توهم نژاد آریائی ایرانیان(1)

غرض از نگارش این مقاله تحقیقاتی -که با استناد به آخرین آمار ترکیب ژنتیکی مردمان منطقه صورت گرفته است -ارائه قرائت قرن بیست ویکمی ازمفهوم عرق و نژاد و دعوت خواننده گان به تامل در تقسیم بندیهای موهومی نژادیست که در یکصد سال اخیر سدی در مسیر رشد فرهنگی, علمی و اقتصادی مردم بوده و زخم های عمیق و خطرناکی در بخشهائی از جامعه ایجاد کرده است.

غرض از نگارش این مقاله تحقیقاتی -که با استناد به آخرین آمار ترکیب ژنتیکی مردمان منطقه صورت گرفته است -ارائه قرائت قرن بیست ویکمی ازمفهوم عرق و نژاد و دعوت خوانندگان  به تامل در تقسیم بندیهای موهومی نژادیست که در یکصد سال اخیر سدی در مسیر رشد فرهنگی, علمی و اقتصادی مردم بوده و زخم های عمیق و خطرناکی  در بخشهائی از جامعه ایجاد کرده است. مرز جمعی انسانهای امروز با زبان مشترک, اسطوره های یکسان, موطن مشخص و با لایه های هویتی همگون,  یک تقسیم بندی کاملا فرهنگیست نه نژادی.  برای تعامل با دنیای پیرامون و حفاظت از منافع جمعی بخصوص در منطقه عقب مانده خاورمیانه , پر رنگ سازی توهم نژاد یکسان, تاکید بر دین مشترک  و برخورد نوستالجیک بیمارگونه با گذشته های دور, در خدمت تداوم نسل کشی ها و باز تولید جنایات جنگیست. آنالیز بانکهای های DNA مردم جهان ثابت می سازد که  منشاهمه انسانهای کره خاکی یکیست بعبارت دیگر همه از یک نژاد واحد هستیم و نتیجتا کلمه نژاد با معنی متعارف آن در زبان فارسی, نیازمند بروز (آپدیت) سازیست. تمامی شواهد علمی دال بر اینست که مبدا مهاجرت تمامی انسانهای کره خاکی از شاخ آفریقا  و از یک  منشا نژادی واحد است. اما گسست های منتج از موتاسیون, تقدم و تاخر زمانی در هجرت به حجاز, موجب تفاوتهای ژنتیکی  در طی دهها هزارسال گردیده است. البته این به هیچ عنوان به معنای برتری یک تیره بر تیره ژنتیکی دیگر نیست وتفاوتها  تنها محدود به  فرق فرهنگی و ظواهر فیزیکی می گردد  که خود بدلیل قانون انتخاب طبیعی محیط زیست, هجومهای اقوام همسایه , جنگهای خون آلود برای بقا, مهاجرتها و غیره می باشد . انسان قرن 21 با التزام قانونی و عملی به کنوانسیون جهانی حقوق بشر, همه انسانهای روی زمین را فارغ از اعتقادات, رنگ پوست, جنسیت, موقعیت اجتماعی و غیره از نظر حقوقی همطرازخود فرض کرده و تعلق به تیره ژنتیکی خاص را نه مزیتی بحساب می آورد و نه موجب سرافکنگی می پندارد.  در این نوشتار عامدانه از بکار گیری کلمه نژاد در توصیف تیره های مختلف مردم خودداری شده است چرا که  مفهوم دقیق تفاوتهای ژنتیکی بر اساس گروه بندیهائی  بنام هاپلو گروپ را بیان نمی کند, علیهذا از کلمه ترکیبی تیره ژنتیکی استفاده خواهد شد.

 

 متخصصین علم ژنتیک در دهه های اخیر, موفق به ثبت DNA انسانها به روشی ساده و سریع, از طریق آنالیز بزاق دهان,  تار مو, تکه استخوانی چند هزار ساله و غیره شدند. دستاورد جدید راه را برای تعیین کدهای موروثی یا اثر انگشت ژنتیکی (Genetic Fingerprint ) ده ها و حتی صدها ملیون انسان در چهار گوشه جهان را باز نمود. از اولین کاربردهای  تکنولوژی جدید,  تهیه مدارک  اثبات جرم (فرونزیک ) برای دستگیری  و محکومیت عاملین جنایات در دادگاهها بود. ثبت DNA با آنالیز تک موی بدن, پس مانده غذا, ته سیگاری و یا لیوان استفاده شده حاضرین در صحنه جنایت, هزینه حل پازلهای جنائی را بشدت کاهش داده و اثبات قطعی جرم متهمین در دادگهاهها را, ممکن ساخته است. بمرور زمان کشورها به منظور کاهش هزینه تامین امنیت جامعه , توسعه هر چه بیشتر بانک DNA شهروندان را در دستور کار خود قرارداده, با دسته بندی تیره های مختلف  ژنتیکی , امکان دسترسی  سهل و آسان به مجرمین را فراهم ساخته اند. از طرفی آنتروپولوژیستها و مورخین نیز با ثبت فله ای,  گروه بندی و آنالیز DNA-های مربوط به بقایای استخوانهای چندین هزارساله, موفق به شناسائی مکانهای جغرافیائی اولین موتاسیون تیره مشخص ژنتیکی گردیده  و مسیر دقیق  مهاجرت آنها را ترسیم نموده اند.  اینک دقیقا میتوان مسیرهجوم اقوام آریائی-آوراسیائی که از اوکرائین فعلی شروع شده و تا شبه قاره هند گسترش یافته است را مشخص نمود. نقشه زیر هجوم اریائیها را به سرزمینهای اطراف براساس داده های  DNA  گورستانها نشان می دهد.

