طرح توسعه سواحل مکران یا نقشه هدفمند نابودی بلوچستان؟

به موازات تشدید فضای امنیتی استان سیستان و بلوچستان در طی سالهای اخیر، حاکمیت جمهوری اسلامی در کلیت خویش با شتاب روزافزون نقشه بسیار فاجعه بار و ناخجسته ای را در مناطق بلوچ نشین ۶۷۵ کیلومتری سواحل دریای مکران (از میناب در استان هرمزگان تا خلیج گواتر در مرز پاکستان) دنبال می کند. این طرح بدسگال که بخشی از آن تحت ادعای پر طمطراق توسعه و فقرزدایی علنی شده است، نیمه مصیبت بار و بدیمنی دارد که اهداف پنهان آن در خفاء دنبال می شوند

  طرح  به اصطلاح توسعه سواحل مکران بعد از دستور مجدد آیت الله خامنه ای در سال ۹۳  با تشکیل کارگروهای علنی و مخفی در وزارتخانه های مختلف و نهادهای متعدد جمهوری اسلامی با تعجیل بیشتری دنبال می شود. در هیچکدام از این  دهها کارگروه  و نهادهای تصمیم گیری در استان و یا در پایتخت کشور حتی یک بلوچ نیز مشارکت ندارد. اگرچه تعداد انگشت شماری از بلوچهای مورد اعتماد حکومت  در  جنوب بلوچستان که همکاری تنگاتنگی با نهادهای محلی امنیتی و اقتصادی نظام دارند، و در برخی از جلسات اجرایی طرح توسعه سواحل مکران  شرکت داشته اند و از اهداف واقعی این طرح مطلع گشته اند، انگشت به دهان وحشت زده شده اند. اما امکان افشاگری و جرات اعتراض ندارند. آنها به این نتیجه رسیده اند که اهداف درازمدت این طرح منهزم نمودن مردم بومی، بلوچ زدایی و اضمحلال  بلوچستان در ابعاد مختلف آن است. برای دستیابی به این اهداف ضدبلوچ و نکبت بار، پنج پروژه  موازی  و همکردارگری هوشمندانه در راستای مکمل سازی و نیروبخشی  یکدیگر در حیطه عمل تعقیب می شوند که عبارتند از:

 

۱ ـ  گسیل میلیونها هموطن فارس و شیعه به سواحل مکران

 

در اسفند ماه سال ۱۳۹۵به گزارش عصرایران به نقل از خانه ملت، اکبر ترکان دبیر شورای عالی مناطق آزاد با بیان اینکه در قانون برنامه ششم توسعه سواحل مکران (دریای عمان) در دستور کار قرارگرفته تاکید کرد  که هدف اولیه این طرح اسکان دو و نیم میلیون نفر در سواحل عمان (مکران) است. ترکان تصریح کرد: مقام معظم رهبری به این موضوع توجه کرده اند و ده سال قبل با یک جمله بسیار تکان دهنده ای فرمودند که ما از سواحل غفلت کرده ایم و خودشان نیز برنامه ریزی کرده اند و آنچه که حوزه فرماندهی خود ایشان است عمل کرده اند. وی افزود: از دولت گذشته کمیته ای تشکیل شده برای اینکه پس از استقرار نیروی دریایی ارتش در این مناطق به آن توجه کند که چگونه باید سایر پشتوانه های لازم را برای ایجاد "نقطه ای تمدنی" (بخوان تمدن جدید) ایجاد کرد که در همین رابطه وزارتخانه های مختلف در این کمیته زیر نظر معاون اول رئیس جمهور کار می کنند.  اخیرا دکتر مجید روستا عضو هیئت مدیره شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران (وابسته به وزارت راه و شهرسازی) که مسئولیت توسعه شهرهای چابهار و کنارک را دارد از گسیل یک میلیون و چهارصد هزار نفر به این دو شهر خبر داد. این در حالی است زمانی که من در چابهار به دنیا آمدم، جمعیت آن حدود هزار نفر بود و اکنون هفتاد درصد جمعیت حدود ۱۳۰ هزار نفری آن حاشیه نشین هستند که در فقر مطلق زندگی می کنند.

