«صفحه شما»

اصل مطلب: 

دوستان و خوانندگان عزیز، امکان کامنتها واقعا به شما تعلق دارد. هدف ما ایجاد محیطی دوستانه برای تبادل نظر است. آزادانه نقد، نظر، خبر، تفسیر، تحلیل و... بنویسید اما خواهش می کنیم بدون نام بردن از اشخاص حقیقی و حقوقی در کمال امنیت برای خود و دیگران فضایی ایجاد نمائید که بدور از توهین و اتهام و جوسازی و مسموم کردن محیط تبادل نظر باشد. توجه داشته باشید کامنتهایی که این موارد را در نظر نگیرند، منتشر نخواهند شد.

لطفا اعتراض، انتقاد و پیشنهاد خود را به آدرس info@iranglobal.info ارسال کنید. از پاسخ به اعتراضات در کامنتها معذوریم.

دیدگاه‌ها

انفعال جبهه ملی
http://mihantv.com/
در لینگ فوق "نوری علا "خاطراتش را از بی عملی و دنباله روی جبهه ملی در زمان انقلاب و در زمان شاه و شیخ بیان میکند.
جبهه ملی همیشه علیه اپوزیسیون ایرانی موضع گرفته و دست به تحریب زده.
در زمان شاه و در زمان شیخ، فقط نام جبهه ملی مانده بود و هیچگاه کوشش و مبارزه ای ننمودند.
عنوان مقاله: 
اصلاح طلبان و ضرورت انقلاب در اصلاحات
مراد
سرنگونی حکومت تمامیت خواه اخوندی نزدیک است بطوریکه اصلاح طلبان دروغین را هم به وحشت انداخته ودر تلاش مذبوحانه برای بقا حکومت فاسد ودزد و جنایتکار ج ا هستند این آقایان به اصطلاح اصلاح طلب باید از شرم و بی ابرویی دست از فریب مردم بردارند و به گوشه ای پناه ببرند و گم وگورشوند این حکومت نه اصلاح پذیر است و نه به آزادی و دمکراسی معتقد است نه حکومت است و نه دولت دنباله خلافت و خلیفه گری است و تنها راه رهایی ملت از این ظلم و ستم سرنگونی و عبور از تمامیت منحوس این رژیم فاسد و اشغالگر و ضد ایرانی است و دل بستن به یاوه گویهای اصلح طلبانی مثل امثال تاج زاده ها مایه وقت تلف کردن واب در هاون کوبید است .مگر نشنیدنند که ملت گفتند اصولگرا و اصلاح طلب دیگه تمامه ماجرا! از در بیرونشان میکنند و از پنجره وارد می‌شوند .
عنوان مقاله: 
محورهای اتحاد
یاشار تورک اوغلو
چندین محور اصلی باعث اتحاد ادمها وباعث تشکیل یک قوم ملت کشور....میشود .وشاخصترین انها عبارتند از زبان دین نژاد وشاخصهای در سایه مانند جغرافیا فرهنگ تاریخ حتی اب هوا .مثلا وقتی از اب هوای کویری صحبت میشود همه ساکنان مناطق کویری جهان از هر ملتی کشوری فرهنگی دینی زبانی باشند حس مشترک ودرک مشترک ومشکلات مشترک در باره کویر دارند .ولی در طول تاریخ محور اتحاد یک ملت یا کشور بیشتر بر محور زبان دین نژاد بوده ومحور زبان شاخصترین شاخصها.بعضی ملتها یا کشورها بیشاز یک محور برای خود دارند مثلا عربها محور اتحادشون علاوه بر زبان دینشون هم هست که قاطع مسلمانند ونژاد قاطعشون هم یکی است واغلب پیوستگی سرزمینی وپیوستگی تاریخی فرهنگی هم دارند .یا یهودیان عامل اتحادشون در سرتاسر جهان محور دینی است.برای کردها شاخصترین محور محور زبان دین فرهنگ تاریخشون است.برای ترکان اذربایجان تمام این محور اتحاد وجود دارد .محور
عنوان مقاله: 
نظر
جمال
جناب شاملی صحبتهای پیمان حیدری برای خود کوردها هم شناختە شدە است و همە میدانند کە پیمان حیدری و عارف شیخ احمدی بە نوعی از وزارت اطلاعات ایران خط میگیرند وصحبت میکنند جدای از اینکە بعضی از صحبتهای پیمان حیدری درست است و قابل تأمل ولی در یک کلام ایشان سخن ور خوبی هستند و همان گونە کە شما هم بیان کردید ایشان میخواهند تضادها را عمدە کنند و بجای جمهوری اسلامی بە مسائل جانبی پرداخت در هر صوری لزومی ندارد کە پیمان حیدری را شیوی مبارزە و تفکر مردم کوردستان بدانید چون همان گونە کە گفتم ایشان برای مردم کورد و نخبگان کورد شناختە شدە است
عنوان مقاله: 
هوشیار باشید
یاشار تورک اوغلو
Hadi:
خدمت تک تک مرکز گرایان که تقریبا همشون فارس زبان هستند عرض شود شما اگاه شده وفهمیداید حکومت بعدی حتما وحتما فدرالیستی ملل خواهد شد ( فدرال کردستان فدرال اذربایجان فدرال لرستان فدرال عربستان فدرال بلوچستان فدرال ترکمنستان فدرال گیل فدرال طبرستان فدرال قشقایستان فدرال کرمانجی فدرال افشار وفدرال فارسستان..) بنابرین نمیتوانید ۱۲یا۱۳ ملت ایران را با پیش کشیدن فدرال استانی یا منطقه ای فریب بدهید ومردم ملل غیر فارس همه میدانند فدرال استانی یا منطقه ای دهها برابر بدتر از شرایط فعلی است ومنافع مرگز گرایان فارس را خیلی بهتر از شرایط فعلی تضمین میکند وهمه ملل غیر فارس میدانند فدرال استانی یا منطقهای یعنی قاطی پاطی کردن بدتر از این یعنی اختلاف انداختن بصورت نهادینه یعنی شقه شقه کردن بیشتر ملل.....مرگز گرایان بدانید دوران صد سال استعمارگری واستثمارگری واسمیله گری ومفتخوری ودزدی جعل تاریخ پای
عنوان مقاله: 
بهانه تجزیه
یاشار تورک اوغلو
تک تک ما میدانیم بهترین جامعترین کاراترین عادلانه ترین سریعترین نوع حکومت برای جوامع کثرالملت کثیرالزبان کثیروالمذهب کثیرالفرهنگ کثیرالابهوا حتی کثیرلنژاد ایران ودیگر کشورهای دنیا سیستم فدرال است .وبزرگترین کشور دنیا روسیه پرجمعیتترین کشور دنیا چین. پرتنوعترین کشور دنیا هند پیشرفتهترین کشور دنیا کانادا ومتعصبترین کشور دنیا سویس ....همه با سیستم فدرالی اداره میشوند .وهیچ ملتی زبانی فرهنگی نژادی احساس تبعض نمیکنند.ورقابت سالم در درونشون نهادینه شده واتحاد واقعی بینشون بر قراره .فقط بهانه کنندگان ترس از دست دادن قدرت استعمارگی استثمارگری وترس از دست دادن قدرت اسمیله گری وترس ازدست دادن غارت منابع ونیروی فکر وکار دیگران را دارند وترس محاکمه واخذ خسارت صد ساله .تجزیه شدن بهانه صد درصد ردشده ودروغ بزرگ میباشد .ترس اجرایی شدن عدالت وازادی وترس تقسیم قدرت وثروت عادلانه را دارند .
