ايرانيّت در دادگاه آزربايجانچيليق

آدم هایی که روح بزرگی دارند،
عقده های کمتری دارند،
شعور بیشتری دارند و قلب مهربانتری...
برای همین نباید از آنها ترسید،
آدم های کوچک و حقیر
با عقده های بزرگ ترسناکترند...
چون از صدمه زدن به دیگران هراسی ندارند!!
- چارلى چاپلين -

آزربايجانچيليق در درون يك مجادله ى طولانى مدت زاده شده نه در درون امنيت. جغرافياى اين مجادله مشخص است. يك توركچو در آنكارا و در بطن امنيت با يك توركچو در تبريز و در بطن مجادله، تابع جغرافياى محتوم خويشند. بعضى از دوستان، آزربايجانچيليق را رو دروى توركچولوك تصور نكنند. آزربايجانچيليق درگير اشغالگرىِ زبان مسلط است و در بطن اين درگيرى تعريف مى شود. در اين گير و دار، ايرانيت مشغول تهاجم به ديگرىِ ترك آزربايجانى و زندانبان اوست. در برابر اين تهاجم، آزربايجانچيليق دفاع از خويشتن و ديگرى مى باشد. جغرافياى آزربايجانچيليق خارج از دنياى توركچولوك نيست اما بايد قبول كنيم كه بخش اعظم آن در اسارت سلطه مى باشد. در سرزمين ممالك محروسه، توركچولوك به مثابه آزربايجانچيليق، نظريه اى براى رهايى است. 

وقايع و مواضع بخش سانسور شده و استعمار شده ى توركچولوك با بخش آزاد و مستقل آن متفاوت است. آزربايجانچيليق زاده ى ضرورت همين تفاوت است. آزربايجانچيليق بر اساس مجادله ى شهرهاى درگير با سلطه شكل گرفته است. تبريز، اروميه، اردبيل...
آزربايجانچيليق نظريه اى براى گريز از دنياى توركچولوك نيست بلكه نظريه اى براى پيوستن به آن است، بخشى از آن است. نظريه اى براى آزادى است. 
آزربايجانچيليق زاده ى سلطه ى ايرانيتى است كه تقابل هويت ها را تقابل اهورا و اهريمن تلقى مى كند. در درون اين موقعيت ها و مواضع است كه آزربايجانچيليق زاده مى شود. 
آنهايى كه داستان را فراروايتى مى كنند به دليل ترسشان از دلايل آزربايجانچيليق است.

تازگى و تغيير زبان تركى در " آزربايجانچيليق " يكى از اساسى ترين كارهايى است كه زبان سلطه و سنت را پس مى زند. گريز از تركيبات زبانى و كلمات و اسامى فارسى كه به مرور زمان توسط آموزش و پرورش ، و صدا و سيما بر ما تحميل شده يك نمونه از تغيير و تازگى زبانى است.

ما به بازخوانى و بازبينى و بازتاب خوب در درون آزربايجانچيليق احتياج داريم. نقد علمى و سالم اگرچه مخالفانى از جنس لمپنيسم و حاشيه سازى و علم ستيزى خواهد داشت، اما ما را در تبيين و بسط جايگاه آزربايجانچيليق يارى خواهد نمود. نسل نو اخيراً بر سر مسائلى همچون فراكسيون و اصلاحات و انتخابات، ايرانيّت را در دادگاه آزربايجانچيليق بازجويى كرد. اين روش به ما جسارت خوب ديدن و سالم انديشيدن را مى دهد. نبايد فراموش كرد كه ايرانيت با بازيهاى سياسى مى خواهد مفاهيم آزربايجانچيليق را غارت كند. بايد هوشيار باشيم. 
آزربايجانچيليق از آنجا كه بر پايه ى انديشه هاى مكتب تبريز استوار است خواهم كوشيد تا در آينده از مكتب تبريز بيشتر بنويسم.

