جامعه ایرانی و انتخابات در "اقلیم کردستان"

امروز مردمان باشور کردستان، با شجاعتی سیاسی که کمتر از شجاعت نظامی کردهای روژوا در دفاع از کوبانی و .. نیست، به پای صندوق های رای می روند تا نقطه بر پایان تاریخ حکومت های تباری - دینی در "اقلیم کردستان" بگذارند. این اقدام با مخالفت های زیاد رویرو گشت، اما شرایط جامعه کردهای باشور، آنچنان بلوغ یافته که بازگشت به دوران سلطه گرانه حکام عراق ناممکن است.

همه پرسی در باشور کردستان، دست های دشمنان آزادی و دمکراسی و نیز دمکرات نما ها را در منطقه رو کرد. اکثر کشورهای منطقه از خاستگاه منافع اسلام سیاسی شیعه، سنی، احیاء امپراتوری عثمانی و پان عربیسم، به کردهای باشور (جنوب کردستان) مدافع استقلال چنگ و دندان نشان می دهند.

 از سوی دیگر واقعیت این است که در مورد خاستگاه سیاسی برگزارکنندگان همه پرسی استقلال باشور کردستان، تردیدهای جدی وجود دارد. با وجود همه تردیدها در مورد سازمان دهندگان همه پرسی، در یک مسئله نمی توان تردید کرد، که این اقدام بلحاظ تاریخی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی گامی به پیش و سکوی پرشی بسوی آزادی، دمکراسی، لائیسیته و دادگری برای کردهای باشور است.

منطق دفاع از استقلال کردستان بعنوان فردی از خانواده جامعه ایرانی چیست؟ 39 سال است که حکومت اسلامی (اسلام سیاسی) تارو پود جامعه ایرانی را در هیزم اسلام سیاسی می سوزاند. دیر زمانی ست که جریان دادخواهی و قتل عام دهه 60 مطرح گشته تا روزی جانیان حاکم بر ایران در دادگاههای مردمی محاکمه شوند. اما انچه نادیده گرفته شده و کمتر مورد بحث قرار گرفته، تهاجم ائینی، دینی، فرهنگی – سیاسی و نفی هویت جامعغه ایرانی است. جامعه ایرانی نتوانست در محدوده مرزهای خود جنبشی سیاسی، فرهنگی و ملی برای برون رفت از زیر سللطه اسلام سیاسی سازمان دهد. اما این اتفاق در باشور کردستان افتاد! 

کردهای باشور بخشی از خانواده فرهنگی - تاریخی ایرانی هستند که می خواهند از زیر بار اسلام سیاسی و حکومت های نژادی رها شوند. این سمتگیری مبتنی بر ارزش های انسانمدارانه و سکولار دمکراتیک است. ما بعنوان ایرانیان دادخواه، آزادیخواه و لائیک دمکرات که کشورمان تاریخ خونبار حکومت های تباری و دینی را تجربه کرده، نتنها نمی توانیم از ازادی گروهی از خانواده ایرانی خرسند نباشیم، بلکه در کنار انها خواهیم ایستاد و مطالبات آزادیخواهانه، سوسیال و سکولار دمکراتیک آنها را مطالبات خود می دانیم.

گوهر سمت گیری کردهای باشور، بیرون جستن از دایره حکومت های تباری – اسلامی است و این هدف بیواسطه همه ایرانیان است. جامعه ایرانی نمی تواند با آزادی کردها از زیر سلطه تاریخی – سیاسی حاکمان جامعه عرب و حاکمان جامعه ترک موافق نباشد. ما ایرانیان در سرزمین خود، فاقد نمایندگی ارگانیک سیاسی، فرهنگی، تاریخی و ملی هستیم و حکومت اسلامی از خاستگاه اسلامگرایان شیعه، و در ستیز با فرهنگ، تاریخ، هویت و منافع ملی ما ایجاد شد. درد جامعه کرد برای ما آشناست. سیاست حکومت اسلامی جهت تباهی تاریخ، فرهنگ و هستی جامعه ایرانی، نتنها به ویرانی کشور ما انجامیده، بلکه ضربات بزرگی بر روندهای تکوین دمکراسی در منطقه وارد کرده است. اکنون فاشیست های پان اسلامیست حاکم بر ایران در کنار حکومت جنایتکار ترکیه و حکومت لرزان عراق، از ایجاد یک سنگر مستقل از خانواده فرهنگی - تاریخی ایرانی به هراس افتاده اند.

برخی از واکنش های ترکیه، عراق و اسلامگرایان ایران در هفته های گذشته چنین بود: "دولت ترکیه نسبت به اقدام شورای استانداری کرکوک در خصوص برافراشتن پرچم کردستان در کنار پرچم عراق بر فراز ساختمان های دولتی انتقاد کرد. بنعالی یلدیریم، نخست وزیر ترکیه در گفت وگو با شبکه ان تی وی عنوان داشت: این کار نادرست است و بر خلاف قانون اساسی عراق صورت گرفته است. همچنین، نخست‌وزیر ترکیه به دنبال دیدار با رئیس جبهه ترکمن‌های عراق، اظهارات اخیر سران کرد عراقی را که برای برگزاری همه‌پرسی در اقلیم کردستان عراق، فراخوان داده‌اند، غیرقابل قبول دانست. نخست وزیر ترکیه از ترکمن های عراق خواسته است تا در صف واحد در برابر چالش های پیش رو بایستند.