عنوان مقاله: 
به عقده پراکنی های اخیر لوائی بالام
Anonymous
لوائی بالام تو هم آن سر نیمه تاریکت را از ایران گلوبال بردار و برو. هر چند میدانم برای آزار دادن بقیه و لذت بردن از آن اینکار را نخواهی کرد. قلم شیرین حلوای ترا نخواستیم ببرجای دیگری نذری پخش کن.
عنوان مقاله: 
شوخی تاریخ یا فرصتهای از دست رفته
بهمن
آدمها همیشه در حال مقایسه کردن هستند .همیشه یاد گذشته میکنند و از جوانی و آرامش و اوضاع کشور .مردم ایران بیش از بیش به گذشته خود میپردازند واز آنچه بنام انقلاب روی داده بسیار متاسف ونادم هستند. مردم مقایسه میکنند. که :
در زمان شاه آزاد بودند .بدون ویزا به اروپا می آمدند ومیرفتند ولی اکنون در دریا ها برای رسیدن به غرب غرق میشوند .در گذشته کشور ما دارای اعتبار بود. ولی اکنون ما را به عنوان تروریست و مدافع آن میشناسند واین برای مردم ایران رنج بزرگی است. در زمان حکومت کودتا دزدی های میلیاردی وجود نداشت و حفظ منافع ملی ایران اصل اساسی بود ولی اکنون مردم فقیر و ثروت های ملی خرج عرب و گروه آخوندی میشود .
معیار مردم بین گذشته و امروز است .نظام گذشته جریانی متمدن وایرانی بود و نظام کنونی جریانی صحرایی بی فرهنگ خشن وضد ایرانی است.
در گذشته کسی به ایران بی احترامی نمیکرد اکنون سفارت خانه
عنوان مقاله: 
فرانسه سفیر جدیدی در ایران معرفی نخواهد کرد
پریسا شایگان
فرانسه هم روغن ریخته را نظر امامزاده کرده.
توتالش که رفت هرگونه کاسبی هم که با ج.ا. نمیتواند بکند(ازترس آمریکا). حالا سفیر دیگر چه فایده ای براش دارد؟
جان دو تابعیتی ها هم که براش ارزشی ندارد.
عنوان مقاله: 
ای حسین برو...
خواننده
آقای لوایی ای کاش در زمان همان شاه اسماعیل صفوی بدنیا می آمدی وبا زبان وقلم سحرامیزت بر بنیاد شیعه گری میتاختی و از کشتار هزاران آذری جلوگیری میکردی وجلو جنگهای آیران و عثمانی را میکرفتی .
آقای لوایی در همین سایت مقاله ای از آقای شاملی در ج شده که در پایان به گفتار فردی کرد بنام آقای حیدری اشاره دارد .لطفن آن سخنرانی را گوش کن و نظرت را بنویس .تکلیف حسین را که روشن کردی تکلیف آن کرد را هم روشن کن. با سپاس منتظرم.

عنوان مقاله: 
سرهمه تان سلامت باشد.
ع.ب.تورک اوغلی
سالام ـ نوشته های این حقیرهمانطورکه بارهاعرض کرده ام،بعلت دوباره نخوانی ویاازپیش آماده نشدن مطالب مقداری طبق فرمایش دوست عزیزمان سره نباشد،ولی سعی میکنم رک وراست وحضرت عباسی بدون حب وبغض بنویسم.
این حقیرازاول آشنایی باسایت زحمتکش ومحترم جناب توکلی سیستم فدرالی کاملا دموکراتیک وبدون نفوذ اجانب رابه محضر
دوستان پیشنهادکرده ام،
طبق فرمایش دوست عزیز،یاشارتورک اغلو،،رفع تبعیض صدساله
محاکمه دست اندکاران جاعلان،تبعض کنندگان شاه وشیخ وتمام
عوامل خارجی درسیستم فدرالیسم هم شدنی است وهم باید برای شناساندن استعمارگران پشت صحنه لازم میباشد.
این حقیر،به تمام چپ هاییکه مقداری وجدان انسانی ودغدغه انسانیت دارند،پیشنهادمیکنم،تفکرات استالینی وپان ایرانیستی
بانگرش پان فارسی رامقداری زیرتنقید وجدان خودقرارداده
تابتوانند درخدمت به هم وطن نان خودبعدازاین قدمی بردارند.
متاسفانه ماها همیشه ازسیستم های
عنوان مقاله: 
سیستان بخشی از بلوچستان نیست .....
سیستانین
آقای حسین بر شما در یک اظهارنظر قید کردید منطقه زابل و شهر سوخته را نیز به نام بلوچستان جعلی خودتان مصادره نموده اید آقای دکتر شما همیشه بدون سند و مدرک از کتوب تاریخی مطالب اکاذیب رو لجن پراکنی می کنید در حال حاضر منطقه سیستان در ایران از شمال تا ن منطقه تفتان خاش( که شما بلوچها به آن سرحد) می گوید وتا نهبندان و شهداد کرمان محصور شده و مردم خاش و سرحد( طوایف کرد- سرحدی- میر- جمالزهی -یارمحمدزهی-مرادزهی وسجادی .... هستند که به لهجه مادری آنان فارسی سرحدهست و درکنار آن بلوچی نیز تکلم می کنند و درهمین منطقه نیز مهاجرین فارس زبان مانند طوایف شه بخش -براهوایی و شلی بر - قلندرزهی- گمشادزهی-هاشمزهی و... زندگی می کنند که متاسفانه همه این طوایف قبلا شیعه بوده اند و زبان فارسی صحبت می کردند که فعلا با لهجه بلوچی تکلم و سنی مذهب شده اند حداقل 20درصد بلوچستان شیعه و 80 درصد اهل سنت هستند.
