رفتن به محتوای اصلی

تصویر شرم-آور زن مسلمان در جام جهانی فوتبال 2022 در قطر 
20.12.2022 - 04:01

 

 

 
بازیکن تیم ملی مراکش بعد از برد در مقابل پرتغال، مادرش را وسط زمین میاورد، 10 دسامبر 2022.

 مهسی امینی
نمازگزاری بازیکنان تیم ملی مراکش بعد از باخت در مقابل تیم فرانسه در مرحله نیمه-نهایی جام جهانی 2022 در قطر، 14 دسامبر 2022.

 

مهسی امینی

در جام جهانی فوتبال 2022 در قطر میشد حداقل دو تصویر از زن در کشورهای مسلمان به نمایش گذاشته شود. آری، میشد. ولی دستگاه سرکوب جمهوری اسلامی با همکاری پلیس قطر به زنان و مردان ایرانی معترض که با تصاویر مهسا امینی (از کشته-شدگان اعتراضات اخیر) در استادیومها حضور یافته بودند حمله-ور شدند و با اذیت و آزار و تهدید معترضین و جلوگیری از اعتراضات آنان، نگذاشتند تصاویر اعتراضات زنان و مردان ایرانی علیه بی-عدالتی های اسلام و بی-حقوقی زن در اسلام بیشتر در رسانه های جهانی پخش شود. تصاویر آن اعتراضات پس از چندین روز در حافظه ها محو شدند، و در پایان، یعنی دقیقاً بعد از روز 10 دسامبر، جای خود را به تصویری کهن و سنتی از زن مسلمان در قالب یک مادر "ناقص-العقل" و ناقص-الجسم دادند. 

در روز 10 دسامبر 2022، "روز جهانی حقوق بشر"، بعد از پایان بازی بین مراکش و پرتغال یکی از بازیکنان تیم ملی مراکش مادر محجبه ی خود را به وسط زمین آورد و چندین دقیقه او را به عنوان سمبل زن مسلمان جلوی دوربینهای جهانی چرخاند. این اقدام توسط جهان اسلام به عنوان یک تودهنی به فرهنگ غربی تعبیر شد. این آکسیون فقط اعتراضی به این رسم غربی نبود که ورزشکارانِ مرد بعد از مسابقه یا در حین مسابقات زن شان را در آغوش میگیرند یا از دور برای او دست تکان میدهند، بلکه اعتراضی بسیار مستقیم به جایگاه زن در فرهنگ غربی بود، از طریق تاکید بر اینکه ارزش زن در مادر بودن خلاصه میشود و از طریق تبلیغ برای حجاب و "ساده-پوشی". 

متاسفانه ویژگی های تبلیغاتیِ آن زن مسلمان مراکشی در مادر بودن و محجبه بودن خلاصه نمیشد. وزن بالای او و ضعفِ بدنی او در هنگام حرکت به وضوح ناقص-سازی جسمی زنان در کشورهای اسلامزده را به نمایش میگذاشت. در اینجا سخن از فرهنگهایی ست که از طریق تعداد زیاد فرزند و کار خانگی بدون هیچگونه تحرک، مانند ساعتها نشستن و سبزی پاک کردن، بطور سیستماتیک زنان را ناقص-الجسم میکنند، طوری که بسیاری از آنان در سنین زیر پنجاه سال دیگر قادر به حرکت نورمال و کافی نیستند، و از انواع بیماریهای مفصلی در عذابند. تصویر این زنِ محجبه ی سنگین-وزن با جسمی کج-و-کوله و دچار ضعفِ حرکتی را در همه مناطق مسلمان-نشین به وفور می بینید، از خیابانها و کوچه های تهران و استانبول و رباط گرفته تا محلات مسلمان-نشین در کشورهای غربی. 

این آن تصویر و تصوری ست از جسم زن ایده ئال در اسلام که توسط مراکش در جام جهانی فوتبال 2022 در قطر به نمایش گذاشته شد. تصوری که زن را فقط ناقص-العقل نمیخواهد، بلکه ناقص-الجسم نیز، تا هر چه بیشتر از خطر فرار او، و یا به قول خودشان "دست-درازی" به او، جلوگیری کند. وقاحتِ بی-نظیرِ مراکش در این بود که چنین تصویری از بدن زن را در مسابقات حرفه ای ورزشی مردان، یعنی در حین اوج نمایش قدرت بدنی مرد، در مقابل دوربینها حک کرد. شاید این سوال برای خیلی ها مسخره به نظر برسد، ولی آیا نمی توانستند حداقل چند ماه قبل از این نمایشِ جهانی، آن زن را به یک باشگاه ورزشی بفرستند تا حداقل بتواند در آن صحنه عادی گام بردارد؟! 

 
معترضین ایرانی در استادیومی در قطر، نوامبر 2022. 

 مهسی امینی
درگیری نیروی انتظامی قطر با معترضین ایرانی در استادیومی در قطر، نوامبر 2022.

