چرا به روحانی رای می‌دهم

در انتخابات ریاست جمهوری شرکت می‌کنم و به روحانی رای می‌دهم
- انقلاب به طور کلی و انقلابی دیگر در ایران، نتایج فاجعه‌باری به بار می‌آورد و تنها راه گذار از استبداد دینی به دموکراسی و آزادی، عقب راندن گام به گام گروه‌های برخوردار حاکم، به اتکای جامعه مدنی مرکب از مردمی آگاه و متشکل است.

 

- انتخابات در ایران نه آزاد و نه فرمایشی است. گروه‌های برخوردار اقتصادی، نظامی و دینی که طبقه حاکمه کشور را تشکیل می‌دهند، به منظور تقسیم و باز تقسیم مسالمت آمیز و نسبتا پایدار منابع ثروت و قدرت در میان خود، ناگزیر به ایجاد نظامی مبتنی بر «حق دسترسی محدود شهروندان به اطلاعات و اهرم‌های مداخله در امور سیاسی» شده‌اند تا در ازای آن، فضای امن مورد نیاز حکومتگری وحدی از مشروعیت را برای خود تامین کنند. در این نظام، قوای قهریه و قضائیه از دسترسی مردم خارج‌اند، اما مردم می‌توانند در سازماندهی قوای مقننه و مجریه، مشارکت محدود داشته باشند و از میان بدیل‌های پیشنهادی گروه‌های برخوردار، دست به انتخاب بزنند.

- در زمینه میزان محدودیت حق دسترسی مردم، در انتخابات پیش رو، تمایزات مهمی میان بدیل‌های ارائه شده از سوی گروه‌های برخوردار وجود دارد و این امر انتخابات را واقعی و دارای مضمون سیاسی می‌کند.

در حالی که گروه‌های اقتدارگرا آمیزه‌ای از شارلاتانیسم قالیباف و تبهکاری، آدمکشی و عوامفریبی رئیسی را پیش نهاده‌اند تا با برچیدن بساط جمهوریت نظام، حق دسترسی مردم را به صفر کاهش دهند و از اهرم دموکراسی محدود، در خدمت نابودی آن بهره ببرند، گروه‌های برخوردار اعتدال‌گرا، از جمله به دلیل نگرانی نسبت به سرنوشت خود، حفظ و گسترش حدود فعلی حق دسترسی مردم را که از انتخابات ۹۲ تا به امروز سیر فزاینده داشته،به عنوان بدیل مطرح ساخته‌اند.

بررسی کارنامه دولت روحانی و نگاهی به نیازهای وجودی گروه‌های برخوردار اعتدال گرا، نشان می‌دهد که می‌توان به آنها و وعده‌های انتخاباتی شان، بطور نسبی اعتماد کرد.

- کارنامه دولت آقای روحانی، به عنوان رئیس قوه مجریه نظامی مبتنی بر حق دسترسی محدود شهروندان، به رغم همه کمبود‌های جدی، در مجموع کارنامه‌ای مثبت است و گزینش این بار، نه میان بد و بدتر که میان خوب وبد خواهد بود.

- شرکت در انتخابات اگر با طرح مطالبات و پیگیری مستمر آنها، پیش و پس از انتخابات، همراه نباشد، نه تنها به جامعه‌ای باز با حق دسترسی نامحدود گذر نخواهیم کرد، بلکه امکانات محدود کنونی را نیز در دسترس تعرض و نابودی قرار می‌دهیم.

- من به عنوان یک شهروند از دولت دوم روحانی می‌خواهم:

۱- طرحی برای ملتی کردن نفت و گاز و کوتاه کردن دست دولت و مراکز اقتصادی سپاه و بیت از این ثروت ملی، تهیه و اجرا کند.

۲- رابطه با ایالات متحده آمریکا را عادی و دوستانه کند.

اگر اداره صنایع نفت وگاز به ملت واگذار شود، شریان‌های حیاتی فساد، اقتصاد دولتی و مراکز مافیائی اقتصاد سپاه وبیت قطع و راه توسعه پایدار کشور هموار میشود.

عادی‌سازی رابطه با امریکا و گذر به روابط دوستانه با این کشور که راه پیوستن ایران به روند جهانی شدن را می‌گشاید، بدون پایان دادن به اسرائیل‌ستیزی و تغییرات جدی در سیاست‌های منطقه‌ای حکومت، بویژه در سوریه و یمن، ممکن نخواهد بود.

