چرا از سخنان حسن روحانی باید حمایت کردنگارنده همواره یکی از منتقدان حسن روحانی به دلیل خلف وعده های بیشمارش بوده و هستم و حتی استدلال نمودم که وی مستحق انتخاب مجدد نیست. اما هجمه بی سابقه افغانها به روحانی بدلیل سخنان کاملا درست و بجای وی در حمایت از حق آبه دریاچه هامون و مردم سیستان که در کنفرانس بین المللی مقابله با گرد و غبار ایراد کرده بود، مرا بر آن داشت تا از این سخنان روحانی در حمایت از مردم سیستان حمایت؛ و هجمه بی سابقه مقامات افغانی و به اصطلاح نیروهای مدنی افغان که در طی روزهای اخیر بر علیه وی گردهمایی و

 

تظاهرات براه انداخته اند را مردود شمرده و نکوهش بنمایم. حسن روحانی در این کنفرانس از سدسازی های بی رویه  و خودخواهانه  ترکیه و افغانستان و تاثیر آن بر محیط زیست و بخصوص معیشت و هستی مردم سیستان انتقاد کرد و گفت " احداث سدها و بندها بدون مطالعه کافی زیست محیطی می‌تواند برای آینده منطقه ما خطرناک باشد. بسیاری از این فعالیت‌ها باید متوقف شود، و نمی‌توان نسبت به آنچه محیط زیست را تخریب می‌کند بی‌تفاوت باشیم". وی در رابطه با عملکرد خودپسندانه و و نقش  ناجوانمردانه  افغانها در نابودی هامون گفت " مردم منطقه ما ناچار به مهاجرت می‌شوند. تمدن‌ها رخت برخواهد بست، کشاورزی، ‌شهرسازی و زندگی مردم متوقف می‌شود بنابراین یک مسئولیت انسانی، منطقه‌ای و بین‌المللی در مقابل این تهدید خطرناک داریم"

ترکیه به انتقادات حسن روحانی جواب داد. اما محور اصلی این نوشتار عکس العمل مقامات و برخی از مردم افغانستان بوده است  که سدسازی های بی رویه آنها در طی دو دهه گذشته باعث مرگ دریاچه هامون و آوارگی هزاران کشاورز و صیاد و دامدار و ماهیگیر سیستانی شده است. حق آبه ای که باید طبق قراردادهای بین المللی و حسن انسانی و همجواری از طریق رودخانه هیرمند به دریاچه هامون سرازیر می شد، اما سدسازی و پمپاژ آب هیرمند برای تامین کشتزارهای بیشمار خشخاش در افغانستان در نهایت باعث مرگ بزرگترین دریاچه آب شیرین فلات ایران شد. مرگی که  باعث کوچ کردن و آوارگی دهها هزار سیستانی و بلوچ  به بقیه نقاط کشور شد.

 

علاوه بر مصاحبه های متعدد و انعکاس درد مردم سیستان در نوشته هایم، حدود ۴ سال پیش در مقاله ای بنام " چه کسی برای دریاچه هامون خواهد گریست؟" از نابودی  ۸۰۰ روستا تحت تاثير هجوم شن هاي روان نوشتم و از آوارگی دهها هزار خانواده ای نوشتم که همانند پرندگان مهاجر دیگر هرگز به ریگزار هامون باز نخوهند گشت. در آن نوشتار با انتقاد از عملکرد منفعلانه دولت روحانی نوشتم " دولت تدبیر و امید آقای روحانی اکثریت آراء را در استان سیستان و بلوچستان به دست آورد، اما در مورد حقوق مردم سیستان  سیاست انفعالی و بقول اسدالله علم وزیر دربار شاه، سیاست "خیانت آمیز" رژیم گذشته را دنبال کرده است و کوچکترین تمایلی برای استفاده از فرصت های فراوان جهت احقاق حقوق مردم سیستان از خود نشان نداده است".  اما خوشحالم از اینکه ایشان بعد از چهار سال سکوت نسبی از حقوق مردم سیستان  و  منافع ملی در این مورد بخصوص  دفاع کرده که به نوبه خویش باعث خشم سلاطین جنگ افروز در غرب کشور و سوداگران مرگ و خشخاش پرور در همسایگی شرقی شده است.