 

 اطلاعات ژنتیکی موجود, به تحکیم تئوری مهاجرت موفقیت آمیز اولین گروه هموساپینها, در حدود 100,000 سال پیش, از آفریقا به حجاز و سپس به اروپا و شرق آسیا در طی هزاره های بعدی کمک شایانی نموده است. با استناد به همین داده ها بود که پروفسور ریچارد داوکینز, بیولوژیست مشهور انگلیسی و استاد دانشگاه اکسفورد دریافت, که انسان اولیه  در دوران یخبندان1000 ساله 75000 سال پیش,  در شرف نابودی کامل قرار گرفت که میتوانست به انقراض کامل بشر منتهی گردد وتنها بقای چند ده هزار نفر دراندونزی و آفریقا بار دیگر نسل فعلی انسان را در سرتا سر گیتی گستراند. بازماندگان اندونزیائی دوران یخبندان  متعلق به تیره ژنتیکیP1 بودند که اجداد درصد بالائی از ساکنین غیر آریائی آسیای میانه Q و تمامی آریائیهای دنیا می باشند چراکه تیره  مشهور به آریائی-اروپائی (R1b) و آریائیهای -آوراسیائی (R1a) از موتاسیون های بعدی این ژن پا به عرصه وجود نهادند. مردمان موج دوم مهاجرت که  60,000  سال پیش از آفریقا وارد حجاز شدند, متعلق به هاپلوگروپ G بودند که که 20 تا 40 درصد نیاکان ساکنین کنونی قفقاز, کرانه های ارس , سواحل جنوب غربی خزر, آناتولی و شمال بین النهرین, توسکانی, ساردنی, شمال پرتقال و کوههای سویس از موتاسیون G2 این تیره ژنتیکی هستند. قریب به 12 هزاره بعد یعنی 48,000 سال پیش گروه دیگری با  DNA متفاوت  که J نامگذاری شده است موفق به عبور از باب المندب شده و به حجاز سرازیر شدند و پس از چند ده هزارسال, طی آخرین موتاسیون در شاخه ژنتیکی خود, شکل گیری تیره ژنتیکی J2  را که جد پدری مابین 30-40 درصد  ساکنان فعلی آناتولی, قفقاز شمالی و تقریبا تمامی مناطق ازربایجان  شمالی و جنوبی می باشد  استارت زدند .

 

آنالیز و گروه بندی ژنتیکی انسانها, با استناد به دو صورت Y کروموزومی DNA (به اختصارY-DNA ) برای ره گیری اجداد  تا  اولین جد پدری بعد از موتاسیون و متاکندریال DNA (به اختصار mtDNA) برای یافتن ریشه شاخه مادری تا اولین مادر بزرک پس از موتاسیون انجام می گیرد. دو نمودار  Y-DNA و mtDNA زیر, تمامی تیره های ژنتیکی انسانهای روی زمین  و رابطه خویشاوندی آنها را نشان می دهد.

 

 

الف:تقسیم بندی داده های جهانی بر اساس Y-DNA

 

دسته بندیهای DNA,هاپلوگروپ نامیده می شوند ویکی از این هاپلو گروپها R1b مشخص کننده تیره ژنتیکی آریائی-اروپائی می باشد که طبق تاریخ رسمی و نژادپرستانه ایران, ظاهرا همه ساکنین  و  یا حداقل اکثریت بزرگ ایرانیها به این هاپلو گروپ تعلق دارند. هاپلو گروپ آریائی دیگر  R1a نام دارد که شامل تیره ژنتیکی , آوراسیائیست.

کشورجهان سومی ایران, همواره یکی از مصرف کننده گان علم و دانش غربی بوده واینبار نیز فن آوری تبیین  DNA را به سرعت به خدمت گرفت تا نه تنها در حل جنایات بلکه کنترلهای سیاسی از آن بهره گیرد. جمهوری اسلامی ایران , بر خلاف کشورهای غربی, نیازی به تصویب قوانینی بمنظور بررسی مغایرت احتمالی آن با حقوق دموکراتیک تبعه خود در ذخیره سازی اطلاعات ژنتیکی شهروندان نداشته و بانک اطللاعاتی عظیمی را درمدت کوتاهی انباشت کرد. بعدها مقامات مربوطه, خواهان آنالیز و گروه بندی اطلاعات موجود, جهت استفاده بهینه شدند و بدین منظور ازدکتر مازیار اشرفیان بناب, استاد ژنتیک دانشگاه پورتموث انگستان, قریب به یک دهه پیش دعوت کردند رهبری این پروژه را بعهده بگیرد. یافته های آقای اشرفیان بناب, علیرغم اینکه بر اساس داده های Y-DNA  یعنی منشا جد پدری تنظیم شده بود  ,  نا خواسته پته نژاد آریائی و حتی تعلق مردمان داخل مرزهای کنونی ایران  تنها به یک هاپلو گروپ را روی آب ریخت و بعد از سکوت و شوک اولیه  مسئولین و دیگر نژادپرستان, که یکی دوسالی طول کشید , طبق روال معمول, با کمک ویاری پان ایرانیستها, به آلوده سازی ناشیانه و ناموفق اطلاعات دست زدند. بر اساس یافته های دکتر اشرفیان بناب تنها حدود 35 درصد مردمان مناطق شرق کویر لوت و نمک از هاپلوگروپ Y-DNA  آریائی-آوراسیائی  R1a1 بوده و در حاشیه های غربی نیز درصد قابل اغماضی  به این گروه تعلق دارند وازکل جمعیت ایران فعلی فقط 8.5 درصد را میتوان در این دسته بندی جای داد. بعبارت بهتر درصد تیره ژنتیکی آریائی-آوراسیائی از شرق به غرب  آنچنان کاسته می شود که  تنها بخش ناچیزی از ساکنان مناطق شمال غرب را احاطه می کند.

جدول ذیل که بر اساس اطلاعات موجود در سال 2008  و یافته های آزمایشگاهی از Y-DNA تعدادی از مردمان مناطق مختلف تنظیم شده  است  درصد آریائیهای-آوراسیائی  R1a1 کشورهای یا مناطق  مختلف را  نسبت به کل جمعیت نشان می دهد.

