یا رب العالمین!

http://www.iranglobal.info/node/27006
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
جناب تبریزی عزیز! انسان از خواندن چکامه های سوزناک و اشعار مفید و تاثیر بخش جنابعالی، در حسرت و آرزوی اطعمه و اشربه مغذی ایرانی، مثل سنگگ تازه، و بربری عطر آگین، چلو کباب کوبیده خوشمزه، چلو مرغ، باغالاقاتق، بزباش، قورمه سبزی، و چلو خورشت ایرانی، در معیت دویست گرم خاویار نمک سود مفید دریای خزر، درصورت ممکن گیلاسی شراب سیاه رنگ بردو فرانسوی، و یا گیلاسی ویسکی یخزده اسکاتلندی چهل درصدی، برای انبساط عروق، واقعا دلش متاثر وغمناک میشود. و صمیمانه اشک برادری و همدردی از چشمانش گریانش فرو میچکد. براهل صمیم و صفا مثل روز روشن آید، جنابعالی شب و روز با دلی پر ملال در فکر کارگران و پیشه وران و رنجبران و کشاورزان و زحمت کشان جهان هستید، و با بزرگواری نجیبانه لحظه ای از درد و رنج وغم آنان، و بلایا و مصیبت جانسوزشان، قافل نیستید، و بنظر میرسد، مدام با صدای غرا که سربه فلک میکشد، به جهانیان ندای فریاد
عدم انتشار شده: 
false
تصویر تبریزی

نظر : 
شاهنامه فردوسی تنها دیوانی از سروده هائی است که نه ارزش تاریخی تاریخی دارند و نه ارزشی برای وندآوری! بسیاری از بخش های شاهنامه نیز بدبختانه باید پان نامه نامیده شوند نه شاهنامه! از سوی دیگر بسیاری از پژوهشگران هماوازند که با آن که فردوسی باورمند به مردسالاری بود و به زن ها به چشم خواری می نگریست اما این چامه که در آن آمده است: (زن و اژدها هر دو در خاک به / جهان پاک از این هر دو ناپاک به) سروده فردوسی نیست! همچنان که پاره ای از چامه های خیام، ناصرخسرو، مولوی، سعدی و ..... نیز سروده اینان نیستند و دیگران آنها را سروده اند و هر چامی که با روش فردوسی سروده شده باشد نشانه سرایش آن از سوی فردوسی نیست! چنان که سروده زیر به سبک فردوسی سروده شده است و تا دیرگاهی اندیشمندان بر آن بودند که سراینده آن فردوسی است اما سرانجام پژوهشگران به این هوده رسیدند که سرایش این سروده ها کار فردوسی نیست:
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
علیکم السلام .نفرمودید به کدام چیزها احتیاج نیست.
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
چرا پانفارسها از شنیدن حقیقت هول میشوند، و خود را می بازند؟ اگر جناب بینام پانفارس! گفته های مرا، دروغ بحساب می آورد، اجازه دهید نفرت پراکنی و ترک سیزی جناب بی نام پانفارس را، که حتا تاب تحمل حرفهای مولای خود را ندارد، قدری مبسوط و روشنتر شرح دهیم. جناب پانفارس! مولایت آقای فردوسی در مورد گرامیداشت زنان میفرماید:
زن و اژدها هر دو در خاک به / جهان پاک از این هر دو ناپاک به / زنان را ستایی سگان راستای/ که یک سگ به از صد زن پارسای/
اگراشتهای بیشتری داری، بقول دانشمند محترم و فردوسی شناس شهیر آزربایجانی جناب آقای راشدی؛ " اشعار فردوسی در مورد تحقیر زنان آنچنان است که نمی توان آنرا نادیده گرفت و به چشم اغماض به آن نگاه کرد. بطوریکه مولای بزگوارتان جناب فردوسی در ادامه سخنان گوهر بارش میفرماید: چو فرزند شایسته آمد پدید/ ز مهر زنان دل بباید برید/
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
جناب جم! برای اثبات دروغگویی شما پانترکیست ها نیازی به این نسبتهای نادرست به فردوسی بزرگ نیست. این شعری که نوشته اید از فردوسی نیست و بسیاری از کارشناسان ادبی و فردوسی شناسان این را بارها گفته اند. اما مخیله پر نفرت و ایران ستیز شما بازهم به این دروغگویی ها و نفرت پراکنی های نژادپرستانه ادامه میدهد.
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
با سلام. به نظر من برای بزرگداشت زن به این چیز ها احتیاج نیست. بزرگ داشت و حرمت و کرامت به زن را جناب فردوسی برای پارسیان عزیزهزار سال پیش در شاهنامه بروشنی ترسیم کرده است. چنانکه آن بزرگوار میفرماید: زنان راستائی سگان را ستای/ که یک سگ به است از زن پارسای./
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
(دنباله کامنت قبلی)
Dar farhange irāni (( jāne ensān )) besyār gerāmi ast va hich kas nemi tavānad jāne digari rā be girad hatā nemi shaved kasi rā eædām nemud , chun mā be u jān nadādeh im ke be tavānim az u bāz pas be girim. Jāne ensān be jānān taæaloq dārad , yaæni jān be hasti motaæaleq ast. Dar chonin farhangi jenāyat kārān va koshande gān rā tanhā az mardom jodā mi konand va dar jāye viĵehi u ra be kār mi keshand tā hazine hāye behdāshti va ghazāi khod rā pardākht konad.

عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
نگارش زیرمتن اصلی همراه با ترجمه توسط خط لاایر(لاتین+ایران) تدوین شده ازطرف آوگا برای تغییر خط فارسی-عربی در ایران است .
حرکت امواج قدرتمند ناسیونالیسم ایرانی

khodā ye irān kist va chist
Bedune shak va tardid (( allāh )) khodā ye tāziān , khodā ye irān nist. Dar farhange irān baræks adiyāne sāmy , khodā mard nist balke zan mi bāshad. Zan khodāi hamān farhange simorghi ast ke dar gozashte pish az dorost shodane allāh , dar irān shenākhteh mishode ast.
* خدای ایران کیست و چیست
بدون شک و تردید (( الله )) خدای تازیان، خدای ایران نیست. درفرهنگ ایران برعکس ادیان سامی ، خدا مرد نیست بلکه زن می باشد. زن خدایی همان فرهنگ سیمرغی است که در گذشته پیش از اسلام و پیش از درست شدن الله ، در ایران شناخته می شده است.
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
به تمامی شیرزنان وشیر دختران مبارز ایرانی و به شیرزنان وشیر دختران مبارز کاویانی
چهار شنبه (تیر شید) سپندارمذ پنجمین روز از ماه اسپند ، جشن اسپندگان ، گرامی باد
جشن سپندارمزدگان ، جشن پاسداری از زمین و پاسداشت زن ایرانی و روز مهر و عشق بر همه ی ایرانیان ، به ویژه زنان آزاده ی سرزمین دربندمان ایـــــران خجسته باد .
به همان اندازه که فرهنگ تهاجمی تازی نتوانسته است فرهنگ کهن و ریشه دار ما ایرانیان را در طول این 1400 سال از بین ببرد ، نباید گذاشت که اینبار، دانسته و یا ندانسته از سوی دیگر ، مورد خود باختگی قرار بگیریم.
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
برگرفته از فیس بوک سرور کسمایی (نویسندۀ ایرانی ساکن پاریس)

امروز از صبح به دنبال نکته ای بندهش رو داشتم زیرورو می کردم... هر بار این متن رو که یکی از زیباترین متون اساطیری پهلوی ماست باز می کنم، نمی تونم داستان آفرینش و تازش اهریمن به گیتی و پاسخ آفریدگان گیتی به مقابله با او رو دوباره نخونم. امروز هم ابتدا شرح نبرد رو خوندم و در جستجوی همان نکته ای که دغدغه اصلی ام بود ، رسیدم به توصیفات جغرافیای اساطیری بخش نهم که چگونگی آفرینش کوهها و رودها و دریاها و غیره رو شرح می دهد و می پردازد به جانوران و مردمان و شرح همخوابگی مشی و مشیانه و کام گرفتن از یکدیگر و نتیجه آن که زایش تبار انسان و انسان هاست. و بعد... بعد شرحی چند خطی در باره
عدم انتشار شده: 
false