عنوان مقاله: 
کشتار شیعیان
سیستانین
آقای حسین بر شما نسبت به کشتن اهل سنت در ایران اغراق می کنیدی با بررسی های میدانی از حوادث استان سیستان وبلوچستان در سه دهه حکومت اسلامی خلاف آن ثابت شده در دهه60 و 70 و 80 با فتوای مولوی های افراطی تقلیدی( حنفی دیوبندی) و غیر تقلیدی (سلفی) در استان سیستان وبلوچستان دستور قتل شیعیان را در ایران صادر نمودند که متاسفانه چقدر از اهل تشیع زابلی و غیره کشته شدند حوادثی که شما دمکراتهای بلوچ و یا مذهبیون سلفی و دیوبندی بلوچ در استان با حمایت شماها رقم زدند
1-حادثه کشتن بسیاری از ماموران ژاندارمری- کمیته آخوندا وسپاه آخوندی در دهه 60 و70 (رود ماهی- پاسگاه جنگل سرباز و...)
2-حادثه تاسوکی در دهه 80(توسط عبدالمالک):
3- گروگانگیری افراد عادی - نخبه های شیعه ویا مامورین در زاهدان و اخذی از آنها
4- حادثه تروریستی دارزین
5- بمب گذاری اماکن و مساجد
6- تیراندازی با سلاح شکاری به مردم شیعه
عنوان مقاله: 
گره کارهای مدعیان قدرت
نظر من
درست این است که بدانیم مدعیان قدرت بهتر از خود نظام نیستند .آویزان شدن به دین اسلام از سوی مجاهدین و هنوز مدعی سوسیالیسم بودن از سوی حزب توده راه را برای برون رفت از بن بست هزارساله اسلام جریان چپ بسته است.
اپوزسیون بیش از آنکه میهن پرست وبفکر منافع ملی مردم ایران باشد بفکر گرفتن امتیاز از نظام ویا مانند مجاهدین گدایی و وسیله ساختن از غربی ها برای رسیدن به قدرت است.دین اسلام و مارکسیسم پیشاپیش منافع ملی مردم ایران هستند وتا زمانیکه دین و ایده لوژی بر اندیشه وروح و روان مخالفان حاکم هستند راه نجاتی نیست .هنوز عاشورا برای جریان مجاهد سرمشق گشته شدن و گشتن است .هنوز سوسیالیسم پس از فروپاشی شوروی و اروپای شرقی و آنچه امروز در کوبا و کره میگذرد یک آرمان باقی مانده است .گذشته از دو گروه دینی وچپی جریان تجزیه طلب که برخاسته از اهداف چپ است بسوی تجزیه و جنگ داخلی قدم بر میدارد .
عنوان مقاله: 
در راه است
یاشار تورک اوغلو
از تمام حرفها فعالیتهای داخلی وخارجی پیداست که سر انجام سیستم حکومتی فدرالی خواهد بود .به امید تشکیل سیستم حکومت فدرالی وروز بعدش به امید اخذ خسارت دوران صد سال استعمارگری استثمارگری واسمیله گری وبه امید روز رسوایی جاعلین ومسروقین تاریخ فرهنگ وبه امید رسوایی وقطع مسروقین منابع طبیعی نیروی فکری ونیروی کار
عنوان مقاله: 
خوشگذرانی‌ نیکلاس مادورو، دیکتاتر ونزولا، در خانه استیک ایستانبول
yaradiciliq
""" خوشگذرانی‌ نیکلاس مادورو، دیکتاتر ونزولا، در خانه استیک ایستانبول "" این ویدئوو فقط برای دوستمان تبریزی است،
https://www.youtube.com/watch?v=OJyydT4hHb4


The President of Venezuela Nicolas Maduro visit Nusret Steakhouse.
عنوان مقاله: 
ساقط شدن ایلوشین روس در سوریه: به نفع یا به ضرر ایران؟ محمد امینی
yaradiciliq
"" ایران وارد ژئوپولوتیک باخت - باخت شده است "" اسرائیل با ساقط کردن هواپیمای روسی، خواهان به رسمیت شناخته شدن این کشور، به عنوان یک کشور "" صادر کنندهٔ گاز "" در دریای مدیترانه است، ابتدا قرار بود روس ها، در پروژهٔ استخراج گاز از میادین گاز "" تامار "" در بخش مدیترانه‌ای اسرأئیل، همکاری کنند، ولی‌ ماه پیش، حضور اسرأیلیها در "" گردهمائی پیرامون نفت و گاز در هاستون "" روس‌ها را بدجوری غافلگیر کرد، فقط توده‌ای‌های ساده لوح تصور میکنند اسرأئیل مثل فارسستان، با روسیه در بخش نفت و گاز، همکاری خواهد کرد، گفتگو‌های پشت پرده بین اسرأئل و ترکیه نیز مدت هاست شروع شده، و تعجب نکنید اگر بزودی "" اسرأئل و ترکیه نه تنها پیرامون گاز، بلکه سوریه "" به تفاهماتی خواهند رسید، وقتیکه فارسستان به کسی‌ " لقب روشنفکر " آعطا می‌کند که تنها هنرش، معرفی نیچه پوچ گرا به جامعه فارسی‌ است که فاقد نظم درونی‌ جامعه آلما
عنوان مقاله: 
رئیس سازمان امنیت آلمان برکنار شد
رازیانه
رئیس سازمان امنیت آلمان تنها چونکه گفته بود فیلم گرفته شده از کتککاری یک جوان افغانی و لگد زدن او به نشیمنگاهش ساختگی بوده مجبورش کردند تا جل و پلاسش را جمع کند و برود. راستی اگر دولت ایران و دولت آلمان با هم توافق کنند و برای دو سال اعضای حکومت خود را ردو بدل کنند چه فاجعه ایی و یا شاید چه پیشرفتی در دو کشور بسرانجام خواهد رسید؟ مثلاً اگر روحانی و همه گروه وزرایش برای دو سال به آلمان رفته و مرکر و وزرایش نیز برای دوسال به ایران بروند؟
عنوان مقاله: 
یک شهرخاخامنشی نیزدرمازندران،،ببخشیددرطبرستان پیداشده است.