 

برگرفته از: 
Iranemroz
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
من یک ایرانی ساکن ایرانم رای میدم به روحانی چون تورم رو کاهش داد چون ارامش و امید داد به جامعه چون خودش و وزراش رو باور دارم چون یقین دارم بیکاری رو هم مثل تورم حل میکنه چون بر خلاف شما سکولار نیستم و اکثریت ایران هم سکولار نیست چون برخلاف شما هم جنسگراها و بهای ها و...برام مهم نیستند همچنان که در بین اکثریت مردم ایران و خانواده های ایرانی مهم نیستند چون با کشوری که رهبرش کسی شبیه خاتمی باشه و ریس جمهورش روحانی مشکل ندارم مشکل اکثریت مردم خامنه ای و تند روها واقتصاد همین وبس نه چرت وپرت های حقوق بشری شما یا دعواهای قومی و نژادی مسخره تون

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب اردلان,
شما که بیش از یک ارزن اگاهی دارید و اصلا به این صندوقهای نمایشی نزدیک نمیشوید, میخواهید عورت لخت فاطی را با چه تنبانی بپوشانید؟ با انقلاب خلق آگاه ؟ آنهم خلقی که حال انداختن یک رای منفی به صندوق را هم ندارد ؟ و یا امیدوارید که جناب آقای پرزیدنت ترامپ سوریه و عراق ووو دیگری درست کند؟ و شاید منتظر ظهور امام غایب اید. راه دیگری هم داریم و آن کدامست ؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
حسن روحانی و رئیسی و قالیباف یکی از آن یکی کثیف تر و دزدتر هستند. به هرکدام ازینها رای دادن تایید خیانتهای این حکومت دزد است. این بازی حکومت اصلا انتخابات نیست که از بین 2000نفر فقط 6تا دزد ادمکش را تدیید صلاحیت کردندو میگویند فقط به این 6تا رای بدهید. کسیکه یک ارزن اگاهی داشته باد اصلا به این صندوقهای نمایشی نزدیک نمیشود .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب موحدی, ترا به حضرت ابوالفضل و اگر دیگر به او باور نداری به جان شاهزاده ترکی الفیصل و محمود عباس و رودی جولیانی و جان بولتن قسم دست از این شعار دادن ها بردار. " مردم ما و به خصوص جوانان " که چه عرض کنم, پیرمردان و پیر زنان شما همگی اکنون در تیرانا و پاریس و غیره پراکنده و احتمالا حق رای دادن ندارند که " فريب نوشته ها و سخنان و ادا و اطوار های چندش آورِ مزدوران اپوزیسیون نما در خارج از کشور را بخورند.". شاید هم اگر هم ضرب المثل چینی درست باشد زمانی که انگشت اتهام بسوی کسی دراز میکنی سه انگشت دیگر بسوی خودت اشاره میکند. و با این اصراف کاری, داری مرکب اینترنت را تمام میکنی.
تصویر بهمن موحدی(بامدادان)

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
مردم ما و به خصوص جوانان ما نبايد فريب نوشته ها و سخنان و ادا و اطوار های چندش آورِ مزدوران اپوزیسیون نما در خارج از کشور را بخورند. مزدوران اپوزیسون نما در خارج از کشور به هر نحوی تلاش می کنند تا مردم را به پای صندوق های انتخابات قلابی رژیم بکشانند. همۀ باندها و دارو دسته های رژیم ضدانسانی و ضدایرانی جمهوری اسلامی عليرغم هر اختلافاتی که با هم دارند دشمنان غدار خلق ما بوده و دستانشان تا مرفق به خون کمونيستها و مجاهدین و آزاديخواهان اين مملکت آغشته است و هيچ يک نه می توانند و نه می خواهند که گامی در جهت تحقق مطالبات خلق ایران بردارند. همه دارو دسته های جمهوری اسلامی از دارو دسته احمدی نژاد گرفته تا روحانی و خاتمی و کروبی و موسوی جز در راه حفظ و تحکيم پايه های سلطه جابرانۀ ديکتاتوری حاکم حرکت نمی کنند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سازاخ جان,
اینکه میگویم نصف جمعیت تهران ترک است و بقیه هم نیمه ترک از این جهت میگویم که تهران دهکده ای بود نزدیک خرابه های ری, تا اینکه ترک های قاجار, شعبه تبریز را در این دهکده گشوده و جز ولیعهد بقیه به تهران کوچ کردند. شاید هم جهت رقابت با اردبیلی ها که اصفهان را اباد کرده بودند, اینها هم دهکده نزدیک امامزاده را جهت آبادی انتخاب کردند. بهر حال احتیاج به توضیحات نبود همین قدر که فرمودی حوصله قدم رنجه کردن را نداری, نام مبارک در ستون تحریمی ها ثبت شد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سازاخ جان, کلی کیف کردم که باشیشه کبود پیش چشم, فورا " دادن " " دادن " انتخابات را به شقیقه وصل کردی. عزیز من نصف جمعیت تهران ترک است و بقیه هم نیمه ترک. " کجای کاری ؟".

