نشست سازمانها و احزاب مليتهاى ايران در پارلمان سوئيس با موفقیت برگزار شد

سازمانهای سیاسی و حقوق بشری ملیتهای ایران ضمن بسط دادن مبارزه سیاسی و مسالمت امیز خود، پیوند خود را با مردم خود گسترش داده و صدای به حق انان را که بیش از 90 سال بدست یک ملیت سرکوب

امروز مسئله سرکوب ملیتها توسط رژیم توتالیتر و ضد بشری ایران علیه ملیتها و اقوام ایران چنان ابعاد گسترده ایی به خود گرفته است، که کسی را یارای مخالفت با ان نیست، اعتراضات و خیزش ملیتها در ایران و برای کسب حقوق برابر با فارسها در حیطه اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی به صدایی رسا تبدیل شده است.

سازمانهای سیاسی و حقوق بشری ملیتهای ایران ضمن بسط دادن مبارزه سیاسی و مسالمت امیز خود، پیوند خود را با مردم خود گسترش داده و صدای به حق انان را که بیش از 90 سال بدست یک ملیت سرکوب شده است، را به گوش جهانیان و بخصوص مراکز سیاسی و فرهنگی بین المللی میرساند.

اجتماع خاص با پارلمان سویس در خصوص سرکوبهای همه جانبه ملیتهای عرب، کرد، بلوچ و ترک اذربایجانی و ترکمن، جهت روشنگری و حمایت عالمی و در جهت تثبیت این تحرکات انجام گرفته است.

نمايندگان سازمانهاى حقوق بشرى و احزاب سياسى ملیتها و اقلیتهاى ایران با حضور در پارلمان سوئیس روز چهارشنبه 8 مارس، كنفرانسى را تحت عنوان " اقليتهاى اتنيكى ايران" برگزار كردند.

اين نشست با مشاركت نمایندگان پارلمان سوئيس، شیرین عبادى، وکیل ایرانى برنده جایزه صلح نوبل و تعداد قابل توجهی از فعالان حقوق بشر و رهبران احزاب ملیتهاى ایرانى بود.

مانوئل تورناره، نماینده ژنو در پارلمان سوئیس و عضو کمسیون اروپا که به همراه سیبل ارسلان، نماینده حزب سبزهای سوئیس مدیریت این نشست را بر عهده داشت، در آغاز جلسه گفت: سوئیس بهترین نمونه جوامع متکثر، دمکراتیک و فدرال است که مى تواند الگویى براى کشورهاى دارای تنوع قومى، فرهنگى و زبانى و غیره باشد، چرا که همه ملیتها، زبانها و فرهنگها به رسمیت شناخته شده و به صورت فدرال امور خود را اداره میکنند.

شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل، نیز در این نشست با تاکید بر اینکه قومیتهاى ایران همواره تحت ستم مضاعف بوده اند و به دلیل زبان، فرهنگ، مذهب و هویتشان مورد تبعض واقع شده اند.

اقایان جلیل شرهانی دبیر اول حزب تضامن دمکراتیک اهواز و دکتر کریم عبدیان بنى سعید، مدیر اجرایى سازمان حقوق بشر اهواز، در سخنان خود در پارلمان سوئیس تاکید کرد کشورهاى خاورمیانه على الخصوص ایران، همواره مرکز ستم ملى و سرکوب اقلیتها و به حاشیه راندن آنها بوده اند.

مدیر اجرایى سازمان حقوق بشر اهواز همچنین به سیاستهاى تبعیض آمیز جمهورى اسلامى علیه مردم عرب از فقر و بیکارى و غارت ثروتها و تغییر ساختار بافت جمعیتى منطقه گرفته تا تخریب عامدانه محیط زیست و انتقال آب رودخانه و مشکلات خدماتى و قطع آب و برق و اعتراضات اخیر مردم اهواز اشاره کرد و گفت: تنها راه حل پایان دادن به این تبعیضها، اتحاد ملیتهاى ایران و همراهى جامعه بین الملل با مبارزات آنها است.