ع.ب.تورک اوغلی
سالام ـ ازلپه دوون،،خزر تادامنه کوه های البرزغربی کنونی،که نام قبلی آنراتاقبل ازحاکم شدن فراماسیونها انگلیسی فارسی نمیدانم،
زیرآب وسکونتی درآن ناحیه نبوده است.
اگربه لینگ زیرنگاه کنید،،یک شهردیگری پیداشده است.
خبرگزاری آریا خبرداده که این شهرمربوط به آریایی های استیب های شمال روسیه بوده ،که بعدا به بین النحرین نقل مکان داده اند،
دربین النحرین این مهاجرین مهاجم باحمایت یهودیان که برایشان تاریخ وهویت ساخته شده ،حمایت گشته، تا بتوانند،تمدن های عیلامی،ماد،ویونان باستان راکه جزخرابکاری درزندگی بشریت نداشته را، ویران وتمدن کنونی بشریت مدیون این مهاجرین شمال روس میباشند.
اکنون که این شهرباستانی اززیرخاک درساحل خزرخارج شده،درآینده تقدیم حضورتان خواهدشد،
خبرگزاری آریایی حدادعادل..
،،لپه دوون تورکی رانتوانستم بفارسی ترجمه کنم،کمکم کنید،،
عنوان مقاله: 
عقب نشینی بز دلانه
یاشار تورک اوغلو
روسیه ایران سوریه از ترس درگیر شدن با ترکیه در ادلب بز دلانه عقب نشینی وبرنامه ترکیه را قبول کرده اتش بس را پذیرفتند
عنوان مقاله: 
Eurika,,,, Eurika
lachin
ائلیار عزیز.... تاپمیشام.....تاپمیشام
بنا به دلیل محکم ( و قانون ژنتیکی ) کاربر « ترک و سومر» شما از منطقه (( قطب غربی از شهر اورمیه )) من هم از (( قطب شرقی از تبریز )) و بعضی از دوستان هم (( از قطب اردبیل )) آمده ایم . تازه قطب همدان و قطب گنبد کاووس را هم از یاد نبریم...چرا؟ برای اینکه ژن ما متعلق به خاورمیانه نیست. ما نمی توانیم در خاورمیانه 50 درجه زندگی بکنیم..به همین ساده گی.... پس جای که ترک های جهان در آن زندگی میکنند اسمش هست , ICELAND..

عنوان مقاله: 
حکومت فدرالیستی برای فارسها هم خوب است
یاشار تورک اوغلو
با توجه به اینکه دیگر ملل ایران ترکها کردها لرها عربها بلوچها ترکمنها گیلکها ...فارسها را استعمارگر استثمارگر واسمیله کننده ...میدانند..وفارسها برای اجرای چنین سیاستی خیلی انرژی مصرف میکنند .ودیگر فایده ندارد هیچ. بلکه به چشم اشغالگر تمام عیار دیده میشوند .اگر مدیریت وحکومت فدرالیستی اجرا شود فارسها دیگر بعنوان یک هم وطن فدرالی پذیرفته شده ومقبول خواهد شد ودیگر یک ملت استعمارگر استثمارگر واشغالگر نشده وانرژی فارسها هم مصرف خودشان خواهد شد.واتحاد واقعی در عین ازادی وعدالت برقرار ومانع تجزیه خواهد شد
ترک و سومر
رابطه ترک با فرهنگ سومر یک -دروغ کبیر - است.
اقوام بی تاریخ ، مهاجر، عشایر دامپرور،سعی به تاریخ دزدی و فرهنگ دزدی بزنند.
سومر، قومیست از بین النهرین و سامی، که در گرمای 50 درچه آنجا در تابستان میزیسته.
ترک که ریشه اسکیمو و مغول دارد ، در این آب و هوا قادر به زندگی نیست چون ژن اش متعلق به خاورمیانه نیست.
عنوان مقاله: 
نظر
جمال
امشب اسرائیل با شدت ٣ پایگاه سپاه قدس و حزب اللە را در لازیقە مورد حملەی موشکی قرار دادە ،،،، جالب است میخواستم ببیبینم این ژنرالهای کوتولەی ایرانی کجا قایم شدند کە ٣ روز پیش خط نشان میکشیدند ؟ هنوز صحبتهای جعفری فرماندەی سپاه پاسداران بر روی نیت قرار دارد کە حملەی موشکی بە مقر حزب دموکرات فرمودند حملەی موشکی پیامی بە قدرت های بزرگ جهانیست خوب بعد از حملەی موشکی بە مقر حزب دموکرات کوردستان این دومین بار است اسرائیل با شدت نیروهای ایرانی را موشک باران میکند خوب جرئت دارند جواب بدند
عنوان مقاله: 
اراده آهنین در بیابان زدایی
محمدعلی
کشورهای جهان سوم به چنین برنامهریزان با اراده های آهنین نیاز دارند . نه یک عده تنبل و بی اراده و روشنفکر وراج بی برنامه . موافقید ؟

https://www.youtube.com/watch?v=06T7rYec1hs
peerooz
جناب لری,
ممنون از حسن ظن. در عرصه جهانی هر کشوری وزنی و بر پایه آن احترام و استقلالی دارد. ایران ممکن است در عرصه جهانی وزنی نداشته باشد ولی در ناحیه صاحب وزنی بیش از عراق و افغانستان و سوریه و غیره میباشد و شاید این وزن آنرا از چنین سرنوشتی مصون داشته است. درست است که در ۱۰۰ سال گذشته اشتباهات فراوان رخ داده و تبعیض بسیار صورت گرفته است ولی با آگاهی روزافزون مردم و "تشکلات مدنی" این نقصان قابل جبران بوده و با گره زدن رشته پاره شده محبت میشود به همدیگر نزدیک تر شد. این بسیار ساده تر و کم خرج تر از آنست که هر تکه پرکاهی و دست خوش کشمکش های جهانی شویم. متاسفانه تفهیم این مطلب به آنها که "در آینه حیران حسن خویشتن اند" دشوار است. به امید روزهای بهتر.