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
احمد جان تا انتخاباتی میشه ضرورت دادن، اهمیت پیدا می کنه، همه می گویند بیایید بدهید، ولی هیچ کس نمی گوید بیایید بگیرید، ما دیگر از دادن خسته شدیم، اینه که کلا دادن را از لغت نامه مغزمان بکلی حذف کردیم، هیچ ترکزبانی و هیچ خانمی برای رییس جمهور شدن تایید نشده، نصف مملکت ترک است و نصف جمیعت را خانمها تشکیل می دهند، نماینده از طرف ملت من و مادر خواهرم و همسرم و دخترم در کشور ایران حق رییس جمهور شدن ندارند، وقتی نه خانواده من و نه ملتم جزو نمایندگان نیستند، پس چرا باید رای بدهم؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
.به عنوان یک ایرانی من رای نخواهم داد چرا که انتخابات ازاد نیست .اما یک نقل قول تاریخی .
(مرحوم دکتر محمد مصدق در نطق تاریخی خود در مجلس در مخالفت با زمامداری رضا خان به سید یعقوب انوار اشاره کرد و گفت " اگر تکه تکه ام کنند و سید یعقوب انوار هزار فحش نثارم کند من زیر بار شاه شدن سردار سپه نخواهم رفت ( قریب به این مضمون ) آقای سید یعقوب شما در منابر خود مردم را به شرکت در جنش مشروطیت تهییج می کردید و من با چشم خود دیدم که با چه حرارتی از مشروطیت در منابر دفاع می کردید ، اگر شما طالب رجعت به استبداد هستید پس چرا جوانان را به کشتن دادید و خون مردم بی گناه ریخته شد " اما سید یعقوب همچنان حامی رضاخان ماند و این حمایت البته بی فایده هم برای سید نبود زیرا هرچند وی پس از خلع رضا خان به بازی گرفته نشد اما به ثروت زیادی دست یافت و در سال 1334 درگذشت .)

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب پرویز,
مساله این نیست که چه کردیم. ۴۰ سال است که این مطلب آنقدر حلاجی شده است که چیزی از پنبه باقی نمانده. مساله اینست که چه باید بکنیم و بویژه در این مقطع آیا رای بدهیم و یا ندهیم. همین. شما میفرماید " سخن بر سراین نیست که به چه کسی رای بدهیم .نه . انتخابات ازادی وجود ندارد انتصاب است .میمون وار نباید تقلید کرد ". یعنی نباید رای داد. بقیه ربطی به مطلب ندارد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در ایران هر دو در خواست نویسنده محترم وجود داشت . هم نفت ملی بود و دوم اینکه با امریکا رابطه همه جانبه داشتیم . بنابراین رویدا انقلاب نامی جز تف سربالا برای انقلابیون ندارد . سخن بر سراین نیست که به چه کسی رای بدهیم .نه . انتخابات ازادی وجود ندارد انتصاب است .میمون وار نباید تقلید کرد . گروهی دزد بی وجدان بنام اخوند و دین فروش مسلمان نفس مردم را گرفته اند و باوری به انتخابات ازاد ندارند .گروهی شیاد که هدفی جز دزدی غارت و خیانت به مردم این سرزمین نداردبساط نیرنگ و خدعه براه انداخته اند . نه تنها نظام مردم ایران را به سخره گرفته که مخالفان نظام هم در دل خود به این مردم بی حق وحقوق می خندند. اساسن پرسش این است که برای چه انقلاب کردید؟ چرا مردم ایران را به کشتن دادید ؟ برای چه این همه فاجعه ؟ که اخوند بیاید و حق خود را از اخوند گدائی کننیم ؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
میگویند در دوران قدیم و در سرزمین شاه پریان چیزی به نام دمکراسی وجود داشت که مردم به میل خود و برای سعادت جامعه حکومت مردم توسط مردم و برای مردم را انتخاب میکردند. امروزه در بیشتر نقاط دنیا یا حکومت ها مانند صدام و السیسی و خمینی و غیره خود را با ۹۹ در صد آرا انتخاب کرده و یا مانند امریکا و غیره صاحبان زر و زور ریگان و کلینتون و بوش ها و اوباما و ترامپ را به دست مردم انتخاب کرده و دکراسی بر قرار میگردد. بقیه دنیا هم چیزی بین این دو حالت است.

در ایران و جاهای دیگر مردم به سه دسته تقسیم میشوند؛ یکی آنها که با میل و رغبت در انتخابات شرکت میکنند, دسته دیگر به اجبار برای مهر شناسنامه و " بر خورداری از مزایای قانونی رای دادن " به پای صندوق میروند و دسته سوم هم " ابروی یار در نظر و خرقه سوخته - از دور بوسه بر رخ مهتاب میزنند ". این دسته خرقه سوختگان یا اصلا نمیدانند انتخابات خوردنی ست یا