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اگر ممکن است لوایی عزیز لطف کنند فرق فلسفی لوله کشی عمودی و سیم کشی افقی را بنویسند. ما باید به همه چیز نگاه "فلسفی" داشته باشیم.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب لوایی،
کسی نمی خواهد و نمی تواند صدای تو و یا دیگران را خاموش کند.​ لطفأ مظلوم نمایی نکن. تو این بگو مگو ها را شروع کرده ای و حالا با کوچکترین جواب ناراحت هستی. بنده کاری به اختلافات تو با دیگران ندارم. سوالات بنده در مورد این نوشته آخر تو است. چرا به جای جواب دادن به سوالات بنده دیگران را داخل قضیه می کنی.
بدون بازی با کلمات و مزه پرانی به این و آن نمی توانی بحثی منطقی پیش ببری؟ آیا بازی با مکتب آذربایجانچیلیق برای خالی کردن عقده خود کار درستی است؟
د ر مورد تحریفاتی که از چارلی چاپلین کرده ای چیزی نگفتی امیدوارم بعد از این دقت کنی.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
لوایی گرامی زیاد خودتان را خسته نکنید اگر سیاست جهانی در جهت رفع ظلم از ملیتهای تحت ستم ملی باشد، طبیعتن شرایطی فراهم خواهد آمد که خواسته های ما هم به کرسی بنشیند و گر نه با یک میلیون مقاله ادبی و احساسی و آتشین آب از آب تکان نخواهد خورد، پس بهترین راه یاد گیری ادبیات زبان انگلیسی است و رساندن صدای ملت مظلوم ترک آزربایجان به گوش جهانیان می باشد و گر نه با ددی قودی ما هیچ کمکی به نجات آزربایجان نمی توانیم بکنیم،

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب لوایی،
سئوالات بنده باز بی جواب ماندند چون تو ترجیح می دهی با چندین اسم مستعار و بی نام از خودت تعریف و فرافکنی کنی تا اصل مسئله فراموش شود. امیدوارم وقتی از خود شیفتگی فرصتی پیدا کردی به سئوالات هم دقت کنی. از بانیان "آذربایجانچیلیق" چند نفری اسم ببر و اسم کتابها و یا حتی مقالاتی از این بزرگان.
ما با فلسفه "اندیشه افقی و اندیشه عمودی" و ادوارد دی بونو بحثی نداریم . اما تو فقط با کلمات بازی می کنی و واژه های مسخره مثل "عمودی نویسی "، "خلق افقی " بیرون می دهی و هر گاه کسی خواستار منبعی بر این ادعای تو شد، بر نوشته جات خودت ارجاع می کنی. آیا این کار تو درست است؟ ا
همه می دانیم که تو در تبریز در مجموعه شمس زیر نظر... کار می کردی. حالا با این کارنامه مستندی که داری به دیگران انگ می زنی. آیا این کار تو درست است؟ آیا مجبور هستی که تحریف کنی؟ بدون بازی با کلمات و مزه پرانی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در حرکت ملی هیچ کس و هیچ رسانه مقدس نیست. تخریب و لمپنیسم محکوم است. لوایی قبلاً هم نوشته که مسیٔول کامنت ها و حاشیه ها نیست. در این مقاله هم چیزی به جز متن نیست. اگر مخالف نظر نویسنده هستید بنویسید. هر نوشته را به نام نویسنده نباید نوشت. می خواهند صدای لوایی را خاموش کنند چون مخاف انتخابات برای اصلاحات و حکومت است ولی طیف دیگر حاضر شده اند که انتخابات راه بیندازند. پس لوایی باید محو شود

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
على ساوالان و سازاخ
لوايى به گوناز حمله نكرده و نمى كند. مقاله هاى او موجود است. گوناز به لوايى حمله كرده آنهم با زشتترين روش. كلاهتان را قاضى كنيد كداميك مقصريد؟ لوايى مسئول كامنت ها و دنياى مجازى نيست. اين شماييد كه به خاطر مخالفت لوايى با فراكسيون با بداخلاقترين كلمه ها او را مى كوبيد. حل مسئله خيلى راحت است. بنشينيد و علت مخالفت و موافقت با فراكسيون را بحث كنيد. اينقدر ما مسخره ى عام و خاص نكنيد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 

