خطر اسیمیلاسیون مردم آذربایجان

هر آذری متعهد و علاقمند به حفظ فرهنگ و زبان مادری ساکن آذربایجان باید احساس مسولیت کرده و به مبارزه موثرو جدی با این روند بپردازد. این کار با تاکید به صحبت فقط به زبان آذری در خانواده ها بخصوص با کودکان شروع میشود

 رژیم پهلوی در جهت اسیمیلاسیون مردم آذربایجان در فرهنگ فارسی برنامه سیستماتیکی را طراحی و پیش برد ولی در این امر چندان موفقیتی نداشت.

رژیم جمهوری اسلامی در ادامه این برنامه به موفقیت قابل توجهی دست یافته و میرود تا دو دهه آینده این پروژه را کامل کند. هدف  این نوشته تجزیه و تحلیل دلیل موفقیت رژیم اسلامی در این امر نیست و نیاز به مقاله دیگریست.
این نوشته با ارایه نمود عملی پروژه اسیمیلاسیون، ضرورت اتخاذ برنامه عملی توسط سازمانهای فرهنگی-سیاسی آذری و تک تک آذریهای متعهد برای مقابله با این تهدید را تاکید دارد.

دلیل محاوره به زبانی غیر از زبان مادری جمعی از مردم ملیتی فقط وجود فردی یا افرادی غیر از آن ملیت در میان آن جمع میتواند باشد در غیر این صورت عملا پدیده ای غیر عادی در میان آن جمع در حال شکل گیرست. این پدیده زمانی به فاجعه تبدیل میشود که بخش قابل توجهی از آن  ملیت میل به محاوره روزمره به آن زبان غیر بومی نشان دهد.  در هیچ دوره ای از رژیم پهلوی تظاهر به استفاده  از زبان فارسی در بین آذریها نه تنها دیده نمی شد بلکه در صورت  مشاهده  توسط اکثریت مطلق  مردم  به مسخره گرفته می شد. اما  امروزه نه تنها آن احساس تمسخر وجود ندارد  بلکه پدیده  مخالف آن مشاهده  میشود .
 برخورد از بالا و شوونیستی رژیم پهلوی نسبت به آذریها به شیوه های مختلف و بطور خاص از نوع  فرهنگی و شخصیتی هرگز حس خود کم بینی در آذریها را بوجود نیاورد ولی این حس خود کم بینی آذریها دررابطه با فرهنگ غالب فارسی بشدت از دو دهه پیش در دوران رژیم اسلامی مشاهده میشود.

از حدود ۲۵ سال پیش خانوادهای آذری به خصوص در بخشهای جنوبی آذربایجان شروع به صحبت به زبان فارسی با کودکان خود در داخل خانواده  نمودند و این امر در حال حاضر دیگر محدود به داخل خانواده ها و جنوب آذربایجان نیست بلکه در کلیت جامعه  آذربایجان دیده می شود. آگر در خیابانهای ابهر یا زنجان قدم بزنید و به صحبتهای عابرین گوش دهید فکر میکنید در یکی از شهرهای فارس زبان مرکز ایران حرکت میکنید چون ندرتا صحبت به زبان آذری 
بگوشتان میخورد. حداقل ٥٠ درصد خانوادههای تبریزی در منزل با بچه هایشان به زبان فارسی صحبت میکننند.  در اکثر شهرهای آذربایجان استفاده  روزمره زبان آذری فقط بین افراد بالای ۴۰ سال دیده میشود. در مدارس ابتدایی کودکان فقط به فارسی مکالمه میکنند چون آذری بلد نیستند. در سطح دبیرستان هم مکالمه به زبانه آذری بسیار بندرت شنیده میشود.  عمده ۲۵ ساله ها فقط به   فارسی با هم مکالمه میکنند و بیشتر آنها آذری را فقط میفهمند. به جرات میتوان گفت که بعد از ۲۰ سال زبان آذری در تعدادی از روستاهای آذربایجان استفاده
خواهد شد چون زبان آذری دیگر در بخش بزرگی از آذربایجان زبان مادری نخواهد بود .

  چطور میتوان از این فاجعه جلوگیری کرد.

   این موضوع تا بحال توسط هیچ تشکل یا سازمان و یا نویسنده آذری مطرح نشده و ظاهرا اهمیت چندانی داده نشده است. در شرایط بحران موجودیت زبان آذری حتی  تقاضای رفراندوم در رابطه با حق تعیین سرنوشت شاید جوابگو نباشد. در شرایط فعلی باید روشهای عملی و موثر در مقابله با این روند ارائه شده و پیش گرفته شود.
هر آذری متعهد و علاقمند به حفظ فرهنگ و زبان مادری ساکن آذربایجان  باید احساس مسولیت کرده و به مبارزه موثرو جدی با این روند بپردازد.  این کار با تاکید به صحبت فقط به زبان آذری در خانواده ها بخصوص با کودکان شروع میشود. در ادامه آن باید بیرون خانه در محیط کار ودر کارهای روزمره مکالمه فقط  به زبان مادری دنبال شده و کار توضیحی انجام گیرد. بدون کار توضیحی کافی در سطح جامعه  و مبارزه ی موثر بحران موجودیت فرهنگ و زبان آذری ادامه یافته و پروسه اسیمیلاسیون مردم آذربایجان در نهایت به موفقیت خواهد انجامید.