مهسی امینی
ویدئویی از آکسیون فوتبالیست مراکشی و مادرش در استادیوم (انتشار از نشریه "ایندپندنت"، 11 دسامبر 2022):  

 

(20 دسامبر 2022)

وبلاگ نویسنده: 
https://azadehsepehri.blogspot.com
ایمیل نویسنده: 
sepehriazadeh@hotmail.com

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

ایران گلوبال
برگرفته از:
امیل رسیده

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

دیدگاه‌ها

ضیاء مصباح

عنوان مقاله
شادی در اغوش مادر ......

اینگونه برداشتها منصفانه نیست / حرکت احساسی فوتبالیست مراکشی را بجز رابطه عادی برامده از احراز رتبه ای برتر در مقایسه با سایر تیم های صاحب نام و نشان  بنحودیگری نباید تحلیل و تفسیرر کرد / ... بسیار عادی و ساده همانطور که می بینیم -.../  اگر در رابطه با حوادث روزانه این سرزمین اخوند زده قصد تحلیلی داشتید چه مینوشتید 

جمعه, 23.12.2022 - 10:12 پیوند ثابت
محسن کردی

عنوان مقاله
از خانم سپهری دیگه انتظار نداشتم!

این مطلب را اگر یک دختر هیجان زده و عصبانی از کف خیابان در ایران مینوشت چندان ابروهای  تعجب مرا بالا نمیبرد که خانم آزاده  سپهری که در آلمان جامعه شناسی خوانده اند. یک جامعه شناس باید نگاه باز تری به موضوع مورد نظرش داشته باشد. مینویسند: «در روز 10 دسامبر 2022، "روز جهانی حقوق بشر"، بعد از پایان بازی بین مراکش و پرتغال یکی از بازیکنان تیم ملی مراکش مادر محجبه ی خود را به وسط زمین آورد و چندین دقیقه او را به عنوان سمبل زن مسلمان جلوی دوربینهای جهانی چرخاند». بهتر بود خانم سپهری اول از آن بازیکن سوال میکردند که آیا قصدش از آوردن مادرش به میان زمین نشان دادن سمبل زن مسلمان بوده یا نه.. قضیه خیلی ساده و  فقط از سر خوشحالی و این که به مادرش بگوید که مهم نیست که محجبه است و هیکلش ممکنه مورد ایران خانم سپهری قرار بگیره مهم اینه که مادر اوست و با او در این شادی شریک است! من فکر میکنم این آخری با منطق بیشتر جور در میاد. از حرکات این مادر محجبه متوجه شدم که اتفاقا زن سکولار و پیشرفته ای است! زن سکولار که حتما نباید بی حجاب باشد! زن سکولار معتقد است که جامعه ای باید داشته باشیم که انتخاب پوشش آزاد باشد و نیز اگر کسی به هر دلیلی هیکل مناسبی نداشت مورد تحقیر قرار نگیرد! زنهای خاورمیانه و آفریقا و حتا مردهای شان هیکل شان اینجوری است. آفریقایی تبارهای آمریکا که مسیحی هم هستند که دیگه در میان شان اینجور هیکل فراوان است و اگرچه از هیکل شان راضی نیستند اما نسبت هایی که خانم سپهری برای شان ردیف میکند را هم فکر نمی کنم خوششان بیاید. از دیگر نشانه های سکولار بودن این خانم رقص او در مقابل دهها هزار تماشاگر زمین فوتبال و میلیونها بیننده مسلمان و غیر مسلمان در جهان بود. والا اگر زن خامنه ای همچی کاری بکند باید به مسلمانی اش آفرین هم گفت! 

از همه اینها که بگذریم فکر میکنم خانم سپهری کمی عجله کردند و از روی عصبانیت و هیجان نوشتند اگر نه کافی بود یک گوگل سرچ و نگاهی به هواداران مراکشی این تیم می  انداختند تا بهتر بتوانند زن مراکشی را درک کنند. در میان آنها بندرت مگر با ذره بین بتوانید یک زن روسری به سر ببینید. همه اتفاقا یکی از یکی خوشگلتر و خوش هیکل تر! سلیقه من اگر بود حتما یکی از آن زنان را بعنوان «سمبل زن مسلمان مراکشی» انتخاب میکردم! و نیز یک گوگل سرچ در مورد مراکش و قوانین آن و جامعه سکولار آن هم نگاهی میداشتم که زنان چگونه به ادارات میروند و مدارس و دانشگاه ها در مورد حجاب چگونه است فکر میکنم اگر این کار را میکردند کلا از نوشتن این مطلب صرف نظر میکردند. مطلب جای ایراد بازهم دارد که به همین بسنده می کنم و تاکید می کنم که سایر مطالب خانم سپهری را با علاقه دنبال میکنم. 

س., 20.12.2022 - 22:44 پیوند ثابت

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.