به نظر من جناب لوایی بحث درستی را مطرح کرده اند اگر به صورت خردمندانه پیش رود. البته که مزه پرانی به گوناز و غیره کار درستی نیست. واقعیت اینه که ایرانگلوبال تنها جایی یه که روشنفکران آذربایجانی میتونن مشکلات و معضلها رو مطرح کنن. شما نمیتونین حتا یه دونه وبسایت آذربایجانی نشون بدین که از دعواهای ایداولوژیک کنار باشه و هدفش مبادله اندیشه و نقد باشه. هر وبسایت و جریده ای رو که نگاش کنین یه میرغضبی سرش نشسته و تنها چیزی که حالیش نیست آزادی بیانه. ولی آقای لوایی نیز باید واضح و شفاف صحبت کنن. آذربایجانچیلیق یعنی آذربایجان را بصورت یه ملت دیدن؛ ترک یعنی هویت زبانی و اتنیکی؛ آذربایجانی یعنی هویت ملی همانگونه که ممدامین رسولزاده گفته. خب جناب لوایی باید از این مباحث شروع کنه تا بحث منطقیتر بشه.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
لوایی عزیز شما باز هم با نام بی نام از خودتان دفاع کردید، می شود از شما عاجزانه خواهش کنم که دست سر گوناز بردارید و خودتان را با اختراع لغات جدید برای تفرقه مشغول بدارید ، ما به اندازه کافی تفرقه افکن داریم از اسامه و بهمن موحدی گرفته تا کرمی منتظرند که فاتحه حرکت ملی آزربایجان را بخوانند و آنوقت شما در این گیر و دار، دنبال لغت جدیدی هستید تا انشعاب جدیدی را در حرکت ملی تزریق کنید، ....

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب لوایی،
باز با اسم مستعار به گوناز حمله کردی. تو به جای جواب دادن به نقد طنز آمیز بنده به فرافکنی دست زدی. بر می گردم به مکتب آذرباجانچیلیق. بدون اینکه با کلمات بازی کنی، از بانیان این مکتب اسم چند نفر را بنویسید و لطفأ بگویید که کدام کتاب یا مقاله از این متفکران خوانده ای؟
نوشته جات تحریف شد ه از چارلی چاپلین را از کدام سایت کپی کردی؟ سایت کلوب، هم میهن و یا اینستاگرام؟ تو اندازه قاصدک سایت هم میهن هم دقت نکردی. آیا بقیه نقل قول های تو مثل همین تحریف شده اند؟ آیا بقیه واژه ها که استفاده می کنی مثل عمودی نویسی تو من در آوردی هستند؟
آیا این تو نیستی که در این سایت به بقیه حمله کرده و افکار آنان را "چرندیات" خوانده ای؟ تو نیستی که آنها را "وابسته به نهادهای دولتها" و " مبلغین رژیم" قلمداد کرده ای؟ و تمام این انگ زنی ها را به زبان فارسی در همین سایت شروع کرده ای؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
علی ساوالان کار تو هم به جایی رسیده که در یک سایت فارسی داری به لوایی می پری . لوایی خوب یا بد در حد خود برای تفکر ملی می نویسدو نقد می کند تو می توانی نظراتش را نقد کنی ولی مسخره کردن لوایی یعنی خودت و .... اگر حرکت ملی بازیچه افرادی مثل اوبالی و جاواد بساواد می شد که الان باید همه سبز می پوشیدیم و در تشیع جنازه رفسنجانی یا حسین میر حسین می گفتیم

