اعتراض در استادیوم آزادی به تبعیضات دولت ایران

بزگترین استخراج مس ایران از همین منطقه زلزله زده آزربایجان است, ولی در آمدش کجا مصرف میشود؟ کلام آخر , ملت آزربایجان در ایران با انبوهی از تبعیضات نژاد گرایانه دولت جمهوری اسلامی ایران مواجه است. کمتر کسی حالا در آزربایجان پیدا میشود که نگوید : «ملت آزربایجان نمونهای از یک ملت بیصاحب است

رژیم جمهوری اسلامی فارسی ایران هر قدر بیشتر به سیاست تک ملتی خود را در ایران ادامه میدهد, یعنی از تمامی قدرت خود استفاده کرده  وسیستم اقتصادی و فرهنگی و سیاسی‌ دولتش را در پیشبرد خواسته‌ها و هدفهای یک ملت , آنهم ملت فارس,  به کار میگیرد, همان قدر هم بامقاومت  و اعتراضات فزاینده ملتهای غیر فارس, مخصوصاً نسل جوان روبرو میشود.

 

روی داد های  دو سه سال اخیر در استادیومها و سالون های ورزشی در آزربایجان و تهران  رادر حاشیه مسابقه‌های ورزشی ,علا رغم  سرپوش گذاشتن ها و یا کم اهمیت جلوه دادن های دولت جمهوری اسلامی ایران و اوپوزیسیونش,  آنقدر هم حاشیه‌ای و کم اهمیت نیست.

 

استادیوم آزادی تهران در  روز سیزده آبان 1391 باز هم شاهد یکی  دیگر از این صحنه‌ها بودو این بار کمی هم  رساتر و نمادین تر. عده زیادی از طرفداران تیم آزربایجانی(تراختور) در دقیق 20 بازی با وجود هوای سرد پیراهن ها و زیر پیراهنهای خود را به عنوان سمبل و نماد هم دردی با اهالی زلزله زده اهر_ ورزقان در آوردند تا با این عمل خود اولاً  اعترض خودرا به چشم وگوش جمهوری اسلامی رسانده باشند که از سیاست تبعیض گرانه خود دست بردارد .ثانیا توانسته باشند حتی الامکان  صدای اعتراضات خود را فرا تر از مرز های ایرا هم برسانند.

 

اگر کمکهای خود جوش مردمی به داد زلزله زدگان منطقه قره داغ نمیرسید, عده زیادی از آنهائی که از زلزله جان سالم  برده بودند, در اثر سر مای زمستانی  ازبین میرفتند.

 

بیشتر از سه ماه از وقوع زلزله گذشته است ولی  هنوز اهالی روستاهای زلزله زده زندگی فلاکت باری دارند. درمنطقه هنوز  هم خیلی‌ها نه کانکس دارند و نه چهار دیواری گرم و هنوز در زیر برف و سرما در چادر های تابستانی زندگی میکنند. مردم از نظر بهداشتی و آب تمیز مصرفی در مضیقه هستند. دام هایشان شب‌ها در بیرون میماند,   دامهایشان را هر روز گرگ‌ها میدرند ,تلف میکنند.

 

دولت جمهوری اسلامی ایران علناً و عمداً  ظاهر سازی میکند و نمیخواهد آنطوریکه میبایست به مردم زلزله زده آزربایجان کمک کند. اگر خودش امکانات کافی ندارد؟ چه را  به دو لتهای خارجی اجازه این کار را نمیدهد؟ چه را اکیپ اعزامی هلال احمر ترکیه را دو روز در پشت مرزهای ایران سر گردان میگذارد؟ چه را کمک  های هلال احمر ایالت متحده آمریکا را رد میکند؟

مگر در زلزله بم  نبود که تمام دنیارا   با تیمهای پزشکی‌اش  وحتی از  دشمن درجه یک  اش آمریکا به آنجا ریخته بود؟

 جمهوری اسلامی ایران از منطقه زلزله زده آزربایجان گاز و برق عبور داده به ارمنستان میرساند,در حالیکه  دست‌ها و دندانهای بچه‌های آزربایجانی منطقه قره داغ  در سرمامی لرزد. برای همه این‌ها سند و فیلم یوتوبی داریم.