عنوان مقاله: 
پیروز و کلماتی که باید به زر نوشت
لری
پیروز عزیز این حرفهای اخیر شما را باید به زر نوشت. یکی از انها را اینجا می اورم
شاعر شعر "دوست داشتن را دوست بدار" هرکه باشد مانند مارکس خیال میکند که آدمیزاده فرشته است وبا نمودن راه راست به او و با مختصر کمک حکومت, آدمیزاده به راه راست می افتد و یک وجب خاک خدا, بهشت موعود میشود. چنین نیست. "آدمیزاده طرفه معجونی ست, کز فرشته سرشته وز حیوان" و فرد با خصلت ارثی و مادرزادی به دنیا میآید. شرایط محیط زیست و تربیت میتواند این خصلت را تا حدودی تعدیل و کنترل نماید ولی نمیتواند آنرا از بین ببرد. همگان یکسان نیستند.

در " زمانه ای که هرکس به خود گرفتار است" و ناسیونالیست چنان "در آینه, حیران حسن خویشتن است" که دیگر جایی برای دیدن رشته های الفت هزاران ساله و دوست داشتن همسایه باقی نمانده و برق مد روز "حق تعیین سرنوشت" تتمه خاطرات را از نظر محو کرده است.

دهانت را می‌بویند
عنوان مقاله: 
خدمت حسودان غیر عزیز
یاشار تورک اوغلو
خدایا این علی اف پدر پسر وجناب اردوغان چرا اینقدر احترام ادمهای منطقی وحسادت وکینه حسودان را بر می انگیزند...چونکه اقتصاد کشورشون را چند برابر کردند.ازادای احزاب واقعی وپایدار در کشورشون هست .ازادی انتخابات ورقابت حزبی تنگتنگی دارند.قدرت سیاسی ونظامی انها بطوریکه کل دنیای مسیحیت وابر قدرت روسیه ...پشت سر ارمنستان هستند از ترس حمله ترکها یک شب ارامی ندارند .قدرت نظامی اقتصادی سیاسی ترکیه خواب را از کل اروپا وخاورمیانه واسراییل ربوده .بطوری که نگرانی داییمی المان فرانسه انگلیس اسراییل وروسیه ‌...فقط وفقط قدرت ثروت جمعیت ...ونفوذ ترکیه است
عنوان مقاله: 
آپادانا
Anonymous
با تشکر از لینک خبر کشف کاخ ایرانی آپادانا در ترکیه.باعث افتخار ما هست و هیجان زدگی باستان شناسان ترک هم تحسین برانگیز است و نشانه عشق انسان به تاریخ بدور از نژادپرستی و جعل تاریخ و نفرت پراکنی است. گروه داعش با نفرت آثار باستانی سوریه و عراق را نابود کرد و باعث اندوه فراوان عاشقان تمدن شد.
عنوان مقاله: 
چرا روسیه مناطق پیرامونی خود را ناآرام می‌کند؟‎
yaradiciliq
"" تقارن عجیب دو پدیده "" فکر کنم در ۱۴ سپتامبر ۱۸۴۷، آمریکا پایتخت مکزیک، مکزیکو سیتی و کالیفرنیا، تگزاس و بخش‌های شمالی‌ کشور مکزیک را، به خاک آمریکا، ضمیمه کرد، کمتر کسی‌ میداند چگونه این آیالت‌های شمال مکزیک و جنوب آمریکا، اشغال شدند ولی‌ وعده "" طلا و زمین کشاورزی "" انبوه مهاجران اوروپا ئی به آمریکا را، چنان جذب این آیالت‌های تازه استقلال یافته است که تصور آن، بیشتر به یک خیال می‌‌ماند، در استراتژی راهبردی بلند مدت روسیه، اژدهای روسی باید تعادل خود را در آسیای مرکزی حفظ کند، قلب آن در اوکراین بزند و سر آن در بالکان، مواظب اوروپای غربی باشد، استراتژی تخریب، یکی‌ از نیاز‌های غریزی آن برای بقا است ولی‌ این استراتژی، در دنیای امروز، پاسخگو نیست، هم اکنون روسیه و چین برای نفوذ در آسیای مرکزی، به رقابت پرداخته ا‌ند و کشوری که ترکیه را به خود جذب کند، در آسیای مرکزی، برنده خواهد بود. بوی ط
عنوان مقاله: 
فلسفه هایدگر؛- میان روایت ایرانی و نقد دانشگاهی, آرام بختیاری
yaradiciliq
... فردید را برخی‌ استاد مصباح یزدی می‌‌نامند، کسی‌ که هیچوقت عمامه را کنار نگذاشت، دوران تولد فردید مقارن است با انقلاب بزرگ مشروطه، روشنفکران تورک آزربایجانی مشروطه، آخوند نوری شیرازی را، با اعدام، به دنیای پوچی فردید، مطهری، و شریعتی‌ این جادوگر زبان فارسی‌ حواله داده بودند، فردید کالبد آخوند نوری شیرازی اعدام شده دوران مشروطه از اعماق خاک بیرون کشید و شریعتی‌ "" آن خیاطی بود که با زبان شعر و شاعری و استعاره فارسی‌، زیوار آلات را بر آن کالبد متعفن اضافه کرد "" . تمام تلاش جامعه فارسی‌ در درک جهان هستی‌، با ترجمه گسترده آثار پوچ نیچه، خاتمه می‌‌یابد، ابر مرد نیچه اینک در جامعه فارسی‌ و ایران شهر فارسی‌، در کالبد ابر بحران‌های اجتمائی / اقتصاد، مانند چاه جمکران، دهان باز کرده است و میرود که تمام جامعه فارسی‌ را ببلعد. هایدگر و پوچی گریش را، نظم نهادینه شده در بط
عنوان مقاله: 
آپادانا
محمدعلی
یک کاخ ایرانی آپادانا متعلق به دوره هخامنشی در شمال ترکیه کشف شد .