 

۲ ـ  تقسیم استان سیستان و بلوچستان به استانهای کوچکتر

 

به گزارش قدس آنلاین، حسینعلی شهریاری نماینده اصولگرا و تحمیلی زاهدان در مجلس با بیان اینکه تقسیم سیستان و بلوچستان به چند استان، توسعه و رسیدگی بهتر به مردم را به دنبال دارد، تاکید کرد: من برخلاف برخی افراد نااگاه، کوته‌بین و تنگ نظر و مسئولینی که حرف‌های آنها همسو با ضدانقلاب خارج‌نشین است و با تقسیم استان مخالفت می‌کنند، موضوع تقسیم استان را با جدیت دنبال می‌کنم، زیرا اگر بخواهیم شاهد توسعه استان باشیم، تنها راه حل آن تقسیم استان است. هدایت‌الله میرمرادزهی نماینده سابق سراوان نیز به نیابت از نهادهای امنیتی و اطلاعاتی پیشنهاد تقسیم استان به حداقل سه استان مجزا را به رئیس جمهور تقدیم کرد. نگارنده در مقاله ای بنام " هشدار به دولت در مورد تجزیه بلوچستان ایران" به تفصیل به این موضوع پرداخته ام که خواننده محترم را به آن رجوع می دهم.

 

۳ ـ  حذف نام بلوچستان

 

در طی ده سال گذشته بسیاری از  نهادهای حکومتی و ادارات دولتی علنا واژه "بلوچستان" را از سربرگها، اوراق و اسناد و مکاتبات رسمی حذف کرده اند. بسیاری از آنها  فقط از اصطلاح "استان سیستان" استفاده می کنند.  بسیاری از هموطنان نمی دانند که در دوران قاجار استان فعلی و بخش‌هایی از مناطق بلوچ ‌نشین در خراسان جنوبی، کرمان و هرمزگان به عنوان "ایالت بلوچستان" شناخته می‌شد. در سال ١٣٠٧ مناطق بلوچ‌نشین به ۴ بخش در قسمت جنوبی خراسان، کرمان، هرمزگان و استان کنونی تقسیم شدند. بعد از تبدیل واژه ایالت به استان  یعنی در سال ۱۳۲۶ حوزه بلوچستان تحت نام “فرمانداری کل بلوچستان” به مرکزیت زاهدان و ۳ فرمانداری تحت تابعه بود. سپس در سال ۱۳۳۶ به استان “بلوچستان و سیستان” تغییر نام می‌یابد. در دهه پنجاه تغییر نام به “استان سیستان و بلوچستان” رسمیت می‌یابد.  و متاسفانه این مهندسی معکوس تاریخی برای حذف کامل "بلوچستان" و جایگزینی آن با "سیستان" (سیستان تاریخی در افغانستان قرار دارد و نه در استان سیستان و بلوچستان فعلی) ادامه دارد. تا بدانجا که بر طبق گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی حتی نمایندگان مجلس هم بطور رسمی به آن اعتراض کرده اند.

 

۴ ـ  سـُـنی زدایی و به حاشیه راندن بلوچها

 

تبعیضات قانونی و فراقانونی بر علیه اهل سنت در زمینه های گوناگون بر هیچ کسی پوشیده نیست. درج دین در کنار بسیاری از سوالات عجیب و غریب همواره در فرم های استخدامی کشور وجود داشته. اما در طی سالهای اخیر درج مذهب (سـُـنی یا شیعه) در بسیاری از فرم های استخدامی رایج شده است. هدف اصلی مشخص نمودن مذهب در فرم های استخدامی  بر همگان واضح است. اما حیرت آور اینجاست که حتی در فرم های استخدامی برای تکنسین  مکانیک یا تکنسین برق مذهب حتما باید مشخص شود. اخیرا در یک برنامه تلویزیونی با حضور نگارنده به این موضوع به تفصیل پرداخته شده است. خواننده محترم را به ویدئوی این برنامه رجوع می دهم. از آنجایی که اکثریت قاطع بلوچ ها  سنی مذهب می باشند، تبعیض بر علیه اهل سنت یعنی در عمل تبعیض بر علیه بلوچ!. بیش از نود درصد مدیران در شهرهای بلوچ نشین استان سیستان و بلوچستان غیربومی، شیعه و یا شیعه سیستانی هستند. این در حالی است که در شهرهای سیستان در شمال استان علیرغم اینکه حدود چهل درصد جمعیت آن شهرها بلوچ می باشند، حتی یک مدیر ارشد بلوچ وجود ندارد.