 

 

همانطوریکه در جدول فوق ملاحظه می کنید  70 درصد ساکنین مناطق پر جمعیت هند, پاکستان, هندوکش و 65 درصد تاجیکستان, بلاروس و بیش از 50 درصد اوکرائین و افغانستان متعلق به این هاپلوگروپ هستند. از نکات جالب توجه تعلق 63 درصد قرقیزهای چشم بادامی  و 60 درصدی هزاره های فارسی زبان شیعه به آریائی -آوراسیائی می باشد!!!! (توضیح علت در بخش دوم مقاله)

 

نقشه زیر که پراکندگی  جهانی هاپلوگروپ  R1a را نشان می دهد صحت یافته های دکتر اشرفیان بناب را تایید می کند.

 

 

 

همانطوریکه در نقشه فوق مشاهده می کنید درصد ناچیزی از مردمان غرب ایران متعلق به این هاپلو گروپ هستند و حتی در مناطق کم جمعیت شرق نیز تنها 35 درصد  مردم  جد آریائی-آوراسیائی دارند. 

 

R1b گونه دوم هاپلو گروپ آریائیست که به نام آریائی-اروپائی مشهوراست و پراکندگی  آن در فلات ایران , طبق آنالیز آقای اشرفیان بناب کمتر از 10 درصد است که از غرب به شرق و شمال به جنوب کم می شود و حضوری اندک در بخش شرقی کویرها دارد. این بیان آماری خط بطلان بر تئوری هم نژادی ایرانیها با آلمانی ها و ایرلندیها  کشید که در بخش دوم مقاله به تفصیل به آن خواهم پرداخت.

 نقشه زیر پراکندگی هاپلوگروپ R1b که بر اساس داده های جهانی ترسیم شده صحت آنالیز آقای اشرفیان بناب را کاملا تایید می کند.

 

 

حال این سوال پیش می آید که ساکنین کشور ایران به کدامین هاپلو گروپ Y-DNA تعلق  دارند؟ جواب این سوال با موقعیت جغرافیائی منطقه رابطه مستقیم دارد. از آنجائیکه ایران و قفقاز و آسیای صغیر محل تاخت وتاز  مهاجمین, میدان جنگهای فراوان, حکومت تیره های مختلف ژنتیکی در طول تاریخ بشر بوده اند سرتاسر منطقه از  رگه های ژنتیکیY-DNA مختلف تشکیل شده است و با مرزهای سیاسی و ائتنیکی  موجود بهیچوجه همخوانی ندارد. در واقع مرزهای تیره های ژنتیکیY-DNA  کویرها, دریاها, اقیانوسها , کوههای صعب العبور و فاصله های قابل توجه جغرافیائی هستند و علیرغم تفاوتهای زبانی و فرهنگی ملتهای همسایه در مناطق مرزائتنیکی ترکیب ژنتیکی تقریبا یکسانی دارند. بررسی هاپلوگروپهای Y-DNA مللی که سرزمیهای وسیعی را در اختیار دارند حاکی از آن است که فاصله جغرافیائی و موانع طبیعی دلیل اصلی تفاوت فاحش تیره ژنتیکی Y-DNA می باشد. مصداق بارز  استدلال فوق الذکر, کشور فدراتیو روسیه است که درشرق , غرب و جنوب آن اختلاف عمیق ژنتیکی Y-DNA موجود است . مردمان ساکن ایران نیز از تیره های مختلف ژنتیکی تشکیل شده اند که ترکیب آن در مناطق مختلف بعضا بسیار متفاوت است. مثلا از جمله هاپلو گروپهای Y-DNA که در استانهای آزربایجانی بر خلاف شرق و جنوب ایران بالاترین درصد مردم (30 تا 40 درصد) را شمال می شود هاپلو گروپ بومی j2 است که در نقشه زیر نرخ گستره این تیره ائتنیکی را میتوان مشاهده کرد.

 

همانطوریکه  در نقشه بالا پیداست , موطن اصلیJ2 Y-DNA آ زربایجان بوده وبا تمرکز 30-40 در صدی تیره غالب Y-DNA را تشکیل می دهد در حالیکه  بجز اصفهان حضور J2 در جنوب و شرق ایران بین 5 تا 10 درصد است. علت حضور بالای J2 در اصفهان, مهاجرت اجباری مرزنشیان شمال غرب در دوران سلطنت شاه عباس صفویست که از سرحدات دولتین صفویه و عثمانی  بدلائل نظامی کوچانده شدند.

 

دومین هاپلو گروپ Y-DNA غالب در آزربایجان  G2  بوده و با مناطق جنوب و شرق ایران بسیار متفاوت است. محققین آنتروپولوژیست اولین موتاسیون G2 را به قفقاز نسبت می دهند. نقشه زیر گستره هاپلو گروپ  Y-DNA  از نوع G2  را  برا اساس بانک  Y-DNA  مناطق مختلف سال 2013  نشان میدهد.

 

همانطوریکه مشاهده می شود G2 هاپلو گروپY-DNA  بخش بزرگی از جمعیت  گرجستان, آزربایجان شمالی و جنوبی و آناتولی, توسکانی ایتالیا, ساردنی,  را تشکیل می دهد. هر چند گستره این تیره در برخی از مناطق آزربایجان تا 40 درصد است و غالبترین هاپلو گروپ را تشکیل داده است اما فی المجموع و در کل آزربایجان J2  با اختلاف کمی غالب است.

 

از دیگر هاپلوگروپهای Y-DNA موجود در آزربایجان و دیگر سواحل جنوب غربی خزر I می باشد که به وایکینگ معروف است که درحدود 2 تا 10 درصد جمعییت را شامل می شود  اما در شرق و جنوب فلات ایران اثری از آن نیست.

 

 

  هاپلوگروپ T نیز داستانی مشابه هاپلوگروپ I دارد با این تفاوت که فرکانس ان در آزربایجان  7 درصد بوده و از تیره های  Y-DNA  بومی ازربایجان می باشد.که متفاوت با دیگر نواحی ایران است.

 

 

 نتیجه اینکه ترکیب ژنتیکی Y-DNA جمعیت شمال, جنوب, شرق وغرب ایران  متفاوت بوده  و  نمی توان مدعی تعلق همه ساکنین ایران به یک تیره ژنتیکی Y-DNA خاص بود. 