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
باز هم بازی با کلمات ، واژه ها و مکتب بازی . در نوشته قبلی که " عمودی نویسی" و " افقی نویسی" را با اندیشه عمودی و اندیشه افقی قاطی کرده بودی. انتظار داشتم که این دفعه فلسفه " عمودی نوشیدن"، "افقی خوابیدن"، " " توهم افقی و خود بزرگ بینی عمودی"، و... بنویسی.)))))
اما این دفعه می خواهی مکتبی بزرگ را در داخل مکتب من در آورده خود قرار دهی. " آذربایجانچیلیق" مکتبی بسیار بزرگتر از آن است که با آن بازی کنی. هیچ اثری از بانیان این مکتب نخوانده ای چون تحصیلات و خوانده هایت به فارسی بوده و معلوم است حتی اسم بانیان مکتب آذربایجانچیلیق را نمی دانی وگرنه جمله خنده آور "آزربايجانچيليق از آنجا كه بر پايه ى انديشه هاى مكتب تبريز استوار است" را نمی نوشتی​. ماشین فتوکپی تو جایی رسیده است که نوشته های تحریف شده ای در سیات کلوب را کپی کرده و به اسم چارلی چاپلین در کنار عکس خود گذاشته ای.)))))

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بعضی وقت ها تنها شبهه ارتباط با یک فرد یا یک چیز بدنام برای بدنام کردن همه چیز کافی است
به قول سعدی :
اگر برکه ای را پر کنند از گلاب......سگی در وی افتد کند منجلاب
من کاری به چپق و چلیق و چلوق چلاق و ندارم اما واقعا بعضی افراد حتی دوستی شان باعث "وهن" ادم و جنبش و همه چیز دیگر هست یعنی نرمال تر از این فرد معلوم الحال بین شما پیدا نمیشود که تئوریسین اذربایجان شود؟؟؟؟؟؟
واقعا که

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
لوایی عزیز بازی با واژه ها آنهم در یک سایت عموم ملتی که هر گونه سو تعبیری را می تواند از آن تراوش کند، رفتن به دتایل های اینچنینی مال زمانی هست که آزربایجان مستقل شده و ما نشستیم در مجلس مستقل برای نامگذاری بچه متولد شده و همه منتظرند که اسم این بچه را چه بگذاریم و شما عجله بخرج می دهید و از قبل اسمی برایش تعیین می کنید ولی غافل از اینکه شکارچیانی مثل اسامه و موحد در کمین نشسته اند که این بچه را شکار کرده و همانند عقابها به بالای کوهها ببرند و بر زمین پرتاب کنند تا کاملا نابود شود

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
مواضع بخش سانسور شده و استعمار شده ى توركچولوك با بخش آزاد و مستقل آن متفاوت است. آزربايجانچيليق زاده ى ضرورت همين تفاوت است. آزربايجانچيليق بر اساس مجادله ى شهرهاى درگير با سلطه شكل گرفته است. تبريز، اروميه، اردبيل...

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 

جناب لوایی، مسئله ایرانچیلیق/آذربایجانچیلیق/تورکچولوک موضوعی ست بسیار ساده اگر از دیدگاه علوم اجتماعی به آن بنگریم. تورک نشانگر هویت زبانی- اتنیکی ست. «آذربایجانی» نشانگر هویت ملی آنانی ست که خود را عضوی از «ملت آذربایجان» میدانند. همچنانکه ایرانی هویت ملی کسانی ست که خود را عضوی از ملت ایران میدانند. بسته به خواست و سلیقه سیاسی تان، شما میتوانید در آن واحد هم تورک باشید، هم ایرانی و هم آذربایجانی. ولی اگر از موضع «آذربایجانچیلیق» وارد شوید، آنگاه باید اولویت را به «ملت آذربایجان» و هویت «آذربایجانی» بدهید. تورک هم بعنوان هویت اتنیکی جای خودش را دارد.