 

بیش از نود و پنج درصد مردم چابهار بلوچ و سنی مذهب هستند. بیش از %۹۵ مدیران غیربومی و شیعه هستند. این در حالی است که صدها بلوچ لیسانس و کارشناس ارشد در چابهار  و دهها هزار تحصیلکرده در سراسر بلوچستان بیکار هستند. باور کردنی نیست اما بنقل از رییس شورای اسلامی شهرستان چابهار  و سایت رسمی شهرداری چابهار  ۸۰ درصد معلمان چابهار غیر بومی هستند . حتی بیش از نیمی از کارگران ساده پروژه هایی نظیر پتروشیمی، فولاد، راه آهن، بنادر و غیره غیربومی هستند. این در حالی است که جمعیت شیعه و غیر بومی حدود پنج در صد می باشد که از نعمت اشتغال صددرصدی بهره مند هستند.

 

۵  ـ  ایجاد استان مکران با اکثریت غیربلوچ و شیعه

 

چابهار نه تنها به مثابه دورافتاده ترین شهر کشور، بلکه محرومترین و کم جمعیت ترین شهر استان بوده است. اما در طی بیست و اندی سال گذشته ایجاد بندر آزاد و خشکسالی و نابودی کشاورزی در روستاه های مختلف بلوچستان باعث هجوم روستائیان به این  شهر شده است. به گونه ای که تورم و گرانی و بخصوص قیمت زمین در چابهار همطراز با شهرهای بزرگ ایران مثل تهران و مشهد است. اما در حین حال  فساد، رانت خواری و زمینخواری در حد میلیاردی بشدت رواج دارد. به همین دلیل اکثریت جمعیت بلوچ آن در حاشیه متروکه و در فقر مطلق زندگی می کنند و هزاران کودک چابهاری از موهبت مدرسه و آموزش و بهداشت و مسکن محروم هستند. این گرانی سرسام آور، بیکاری، تبعیض فاحش و "وضع موجود" و محرومیت همه جانبه عمدی است تا جمعیت روستایی و شهری بیشتری از بقیه نقاط بلوچستان جذب چابهار نشوند؛ تا زمینه گسیل صدها هزار هموطن فارس و شیعه از بقیه نقاط کشور فراهم شود. زیرا در دراز مدت هدف ایجاد استان ساحلی مکران با جمعیت حداکثری شیعه و غیرفارس می باشد. 

 

آرمان مطلوب و نهایی : نابودی بلوچستان و پایه گزاری یک "تمدن جدید علوی"

 

این طرح در سه مرحله اجرا خواهد شد . مرحله کوتا مدت ۱۰ ساله، مرحله میان مدت ۲۵ ساله و مرحله درازمدت ۳۵ ساله. در پایان این طرح بلوچها در جغرافیای تاریخی خویش به یک اقلیت ۴۰% فقیر و حاشیه نشین تبدیل خواهند شد  که اکثر آنها در استان جدیدالتاسیس "ولایت" (شامل ایرانشهر، سرباز و سراوان)  اسکان داده خواهند شد.  محمد اسلامی معاون مهندسی دفاعی و پدافند غیرعامل وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح می گوید" " برای اولین بار پس از انقلاب و یا شاید در طول تاریخ کشور طرحی یکپارچه و منسجم با سینرژی و همگرایی همه دستگاه‌های متولی حول یک برنامه مشخص در حال انجام است تا مکران را به نماد تمدن و توسعه جمهوری اسلامی ایران تبدیل بکند". استاندار سیستان و بلوچستان نیز اعتراف می کند سند توسعه سواحل مکران بزرگترین سند اقتصاد مقاومتی کشور است که به دلیل موقعیت و ویژگی های راهبردی از منظر ژئوپلیتیکی، ژئواستراتژیکی و ژئواکونومیکی و منافع راهبردی سیاسی و نظامی دارای اهمیت فراوانی است و اهداف درازمدت ملی دارد و بومی محور  و یا با نگاه توسعه استانی نیست. به همین دلیل تعجب آور نیست که از مجموعه بیش از ۱۲۴ مقالات پذیرفته شده در اولین همایش توسعه سواحل مکران، در کنار نام صدها محقق و پژوهشگر  و پیشنهاد دهنده برای توسعه سواحل مکران فقط نام دو بلوچ  به چشم می خورد و بس!