 

در روزهای گذشته، علاوه بر محکومیت گسترده سخنان روحانی در فضای مجازی افغانها، چندین  گردهمایی اعتراضی در کابل و دیگر شهرهای افغانستان از جمله هلمند  (پایتخت کشت خشخاش) در اعتراض به سخنان رئیس‌جمهوری ایران برگزار شده است. معترضان افغانی از جمله کشاورزان مزارع خشخاش در افغانستان، این سخنان روحانی  را "مداخله آشکار" در امور افغانستان عنوان کرده اند. غافل از اینکه حق آبه رودخانه ها و مسائل محیط زیستی تابع قراردادهای دوطرفه و یا بین المللی هستند.  و صرف نظر  از مسائل انسانی و برادری و همسایگی و  غیره،  افغانستان در مورد  حقابه هامون تعهدات قانونی و بین المللی دارد. افغانستان نمی تواند سهمیه آب هامون را بسوی کشتزارهای خشخاش روانه کند و سپس محصول نهایی این کشتزارها را بجای آب بسوی سیستان و بلوچستان و خراسان سرازیر کند. جالب اینجاست که ترکیه مسئول ساختن این سدها در افغانستان است.

 

 نجیب الله آزاد معاون سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان به رادیو آزادی  می گوید : "اگر ایران بار دیگر در این باره چیزی بگوید و یا هم بدانیم که در امور افغانستان مداخله می‎کند، حکومت افغانستان نیز خاموش نخواهد ماند." وی می گوید " هر کسی که چنین سخنانی را به کار می‌برد، بی‌جاست. حکومت افغانستان حق دارد که از منابع خود برای منافع ملت خود استفاده کند و این از اولویت‌های ما است". بر طبق گزارش رادیو آزادی "روند مدنی جوانان افغان" با تقبیح سخنان  رئیس جمهور ایران خواهان معذرت‌خواهی روحانی از مردم افغانستان  شده است. یکی از رهبران این گروه می گوید " "از پلان (نقشه) حکومت برای ایجاد بندهای آب پشتیبانی کامل می‌کنیم و برای دفع اهداف شوم کشور ایران در کنار حکومت خود خواهیم ایستاد."

 

بحث محوری این نوشتار دفاع از عملکرد دولت روحانی نیست. بلکه دفاع از حق و حقوق  مردم بلوچ و سیستانی در بخش شمالی استان سیستان و بلوچستان است؛ و دفاع از هر سخنی توسط هر کسی که در این راستا به زبان آورده می شود. افغانستان رویه ای  کاملا نابخردانه و ناجوانمردانه را پیشه نموده است. آب را بر روی مردم سیستان بسته، ولی صادرات محموله های تریاک و دیگر فرآورده های کشتزارهای مرگبار خویش را به شرق کشور از جمله سیستان افزایش داده است. بعقیده نگارنده اگرچه سخنان انتقاد آمیز و به جای روحانی  مغتنم و مورد اقبال همگانی است؛ اما کافی نیست، و دولت ایشان باید با قاطعیت  و عزم استوار در مقابل اعتراضات صاحبان مزارع خشخاش و طرفداران آنها ایستادگی کند و به تعبیری از افغانها یاد بگیرد که چگونه  با "پررویی" و نقض قراردادهای دوطرفه از حقوق خود دفاع می کنند، و نشان می دهند که جان و هستی یک سیستانی در آنسوی مرز برای آنها پشیزی ارزش ندارد و اینکه آنها فقط و فقط به منافع خود فکر می کنند و بس!

