علت کشته شدن ده ها کارگر در تله مرگ مشخص و مسؤلان معین اند

خبر تکان دهنده انفجار در معدن زغال سنگ یورت آزاد شهر در استان گلستان در روز 13 اردیبهشت مردم ایران را حیرت زده کرد. وقوع حادثه تنها دو روز پس از روز جهانی کارگر و گذشت مدت کوتاهی از مرگ دلخراش آتش نشانان زحمت کش در آتش سوزی ساختمان پلاسکو،احساسات عمومی را بیش از پیش برانگیخت. پرسش غم انگیز آنست که تا کی و تا چند بایستی زندگی کارگران و زحمتکشان و خانواده هایشان بازیچه دست حکومتی غیر مسؤل باشد؟

خبر تکان دهنده انفجار در معدن زغال سنگ یورت آزاد شهر در استان گلستان در روز 13 اردیبهشت مردم ایران را حیرت زده کرد. وقوع حادثه تنها دو روز پس از روز جهانی کارگر و گذشت مدت کوتاهی از مرگ دلخراش آتش نشانان زحمت کش در آتش سوزی ساختمان پلاسکو،احساسات عمومی را بیش از پیش برانگیخت. پرسش غم انگیز آنست که تا کی و تا چند بایستی زندگی کارگران و زحمتکشان و خانواده هایشان بازیچه دست حکومتی غیر مسؤل باشد؟ تا کی باید این جنایات را دید و تحمل کرد؟ تا کی باید شاهد و ناظر اعمال غیر قانونی و غیر انسانی مشتی غارتگر بود که ارزشی برای جان مردم زحمتکش قایل نیستند؟
انفجار معدن ناشی از یک استنکاف مجرمانه بود.
معدن زغال سنگ یورت یک معدن قدیمی است. این معدن بر طبق قوانین مربوط به حفاظت و امنیت محیط کار بایستی مدتها پیش تعطیل می شد. اما در اینجا نیز دستگاه های نظارتی به دلیل ترس از مالک ، از انجام وظیفه سر باز زده بودند. تونل معدن نزدیک به 2 کیلومتر(2000 متر) طول دارد. کار کردن کارگران در چنین عمقی با وسایل از رده خارج شده و وجود فراوان گازهای قابل اشتعال و انفجار در سراسر این تونل، معدن را به یک تله انفجاری مبدل کرده بود. برای وقوع فاجعه تنها یک جرقه لازم بود، که آنهم با خراب شدن و توقف لوکوموتیو واگن ها بوجود آمد. مسؤلان به جای بالا کشیدن مکانیکی واگن اقدام به فرستادن باطری به عمق 700 متری که مملو از گاز بود کردند و هنگام انتقال انرژی جرقه ایجادشد و معدن ریزش کرد. به دلیل خطرات مسلم و ریسک بالای بهره برداری از معدن یورت، و خوداری مالک از رفع خطر قطعی پیش از وقوع حادثه، این انفجار را که منجر به کشته شدن ومصدوم شدن تعداد کثیری گردیده، در ردیف جرایم بزرگ قرار می دهد. رقم جانباختگان بطور قطعی هنوز اعلام نشده و شاید هرگز اعلام نگردد. منابع رسمی تعداد قربانیان را حدود 36 نفر دانسته و تعداد مصدومین نیز 72 نفر اعلام شده است. این آمارها تنها مربوط به کارگران معدن یورت است. به گفته مسؤلان رسمی علاوه بر این کارگران تعداد زیادی از کارگران دیگری که در استخدام یک شرکت پیمانکار بوده اند و در عمق دو کیلومتری کار می کردند، مشخص نشده است. هنوز نام این شرکت پیمانکار و تعداد کارگران آن و نوع قرار داد آن با معدن روشن نیست.
مالک معدن و مسؤول این جنایت کیست؟
معدن یورت از زیر مجموعه های اقتصادی بانک مهر اقتصاد است که یک شرکت خصوصی است. این بانک پیش از این مؤسسه مالی اعتباری مهر و پیش تر صندوق قرض الحسنه بسیجیان نام داشت که در سال 1372 با سرمایه 10 میلیون ریال که از سوی سید علی خامنه ای رهبر «هبه» شد، تاسیس گردید.
این موسسه در سال 92 از جهت میزان درآمد هفدهمین شرکت برتر ایران بوده است. طبق رده بندی سازمان مدیریت صنعتی بانک مهر اقتصاد پنجمین بانک ثروتمند ایران به حساب می آید. مدیر عامل بانک در حال حاضر سید ضیا ایمانی و اعضای هیئت مدیره عبارتند از:یوسف مرتضایی، مهدی ابراهیمی و علی کارگر. به این ترتیب مسؤل مستقیم این جنایت مدیران این شرکت و کلیه مدیران زیر مجموعه آن می باشند. علاوه بر این کلیه مسؤلان دولتی که از انجام وظایف نظارتی خود استنکاف کرده اند، شریک در جنایت محسوب می شوند.
نام آن تعداد از کارگرانی که قربانی این جنایت هولناک شده اند و تا کنون اعلام شده به شرح زیر است: 1- بهرام هدایتی 2- مهدی مشهدی 3- عباس طاهر دوست 4- حسین سنچولی5- محسن گنجی وطن6-حسین خلیلی7-صادق منصوری رضی8-محمد مهران پور9-علی جعفری فر10-حمید میردار11-حمزه گیلکی12-نورالله سوسرایی13-مجتبی سوسرایی14-علی مسعودی15-سید محمود حسینی16-ناصر نوروزی17-علی اکبر شهمرادی.
تا کنون جسد 22 کارگر به خانواده هایشان تحویل داده شده است. از نام و تعداد واقعی کسانی که در عمق 2000 متری مدفون شده اند تا لحظه نوشتن این نوشتار خبری منتشر نشده است.
یاد جانباختگان معدن یورت آزادشهر گرامی باد.