 

بر اساس گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی و بر طبق اعترافات مدیرکل دفتر طرح‌های کالبدی وزارت راه و شهرسازی در رابطه با جزئیات تدوین نهایی طرح توسعه سواحل مکران، استراتژی نهایی و هدف اصلی  احداث زیرساخت های جمعیت پذیر و توسعه پایدار و طولانی مدت شهری نظیر احداث بنادر آزاد، صنایع و مراکز تجاری و صنعتی بزرگ، کارخانجات و مراکز گردشگری و تفریحی، راه سازی، فرودگاه و راه آهن و غیره بر طبق رهنمودهای اکید رهبر و مصوبات شورای عالی امنیت ملی، نهاد ریاست ‌جمهوری، وزارت راه و شهرسازی و شورای عالی‌شهرسازی و معماری ایران، تغییر بافت جمعیتی و مذهبی  سواحل مکران و پی‌افکنی و بنیادگذاری شالوده یک "تمدن جدید علوی"  بقول خودشان "ناب محمدی"در سواحل مکران می باشد. نظام جمهوری اسلامی در این راستا تا حد زیادی موفق عمل کرده است. زیرا تحصیلکرده های بلوچ یا مرعوب و یا به حاشیه رانده شده اند. مردم عادی نیز با فقر روزمره دست و پنجه نرم می کنند و در شرایطی نیستند تا فراتر از بدست آوردن یک لقمه نان مشغله فکری دیگری داشته باشند . و اکثر قاطع علمای مذهبی بلوچ نیز فقط و فقط غم "مذهب" دارند و بس ـ بی خبر از آنکه در روزگاری نه چندان دور از این قوم به خواب رفته ء دُردكشان نه از تاك نشان خواهد بود و نه از تاکنشان !

 

دکتر عبدالستار دوشوکی

مرکز مطالعات بلوچستان ـ  لندن

تیر ماه ۱۳۹۶

doshoki@gmail.com

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
من تصمیم گرفته ام به سواحل مکران کوچ کنم.برای کار و زندگی.این تصمیم هم کاملا شخصی وبا مطالعه شرایط امروز و چشم انداز مثبت و روشن آینده این منطقه است.کامنتهای همه را به دقت خواندم.چیزی که کاملا واضح والبته نگران کننده است اینه که متاسفانه عده ای آدم کم اطلاع و سطحی نگر با ژست های ملی گرایانه یا قوم گرایانه یا دین و مذهب گرایانه با ادب و بی ادبانه،به همدیگه می تازند و فقط خودشان را محق میدانند.شماها که مخالف و موافق این بحث هستید!لطفا بگویید که نسخه نجات بخشتان برای مردم فقیر ومظلوم این منطقه از جغرافیای زمین چیه!؟فکر نمیکنید بهتر است به جای این محملات بی سروته که به هم میبافید،هرکدام از شما تصمیم بگیرید یا سکوت کنید یا آستین همت بالا بزنید و برای کمک به ساختن آینده ای روشن برای این ناحیه فراموش شده از خاک این سرزمین والبته خودتان،کاری بکنید.شماها موافق باشید یا مخالف،درسطح کلان برای تغییر

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
من ساکن یکی از شهرهای مرکزی ایران(بیش از1500کیلومترفاصله با مکران) هستم
در شهر ما جمعیت زیادی از سیستان و بلوچستان به علت خشکسالی های پی در پی پناه آوردند
چه بسا عدم توسع هآن استان وضعیت بغرنج تری را در آینده هم برای آن استان و سایر شهرهای ایران بوجود خواهد آورد