 تبیین  تیره ژنتیکی تنها و تنها به کمک  هاپلو گروپهایY-DNA  همانند کج نهادن خشت اول معماری دیوار تبارشناسی مردمان هر منطقه است  که تا ثریا کج خواهد رفت, چراکه تنها جد پدری تا زمان موتاسیون را میتوان بکمک آن تعیین نمود.  مثلا در تقسیم بندی تیره ها بکمک هاپلو گروپ Y-DNA  , فرزندان ذکور حاصل از نزدیکی یک سید مهاجم  با  زن بومی ,  همچنان با کدهای ژنتیکی پدر مشخص می شوند. پسران , نوه ها و نتیجه های ذکور آنها نیز علیرغم اینکه بترتیب , 25,50 و 12.5 درصد سید هستند به گروه  سادات تعلق خواهند داشت . کد ژنتیکی مادر هیچ نقشی در دسته بندی هاپلو گروپهای  Y-DNA ندارد و در مثال فوق , نواده های ذکور 60 نسل  بعد فرد مهاجر با فرض داشتن مادران بومی و غیر سید باوجود اینکه تنها 0.00000000000000009 درصد  سید هستند , لکن تیره شناسی به شیوه Y-DNA همچنان آنها را در زمره سادات قرار خواهد داد. براساس همین تقسیم بندی هاست که  به غلط جمعیت سیدها در ایران را 8 درصد برآورد می کنند.  همین استدلال در خصوص آریائیها نیز صادق است. آنالیز داده های Y-DNA تنها بیانگر این فاکت است که  10 تا 15 درصد از ساکنین  ایران دارای جد پدری آریائی ( اروپائی و آوراسیائی)هستند. با منظور کردن هاپلو گروپهای mtDNA  مادری همین در صد ناچیز نیز زیر سوال خواهد رفت و به نصف کاهش پیدا خواهد کرد.

در بخش دوم مقاله به آنالیز بانک  mtDNA  منطقه یعنی اثر انگشت ژنتیکی  اعقاب مادری خواهم پرداخت تا دریابیم  که چند در صد جده مادری ما ها آریائی بودند.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در سایت نشنال جئوگرافیک اصلا نشونه ای از این هاپلوگروپها نیست .بیشتر مردم ایران عرب و اسیایی معرفی شدند و چهار درصد افریقایی! و فقط دو درصد اروپایی.که با نتایج تحقیقات دیگه فرق داشت .باید دید اینها چطور و از کجاها نمونه گیری می کنند که هر کدوم نتیجه تحقیقاتشون با دیگری فرق می کنه!
https://genographic.nationalgeographic.com/reference-populations-next-gen/

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب افشار اولا من میخواستم منفی بدم اشتباها مثبت دادم دوم اینکه من نمیدانم این پانترکان محترم چرا عادت دارند هرکسی چه از نظر تاریخی چه از نظر علم ژنتیک چیزی به اسم ترک نژاد بودن مردم آذربایجان رو زیر سوال میبره یا وصلش میکنند به پهلوی یا وصلش میکنند به جمهوری اسلامی! حالا کی این وسط فقط راست میگه لابد اونایی که نه چیزی از تاریخ در چنته دارند و نه چیزی از علم و با چهره ای آریایی و کاملا به دور از ترکان فقط فریاد میزنند هارای هارای من تورکم!
احمد کسروی که جیره خور پهلوی بود! دکتر مازیار اشرفیان بناب هم که در خدمت پان ایرانیست ها و جمهوری اسلامیه منم که دارم اینها رو مینویسم لابد از اداره مرکزی ساواک نظام هستم!!!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای دیرنج مین ائللی ؛ مقاله شما که بر گرفته از تحقیقات مازیار اشرفیان بناب باشد از ترفندهای جدید حکومت ایران است که دارد برای زدن دنیای تورک و تضعیف روح ملی مطرح میشود . نقل قول |" مطالعات ژنتیکی وی اثبات کرده است که جمعیت‌های ایرانی که با زبان‌های غیر از گروه زبان‌های هندواروپایی تکلم می‌کنند به ویژه جمعیت آذری زبان ساکن در فلات ایران، ریشه ژنتیکی مشترکی با اقوام ترک زبان ساکن در کشور ترکیه، اسیای میانه و قفقاز و اروپای شرقی ندارند و بر عکس «شاخص‌های تمایز ژنتیکی» آنها (مانند FST) با سایر گروه‌های ساکن در فلات ایران به ویژه فارسی زبانان نزدیک به صفر است که این امر نشانگر قرابت ژنتیکی و ریشه ژنتیکی مشترک آن‌ها در اعماق تاریخ ایران است. [۲] آیا این ترفند جدید پان ایرانیستها نیست؟
در ضمن این تحقیقات تا آنجا که من دنبال کردم در هیچ نشریه معتبر علمی بجز روزنامهای ایران درج نشده است

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
خوب پس چرا سخنان ناصر کرمی را تأیید می کنی؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
پان ترک عامل بیگانه ، با نام مستعار و نام مغولی ، عمدا به بحث های انحرافی زرگری سفسطایی در این سایت دامن میزند تا حرفی علیه دولت و آخوند و اسلام نگفته باشد و بتواند به ایران رفت و آمد کند . بحث های نژادی راسیستی نه در زمان رژیم گذشته و نه در زمان دیکتاتوری فعلی ، مشکل و درد مردم ایران نبوده و نیست و فقط تجزیه طلبان آذری غرض ورز و توطئه گر به سفارش دول بیگانه مانند اسرائیل همچون چند سلطنت طلب لس آنجلسی ، مبارزات اپوزیسیون را متفرق نموده تا خود و دولت حاکم را عمری طولانی تر بدهند . وظیفه مسدول سایت است یک هفته تا 3 روز مطالب راسیستی در مورد فارس و ایران و آریا و ارمنی را درج نکنند تا این چند نفر شیرفهم شوند که بحث های انسانگرانه دیگری مانند آزادی عدالت فدرالیسم صلح تولرانس وحدت اتحاد همکاری دمکراسی سوسیالیسم تخول ترقی فرهنگ و غیره وجود دارد . این چند نفر سواد و حرف دیگری غیر از نژاد و خون