 

اگر آقای حداد عادل تنها قسمتی از پولهائی را که برای چاپ کتاب‌های فارسی و پخش آن در خارج از ایران صرف میکند, به منطقه زلزله زده هدیه میکرد, وضع مردم به مراتب بهتر از این نمیشد؟

 

بزگترین استخراج مس ایران  از همین منطقه زلزله زده آزربایجان است, ولی در آمدش کجا مصرف میشود؟ کلام آخر , ملت آزربایجان در ایران  با انبوهی از تبعیضات نژاد گرایانه دولت جمهوری اسلامی ایران مواجه است. کمتر کسی حالا در آزربایجان پیدا می‌شود که نگوید : «ملت آزربایجان نمونه‌ای از یک ملت بی‌صاحب است» . در صورت تداوم این چنین سیاست نژاد پرستانه در ایران, وقوع تنشهای ملی فلاکت بار احتناب نا پذیر خواهد بود.به همراهی یک عکس از منطقه زلزله  قره داغ و اعتراض دیروزی از استادیوم ورزشی تهران را می فرستم.

 

03.12.2012

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بی انصاف تر از شما ندیدیم آقای احمدی! نویسنده فقط به بیان حقایق پرداخت. حقایقی که رسانه های رژیم و رسانه های فارسی خارج از کشور(به غیر از تعداد معدودی) بایکوت می شود و حتی اگر حلقه پاسداران و بسیجیان و افرادی مانند شمااز این حوادث خبر دار شوید باز هیچ دردی را دوا نمی کند زیرا برای شما خاک مناطق ملی مهم است ونه جان آدم ها ی آن! مردم مناطق ملی خود را ملت می دانند بنابر این نیازی به نظر افرادی مانند شما نیست که آنها را چه بنامید.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای کامنت نویس رضا احمدی در شمال کشورت ایران یک کشور است بنام جمهوری آذربایجان با فرهنگ و اقتصاد پیشرفته و پرچم و مجلس و عضو سازمان ملل و هم چنین جمهوری فدرال کردستان هم با مجلس و پرچم که نام هر دو ملت بنام ملت آذربایجان شمالی و ملت کرد در جهان شناخته میشود. ملت توبا حاکمیت اتنیکی بافت فارس با نام مجعول "ایران "که نماینده تنها یک ملت است نام خود را دارد. لذا کشور تک زبانی تحمیلی شما ایران 24 سال قبل بودن ملتی بنام آذربایجان رادر سازمان ملل قبول کرده و مهر تایید زده و کار تمام شده.
لذا 10 میلیون ملتی ترک در شمال و کرد در غرب کشورت جواب شماست که ادعا می کنی آذربایجان جنوبی ملت نیست حداقل سواد داشته باشید و حقوق بین اللمل و...را بخوانید . حرف از روی عقده و نفرت کار عوام است و با انکار مشکلی حل نمیشود
از مقاله دکتر آراز سلیمانی هم بسیار ممنونیم

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سلام آقاي دكتر از ديدار مجدد جنابعالي در سايت ايران گلوبال خيلي خوشحال هستم اميدوارم بيشتر از نظريات جنابعالي استفاده كنيم

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
با تقدیر از حرکت طرفداران در بازی اخیر تراکتور اما دید حاکم بر این مقاله سراسر قوم گرایانه و با استدلال‌ها و نتیجه گیری‌‌های فرصت طلبانه است .در بی‌کفایتی حکومت ایران در این فاجعه هیچ تردید نیست اما جهت دار دیدن این بی‌کفایتی چیزی به غیر از یک فرصت طلبی و در جهت امیال خاص مفهوم دیگری ندارد .یک نگاهی‌ به آلودگی شهرهأیی مثل تهران اراک مشهد که از آن به بمباران خفیف شیمیایی نیز یاد میشود بندازید و یا گزارش‌های مبنی بر مشاهده بیماریهای خاص در اصفهان به واسطه تاسیسات اتمی‌ ,آیا اگر این بلا در یک شهری مثل شهر خود ما یعنی‌ تبریز می‌افتد شاهد مقالات متعدد شماها مبنی بر عزم رژیم فارس!!برای قتل عام ترکها نبودیم .همان دلایلی که باعث این مصائب شده علت عدم کمک رسانی به هموطنان زلزله زده است .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
انصافا مغلطه بازتر از این پانترکها ندیدم. اولا «آ‌زربایجان» نه بلکه «آ‌ذربایجان». دوما ایران فقط یک ملت دارد که از اقوام کرد و ترک و لر و فارس و عرب و ... تشکیل شده است. ترک و فارس و ... اسم قومیت هستند و نه «ملت». سوما کدام دولت فارسی؟ حکومت جمهوری اسلامی یک حکومت مذهبی است که اصولا هر ایدولوژي ملی و یا قومیتی را نفی می کند. چهارم امثال شما آقای سلیمانی نه دلتان برای مردم ورزقان سوخته و نه برای مردم ترکزبان ایران. شما دلتان بیشتر برای برادر علی اف بیشتر سوخته تا برای مردم آ‌ذری! از تفکرات شما بوی گرگ خاکستری و آدمکشی های آتاتورک می آيد.