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بنویس یک کامنت به بلوچی بگذار سایت منور بشه

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ادامه مطلب خطاب به مهران!
چند سال پس از آغاز حاکمیت رضاخان پهلوی در پارس (ایران امروزی) وی در سال 1305 هجری شمسی به بلوچستان لشکرکشی کرد و پس از درگیری با نیروهای حکومت بلوچستان برای مدتی بسار کوتاه بلوچستان را در اشغال خود گرفت .اما در این زمان نتوانست ان را در کنترل نگه دارد و شکست خورد و مجددا در سال 1307 حمله ای وسیع به بلوچستان کرد .
حاکم بلوچستان سردار دوست محمدخان بارکزیی توسط ارتش رضا شاه پس از یک سلسه مقاومت های اسیر گشت و به تهران تبعید شد.رضاخان سعی در تطمیع وی برامد تا پروسه اشغال بلوچستان را قانونی کند ولی دوست محمد خان از امضای قرداد الحاق خاک بلوچستان سرباز زد و در تاریخ 26 دیماه سال 1308 اعدام شد..
عاقبت حکومت دوست محمد خان مانند حکومتهای محلی دیگر در سال 1928 از هم پاشیده شد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
خطاب به مهران! اطلاعات و اگاهی شما در مورد ملت بلوچ و سرزمین بلوچستان کلا غلط و انچه بیان داشتید مغرضانه ،تحریف شده و دورغ است.
من بطور فشرده توضیحاتی در باره ملت بلوچ و سرزمین بلوچستان میدهم ، که دروغپردازیهای افرادی مانند شما را افشا کنم.
از نظر تاریخی سرزمین بلوچستان حدودی تقزیباً مشخص دارد که تاریخ نویسان مختلف با بیش و کم تفاوت آنرا ذکر کردهاند.

" لُـرد کرزن" حدود بلوچستان را چنین بیان کرده است "بلوچستان سرزمینی است که در میان رودخانه هیلمند(هیرمند)، دریای عرب، کرمان و سند قرار دارد." در انسائیکلوپیدیای اسلام حدود سرزمین بلوچستان چنین آمده است "بلوچستان از جنوب شرقی فلات ایران یعنی جنوب بم، صحرای کرمان و کوه بشکرد شروع شده و تا غرب سند و پنجاب امتداد مییابد."

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
یک میلیون و دویست هزار نفر عدد کمی نیست که به بلوچستان فرستاده شوند.ضمنا مگر اینها گوسفند هستند که حکومت بخواهد آنها را گله وار به یک جایی بفرستد؟ اگر منطقی نگاه کنیم چنین چیزی اصلا امکان پذیر نیست.اما اینکه چابهار و سواحل مکران این پتانسیل جمعیت پذیری را داشته باشد و امکانات و بستر جذب جمعیت احتمالی (با توجه به توسعه یافتگی) فراهم شود بحث جداگانه ایست و فکرنمیکنم دارای اشکال باشد یا آنگونه که دوستان میگویند یک توطئه پلیسی-امنیتی باشد!! (معمولا بیشتر ایرانیها دارای توهم توطئه هستند)
توسعه با جذب جمعیت دو روی یک سکه هستند،این یک روند طبیعی در تمام جهان است و بلوچستان هم از آن مستثنی نیست

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
1- بلوچها یا همه در سروان جمع شوند و یک کشور کوچک و مستقل برای خود درست کنند یا به آذربایجان مهاجرت کنند. تبریز توسعه یافته ترین و صنعتی ترین شهر ایران است که هم آب و هوای خوب دارد هم در بخش صنعت و کشاورزی فرصتهای فراوان شغلی وجود دارد. البته ترکها تا الان اجازه ورود مهاجران خارجی را ندادند اما بلوچی که شناسنامه داشته باشد قاعدتا نمی توانند جلوگیرشان باشند. البته به ارومیه اگر بروند از حمایت کردهای سنی در برابر ترکهای شیعه هم برخودار خواهند بود. هرچند برگشتن به پاکستان و دره رود سند یعنی سرزمین آبا و اجدادی شاید بهترین کار باشد. هیچ کجا وطن نمیشود! سرمایه گزاری در آن منطقه هدر دادن سرمایه هاست و نتیجه اش مهاجرت بیشتر بلوچها از پاکستان خواهد بود و توطئه های بیگانگان. بجای این سرمایه گزاریها باید مرزها دیوار کشی شود.
2- نام سیستان و بلوچستان نامی جدید و فاقد اصالت تاریخی است . بیشتر