تصویر بهمن موحدی(بامدادان)

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
به داور
خیانتکار ، ضحاک ماردوش ، حقیر ، ترسو و آدمکش، همه از ویژگیهای بارز رژیم سلطنتی ساقط شدۀ پهلوی و سلطنت طلبان و پادشاهی خواهان پهلوی چی می باشد نه جنبش پرافتخار چپ ایران. اگر استبداد شاه خائن نبود و رژیم منحوس پهلوی با همکاری امپریالیستهای آمریکایی و انگلیسی دولت ملی زنده یاد دکتر مصدق را ساقط نمی کرد، خمینی خون آشام و دار ودستۀ مرتجعش هیچگاه در جریان انقلاب ضدسلطنتی خلق ایران در سال 57 به قدرت نمی رسیدند.
نابود باد دشمنان ایران و خلق ایرانی، از رژیم پلید جمهوری اسلامی گرفته تا تجزیه طلبان وپادشاهی خواهان پهلوی چی.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای بابک خرمدین... همانطور که قبلآ اشاره شد شما به عنوان یک فرد آزاد میتوانید غقاید شخصی خودتان را ( در ضمیر سوم شخص مفرد , یعنی من ) استفاده کنید. منِ آزربایجانی این حق را به شما نداده ام که شما از طرف من هم صحبت بکنید و بنویسید (( ما آزربایجانی ها )). در ضمن , شما وکیل ملت ترک آزربایجان هم نیستیدکه از طرف آنها صحبت بکنید. بالاتر از آن, ملت ترک آزربایجان به قیّمی مثل شما احتیاج ندارد...شما مسئول کامنت های خودتان باشید و تنها از طرف خودتان صحبت به میان بکشید.. چوغ ساغ اوول...

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
منم بابک خرم دین ازآذربایجان : شما مجمع الجزایر بی نام و نشان بی هویت ترک مهاجم به سرزمین ایران هستید هرگز فراموش نکنید .از بی هویتی خود تان را به ما آذربایجانیان نچسبانید ما آذربایجانیان هیچ گونه تشابهی با شما مغولها اویغوریها ترکمنها با شما ترکان از هر مدل و و و نداریم م م م م م ما حتی گویش شما را نمی فهمیم نه ما !!حتی خود بی خودتان بی نام نشان بی اصل و نصب هم گویش هم دیگر را نمی فهمید .برای کمک به رژیم جهل و جنون اسلامی این .. ها میگوید.کدام ایرانی آذربایجانی وطن دوست صلح طلب به دروغ گویی شما آخوند صفتان جنگ طلب ترک را باور می کند. بروید و فکری به حال خوتان کنید که هنوز که هنوز است با شهر نشینی مخالف و دشمنی می کنید همچون اصلافتان چادر نشین آواره. قلم ازقتل و جنایت های شما در خجل است.
پاینده و جاوید باش ای ایران بدورباش ازدروغ ودروغگویان .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اول بروید تکلیف قره باغ را مشخص کنید !
بعد بیایید اینجا رجز خوانی کنید .........

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اذربایجان ( چلیق ) نتیجه خیانت چپهای وارداتی و ایجاد خدعه ونیرنگ و دفاع از حکومت اخوندی است . سلطه بی وطنی عده ای چپ بر قشر باسواد ایرانی و توهم فضای باغ سبز تحت عنوان سوسیالیسم و عدالت و ازادی است .
لوائی و هزاران انسان بی خبر از قدرت پرستی رهبران و دولتها اکنون با ناکامی و حسرت روزگار میگذارنند.
جریان چپ بمانند ضحاک ماردوش نه مغز بلکه روح و روان ملتی را بیش از یک قرن است که به منجلاب تبدیل کرده است . چپ ایران عامل تیره روزی و انقراض تاریخی یک ملت است . تا زمانیکه چپ از درون منفجر نشود و قیامی فکری علیه اندیشه ضد ایرانی ان بوجود نیاید امکان رهائی وجود نخواهد داشت . نگاهی به مواضع خائنانه چپ در رابطه با مرگ پلیدترین اخوند روی زمین یعنی رفسنجانی نشان میدهد چپ حتا حقیرتر و ترسو تر از چند لیبرال

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آزربایجانچیلیق مشعل آزادی خلق های غیر فارس در ممالک محروسه ایران است. و کسانی که آزربایجانچیلیق را با بکار گیری قوای نظامی تهدید میکنند , یادشان رفته است این ملّت از این حمله های نظامی را در طول تاریخ تجربه کرده اند. قتل عام 21 آذر زیر بنای این آزربایجانچیلیق است...... اولـــــــدی وار , دونـــــــــدی یـــــوخ.... انقلاب پیگیر ( موستقللیک )همچنان ادامه دارد...