سخنرانان:

دکتر کریم عبدیان ، مدیر اجرایى سازمان حقوق بشر اهواز،

 مصطفى هجری، دبیر کل حزب دمکرات کردستان ایران،

ماشاءالله رزمی، محقق و فعال سیاسی ترک آذربایجانى،

ناصر بلیده اى، سخنگوى حزب ملت بلوچستان،

یوسف کر از سازمان فرهنگى وسياسى خلق ترکمن،

تیمور الیاسى، نماینده جمعیت حقوق بشر کرستان ایران

برخى نمایندگان پارلمان سوئیس

مارس 2017

منبع: 
سایت تضامن
انتشار از: 

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ما نشست ملیتها در سوئیس را به فال نیک می گیریم و امیدواریم که بتوانیم نظر جهانیان را به هویت زدائی و اتنوساید (به بهانه سواد آموزی) حاکمیت فارس سالار معطوف سازیم. و از تک تک شرکت کنندگان در این اجلاس تشکر می کنیم. و سال جدید را به امید رهائی ملتها از قید بند زبان و فرهنگ حاکم فارس سالار آغاز کنیم، و با آرزوی اینکه از اول مهر ماه، کودکان در مدارس بزبان مادری خود تحصیل کنند، سال نو را جشن بگیریم.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
هر چقدر دوست دارید به پیامم منفی بدهید ولی خواهشا اگر جنگ داخلی شد خودتان هم بروید بجنگید. به خانواده و اطرافیانتان نگاه کنید

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
به نظر من این نشست یکی از منطقی ترین نشست هاست که جامعه چند ملیتی ایران برای بدست آوردن حق تعیین سرنوشت نیاز به آن دارد. اولین پله دموکراسی شناخت حقوق برابر ائنیکهای ایران به نسبت کثرت جمعیت آنها و شناخت حق تعیین سرنوشت آنها می باشد ، کسانیکه سفت و سخت به موضوع تجزیه ناپذیر بودن ایران اصرار دارند در اصل خود بر تجزیه آن می کوشند ، چرا که زندگی مسالمت آمیز و در کنارهم ائتنیکها باید به دلخواه و خواست داوطلبانه آنها باشد نه به اجبار و زور.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
نیازی به پرخاش گری از سوی ناسیونالیستهای تاریخی و به قول اقای زیبا کلام که در دو کلمه تاریخ گم شده اند و برای خود از ان هویت فارسی و ایرانی میسازنند، گذشته است. امروز قرن ازادی و حق تعیین سرنوشت است. بدانید و گاه باشید تا دیر نشده است.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
زنده باد مبارزه ملیتهای ایران در تمام سطوح اجتماعی، پیروزی انان حتمی است، این حکم تاریخ است و مردم ایران و بخصوص ملیتها و اثقوام را دیگر نمی توان با تاریخ و دمکراسی و تمامیت ارضی گول زد.
هر کس خیر مردمان ایران را میخواهد باید دست روی شانه ملیتها بگذارد و از حقوق انان دفاع کند، در غیر این صورت خداحافظی میکنند با ایران و این تقصیر کسانی است که قدرت سیاسی و اقتصادی و نظامی در دست انان بوده است و فقط سرکوب کرده اند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
من با هیچ نشستی مخالف نیستم . ولی باید جدی باشد.وقتی میبینم نماینده ی به اصطلاج سازمان فرهنگی و سیاسی ترکمنها ،غیر از خودش در این سازمان نفر دومی وجود خرجی نداره ، و خودش نماینده ،عضو ، کادر رهبری است ،ایا بقیه گروه ها هم وضعشون اینطوریه؟ ایا نماینده حزب دمکرات کردستان از این اقا و یا از نوع این اقا اصلا پرسیده شما نفوذی حداقل در بین خارج نشینن ها دارید؟
تصویر بهمن موحدی(بامدادان)