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
رضوان به ملت بلوچ توهین کرده. از مسئولین ایران گلوبال انتظار می رود تا مطالب توهین آمیز به یک ملت را منتشر نکنند. یا اجازه انتشار ندهند. توهین با نام های مستعار باید غدغعن شود. ملت بلوچ یک ملت زجر کشیده است. نباید در ایران گلوبال به آنها توهین شود. . رضوان کمی ادب و انصاف را رعایت کن

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سالام - مسئول محترم کامنت سایت .هیچ میدانی که برای نوشتن هرمتن لاقل نیم ساعت وقت مصرف کرده تادانسته خودرا دردید
دوستان قراردهم؟
چه توهینی.چه اهانتی درمتن اینجانب بود که هنوز چاپ نشده است؟
بیش از14 ساعت گذشته ولی ازمصلحت نظام خارج نشده است.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب بلوچ ! مهاجرت شغلی را با اسکان گروهی برای تغییر بافت جمعیت یک منطقه فرق دارد. بلوچهای منطقه از بیکاری و فقر رنج میبرند، انوقت یک میلیون و دویست هزار نفر نظامی و امنیتی- اطلاعاتی به چابهار برای توسعه و ابادانی فرستاده میشوند.
واقعا که هنر نزد ایرانیان است و بس.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب رضوان ! چه قدر نسبت به ملت ستمدیده بلوچ کینه و تنفر داری . چقدر زشت و بی منطق در باره بلوچ های صحبت میکنی! بلوچ ها نه تنها در ایران مهاجر شمرده نمی شوند بلکه از صد ها و بلکه هزازان سال پیش در بلوچستان ساکن بوده و در حال حاضر در ایران تحت سلطه رژیم جنایت کار جمهوری اسلامی، در معرض بدترین ظلم و فشار طبقاتی، ملی و مذهبی قرار دارند . فقر و فلاکت و بیکاری و بی خانمانی در بلوچستان تحت ستم، بیداد میکند . ملت بلوچ درایران و پاکستان با انواع محرومیت ها و حق کشی ها مواجه بوده و بهمین جهت نیز دلیرانه به پا خاسته و در جهت کسب حقوق انسانی خود علیه رژیم آزادیکش جمهوری اسلامی ایران و حکومت پاکستان مبارزه میکند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای مروان کامنت قبل از من با نام بلوچ که میگوید بلوچستان باید مستقل شود از من نیست و شخص دیگری گذاشته.ضمنا نه بلوچ ها گیج هستند و نه در بلوچستان کسی طرفدار استقلال بلوچستان است،حداقل تاحالا من ندیدم کسی از بلوچ های بلوچستان ایران علاقه ای به استقلال داشته باشند،این مسائل در بلوچستان اصلا مطرح نیست. بلوچ ها دنبال رفاه و زندگی بهتر هستند نه استقلال.البته قبول دارم که این قوم با تبلیغات وسیع هیپنوتیزم گونه ی ملایان تندرو درگیر افراط گرایی های مذهبی شده و زندگی را بر مردم سخت تر کرده است.این ملایان داعشی از جمهوری اسلامی برای بلوچستان خطرناکتر هستند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب مروان مینویسند : "اگر بلوچها همه مثل این بلوچ دری هستند که یکبار می گوید بلوچستان باید مستقل شود. بعد می گوید مهاجرت میلیونی اتفاقا برای بلوچستان اتفاق خوبی است. یا ایشان گیج تشریف دارند یا مرا گیج کرده است".
جناب مروان این شما هستید که بدون دقت و چشم انداز ذهنی دیگران را مورد قضاوت قرار میدهد و "گیج" تشریف دارید.
1-دو شخص جداگانه با نام "بلوچ" کامنت گذاشته اند.
2- مفهوم " بلوچ در ی.," و یا " مروان در ی.," این است که در روز یکشنبه کامنت شما و ما دو نفر منتشر شده است.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقا یا خانم بلوچ. موضعت مشخص نیست. تجزیه طلبی یا موافق مهاجرت میلیونها ایرانی به استان سیستان و بلوچستان. کدام را می خواهی؟ موضعت را مشخص کن