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
وحشت به ارودگاه شونيسم فارس وپان ايرانيست ها افتاده است چرا كه كليه كامنتهاي دوستان تماميت خواه در اين سايت كاملا بيانگر گريه ودرماندگي آنهاست

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
این افندی لوائی اف بنظر من هم بیکار است و هم خیالتی شده است . یکی از همزبانهای لوئی نوشته بود که راهی به گونا زتی وی ندارد و کوشش بیجا میکند. بنظر من انچه میگوید در ست یا غلط دردی را دوا نمیکند . این مرد در درجه اول کار میخواهد و همدم .یعنی یک خاتون که بتواند اورا رام کند تا از خیال ادم سوزی و محاکمه ملیت طرف نظر کند. من فروید شناس نیستم ولی گمان میکنم اگر این کابوس زده را روی تخت قرا دهیم. نه نه ااشتباه کردم اگر در محیطی دوستانه با چند پیک اتشین سر دلش باز شود انوقت خواهد گفت که از چه رنج میبرد. تنهائی .
کسی به حرف ما گوش نمیکند ولی چاره کار و درمان این یوسف زمانه همراهی یولداشی خوش سخن و انادیلی گو و رفتن در جائی و با لعبتی خلوت کردن و کام دل گرفتن و نفس اماره اژدرها صفت را ارام کردن است.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
درود بر بهمن !
چلیق و جلق و چلغوز ترکها زبان شیرین فارسی را آلوده کرده.
تصویر بهمن موحدی(بامدادان)

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
به جای این چیلیق چیلیق کردن ها یک مقاله بر ضد آخوندهای ضدبشر حاکم بر ایران بنویس آقای چیلیق! رژیم جمهوری اسلامی، نفس خلق ایران را گرفته است، تو اگر آزاده بودی بجای اینکه ایرانیت را در دادگاه خیالی خود محاکمه کنی, رژیم آدمخوار جمهوری اسلامی را با قلم خود محاکمه می کردی و به چالش می کشیدی.
تجزیه طلبان ترک و کرد و عرب خوزستانی و بلوچ بدانند که خلق ایران بر سر حفظ تمامیت ارضی میهن شان با هیچ فردی و گروهی و کشوری شوخی ندارند و پس از سرنگونی آخوندهای پلید اگر تحرکی و شیطنتی برای تجزیۀ ایران مشاهده کنند با شدت و بی رحمی دفع شر خواهند کرد و تجزیه طلبان را در کنار آخوندها روانۀ گورستان و زندان خواهند کرد. خلق ایران برای حفظ تمامیت ارضی کشور در دوران پسا آخوندی اگر لازم بدانند لحظه ای از بکارگیری قوای نظامی درنگ نخواهند کرد و تلفات سنگین آن و خونریزی ها همه متوجۀ تجزیه طلبان خواهد بود.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اگر ترک هستی چرا در این سایت ایرانی و فارسی زبان و میان ایرانیان علاف هستی و دروغ می نویسی.
آذری ترک است . ترک مغول است . مغول از نژاد زرد است . نژاد چینی و اسکیمو است . ترک از نزاد زرد چینی است.
ترک به ترکستان ! ایران میهن اقوام اصیل ایرانی با زبان و فرهنگ پارسی اهورایی است .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
زربايجانچيليق زاده ى سلطه ى ايرانيتى است كه تقابل هويت ها را تقابل اهورا و اهريمن تلقى مى كند. در درون اين موقعيت ها و مواضع است كه آزربايجانچيليق زاده مى شود.
آنهايى كه داستان را فراروايتى مى كنند به دليل ترسشان از دلايل آزربايجانچيليق است.