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آریایی بودن تبار ایرانیان بر پایه پژوهش های ژنتیکی موسسات مکس پلانک و تیم دانشگاه استنفورد
نزدیکی ژنتیکی ایرانیان با مردم یونان و ایتالیا بیشتر از دیگر ملل جهان
ساده انگارانی که گزارش ویدئویی بی بی سی فارسی را باور کرده بودند ، چند بار بخوانند .
موسسه مکس پلانک (Max Planck Society ) ، یکی از معتبر ترین موسسات پژوهشی در دانش ژنتیک ، در نوامبر سال 2002 مقاله ای را بر مبنای پژوهش های ژنتیکی ارائه کرد . پژوهش های ژنتیکی پیرامون میزان خویشاوندی و شباهت ژنتیکی 26 گروه جمعیتی در جهان که با بررسی بر روی 10000 نمونه واجد شرایط از 26 ملیت مختلف در 1994 و به سرپرستی پروفسور لوئیجی اسفورزا (Sforza) از دانشگاه استنفورد بدست آمد و داده های ارزشمندی را درباره شباهت ژنتیکی ایرانیان با دیگر ملل جهان نمایش می دهد . لینک و عنوان مقاله در پایان پست.دو گراف که در تصویر مشخص شده است ،

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
عکس نویسنده اقای دیرنج در بالای این مقاله کمی عجیب بنظر میرسد!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
مقالۀ خوبی بود

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
کدام نژاد اریایی، بابا دست بردارید

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای دیرنج مقاله بسیار زیبایی بود.. امیدوارم آن دسته از نژادپرستان آریایی هم که توهم خودپرترپنداری دارند، واقعیات را ببینند..

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سلام-بلی اگردرحکومت تورکان دراکثریت هستند،این دلیلی برتورک بودن حکومت نیست دلیلش دراکثریت بودن تورکان درایران است,ولی آنهادغدغه آزربایجان وتورکان راندارند.میشودگفت ده درصد ازتورکان حکومتی (خالا گوولون قالماسون)خاله توهم ناراحت نباشی ؛ کاری برای تورکان وآزربایجان میکنند.
ماهم مشکلمان درست درهمین جاست ؛که چرااین افراداین همه خودفروش ومانقوردهستند.این مشکل درزمان پهلوی ودرزمان قاجارهم بود.
مااین راخوب متوجه هستیم.بخاطرهمین است که میگوییم استعمارگرپیرتمام مقدرات فرهنگی وسیاسی حکومت رادردست گرفته وبه توسط فراماسیونرهای سیاسی اتینیک فارس حکمرانی میکند.
توهم آریاگری ودرعالم هپروت وبیسوادبودن درست همین جاست؛که این توهم نه تنهاذهن وفکرفارس هارافراگرفته بلکه آموزش این توهم وخیالات توسط نمایندگان استعمار،درتاروپودفکراکثرمردم راپوشانده وخودخبرندارند.
مردم مادرطی این تاریخ سازی جعلی توسط میسونرها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اردوغان رهبر اخوان المسلمین ترکیه ی مقتدر و با آبرو ، به دلیل تایید شدن پاکسازی نژادیش و قتل عام ارمنیان توسط پارلمان آلمان همچون بدکاره از آغوش آلمانیها بیرون آمد و دوباره خودشو تو بغل اسرائیل انداخت.50%با این و 60%با اون!50% مسئولین رژیم ایرانم که ترکن!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بله ۵۰ درصد جانیان رژیم از ما ترکان شکل گرفته ولی ما رو نمی رویم. حالیت شد؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
به ایوبی
این فرزندان بجا مانده از پدران ترک و عرب و روس در ایران آریایی که به تازگی تبار خود را یافته اندچرا اینقدر از دست ایرانیان شاکیند.من فکر می کنم اینها ایادی نظام هستند.تعحب آور نیست که حزبلبلی ها اینجا کامنت نمی گذارند.مطهری فرهنگ ایرانی را خرافات و تاریخ ایران را مردود می شمرد.جوجه بوزقوردها هم انگار که ....شان را نه اعراب مسلمان و مغول و روس که انگار کوروش و داریوش وکارگر نانوایی و رفتگر فارس شهرداری صلوات داده است.مگه علی چلاق ، دلاک حمام چرخی مشهد، از شماها نیست.مگه کاظم قاقی قزوینی که واسه شما و بقیه جوک می ساخت از شماها نبود.اون شاعرتون که به خاطر مستمری و افیون ماهانه اش، خودش و دیوان اشعارشو به اونی که گفت اقتصاد مال ....است نفروخت.حسنی امام جمعه ارومیه پسرشو داد اعدام کنند وپشت تریبون دخترش فاحشه لقب داد ، مگه از خودتون نبود؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اون عکس اون بالا ، دایی داماد ....های عثمانیه.میگن ، خدا ، درو به تخته میاندازه ، دروغ نگفتن
بعداز این منتظر نژاد ترکسمنونی باشید.یا--------------------------------------------------گرگمیمونی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
این مقاله مرا بیاد شخصی بنام آقای علیرضا اردبیلی یکی از فعالان سیاسی و فرهنگی ترک میندازه که ادعا میکنه ژن فارس زیانان ناقص هست. اگر آقای دیرینج نام مستئار آقای اردبیلی نباشه یقینن این نوشته در تحکیم تز ایشان بی تاثیر نخواهد بود.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
منم بابک خرم دین ازآذربایجان :انصافا ببینید ازعظمت وبزرگی ایران داره ترکان رو بکجا میبره واقعا چرا درمورد آلات پرستی ترکان که نمی نویسید ابن فضلان که یک جهانگرد بوده است و به سرزمین ترکستان سفر کرده می نویسد. دین ترکان الت پرستی است.یعنی انها مجسمه چوبی به شکل الت مردانه را به گردن خود می اویزند و در مقابل ان سجده می کنند و ان را می پرستند و انها شپش تن خود را می خوردند .برای اطلاع بیشتر در گوگل سرچ کنید سفرنامه ابن فظلان و دین ترکان. در حالی که ما مردم اذربایگان پیرو دین زرتشت بودیم و دراتشکده نیایش می کردیم .درود برایران سرزمین جاویدان مشکل ما هم جمهوری داعش شیعه ترکی است که باید خودمان آنرا بر سرجای خود بنشانیم و متحد در برابر دشمنان ایران بایستیم .ای کاش سخن کوروش کبیر در گوش هر ایرانی زنگ میزد که بزرگترین خطر را ترکان میدانست آنان همانند پدرانمان میدانند فرق بنیادی ترک و آذری را .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
شما بعنوان شخص عقده اي كه نظرات دكتر!!!احمدي نژاد رادرموردحفظ تمامييت ارضي بهرقيمتي تبليغ ميكني ،بعنوان سوسيال شونيست منتهاباآب ورنگ چپ بخيال خودت!!!ولي سوسيال شونيستهاي سايت مثل اقبالي وتبريزي قبل ازاينكه تازه واردي مثل خودت اين نظرات فوق ارتجاعي را تبليغ كند رسوا شده اند تو خودت را بيشترافشا ميكني