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
خودگردانی و آموزش به زبان مادری ، حق مسلم تمامی اقوام ایرانی است. اما سازمانها و احزاب ملیتهای ایران باید متوجه باشند تنها در صورتی به حق طبیعی و مشروع و قانونی خود می رسند که رژیم ضدبشری و پلید جمهوری اسلامی سرنگون شده باشد و این مهم تنها با اتحاد تمامی ایرانیان رخ خواهد داد ، و نه با تشتت و برطبل جدایی و تفرقه کوبیدن.
حق تعیین سرنوشت و اتحاد داوطلبانه در چارچوب تمامیت ارضی ایران، حقی مشروع ، قانونی و طبیعی است. اما یک مرز سرخ وجود دارد که آن جدایی طلبی و تجزیه ایران است که به هیچ نمی تواند مورد پذیرش قرار بگیرد.
به امید سرنگونی هرچه سریعتر رژیم ضدبشری جمهوری اسلامی بدست خلق قهرمان ایران .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
هر چند در اين نشست جاى نمايندگان واقعى ملت تورك آزربايجان جنوبى و .... خالى است، اما بخودى خود نشاند دهنده آن است كه ملت هاى غير فارس، به يك تصميم واحد رسيده اند. و آن خلاص شدن از اشغال و سركوب رژيم ارتجاعى و نژاد پرست فارس مى باشد. و ديگر تصميم ندارند با پان ايرانيست ها براى تغيير رژيم و حاكميت مجدد أقليت فارس ، متحد شوند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در واقع این نشست نامی جز نشت مفسدین فی الارض ندارد . گروهی مزدور که هدفی جز تخریب و براه انداختن جنگ و سوریه ای کردن ایران ندارند .اش نقدر شور است که جریانات چپی و مدافع تجزیه طلب در این نشت ضد ایرانی شرکت نداشتند ..مانند حزب توده ایران و یا فدائیان .اما هر انسان شرافتمندی میپرسد این ملیت حاکم پارس و نمایندهای انها کجا هستند ؟ چه کسانی هستند ؟دراین اعلامیه ضد بشری و منافقانه این عبارت نژاد پرستانه و دروغ بچشم میخورد (سازمانهای سیاسی و حقوق بشری ملیتهای ایران ضمن بسط دادن مبارزه سیاسی و مسالمت امیز خود، پیوند خود را با مردم خود گسترش داده و صدای به حق انان را که بیش از 90 سال بدست یک ملیت سرکوب شده است، را به گوش جهانیان و بخصوص مراکز سیاسی و فرهنگی بین المللی میرساند) توجه کردید یک ملیت رابه ساده گی متهم به سرکوب میکنند و این یک دروغ بیشرمانه است .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
افاد پايان مركز گرايي و ظلم در ايران فرا رسيده است

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
این یک شیوه قدیمی برای ارتزاق و کسب روزی "حلال" است که عده ای در آن مدرک فوق تخصص و حتی فوق دکترا گرفته اند. ملیت های دربند ایران از جمله ملیت فارس شدیدا محتاج اتحاد بر علیه دیکتاتوری حاکم هستند. فقط اتحاد یکپارچه ملل تحت ستم و همه خلق های ایران (از جمله خلق فارس) می تواند، ما را از جمهوری اسلامی نجات بدهد. اما متاسفانه عده ای حرفه ای کهنه کار برای کسب روزی حلال از عربستان و . . . . . و شاید هم خود جمهوری اسلامی، جنگ حیدری نعمتی بی نهایت هوشمند راه و بقیه نوچه خا) ظاهرا همان قرائت را تبلیغ می کنند. حال تو خود پیدا کن پرتقال فروش را؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
نشستی که حتما عکس العمل تنفر امیز تمامیت خواهان و ناسیونالیستهای قلم بدست و خانه نشین و در خدمت رژیم ایران را بر خواهد انگیز، حتی اگر اداعای مخالفت با نظام ایران را بکنند، زیرا اگر کسی خواهان دمکراسی برای مردمان ایران با فرهنگها و زبان های مختلف باشد، با دید و فکر باز و برای کمک به دادن حقوق و قبول ستم مضاعف، پا پیش میگذارد،، نه اینکه فقط تهمت میزند و این و ان را دست نشانده و غیره خطاب میکند.