https://www.radiofarda.com/a/b3-2500-year-old-achaemenid-palace-and-persian-city-discovered-in-turkey/29477563.html
عنوان مقاله: 
خدمت عزیزان ملل غیر فارس
یاشار تورک اوغلو
ایران متشکل از ملل ترک فارس کرد لر عرب بلوچ ترکمن گیلک.. ومتشکل از مذهب شیعه وسنی ..میباشد.وقوم فارس صد سال است بر ملل دیگر حکومت وبا تمام قوا رفتار اسمیله گری استعمارگری واستثمارگری دارد .وتمام ملل غیر فارس همه به جد خسته وعصبانی.ویکی از مکانیزم اینکارها اختلاف انداختن بین ملل دیگر برای حکومت کردن وشقه شقه کردن دیگر ملل است ترکیب وقاطی کردن ترکها وکردها .قاطی کردن کردها با لرها .قاطی کردن لرها با عربها .قاطی کردن سیستانی با بلوچ.قاطی کردن ترکمن با گیلک با کرد کرمانجی وبا ترک افشار وقاطی گیلک با ترک .وواتش انداختن بین انها ومشغول کردن انها با هم است .در حالی که فارسها هم در چندین منطقه مشترک با ترکها کردها عربها بلوچها ترکمنها لرها گیلکها بسر میبرند وهمه جا اتش زیر خاکستر است.وهمه میدانیم جنگ تجزیه وکوچک شدن بد است.واز طرفی استعمار استثمار واسمیله کردن بدتر .پس بهتر است همه با زیر نظر
عنوان مقاله: 
مقاله اقی زید ابادی
مراد
اقای زید آبادی و اصلاح طلبان مدعی اصلاح نظام ولایی مگر شترسواری دولا دولا میشه شما ظرف این بیست و یک سال چه چیزی را اصلاح کرده اید رژیم اخوندی حکم بر ایران نه دولت است نه حکومت یک سیستم استبدادی و دیکتاتوری مطلق است که رهبر هم دولت است و مجلس و همه کاره مملکت است و بهیچ ارگانی جوابگو نیست و شورای نگهبان هم که باید اعمال رهبر را کنترول کند خودش افراد این شورا را انتخاب می‌کند نیروهای نظامی و قوه قضاییه هم زیر نظرش است سپاه پاسدران هم با تمام نهاد هایش باتمام قوا ازین سستم مافیایی حمایت و حافظ رژیم است .خوب تکلیف مردم با چنین حکومت سرکوبگر وضد انسانی و ایرانی چکار باید بکنند.سوا از این شما هم بنام اصلاح طلبان و یا استمرار طلبان بدروغ خود را اصلاح طلب جا زده در به زنگ گاه و هنگامی که تمامیت این رژیم منحوس از طرف ملت ستمدیده و به گروگان گرفته
عنوان مقاله: 
نژاد پرستی که از درون چپ زاییده شد
Anonymous
با تشکر از آقای شاملی برای این آگاهی.
سخنان آقای حیدری به شدت هراس انگیز و نشان از جنگی بی رحمانه در آیران میدهد .چرا کار به اینجا کشید؟
أین خلقهای تحت ستم خود اکنون به ابزار. ستم و خشونت تبدیل شده اند .متاسفانه انگشت اتهام فقط و فقط بسوی جریان چپ است که با شعارها و وعده های فریبنده کشور ما ایران را به ناامنی و فقر وارتجاع اسلامی دچار کرد .
جریان چپ نمی‌تواند در برابر این وضع ضد انسانی که خود بوجود آورده ساکت بماند وخود را پشت سر مبارزات طبقاتی پنهان کند.
پارانویا
جناب یونسی.
باز همه با پریشان حالی شروح کردی.
شما ترکها چرا سراغ مبارزه طبقاتی یا نظام سیاسی نمی روید ؟ مگر روانشناس و یا راسیست هستید که یا با روان شروع میکنید یا با فارس و زبان فارسی و ملت شاهنامه خوان و ایرانشهری و کذا و حاضا؟
چرا سوراخ دعا را گم کرده اید ؟ چرا به حکومت ها نمی پردازید ؟ به شاه و شیخ و اردغان و الهام و نظربایف.....؟
پارانویا یعنی چی ؟ آیا همان شیزوفرتی است ؟ یا استکهلم سندروم ؟
لا الله اله الله. محمد رسول الله
عنوان مقاله: 
نژادپرستی در صفوف فعالین سیاسی غیرفارس, یونس شاملی
yaradiciliq
"" منطقه روی کمربند قحطی در حال نوسان است "" هفتهٔ گذشته، نزدیک به هزار کامیون، صادرات نزدیک به ۲۵ هزار تن آرد از ترکیه به عراق را، به حال تعلیق در آوردند، کشاورزی در عراق، بعد از سال‌ها جنگ و کمبود آب، به شدت افت کرده است، اگر ملتی هنوز از "" اشغال کرکوک و ئفرین "" درس‌های لازم را نگرفته، و با پ ک ک بازی، مافیای سپاه بازی ، الحاق گرائی خاک دیگران، تاریخ سازی الکی‌ و کارتونی، رسیدن به آب‌های دریای مدیترانه با هدف تخریب خاورمیانه، در اهومات به سر می‌‌برد تقصیر این خریت را، ملتشان با تجربه کردن قحطی پس خواهند داد. جامعه شناس‌های ابله به شما نگفتند پشت پیشرفت غرب، هیچ نظریه جامعه شناسی‌ وجود نداشت به جز "" روحیه کار آفرینی ""، در خاورمیانه، جوامع تورک، بیشترین میزان "" روحیه کار آفرینی "" را دارند. باز هم تکرار می‌کنم. عمق استراتژیک سیستم مالی‌ دنیا روی سه ۳ فاکتور متمرکز شده. ۱- اقتصاد‌های
عنوان مقاله: 
نعل وارونه
خویلی شهگل
احمد زید آبادی بهتر بود در نوشته یِ خود منظور و مقصود خود را از براندازان(!) روشن می کرد. استفاده از چنین واژه های ِ فراگیری بدون تعین بخشی مصداق خاک به چشم ها پاشیدن است.
جناب زید آبادی
آیا همه یِ براندازان آنگونه اند که توصیف کرده ای؟ پاسخت اگر آری باشد ، میدانی که چنین نیست و سخن نا راست می گویی ؛ و اگر نه باشد لطفاً توضیح بده کدام جریان و احیاناً جریانات را مد نظر داری. این خواهش را از دوستانی که طیف اصلاح طلب را با یک چوب می رانند، نیز دارم.