. تشکلهای فرهنگی - سیاسی آذری باید بحران هویت  فرهنگ و زبان آذری را  درک کرده و قبل از آنکه دیگر دیر شده باشد به اقدامات عملی دراین رابطه  بپردازند.

 

ک. شعبان
ژانویه ٢٠١٣

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
كلمه "آذري"درآذربايجان ايران شناخته شده نيست ومن اولين بار در ازايران اين كلمه را شنيدم مردم آذربايجان خودرا آذربايجاني وزبانشانرا تركي ميدانند لطفأ نويسنده زبان آذري راتعريف كنند ودرصورت امكان جمله اي باين زبان آذري بنويسند
تصویر آ. ائلیار

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
این نوشته برای فریب نگاشته شده و در خدمت و تأیید « سیاست حکومت و پان ایرانیست» هاست.
و نویسنده نیر از « آذریست» ها.
اینگونه تبلیغات را باید بعکس خواند. که هدف نگارنده روشن شود. آنچه در نوشته به زبان آمده جهت پوشاندن واقعیت موجود
است که میخواهد جنبش هویت و رفع تبعیض را مخفی کند و نابود شده بنمایاند. چون از آن وحشت دارند.
وجود انترنت و جنبش هویت شناسی ، نشان دهنده ی آنست که ، اطلاعات این نوشته ، نادرسته و جهت فریب تهیه شده است.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جبر و قانون تاریخ و طبیعت نشان داد هر زبانی که فاقد الفبا و خط باشد از بین رفتنی است. با پروسه گلوبال شدن این عمل شدت بیشتری یافته. 80 درصد مردم ایران با یکی از لهجه های زبان پارسی صحبت میکنند. ناسیونالیستها قادر به نگه داشتن چرخ تاریخ نیستند. دولتهای دمکرات باید رعایت حقوق فولکلوریک و فرهنگی اقوام ایرانی را بنمایند.
پر.لتاریا چیزی برای از دست دادن ندارد غیر از زنجیرهایش.
پیش بسوی جمهوری سکولار لیبرال سوسیال مونوگام !

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
زبان فارسی زبان ملی ما ایرانیان است وباید برای گسترش و پویایی ان از جان ودل مایه بکذاریم

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
مشکل اینه که برادران اذری وقتی چیزی هم می نویسن فکر نمی کنن.عزیز جان برادر شما وقت انقلاب در تهران (حتی ازابادی به پایتخت کردنش کار اذریها بود)اکثریت بودی .حالا تهران ,قزوین و همدان رو از دست دادی .من تو تبریز بودم و اردبیل هم رفتم .به خدا قشر متوسط اصلا انکار اذری بودن می کنن.من کوردم و از خدامه اذری و همه ملیتهای ایران زنده بمونن و فارس نشن تا هویت کوردی من هم زنده بمونه .و به جای اینکه بیایید و از نقشه دشمن حرف بزنید یه راه حل برای این مشکلتون پیدا کنید.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
چند نکته: 1- آذری کلمه نود ساله ای که اغلب آگاهان ترک آذربایجانی از آن نفرت دارند(بدلیل استفاده ابزاری وراسیستی پان ایرانیستها از این کلمه). 2- نام وطن ما آذربایجان جنوبی وزبان ما تورکی (ترکی ) است. 3-اشاره شما به ابهر و....تا حدودی درست است ولی نه به آن شدت ، ولی درصد اشاره شده در تبریز کاملا غلط و حتی خنده دار.4- پیشنهاد می کنم در همه شهرهایی مثل تهران حتما به ترکی صحبت شود مگر با کسانی که معلوم شود ترکی بلد نیستند بنده مدتهاست چنین رفتار میکنم نتیجه خوبی راهم در پی داشته است.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
من 39 سال سن دارم و اهل و ساکن تبریز هستم.گفته شما در مورد تبریز و آمار 50 درصد کاملا غلط میباشد مجموع خانواده های فارسزبان مهاجر در تبریز وانها که زیر اسیمیلاسیون با کودکشان فارسی حرف میزنند به یک درصد هم نمیرسد.این نوشته جهتدار است و میشود گفت در جهت کسب حمایت و رضایت پان ایرانیستها از جمهوری اسلامی میباشد یعنی اینکه ای ایرانگرایان عزیز 20 سال دیگر هم صبر کنید و از موجودیت رژیم حاکم حمایت کنید تا ریشه فرهنگ و زبان ترکی را بکنیم.زهی خیال باطل.