 

دفاع از مردم بلوچ و سیستانی، بعد از بیست سالی تشنگی و آوارگی  مردم و بعد از چهار سال سکوت دولت، توسط افغانها بمثابه "اهداف شوم" کشور ایران تلقی می شود که برای دفع آن ظاهرا همگی افغانها در راستای منافع ملی خودشان (بخوان منافع خشخاشی) متحد شده اند. دولت روحانی نباید تحت تاثیر اینگونه شانتاژها و تهدیدات کشور محصور افغانستان قرار بگبرد. اگر واقعا جان و هستی مردم سیستان برای این دولت ارزش دارد، باید گفت  اکنون زمان آن فرا رسیده تا دولت از همه اهرم های فشار از جمله اهرم دیپلماسی و  اهرم بندر چابهار در راستای منافع ملی و ادامه حیات مردم سیستان استفاده کند. دولت امتیازات فراوان قانونی و حتی فراقانونی به بازرگانان و تجار و شرکت های افغانی در چابهار داده است. شوربختانه کشور افغانستان سرمنشاء مرگ و میر  و آوارگی دهها هزار سیستانی و اعتیاد به تریاک  بخش قابل توجه ای از مردم بلوچ و سیستانی می باشد. در نتیجه هدیه این کشور به ما و بخصوص به مردم سیستان و بلوچستان جز مرگ، قاچاق مواد مخدر، اعتیاد کمرشکن، مرگ هامون، آوارگی و بیماری، چیز دیگری نبوده است. برای درک بیشتر  فاجعه تریاک در بلوچستان اینجا را کلیک کنید.  اینک وقت آن است تا رئیس دولت سخنان خود را در عرصه عمل  با قاطعیت دنبال کند و حق آبه هامون و مردم بیچاره سیستان را از افغانستان بگیرد. و در این موضوع برحق و شایسته همگی از عملکرد دولت دفاع خواهند کرد.

 دکتر عبدالستار دوشوکی

مرکز مطالعات بلوچستان ـ لندن

تیر ماه ۱۳۹۶

doshoki@gmail.com

بخش: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب دوشوکی. خیلی از دوستان در اینجا به شما مشوره خوب اما مجانی داده اند. از زابل گرفته تا بابل. به پند و اندرزهای این دوستان گوش کن. چون بر خلاف بسیاری از شوونیست های قومگرا که متعصبانه همیشه بدنبال ستیز و جدال قومی و جنگ و دعوا هستند شما از بقیه آنها معقول تر و اندیشمند تر هستید. پس بجای اینکه از پتانسیل خودتان در یک محل کوچک و از جایگاه یک شخصیت قومی استفاده کنید بیائید مثل یک شخصیت ملی رفتار کنید. زیاد هم به این قومگراهای عصبی و تندخو اهمیت ندهید که به شما حمله می کنند یا نه. اینها وظیفه و ماموریت شان همین است. آتش بیار جنگ های قومی و فحاشی های بیهوده و شعارهای گنده گنده هستند. هر کسی را برای کاری ساختند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای دوشوکی

شما چرا از این پتانسیل بزرگ خود که یک شخصیت ملی و معروف هستی برای کل ایران استفاده نمی کنی/
دوشوکی جان دوستت دارم چون شما یک شخصیت ملی هستی . اما اینقدر خودت را خلاصه در یک استان و منطقه نکن
امیدوارم از حرف های من ناراحت نشی چون خیلی دوستت دارم و احترام قائلم. از اوون قاب کوچک بیا بیرون و در قاب ملی قرار بگیر.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای دوشوکی
من که یک سیستانی هستم و شما به توهین های همیشگی و مکرر خود بر علیه ما سیستانی ها تحت عنوان زابلی توهین می کردید اکنون متوجه شده ام که شما به دور از تعصبات قومی و یا بقول شما ملی و مذهبی می توانید انسان خوبی باشید.. این را نوشتم تا شما را تشویق کنم که انسان باشید و نه بلوچ و زابلی. به خدا آدم خوبی هستی اما خیلی احساساتی می شی. ذاتا خوب هستی اما کمک لازم داری.
در ضمن اسم من زابلی نیست. اما از زابل هستم. این اسم را انتخاب کردم تا بدانی ما سیستانی ها (بقول شما زابلی ها) در مورد شما چه فکر می کنیم. اگر کمی خودت را جمع و جور کنی مورد احترام ما قرار می گیری چون ظاهرا انسان خوبی هستی. حالا انتخاب با شماست