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
شمانوشته أيد"ايرانيان وكردها..."يعني النظر شما تماميتخواه شونيست هموطنان عزيز كرد ايراني نيستندشرم به فاشيستهاي تماميتخواه پان فارس كه فقط خود را ايراني ميدانند

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
""" چرا این مقاله یک عدّه را از بامدادان تا شامگاهان، دچار سرگیجه کرده است ؟ """ دیگر نه تنها تاریخ به سبک کلاسیک و سنتی آن حرفی‌ برای زدن ندارد بلکه جامعه شناسی‌ نیز، به سرعت در حال عقب نشینی است، ساده لوهترین ایرانیان از هر ملت و زبانی‌ که در خارج جامعه شناسی‌ خوانده اند و درک آنان از امور، در حد درک چپ‌ها و کمونیست‌ها و در بهترین حالت در حد درک دوران جنگ سرد مانده است، با پیشرفت‌های جدید علمی‌، به کناری گذاشته خواهند شد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
یک فاشیست پان ترک ذاتاً احتیاج به تحقیر کردن دیگران دارد تا دق ودلی خود را خالی کند. حالا حکایت این دیرنج مین ائللی پان ترک است که با انتخاب کردن این عکس برای نوشته اش که تلفیقی از میمون واحمدی نژاد است قصد توهین به ایرانیان را دارد.این فرد باید بداند محمودک احمدی نژاد دشمن ایرانیان است و روزی به دست خلق ایران محاکمه خواهد شد.
ایرانیان وکردها ریشۀ پان ترکیسم را خواهند خشکاند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقا و یا خانم بی نام اگر به اینترنت و Google مراجعه کنی خواهید دید که دکتر یونس پارسا بناب .البته بنده ایشان را از نزدیک میشناسم و فکر میکنم اگر جنابعالی منظورت شخص دیگر است آن هم دلیل بیسوای من محسوب نمیشود بلکه اشتباه توست
تصویر دیرنج مین ائللی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب زنجانی,
ظاهرا شما نه مقاله را می خوانید و نه دقت کافی در خواندن دو خط کامنت دارید. مقاله از خود من است و از دکتر مازیار اشرافیان بناب نام برده ام زیراکه آنالیز دی ان آ در ایران اولین بار توسط ایشان صورت گرفته است. برای نام بردن و اشاره به کار علمی هیچ فردی نیاز به اجازه نیست.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
عزیز قارداشیم دیرنج مین ائللی بی اللریز آغریماسین چوخ گوزل مقاله دی موفق اولاسیز انزابی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب مسئول کامنتها، لطفاً کامنت من را که ختاب به آقای دیرنج مین ائللی بود و در آن نوشته بودم حالا که ایشان پی برد که نام نویسنده مقاله دکتر مازیار اشرافیان بناب است ونه پارسا بناب! آیا از ایشان اجازه گرفته اند که عکس احمدی نژاد را در هاله ای از میمون در بالای مقاله ایشان قرار دهند و یا اینکه این کار صرفاً از جنبه نژادپرستانه و عقده های شخصی ایشان بوده؟
ضمناً من ترک نیستم اما زنجانیم.
امیدوارم این کامنت نه سانسور بشود ونه از دور خارج.
با تشکر

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
خدایا -اهورا- یهوا- شیوا ! چرا پان ترک تجزیه طلب اینقدر در این جهان آشفته فقط بفکر خون و نژاد و زمین و آریا و مغول و فارس و کرد و ارمنی و گوریل و خلخالی و ملاحسنی و باستان است ؟ ! اروپا 2 قرن پیش با ناسیونالیسم و شونیسم و راسیسم و فاشیسم وداع کرد ، چرا این نوادگان مغول اینهمه تاخیر تاریخی در مسائل اجتماعی سیاسی تاریخی قومی دارند ؟ چرا همچون بعضی هم تربه ای ها لس آنجلسی خود فققط بفکر اسکلت مرددها و دوران جاهلیت و ماقبل تاریخ در این هزاره سوم ماهواره و دمکراسی و سوسیالیسم و جهان گلوبال می باشند ؟ این دیگر چه بلایی است که گریبان گیر این قوم گرگ و شغال پرست شده . در کنابهای دانشگاهی غرب نخستین جمله تعریف فاشیسم و راسیسم و شونیسم و ناسیونالیسم ، این است که اینگون افراد دنیال خون و زمین و نژاد و جدایی و قوم گرایی و انکار دیگران هستند . چه خوب که چرخ تاریخ بسوی آینده است و این تازه سیاسی شده