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای دوشوکی این سیاست تمام حکومتهای فاشیستی و توتالیتر است که با تغییر ترکیب جمعیت می خواهند همه را یکدست کنند. هجوم گله وار روسها به ترکستان (آسیای میانه) و قفقاز ، چینی ها به اویغورستان و تبت، کردها به کرکوک و غرب آزربایجان وفارسها به بلوچستان از نمونه های این سیاست است. در جواب بلوچ قلابی (احتمال زیاد جزو باند زابلیون) باید گفت که حضور بلوچها در استان گلستان نمونه تبعید بود و تعدادشان هم در شمال کم است . برای تغییر ترکیب جمعیتی گلستان و ترکمن صحرا میلیونها زابلی را در آنجا اسکان دادند که از سیاستهای هر دو رژیم فاشیستی شاه و شیخ بود.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دیروز برنامه دیالوگ از یک دانشمند بلوچ دعوت کرده بود که در برنامه شرکت کند . کاش به جای اینهمه ویدیوی صد من یک غاز ویدیوی آن برنامه را در سایت می گذاشتید. از اصاف علی هدایت و گوناز به خاطر معرفی این شخصیت با ارزش بلوچ تشکر می کنیم.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دوست دارم با این رضوان ولایت زده متعصب مثل خودش با بی ادبی کامل و زبان چاله میدونی و آخوندی خودش صحبت کنم. اما نه. باید برای خوانندگان و مقاله خیلی خوب و افشاگرانه آقای دوشوکی احترام گذاشت و مودبانه صحبت کرد. زیرا این مقاله آب در لانه مورچه گان زرد و سیاه ریخته است.
آقای رضوان. بلوچستان سرزمین مادری و اجدادی و تاریخی بلوچها است. این شماها و امثال لاریجانی ها و آخوندهای عراقی و "هندی زاده" هستید که باید به وطن خود عراق و لبنان و سوریه برگردید. پاکستان نیز یک کشور منحوس و جعلی تازه تاسیس است که ایالت بلوچستان را غصب کرده است و پاکستانی ها نیز باید بلوچستان را ترک کنند و به همانجایی برگردند که از آنجا آمده اند. یعنی هندوستان. شما آخوندزاده ها هم باید به موطن خود نجف و کربلا برگردید.

طبق آمار شما آخوندزاده ها مثل *** زاد و ولد خیلی زیاد دارید تا لشکر امام زمان جور شود. به همین

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای دوشوکی
اگر بلوچها همه مثل این بلوچ دری هستند که یکبار می گوید بلوچستان باید مستقل شود. بعد می گوید مهاجرت میلیونی اتفاقا برای بلوچستان اتفاق خوبی است. یا ایشان گیج تشریف دارند یا مرا گیج کرده است. رضوان هم مثل نژادپرست ها به همه بلوچها توهین کرده. جنابعالی که سالها در مورد مشکلات بلوچستان می نویسید و فعالیت می کنید به چه نتیجه ای رسیده اید؟ آیا واقعا این قوم بلوچ به خواب گران فرو رفته؟ آیا واقعا شما یکه و تنها می توانید این قوم بقول خودتان بخواب رفته را بیدار کنید؟ امیدوارم روزی موفق بشوید. ولی اول لازمه که امثال بلوچ دری را از گیجی و خواب سنگین بیدار کنید

