قابل توجه فعالان حرکت ملی آذربایجان

من یکی از دستگیرشدگان تشکیلات گایپ هستم که در سراب دستگیر شدیم . تا به امروز نه می خواستم و نه علاقه ای داشتم که راجع به خودم یا دوستانم صحبت کنم و یا در مورد کل این جریان حرفی بزنم . اما با توجه به این که آقای صالح ایلدیریم به راحتی می آیند و در روز روشن جوانان آذربایجان را گول می زنند و عنوان می کنند که "گایپ تنها تشکیلاتی است که به صورت مخفیانه کار کرده و تا به امروز حتی یک نفر هم از این تشکیلات لو نرفته و زندانی نشده است ! ". دیگر نمی توانم حرفی نزنم و چیزی نگویم.

 من یکی از دستگیرشدگان تشکیلات گایپ هستم که در سراب دستگیر شدیم . تا به امروز نه می خواستم و نه علاقه ای داشتم که راجع به خودم یا دوستانم صحبت کنم و یا در مورد کل این جریان حرفی بزنم . اما با توجه به این که آقای صالح ایلدیریم به راحتی می آیند و در روز روشن جوانان آذربایجان را گول می زنند و عنوان می کنند که "گایپ تنها تشکیلاتی است که به صورت مخفیانه کار کرده و تا به امروز حتی یک نفر هم از این تشکیلات لو نرفته و زندانی نشده است ! ". دیگر نمی توانم حرفی نزنم و چیزی نگویم.

 

متاسفانه ما دستگیر شدیم . تحت بازجویی قرار گرفتیم و برخی از دوستانم آزاد شدند و بعضی دیگر هم در زندان ماندند. اما در این دستگیری و آزاد شدن ها نکته هایی بود که شاید برای خیلی ها به درد بخور باشد . من و برخی از کسانی که آزاد شدیم درست است که سال های سال در راه آذربایجان و ملتمان فعالیت کرده بودیم اما تقریبا تازه وارد تشکیلات شده بودیم و زیاد درگیر مسائل تشکیلاتی نبودیم . طبیعتا اطلاعات ما هم محدود بود و چیزی برای بیان آن نداشتیم . منتها اطلاعات طرف مقابل (یعنی ماموران) بسیار دقیق تر از ما بود . من زمان ورودم به تشکیلات را به خاطر ندارم اما ماموران حتی ساعت اولین دیدار ما با حمید توحیدی را می دانستند .

 

درست است که آقای ایلدریم تشکیلات گایپ را دارای حفاظت بالا می داند و به افرادی مثل توحیدی می نازد که هم حرکت مسلحانه را پیگیری می کرد و هم دارای کد تشکیلاتی بود و در داخل و خارج ارتباطاتی داشت اما برای من یک سوال مطرح شده و از دوره بازداشت تا به امروز اذیتم می کند.

 

ما وقتی دستگیر شدیم تنها نبودیم . بسیاری از دوستان ما در سراب دستگیر شدند . بعد ها که آزاد شدم فهمیدم که سایر فعالان در شهرهای تبریز ، اردبیل ،مشکین شهر و ارومیه و ... هم بی نصیب نمانده اند . آن ها هم دستگیر شده بودند و آنهم به صورت همزمان !.

 

سوال من بر سر این است که ما به عنوان اعضای تشکیلات از دیگران اطلاعی نداشتیم و خود من نمی دانستم که  ...  در ارومیه عضو تشکیلات است هر چند که سال های سال با هم دوست بودیم و به خانه همدیگر هم رفته بودیم . بعد از آزاد شدنم که فهمیدم او هم دستگیر شده در اولین دیدارمان فهمیدم که او هم عضو گایپ بوده است و تا به آن روز از من پنهان کرده بود .

 

حالا اطلاعات ایران از کجا توانسته بود این همه با دقت و به صورت کامل ما را شناسایی کنند ؟ اگر کسی ما را لو داده بود ، این لو دادن محدود به سراب می شد نه همه جا . اگر بحث بر سر لو رفتن بود که اصلا نباید این همه اطلاعات در مورد ما داشته باشند . فقط یک نتیجه می توان از این موضوع گرفت و آن این که یکی از این فرضیه ها درست باشد :

 

1-    با توجه به نحو فرار آقای صالح ایلدیریم از ایران ، ایشان نفوذی اطلاعات ایران در بین فعالان خارج کشور بوده اند و از این طریق ما در دام افتادیم . زیرا همه اطلاعات تشکیلات علی القائده به ایشان ارسال می شد.