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب دینج مین ائللی، حالا که فهمیده اید نویسنده مقاله دکتر مازیار اشرافیان بناب است و نه پارسا بناب، بفرمائید بگویی که آیا از ایشان اجازه داشته بودید که در بالای مقاله اش عکسی از احمدی نژاد را در هاله ایی از میمون بچسبانید یا اینکه این عکس تنها برای خالی کردن عقده تان در این مقاله جا پیدا کرده؟
امیدوارم از نوشته من سو استفاده نشود و بنویسید که من برای احمدی نژاد در ایجا سینه چاک میدهم. در ضمن من ترک نیستم هر چند که زنجانی باشم.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
به همین خیال باش. « غزنویان اعراب را از ایران بیرون کرده دیدند زبان عربی در حدود 3 قرن در ایران زبان رسمی بوده»
شاید تو خودت دیدی یا بهتر بگویم خدت میبینی؟ نذار بخندم!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
تو خودت هم نمی دانی که نام ایشان نه پارسا بناب است بلکه مازیار اشرافیان بناب. همه این عقده ها و وانمودهایت از روی کم سوادیت است.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بسیار مقاله ای خوبی بود.به عکس خیلیها باز انگ پانترکی به ایشان زدند. این مقاله تمامن به همگرایی و یک نژاد بودن همه انسانها اشاره داره و این در خور ستایشه. همانطور هم که میدانیم آریایی های ایران همگی سبزه و شبیه هندوها هستند و ساکن سیستان و بخاطر همین رنگ پوست آنقدر مورد نژادپرستی جامعه ی ایرانی قرار گرفته اند که حتی جرات نمیکنند در جامعه حضور داشته باشند. حالا هم یکی نیست به این تئوریسین های آریایی بگوید بابا اجازه بدید این آریایی ها خودشان از خودشان دفاع کنند. به شما ها چه؟
تا حالا دیده اید که یک آریایی اصیل که همان سیستانی ها باشد بگوید من آریایی ام؟! به عکس آنها میگویند ما بلوچیم. تمام این آریایی پندارها غیرآریایی اند.
تصویر دیرنج مین ائللی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
با عرض پوزش از دوستان, اشتباها نام اقای دکتر مازیار اشرافیان بناب در مقاله, دکتر پارسا بناب آمده بود که تصحیح شد. ایشان تحلیل دیگری هم دارند که در بخش دوم به آن اشاره خواهد شد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سلام-باتشکرازمقاله علمی ومنطقی وعقلانی که تمام دنیا برصحت این فرضیه اثبات شده مهرتاییدزده است.
درایران چون حاکمیت دریدفرهیختگان لومپنیسم انگلیسی پروربوده وهمیشه ازاین گروه استفاده تاکتیکی کرده است ،دراصل انسانهای عاقل وفهیم وباسود.منطقی همیشه یاکشته شده ویافرارازکشورشده تاکشورهای پیشرفته آنهاراهمچون توپ بگیرندوتوسط آنهابه دروازه هرکی باشدگل بزنند.
یااینکه درزندان پوسیده ویاترورهای مختلف شده اند ویا خاموش وایزوله گشته تاعمرشان سرآید.
ازاین جهت تعدادی اصلا نه دموکراسی رادوست دارند،نه مقاله منطقی را ،ونه بحث وگفتگوی علمی رامیخواهنددرجامعه جابه افتد.
ولی این هاکورخوانده اند،این باراین توبمیری ازآن توبمیری هانیست.مانه اسلحه برمیداریم ونه به این تفکراعتقادداریم.
مابتوسط آگاهی بخشی به دیگران این مدینه فاضله راسراین اراذل واوباش ویران خواهیم کرد.این هاازبحث ومنطق وعلم میترسند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
توجه دوستان رابه موارد ذیل جلب می کنم:
1-ازدوره هخامنشیان ، ساسانیان ، اشکانیان هیچ سندی ونوشته ای نداریم که بدانیم به چه خطی می نوشتند وبه چه زبانی صحبت می کردند هرچه اطلاعات داریم ازنوشته های رومیان مانند هردوت ویهودیان می باشد .
2-این دین اسلام را ازاعراب داریم چون دین زرتشت دین بسیار ارتجاعی بوده مردها را دفن نمی کردند وزنان را وقتی عادت ماهانه می شدند نجس می شمردند به خونه راه نمی دادند زردشتیان یزد تا دهه 50 مرده ها را دفن نمی کردند تا اینکه مورد اعتراض مردمی واقع شدند وبه دستور وزرات بهداشت مجبوربه دفن مرده شدند.
3-این زبان فارسی را هم ازترکها عزنویان داریم آنهم اینکه غزنویان اعراب را ازایران بیرون کرده بودند دیدند زبان عربی در حدود 3 قرن درایران زبان رسمی بوده دانشمند چون فارابی وابوعلی سینا به عربی نوشتند اگر زبان ترکی را زبان رسمی کنند موردسواستفاده اعراب واقع می شود

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دقیقٱ همین ترکیب نامتجانس ما را به این روز انداخت. اکنون که ۷۰ تا ۸۰ درصد ایرانیان با ترکان و عرب و مغول مخلوط شده اند پس بهتر بود عکسی از آقای آزاد، آقای لوایی و یا اینکه عکسی از yaradiciliq پیدا میکردید و سردر سایت میگذاشتید ....

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سپاسگزار اقای دیرنج مین ائللی! مقاله جالب و پرمحتوایی نوشته اید. کاملا درست فرمودید ، بر مبنای علم زیست شناسی هیچ انسانی (قوم-ملت) برتر از انسان (قوم-ملت) دیگری نیست و این ادعای برتری نژادی از جنبه علمی مردود است. مفهوم نژاد هم فرهنگی و سیاسی است تا شناخت زیستی.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
این یک مقاله تحقیقی است و عکس میمون هیچ ربطی به هیچ ملتی ندارد البته اینکه انسان یک موجود تکامل یافته از نژاد میمون است این را علم ثابت کرده. بنظر مخالفان این مقاله و عکس بیشتر از ایران و طرفداران احمدی نژاد باید باشند و یا از نظریه تکاملی انسان اطلاع کافی ندارند و یا اینکه معتقد به ادم و حوا هستند. یعنی اینکه از روی تعصب و جهل با این عکس بر خورد می کنند. ولی باید تحملتان را بالا ببرید اینها تازه الفبای دمکراسی است اگر الفبای دمکراسی را حالا تحمل نمی کنید چطور دم از دمکراسی در اینده ایران می زنید؟ ماه گذشته یک روزنامه المانی عکس مارکل صدرعظم المان را شبیهه خوکی خوابیده کشیده بود که بعضی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا از پستانهای ان خوک یعنی مارکل شیر می خوردن