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سالام - جناب آقای دوکتوردوشکی، باید خدمتتان عرض کنم که باآویزان شدن ازافراد ویاباتوسل به سیستم های نادرست که آخرش
بعدازصرف وقت وعمرونیرو نتیجه ایی برای ملل وجوامع عقب مانده دردی درمان نخواهدشد.
درمان دردملل عمدن عقب نگه داشته استعمارگران بتوسط عوامل داخلی آنها یعنی شاه وشیخ وباتفکرتزریقی پان اسلامیست وپان ایرانیست بانگرش فاشیستی فارسی وبرای برون رفت ازاین معضل درحال حاضرسیستم حکومتی فدرال واقعی است.
هرکس دلش برای ایران وبرای ملل آن میسوزد نباید خودش رابه خواب خرگوشی زده ویاسرش همچون کبک به برف کرده وچیزی گوید.
ملل ایران اسیر وعبید هیچ ملتی وتفکرغالبی نیست.
نبایدهیچ ننه قمری دراین عصرمدرنیسم برای ملل دیگروصی و وکیل باشد.
این حقیر درزیرمقاله قبلی شما راهکاربرون رفت ازاین معضل را
بتفصیل پس ازنیروگذاشتن حداقل نیم ساعت نوشته بودم،متاسفانه
مسئول کامنت بخاطردلایلی که گرفتارآن است آن متن

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای دوشوکی استعداد غریبی در وارونه زدن عینک خود دارد. بر سیاق این نوشته اگر روحانی مقدار بادهای خروجی از ماتحت خود را کاهش دهد چون به کاهش گازهای گلخانه ای یاری رسانده باید از او حمایت کرد!
- روحانی دولتی قانونی در ایران نیست.
- مورد خطاب قرار دادن این جانیان از طرف اپوزیسیون به عنوان دولت به آن رسمیت بخشیدن است.
- رژیم در حال سقوط است و این دکتر به ان دخیل می بندد.

- کی این دسته بدتر از مافیا به ملت یا کشور اهمیت داده که این دفعه دوم باشد.
- رژیمهای ذلیل در دنیا حقی ندارند در نتیجه مردم انها بازنده اند. رو قوی شو گر راحت ( حق خود) جهان طلبی...
اپوزیسیون واقعا سوراخ دعا را گم کرده...
تصویر بهمن موحدی(بامدادان)

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
نابودی سیستان و هامون ازصدقه سر رژیم چپاولگر جمهوری اسلامی و ارمغان این رژیم برای مردم محروم استان سیستان و بلوچستان است.
فردوسی در هزار سال پیش دریاچۀ هامون را دریایی ژرف نامیده و گفته است:
زرفـتـن چـو گـشـتـنـد یکسر ستوه یـکـی ژرف دریـا بـد آن روی کـوه
پــدید آمـد و شـاد شـد زان سـپـاه کــه دریا و هــامــون بــدیدنـد راه
انواع حکومتهای سرکوبگر از بیگانگانی هم‌چون مغولها و تاتارها تا حکومتهای استبدادی داخلی، طی هزارهٴ پس از فردوسی بر ایران حکومت کردند، اما هیچ‌کدام مانند رژیم جمهوری اسلامی نتوانستند دریاچه‌ای به این بزرگی را خشک کنند. بر اثر سیاستهای ویرانگر رژیم جمهوری اسلامی دیگر قطره آبی در این دریاچه باقی نمانده و گیاهان و آبزیان نابود شده‌اند. اهالی روستاهای اطراف هامون بیشترشان مهاجرت کرده‌اند.
مخلص کلام اینکه این مردم ایران هستند که باید تاوان سیاستهای ضد‌مردمی این رژیم