عنوان مقاله: 
آذربایجان
آذربایجان
دوست عزیز، نویسنده مقاله،
چرا از نژادپرستی افراطیون پانترکیست و بوزقورد که ضد کرد هستند ننوشتید؟
عنوان مقاله: 
نظر
جمال
امشب شنبە ١٥ سپتامبر اسرائیل فرودگاه دمشق را کە نیروهای ایرانی ایران در آنجا مستقر بودند موشک باران کردە از قرار معلوم کسی از ایرانیها حاضر در فرودگاه دمشق زندە نماندە ببینم ژنرالهای نیم متری ایران کە ٢ روز پیش تهدید میکردند جرئت جواب دادن بە موشکهای اسرائیل را دارند ؟؟/
عنوان مقاله: 
نژادپرستی در صفوف فعالین سیاسی غیرفارس, یونس شاملی
yaradiciliq
"" ژئوپلتیک منطقه، تحولات داخلی‌ کشور‌های خاورمیانه را رقم خواهد زد "" اگر کلاشینکف قادر به حفظ عفرین و کرکوک شده بود، الان پرچم کوردستان، در کره ماه هم، به اهتزاز در آمده بود، برای ما، تشخیص تحولات، بسیار حیاتی‌ هستند. ۱- کشور ایران با مدیریت خرانه دولت فارس - محور، از نظر اقتصادی، فرو خواهد پاشید. این کشور هیچ آینده‌ای ندارد. ۲- ترکیه و جمهوری آزربایجان، در حال ساخت پایگاه مشترک نظامی برای حفظ امنیت منطقه، در نخجوان هستند. ۳- بقا جوامع، به کار آفرینی است و کار افرینی با پ ک ک و رژاوا امکان پذیر نیست. ۴- خط آهن قارس - نخجوان بزودی خط آهن " باکو، تبلیس و قارس " را به نخجوان پیوند خواهد زد. ۵- بقا ما، یعنی‌ اتحاد با کشور‌ها نه پ ک ک ، حزبلاه یا رژاوا، پیشتر نیز گفتم "" رمز حاکمیت ملی‌، در تامین منافع مردم است و منافع مردم، در اتحاد با پ ک ک و حزبلاه تامین نمی‌‌شود ""، ما که مثل جامعه شناس‌
ناظر
اعترافات ارزنده آقای تبریزی بمنای آنست که زخم دمل چرکین حرفهای نا گفته ترک برداشته بتدریج محتوای آن بیرون میریزد! بقول آقای تبریزی شاید مهتدی ها بهانه است! اما تبریزی جان! ملت آزربایجان از وقتها پیش منتظر این اعترافات بود، تا ایشان و افرادی مثل وی را که بنا بر تنگناهای پروسه سیاسی در چنگال چنین تشکیلاتها گرفتار آمده اند را مورد عفو قرار دهد! گر چه دیر به این کار اقدام کرده اما هر چه هست، برای نزدیکی به منافع خلق خود حد اقل نیم گامی برداشته است. به قول معروف جلوی ضرر از هر کجا گرفته شود مفید است. حناب ایشان گرچه در کامنت خود نمونه عبداله مهتدی را مثال آورده، اما به جرئت میتوان گفت که این سرنوشت محتوم، مشمول %99 احزاب و جریانات باصطلاح چپ جغرافیای موسوم به ایران است که تحت لوای چپ و سوسیالیسم، در حقیقت پانفارسیسم نژاد پرست و ناسیونالیسم آریائی را تبلیغ و ترویج میکنند. با

عنوان مقاله: 
نیش تحقیر پانفارسیسم همیشه برای تحقیر ملت ترک آزربایجان باز است
راز
اگر تئوری نسبیت انیشتین را در موارد مقولات سیاسی و اجتماعی و اقتصادی بکار ببریم مسائل روشنتر میشوند!
برای نمونه مفاهيم " وصل و فصل" از نظر پیروز درست عکس این مفاهيم در نظر لاچین است.
برای ترکها در ایران وصل کردن به معنی اتحاد ترکها برای رهایی از ستم ملیتی است و در ادامه امکان ایجاد کشور متحد آذربایجان که به نفع تمام ملیتهای منطقه است.
عنوان مقاله: 
منطق مبارزه مسلحانه در محکومیت مبارزه مسلحانه حزب دمکرات کردستان ایران نگفتن؟
احمد معترض
قربون مثل اینکه خیلی از قافیه و واقعیت های ملموس در جمهوری اسلامی پرت هستید!!
مبارزه مسلحانه را دیکتاتوری خمینی و سپس خامنه ای زهر خورده به مردم و خلق های تحت ستم ایرن تحمیل کرده اند. این یک تاکتیک برای رسیدن به هدف بزرگتری بنام « استراتژی سرنگونی» این نظام منحوس با تمامی باند ها, دستجات و ردیه نویس های داخله و خارجی نشین ( بلا نسبت شما) ولایت مطلقه می باشد. نه یک کلمه کم و نه یک کلمه بیش.
مبارزه مسلحانه تا زمانیکه دیکتاتوری به آراء عموم و حق حاکمیت مردم, آزادی, دمکراسی و خود مختاری تسلیم نشود , به یقین و صد البته به درستی ادامه خواهد داشت و نیاز اجازه گرفتن از هیج کس برای آن نیست. مردم ایران بپاخاسته اند تا حق خود را از این دیکتاتوی خون ریز که اکنون نه تنها مردم ایران , بلکه مردم منطقه و جهان را به گروگان گرفته اسا , بگیرند.
پشت نیروهای مبارز و انقلابی به خلق و مردم اشان.....
عنوان مقاله: 
با ناسیونالیسم راه به جایی نمی‌بریم, گفتگوی روزنامه اعتماد با ناصر فکوه
yaradiciliq
"" تفسیر این سخن > ناسیونالیزم فارسی‌ مثل خر تو ٔگل گیر کرده "" ناسیونالیزم فارسی‌ "" توان و ظرفیت ایجاد حزب، اقتصاد تولیدی، قوه مجریه، قضات ئیه مستقل، سیستم بانکداری کارا و مستقل "" را نداشت، زبان فارسی‌ با فقط ۲۷۰ فعل ساده، قادر به تولید یک برندهٔ نوبل ادبیات نشد، تمام ارکان سیستم یک ملتی، بر پایه "" عایدات مفت نفت "" شکل گرفت، اینک قیام مردم عراق بر علیه نفوذ سپاه را رژیم فارس محور ایران را شاهدند و به ترس افتاده ا‌ند دامنه آن به کشور‌های دیگر نیز، بکشد، تصورش را بکنید کشوری نفتی‌، توان صادرات نفت را نخواهد داشت، آیا این باروت زیر خاکستر نیست؟ پیشتر نیز گفتم، ایران شهر فارسی‌ و ناسیونالیسم فارسی‌، بر پایه یک سری فرضیات پوچ بنا شده، یکی‌ از ندا فرضیات پوچ نیز این است > اگر ایران شهر فارسی‌ نفت نداشت، فارسستان اینها تبدیل به ژاپن دوم می‌‌شد، بزودی خواهیم دید افغانستان دیگری، بیخ گوش کشور
عنوان مقاله: 
همبستگی روی کاغذ
حسن
من توافقی با سیاست های احزاب کردی ندارم .ولی اکنون که نظام بیگانه ومسلط اسلامی با موشک به مخالف حمله میکند ودر کردستان اعتصاب است چرا سازمانهای مدعی در یک اعلامیه مشترک ویا جداگانه مردم آیران را دعوت به اعتصاب همگانی برای همبستگی فراگیر ملی نمی‌کنند ؟
برای اعتصابی که کمر نظام آخوندی را بشکند بیش از بیش انگیزه وجود دارد و نیازی به استخاره نیست.