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب دکتر دوشوکی با احترام به نظرات شما ولی از شما که یک پژوهشگر مستقل و روشنفکر هستید بعید است مانند آدمهای احساساتی درگیر حرف های بی منطق و پوچ شوید.با ایزوله کردن بلوچستان به کجا خواهد رسید؟ در جهان امروزی مهاجرت های شغلی و ... امری طبیعی است.چطور شما و هزاران بلوچ و میلیون ها مهاجردیگر از ایران و کشورهای دیگر به اروپا و آمریکا مهاجرت کردید.این کشورها بااینکه خودشان پیشرفته و دارای نیروی متخصص بودند شما را پذیرفتند آیا باید همه مهاجرین را اخراج کنند؟ آیا کشورهای اروپایی و آمریکایی باید از این تغییر ترکیب جمعیت احساس خطر کنند؟این طبیعی است که هر کشور،استان و شهری از نیروی انسانی،مهارت و دانش کشورها و مناطق و شهرهای دیگر استفاده کند و اتفاقا این برای بلوچستان اتفاق خوبیست چون ورود این حجم نیروی انسانی متخصص به پیشرفت و آبادانی آن کمک خواهدکرد

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب دوشکی! این هزاران" هموطن فارس" که به بلوچستان گسیل داده میشوند که بافت جمعیتی منطقه را تغییر دهند، همه آنها مزدوران و دست نشاندگان رژیم هستند .
همه این افراد بالا سر و اشغالگران بلوچستان هستند. تمام مشکلات و درد و رنجی که گریبانگیر ملت بلوچ بوده( رژیم پهلوی) و هست از برکت همین باصطلاح " هموطنان فارس " می باشد.
تنها راه نجات و حفظ تمامیت ارضی بلوچستان مبارزه برای جدایی از ایران و اعلام استقلال بلوچستان ( حتی با کمک آمریکا و....) میباشد.
تمدن و فرهنگ ایران ( فارس ها) در سطحی نیست که حق و حقوق دیگر ملتهای ایران را برسمیت بشناسند، اینها حتی به خودشان دروغ میگویند و حقه میزنند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بلوچها با نرخ رشد چند برابر کشور و مهاجرت انبوه از آنسوی مرز و ارتباطاتی که با وهابیهای عربستان ایجاد کرده اند خطری امنیتی برای ایران هستند. باید سیاستهای تشویقی برای بازگشت آنها به پاکستان و سیاست کنترل جمعیت برای آنها اجرا شود و جلوی مهاجرتشان به دیگر مناطق گرفته شود تا تنش و درگیری را به مناطق داخلی منتقل نکنند. در نهایت فقر و بی سوادی با یک دوجین بچه از پاکستان به ایران می آیند و در حاشیه شهرها و روستاها و در آن گوشه دورافتاده و بیابانهای گرم و سوزان جاخوش می کنند بعد هم از محرومیت و تبعیض می نالند. خانواده های ساکن شهرهای بزرگ دارای صنعت و کشاورزی یک یا دو فرزند دارند و برای آنها هم نمی توانند شغل پیدا کنند اینها در آن بیابان بی آب و علف مرزی برای 10 تا 20 بچه ای که تولید می کنند بدنبال شغل و کار مناسب هستند!

تصویر بهمن موحدی(بامدادان)

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اپوزیسیون نماهای متوهم، و مدافعین داخلی و خارج نشین رژیم باید این مقاله آقای دکتر دوشوکی را خوب بخوانند تا شیرفهم شوند که با بقای رژیم جنایتکار جمهوری اسلامی، ایران به سمت فروپاشی و تجزیه و سوریه ای شدن پیش خواهد رفت ، نه با سرنگونی قهرآمیز رژیم. با سرنگونی تام و تمام این رژیم ضدبشری، سایۀ جنگ و تجزیه و فروپاشی از سر کشور خواهد رفت. سران مادون جانور رژیم جمهوری اسلامی، تنش ها و اختلافات مذهبی و قومی را با سیاستهای تبعیض آمیز ، فرقه گرایانه، ضدبشری و احمقانه در این 39 سال به شدت گسترش داده اند و به همبستگی ملی و اجتماعی ایرانیان آسیب بسیار رسانده اند.
قانون اساسی این آخوندهای پلید ، بر پایۀ تبعیض علیه اهل سنت تنظیم شده، سنی ها نمی‌توانند رئیس جمهور یا رهبر یا قاضی شوند، هم‌چنانكه از بسیاری از مشاغل دیگر محرومند. اهل سنت، تحت ظالمانه ترین شرایط در ایران زندگی می کنند. آخوندها از روز اول با