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
من با آقای دکتر دوشکی موافق و همراه هستم و اینکه از حقوق سیستانی ها دفاع می کند خیلی خرسندم. خیلی عذر می خواهم ولی در مورد بدجنسی افغانها هزار و یک حکایت و روایت وجود دارد. اینها تنها قومی در دنیا هستند که کودک آزاری جنسی در فرهنگ آنها تحت عناوین مختلف مثل ***باز یا بادبادک باز رواج دارد. حتی ده سال پیش فیلمی بنام بادبادک باز بر اساس رمانی واقعی خالد حسینی ساخته شد که در سال ۲۰۰۷ نامزد دریافت جایزه اسکار شد. اینها گرایش بسیار عجیبی به فرزندان ذکور یکدیگر دارند و وقتی هم که بزرگ شدند همان تجربه خود را با کودکان و نسل بعدی تکرار می کنند. این توهین نیست. اگر باور نمی کنید فیلم مستند و سینمایی بادبادک باز را ببینید
تصویر دكتر عبدالستار دوشوكي

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
یکی از دوستان بزرگوار و ارجمند و بسیار محترم در رابطه با معذوریت نشر این مقاله در سایت مربوطه خویش جواب داده بود که به خاطر انتساب برخی القاب به کشور همسایه و تلاش های بسیاری در منطقه به منظور ایجاد تشنج و منازعات میان کشورها، از نشر آن معذور است. بنده جواب زیر را برای ایشان فرستادم (بهمراه فایل پی دی اف) که لینک آن در سایت ملیون نیز موجود است
http://melliun.org/v/wp-content/uploads/2017/07/Iran_Afgan.pdf
.

لازم بود تا در این مقاله شرایط بسیار جگرسوز و مرگبار سیستان ( آنهم عمدتا به دلیل سدسازی های فراوان در افغانستان و پمپاژ آب بسوی مزارع خشخاش) در شرنگ و تلخی واژه ها نمایان شود؛ یا وگرنه من کجا و ایجاد تشنج و منازع بین کشورها کجا؟

هزاران افغان در شهرهای مختلف افغانستان تظاهرات اعتراضی بپا کردند و علنا گفتند که "نابودی سیستان و هامون" دردسر آنها نیست. بنده جواب آنها را با

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
به آن مقام محلی بگو افغانها الان هم در منابع نفت و گاز ایران شریک هستند آنهمه قاچاق سوختی که به افغانستان شد و میشود و این چند میلیون افغانی که در ایران زندگی می کنند و آب ارزان تصفیه شده و و نان ارزان و برق و بنزین ارزان و اتوبوس یارانه ای و مدرسه مجانی و بهداشت و درمان بهره مند هستند همه از پول نفت و گاز است. اینها را نمی بینند چشمشان دنبال کمی آب هست که قرار است نصیب مرزنشینان شود. قیمت آبی که قرار است اینها به ما بدهند به اندازه یک روز هزینه ای که ایران برای مهاجران می کند نیست.جالبه سازمانهای جهانی هیچ کمکی به ایران بابان حضور میلیونها مهاجر نکرده اند!
الان تعداد زیادی مهاجر قانونی و غیر قانونی در قم و یزد و کرمان زندگی می کنند در حالیکه بیشتر آب این شهرها از منطقه ما در چهارمحال با لوله منتقل میشود و نصیب افغانهایی میشود که خودشان آب را به روی مرزنشینان ما بسته اند در حالیکه

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
من هم با مجید صد و یک درصد موافقم
در طی 16 سال گذشته آمریکا و غرب بیش از 3 هزار میلیارد دلار (سه تریلیون) خرج افغانستان کردند. ولی با این حال فقط یک محصول صادراتی دارند و آنهم تریاک است. ایران چقدر به اینها کمک کرد. اما در عوض مثل یزید و شمر ابن ذي الجوشن که آب را بر امام حسین بست. افغانها هم آب را بر مردم محروم سیستان بسته اند. همسایه با همسایه این کار را نمی کند. مسلمان با مسلمان این کار را نمی کند. این کار فقط از یزد و افغان شدنی است. متاسفانه روشنفکرنمایان و رسانه های ایرانی برای زجر و دردهای مردم سیستان تره هم خورد نمی کنند. چه برسد به اینکه از حق سیستانی ها دفاع کنند. زهی تاسف بر همه آنها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای دوشوکی
در کمنت قبلی خودم یک سوال از جانب آن افغان پرسیده بودم. منظورم این نیست که با وی موافقم یا نسبت به مطلب شما خودم ایراد دارم. نه. من خودم فکر می کنم مطلب شما وارد و خیلی خوب است و همین انتظار از شما می رود. طرح آن سوال به معنای موافقت با نظر آن افغان محترم نیست. امید است جواب وی را بدهید و من هم از شما تشکر می کنم بابت دفاع از هموطنان سیستانی . چون من این نگرانی را داشتم که شما فقط مدافع بلوچها هستید و نه سیستانی ها. اما الان می بینم که اینگونه نیست و دفاع جانانه شما از حق سیستانی ها نظر مرا عوض کرد.


عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ویدئویی را مشاهده کردم که در آن یک مقام محلی افغانی می گوید مگر ایران حاضر است منابع نفتی خود را با افغانستان تقسیم کند. چرا افغانستان باید منابع طبیعی یا آب خود را با ایران تقسیم کند؟ آقای دوشوکی آیا شما جوابی برای این افغان دارید یا نه؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
وقتی این عکس ها را مقایسه می کنم خیلی ناراحت می شوم که برادران و خواهران افغان ما چرا نسبت به مردم مظلوم سیستان که محرومترین مردمان مرزنشین هستند هیچگونه همدردی ندارند. آیا روحانی این آب هیرمند را برای مردم تهران یا مشهد و اصفهان می خواهد. برای همین همسایه های مظلوم تر از خودتان می خواهد. متاسفانه در این دنیا هر کس به فکر خویشه

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
این افغانهااز قوم پشتون هستند که در شاهنامه ضحاک تازی نامیده شده اند. اینها دیگر اقوام ساکن کشور افغانستان از جمله بلوچهای جنوب این کشور دست ساز انگلیس را نیز اذیت و آزار می کنند.
دولت ملی بر سر کار باشد باید با این کشور وارد جنگ شود. کشور را با غرب و اسراییل درگیر کرده اند در حالیکه هیچ کشوری به اندازه افغانستان در یک قرن اخیر به ایران ضربه نزده است . مواد مخدرشان میلیونها جوان را معتاد کرده و میلیونها مهاجرشان باعث بیکاری و ناامنی و جرم و جنایت شده و با بستن آب باعث خشکسالی و مهاجرت صدها هزار نفر شده است آنهم در سکوت مسئولان و روشنفکرنمایان و رسانه های ایرانی. میلیونها شهروند این کشور آب لوله کشی تصفیه شده با قیمتی ارزانتر از بهای تمام شده مصرف می کنند اما دو دهه است آب رودخانه را هم بسته اند در حالیکه هنگام
تصویر بهمن موحدی(بامدادان)

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
امثال همین آخوند روحانی ها بودند که با بی لیاقتی خود باعث شدند که افغانستانی ها گستاخ شوند و حق آبه ایران از رود هیرمند دریافت نگردد و دریاچۀ هامون خشک شود و هموطنان مظلوم بلوچ و سیستانی ما به فلاکت و آوارگی بیفتند. رژیم بی کفایت جمهوری اسلامی به جای آنکه مشکل آبی با افغانستان را با قدرت و قاطعیت حل کند، از وحوش طالبان در اغانستان حمایت می کنند!!!! ننگ بر آخوندهای ضدایرانی و بی کفایت.
باری ، بعد از گذشت نزدیک به چهار دهه ازحاکمیت ننگین و منحوس جمهوری اسلامی، محیط زیست میهن ما چنان در معرض انهدام و نابودی قرار گرفته است که به جرئت می‌توان گفت محیط‌ زیست ایران به سوی نقطه بی‌بازگشت خود نزدیک شده است.
وضعیت تالابها و رودخانه ها و دریاچه های کشور به‌خوبی آشکار خواهد کرد که سیاستهای خانمانسوز و وطن‌فروشانه آخوندها تا کجا زیست بوم ایران امروز را بر پرتگاه نابودی قرار داده است.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بسیار منطقی و عالی بود. معلوم شد که شما یک وطن پرست واقعی هستید که از دل و جان و با صداقت حرف می زند و می نویسد. تبریک به شما