دادن اعلامیه آنچنان تاثیری ندارد و نظام پلید وشیطانی شیعه را با چالش روبرو نمیکند .شاید این سازمانهای مدعی فقط صورتکی بیش نیستند .
عنوان مقاله: 
نیش تحقیر پانفارسیسم همیشه برای تحقیر ملت ترک آزربایجان باز است, سازاخ
yaradiciliq
"" این ره که تو میروی به فارسستان است "" فرهنگ فارسی‌ آن خاصیت و ویژگی‌ " seductive and hypnotic " دلفریبی و مدهوشی "" را نداشت، یعنی‌ این فرهنگ با "" ناز و عشوه توان و ظرفیت یارگیری را نداشت، تنها راهش، توسل به تحقیر کردن دیگران بود، و این نیز فقط با "" درامد مفت نفت امکان پذیر شد ""، وارد دورانی شده ایم که دیگر "" بازار و قدرت‌های منطقه‌ای و جهانی‌ "" نه تنها هیچ نیازی به این نفت ندارند، بلکه " بقا شان در حذف نفت ایران از بازار است ""، این دوران، مقارن با "" پدیده دیگری نیز شده ""، دوران پایان بالای منبر رفتن کمونیست‌ها و نصیحت گویان کشور‌های ساکن جوامع سرمایداری، سرنوشت " ادیلیب سوریه " سرنوشت مافیای سپاه، دکان کمونیست‌ها را تعیین خواهد کرد، آیا ناتو کشور‌های عربی‌ به همراه ترکیه، تاریخ جدیدی را در سرنوشت خاورمیانه رقم خواهد زد. روسیه هم اکنون در کنار عربستان و اسرأئل
عنوان مقاله: 
بازوهای روباتیکی در خدمت بشریّت, لاچین
yaradiciliq
""" بازوهای روباتیکی و بالهای Drone درون‌ها """ ضمن تشکر از لاچین عزیز از این مقاله بسیار مفید، بزودی Droneدرون ها، وظیفهٔ " تامین امنیت خطوط لوله نفت و گاز " را به عهده خواهند گرفت، هفتهٔ پیش سفری به کلمبیا داشتم، بعد از سازش "" کمونیست‌های فارک کلمبیا با دولت ""، زمین‌های کشت خشخاش رفقای کمونیست ما، به دست گانگستر‌ها افتاده است و این گانگسترها، مشکلات جدیدی را به دولت کلمبیا، تحمیل کرده ا‌ند، دولت کلمبیا، قصد خرید درون، از آمریکا را کرده و بدین سبب، بازار فروش درون، برای دولت کلمبیا جهت " زیر کنترل گرفتن کانگستر‌ها " در آمریکای لاتین نکبت زده کمونیست زده، بسیار گرم است، کشور ترکیه نیز، در تکنولوژی ساخت درون، پیشرفت‌های زیادی کرده، به این فیلم نگاه کنید.
https://www.youtube.com/watch?v=akmTgokh014
lachin
آقا و یا خانم تـــرک دیالیـــز....از توجه شما به نوشته من خیلی ممنون. و اما چند مورد در باره کامنت شما.
1- تابلو کلیه فروشی در تبریز نیست بلکه در استان زنجان بود.
2-روبات های ساخت کانادا است نه امریکائی.
3-در نوشته من هیچ موردی در باره میکرسکوپ نیست.
4-لوگوی پرنده انتخابی من « شاهین » است که به ترکی « لاچین» گفته میشود نه عقاب.
5-من به فرهنگ و آداب و رسوم سرخپوستان امریکای شمالی خیلی احترام میگذارم و سالی چند بار در در جشن آن ها شرکت میکنم. آن گردنبند زینتی ساخت سرخ پوستان قبیله (( زونی ها )) در ایالت ( نیو مکزیکو ) است.
6- این کلمه ننگین (( غرب زدگی )) که توسط جلال آل احمد , کسی که حتی یک هفته هم به کشور های غربی مسافرت کرده باشد ,به مغز جوانان ایرانی چپاند بدون اینکه بداند یکی از دست آورد های غرب برای بشریّت ( دموکراسی ) بود. من نه غرب زده هستم و نه جنوب زده و نه شمال زده.
7-
عنوان مقاله: 
بی برنامگی ما و ادامه استبداد در ایران
پرویز
در آن سالها که حزب توده به دفاع از نظام آخوندی چهار نعل میتاخت وبه انتقادهای مخالفت و نگران ها توجهی نمی کرد ،اقای کیانوری حرف جالبی زد و گفت مردم فراموش کار هستند .اکنون باید اضافه کرد که ترورهای رژیم و اعدام ها وموشک باران ها نیز متاسفانه فراموش میشوند .اصرار بر درست بودن یک راه خطای نظامی وی یا نظری به قیمت نابودی مردمان کشور ما تمام میشود .تنها رژیم در بوجود آوردن أین وضع تنها نیست بلکه مخالفان نظام با بی برنامگی و تکروی و ادعای قدرت برای خود در این جنایات سهیم هستند .اکنون روشن شد که جنگ مسلحانه از سوی مخالفان نظام ره به جایی نخواهد برد .تنها نظام شکست نخورده بلکه بازنده اصلی سازمانهای سیاسی هستند که هیچ برنامه سیاسی ندارند و توان اداره کشور را با تکروی از دست داده اند و با شکست روبرو شده اند. با دادن یک اعلامیه دردی درمان نمی‌شود وتنها مردم فریبی نام دارد .