 

2-    کسانی که از ایران بیرون رفته و به تشکیلات پیوسته اند با مراکز اطلاعاتی آذربایجان و ترکیه در ارتباط  بوده اند و نیروهای اطلاعاتی ایران توانسته اند در یک پروسه تبادل اطلاعاتی ، این اطلاعات را به دست آورند.

 

من نمی خواهم به برخی موضوعات اشاره کنم اما از همخوابی آقای  ...  با خانم  ...  در یکی از هتل های ترکیه فیلم تهیه شده و در دست اداره اطلاعات ایران بود .

 

از سوال و جواب های اطلاعات آذربایجان در باکو که با  ...  کرده بودند اطلاعات ایران با خبر بود .

 

از نامه هایی که حمید نوشته و از مسافرت ها و دیدارهایش کاملا با خبر بودند. بیچاره حمید به من می گفت که از بعضی موضوعات فقط خودش و صالح ایدیریم خبر داشته است و ارتباطشان هم در خارج از کشور بوده و طبیعتا سرویس اطلاعاتی ایران نمی توانست از این موضوع با خبر باشد.

 

سوال من از آقای  صالح ایلدریم این است که اینجوری می خواهید از فعالان داخل کشور حمایت کنید ؟

 

تا زمانی که برای شما کار می کردیم ، چپ و راست به فعالین خود می بالیدید و حالا که دستگیر شدیم عملا تبدیل به مهره سوخته در نزد شما و اطلاعات ایران شده ایم . شما تا آنجا خودتان را به نفهمی زده اید که ما را نادیده می گیرید و با صراحت اظهار می کنید که تا به امروز کسی از گایپ دستگیر نشده است . آیا این درست است ؟

 

آقای  صالح ایلدریم چرا پشت فعالان را خالی می کنید ؟ چرا ما را و شاید سایر فعالان و جریانات را مورد معامله قرار می دهید ؟

 

یک فرد دستیگر شده از سراب

21/8/91

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
چرا شما را لو داده اند شما هایی که لو رفتین و به راحتی آزاد شدین در کدام بخش مدیریتی حزب فعالییت داشتین که یکه و تنها بدون اینکه دیگر افراد حزب رو بشناسین این مدیریت خطیر رو انجام میدادین؟ یا اینکه هیچ فعالییتی نداشتین یعنی هم برای دولت جمهوری اسلامی وهم برای حزب معنی نداشتین و لزومی به لو دادن و افشا گری خیالی جنابعالی نبود.
جای خالی ها رو پر کنید چون جای خالیها برای اطلاعات ایران مهمند که به قول خودتان انها هم از همه چیز با خبرند. افشاگریتان شبیه دادگاه اختلاس تو ایرانه. معلومه درستو خوب پس میدی.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
مسئولین و خوانندگان محترم ایران گلوبال در نوشته منتشر شده در سایت ایران گلوبال زیر نام قابل توجه فعالان ملی آزربایجان به تاریخ 21 آبان 1391 برابر با 11 نوامبر 2012 حاوی اتهاماتی به حزب استقلال آزربایجان جنوبی (گایپ) میباشد

بدین وسیله حزب استقلال آزربایجان جنوبی (گایپ) اعلام میدارد که نویسنده و اسامی یاد شده در متن برای حزب ناشناس بوده و هر نوع عضویت اسامی ذکر شده به طور قطع تکذیب می شود. با توجه به اهداف پيگيري شده در این نوشته واضح و مبرهن است که اين نوشته توسط اطلاعات رژیم اشغالگر جمهوری اسلامی براي تخریب حزب استقلال آزربایجان جنوبی نوشته شده و طبق معمول با ادعاهای باطل توسط اشخاص نامعلوم٬ در صدد تهیه پرونده مورد دلخواه رژیم اشغالگر بر علیه فعالین حرکت رهايی‌بخش ملی آزربایجان جنوبی می باشد.