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب چرا در!! این مقاله علمی اثبات می کند که شما اهورا نژادان آریایی ... در اصل 70/80 درصد خون ترک و عرب و مغول در وجودتان است..... حالا بیائید و خودتان را از فرزندان همان آریایئ هیتلر پرور بدانید.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در طبعیت نیز ژن سیال و یا مهاجر وجود دارد مانند یک نوع ماهی که از زادگاه خود حرکت میکند و در انسوی اقیانوس تخم ریزی میکند و این تخم ها روی به دیار نیای خود میروند و در همانجا میمیرند. نمونه های انسانی ان ورود ژنهای گله ای است که در قرون گذشته در ایران صورت گرفته است مانند ژن اسلامی و اقوام زرد پوست در چند قرن پیش . هر چند این دو گروه ژن های مهاجز قرنها در ایران زاد و لد میکنند ولی هنگام مرگ قبر خود را به سوی شرق چال میکنند. نوع دیگری ژن وجود دارد که ما انرا ژن های سیاسی و یا وارداتی میمنامیم .مانند ژن اسلامی و یا ژن چپی های ایران ستیز . این دو ژن ضمن از بین بردن ژن های بومی کوشش میکنند ژنهای سیاه و سرخ خود را گسترش دهند که با مقاومت ژن های بومی مواجه میشوند .گاهی ژن های بومی موفق میشوند ژن بیگانه را

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
البته این عکس را مونتاژ کرده اند. اما می گویند آریایی ها سفید و موبور و گاه، مو سرخ و چشم آبی بوده اند.عکس کوروش را هم اگر نگاه کنید، شبیه احمدی نژاد است. البته نمی دانم آن عکس هم ساختگی است یا نه. چون گویا هخامنشیان موبور و چشم آبی بوده اند. و بعد هم به دست یک عده موبور دیگر تار و مار شدند. البته کورش را ماساژت ها در آسیای مرکزی کشتند و سرش را از تن جدا کردند. در زمان رضا شاه رفتند اسکلت و جمجمه اش را پس از 2500 سال شناسایی کردند و به قبر کنونی اش منتقل کردند و لابد استخوان های مادر حضرت سلیمان را به یهودی ها دادند. چون این قبری که امروز به نام قبر کورش می شناسیم، تا همین دیروز معروف به قبر مادر حضرت سلیمان بود. آریایی ها شاسی بالا بودند. تا چه اندازه با ایرانی های امروز رابطۀ ژنتیکی دارند من نمی دانم. اما گویا مانند ایرانی های امروز خیلی باهوش و نابغه بودند. مثلاً

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 


فرستاده شده توسط چرا در پ., 06/23/2016 - 11:39
Vote up!
6
Vote down!
-10
نظر:
در این کامنت غیر از فحش توهین که فرهنگ پانفارسی حقیقی است, چیز دیگری وجود دارد,
««پان ترک چون میداند که بی منطق است و سخنی غیر از راسیسم و توهین و نادانی و جعل و دروغ و تهمت و خیانت و حسادت و عقده ندارد ، سعی میکند مثل کبک ،از ترش شکارچی فرزندان اهورایی، سرش را زیر برف کند و جای کمنت و نظر را باز نگذارد . درود بر ایران و ایرانی و بر فرهنگ و زبان پارسی ! که اینها را مثل خمیر طی چند صده پیش در مچ آهنین خود داشته اند و هر وقت پر رویی کردند ، فشاری به آنان میدهند تا با جیغ و داد روانه خارج گردند و از نجات قره باغ خودرا به کوچه علی چپ بزنند.»»

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای دیرنج مین ائللی ضمن تشکر از انتشار این مقاله علمی ، باید بگویم که الان یک عده خواهند گفت چون آقای پارسا بناب تورک و تبریزی است و دارای دیگاه چپ ، پس پژوهش های علمی ایشان ارزشی ندارد و حتما آقای ناصر کرمی و رفقا با نقادی علمی این مقاله را زمین گیر خواهد .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بدهید در لابوراتور احمدی نژاد تا آزمایش کنند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دو هفته پیش اردوقان( اردوخ) از نمایندگان مجلس آلمان با خاستگاه ترکیه، درخواست یک آزمایش خون از این نمایندگان کرد تا مشخص شود آیا این نمایندگان خون ترکی دارند یا نه؟ ( بدون اظهار نظر خودم خواننده خودش پاسخش را پیدا کنن)

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
خوبه چون از طریق همین مقاله خیلی خوب میشود اثبات کرد که توهم تورک و زبان و نژاد تورک هم نادرست هست

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 

نام:


سیاوش


نظر:


دست آقای توکلی درد نکند!
جناب توکلی تا به حال مواردی از این دست مقالات و عکسهای تحریک کننده در روی سایت «شما» آمده اما شما همه این نظرات را پای قوانین جاری در دانمارک میگذارید.
پرسش این است چرا ترکان و یا پان ترکان چنان علاقه ایی به این نمک پراکنیها دارند؟ حتی در برنامه فتیله، اجرا کننده آن ترک بود؟
پرسش اینجاست که اگر کسی در روی سایت عکسی از یک خر چهار نعل با کله اردوکان یا با کله عل اوف بگذارد شما خیلی راحت و بدون اینکه ککتان بگزد، آن را برای یک هفته تمام روی سایت « وزین خود» خواهید گذاشت؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
پان ترک چون میداند که بی منطق است و سخنی غیر از راسیسم و توهین و نادانی و جعل و دروغ و تهمت و خیانت و حسادت و عقده ندارد ، سعی میکند مثل کبک ،از ترش شکارچی فرزندان اهورایی، سرش را زیر برف کند و جای کمنت و نظر را باز نگذارد . درود بر ایران و ایرانی و بر فرهنگ و زبان پارسی ! که اینها را مثل خمیر طی چند صده پیش در مچ آهنین خود داشته اند و هر وقت پر رویی کردند ، فشاری به آنان میدهند تا با جیغ و داد روانه خارج گردند و از نجات قره باغ خودرا به کوچه علی چپ بزنند.