بخش: 
انتشار از: 

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
کارگر ها مقصر نبودند. مقصر شوونیست فارس است که غیر فارسها را به این روز انداخته.
در رأس انها جمهوری اشغال اسلامی مقصر است. و عمدا عملیات بیرون اوردن اجساد را کندُ کرده اند تا اجساد زیاد بچشم نیاید و خشم مردم پائین بیاید. فارسها در اینجور چیزها زرنگند اما در مقابل خارجی در پشت دیوار قایم می شوند

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
البته این کارگران خودشان هم مقصر بوده اند، چون مسائل ایمنی را رعایت نکرده اند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
من زیر این نوشته یک کامنت کوتاه گذاشته بودم ولی بنظر ان کامنت کوتاه پایه های شوونیست فارس را لرزانده و نتوانسته ان کامنت کوتاه را با پایه های لرزان تحمل کند

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ملیتهای ایران در جهنم طهران گرفتار شده اند. اسم ان معدن قیش یورت است . قیش یعنی زمستان،
و اسم استان ترکمن صحرا است نه گلستان
تصویر بهمن موحدی(بامدادان)

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
کارگران جانباختۀ معدن زغال سنگ یورت آزاد شهر، بین شش ماه تا یک سال حقوق ماهیانۀ خود را دریافت نکرده بودند و بیمه آنها نیز با تاخیر واریز می‎ شد. این کارگران مظلوم ، روزانه 16 ساعت کار طاقت فرسا انجام می دادند و بابت آن ماهیانه مبلغ ناچیز 980 هزار تومان حقوق را دریافت می کردند، البته همین مبلغ ناچیز را هم سر ماه پرداخت نمی کردند و با تاخیرهای شش ماه و یک ساله!!!! مواجه بودند .
ايـن رويـداد تلخ نشان داد كـه رژيـم منفور و پلید جمهـوری اسلامی نه تنها صلاحيت تامین امنيــت جامعــه را نــدارد، بلكــه سياستها، اولويتهـا و صـرف وجودش مايـۀ نـاامنی جامعـه است .
به حق درورای هــر ســانحه و فاجعه ای كه روی می دهـد، بايـد نقش رژيم و سياسـتهـايش را دست نشان كرد. شايد ادعا شود كه چنين سوانحی ممكن است در هر جا اتفاق بيفتـد، ايـن درسـت است. اما در ايران تحت حاكميـت آخوندها و پاسداران و دزدان بازاری
تصویر بهمن موحدی(بامدادان)

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
منابع حکومتی تا کنون مرگ 35 تن از کارگران معدن زغال سنگ یورت آزاد شهر در استان گلستان را تایید کرده اند که به طور قطع آمار جانباختگان بیش از این رقم اعلام شده می باشد.

مرگ تعداد زیادی از کارگران معدن در پی وقوع انفجار در معدن زغال سنگ زمستان یورت شمال غربی، بار دیگر بی ارزش بودن جان کارگران معدن در رژیم ضد کارگری جمهوری اسلامی را نشان داد. ارائه آمارهای متفاوت از تعداد زیر آوارماندگان و یا جان باختگان از این حادثه از طرف کارگزاران رژیم، عدم آمادگی برای پیشگیری از تلفات را در حوادث ناگوار نشان می دهد. بیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در روز کارگر در رابطه با امنیت کار حرفهایی زد که با واقعیت تناقض آشکار دارد.
ربیعی در روز کارگر در سخن پراکنی خود مدعی شد که دولت روحانی موفق شده است «مرگ و میر ناشی از کار» را نسبت به 4 سال گذشته کاهش دهد. ربیعی مدعی شد که حاصل کار دولت روحانی کاهش