روز دوشنبه هفته گذشته، یک هیأت از ترکمن های عراق به ریاست ارشدالصالحی در پی بالا گرفتن بحث ها پیرامون نصب پرچم کردی بر فراز ساختمان های اداری استان کرکوک، راهی آنکارا شد و با نخست وزیر ترکیه دیدار کرد و بنعالی یلدیریم، خواهان مقابله با هرگونه تحرک کردها برای برگزاری همه پرسی و کسب استقلال شد. به گزارش ایلنا به نقل از آناتولی، «بن‌علی ییلدریم» نخست‌وزیر ترکیه، شنبه گفت: "همه‌پرسی، که دولت اقلیم در شمال عراق قصد برگزاری آن را دارد مساله امنیت ملی ماست".

ییلدریم افزود: بی‌شک، ما تمامی تدابیر را در این‌خصوص اتخاذ خواهیم کرد.

«حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق، شنبه در گفت‌وگو با آسوشیتدپرس نیز گفته است: اگر تهدیدی خشونت‌بار به صورت غیرقانونی متوجه مردم عراق شود، در آن صورت ما مداخله نظامی خواهیم کرد.

حکومت اقلیم خودمختار کردستان عراق درصدد است تا همه‌پرسی استقلال را در روز سوم مهرماه، ۲۵ سپتامبر برگزار کند. این در حالی است که آمریکا، ترکیه و ایران خواهان لغو این همه‌پرسی شده‌اند. اما «مسعود بارزانی» رئیس دولت اقلیم خودمختار کردستان عراق اعلام کرده است که این همه‌پرسی در موعد مقرر برگزار خواهد شد."

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه آخوندهای حاکم بر ایران در خصوص تحولات اخیر در استان کرکوک عراق و برافراشتن پرچم اقلیم کردستان بر فراز ساختمان های اداری کرکوک گفت: "ایران یکی از همسایگان عراق است که قطعا با هرگونه تمایلات جدایی طلبانه از سوی اقلیم مخالفت و مقابله خواهد کرد".

رسانه ها گزارش دادند که: "قرار است که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز چهارم اکتبر به تهران سفر کند و درباره موضوعات مختلف به ویژه موضوع کردستان عراق با مقامات جمهوری اسلامی گفت‌وگو کند".

از سوی دیگر مانورهای حکومت اسلامی علیه کردهای باشور اغاز شده است.

اقدام کردهای باشور از جنس سمتگیری دولت تاجیکستان، از جنس حرکت ملی شکوهمند سال گذشته مردم در پاسارگارد و اقدامی برای رهائی از زیر آوار اسلام سیاسی و جولاندهی حکومت های تباری است. واقعیت این است که بدون آزادی ایران (ایرانی شدن ایران) و استقرار یک نظام دادگرانه و لائیک دمکراتیک، کردهای باشور با شرایط بشدت بغرنجی روبرو خواهند شد.

جلال طالبانی در گفتگوئی به موضوع مهمی اشاره کرد که: "کردها به آب راه ندارند و اگر اعلام استقلال کنیم چون تمامی کشورهای پیرامونی ما با استقلال ما مخالفند، نمی‌توانیم سرپا بمانیم."

آری شاید همه پرسی زودرس باشد، اما هنگامی مردم اراده کنند تا از زیر بار ستم رها شوند، ما بعنوان انسان های آزادیخواه و نیز اعضاء خانواده ایرانی، موظف به دفاع همه جانبه از کردهای باشور کردستان هستیم.

امروز کردهای باشور کردستان به پرسش انتخاب حکومت ایرانی (کردی) یا تداوم سلطه حکومت تباری – دینی پاسخ خواهند داد؟

پرسش من از شهروندان ایران اینست که اگر در ایران همه پرسی برای تداوم حکومت اسلامی ویا برقراری جمهوری ایرانی برگزار گردد، پاسخ شما چیست؟

اگر پاسخ شما نفی حکومت دینی - تباری است، اگر خواهان گذر از حکومت دینی – تباری در ایران هستند و ایجاد جامعه ای مدرن، متمدن، آزاد و سکولار را در چشم انداز دارید، بخشی از خانواده فرهنگی - تاریخی ما در باشور کردستان برای همین اهداف بپا خاسته اند و با تعرض اسلامگرایان روبرو شده اند. ما نباید اجازه دهیم تا حکومت اسلامی لشکرکشی دیگری به کردستان و تحقق اهداف کردستیزانه (ایرانی ستیزانه) را در دستور کار بگذارد.

ما پشتیبانی خود از همه پرسی مردم باشور کردستان را با دفاع از ارزش های لائیک دمکراتیک و سوسیال آن و تشدید مبارزه جهت فلج نمودن حکومت اسلامی و برقراری جمهوری ایرانی- جمهوی لائیک (سکولار) دمکرات- پی می گیریم. چنین باد!

 

 

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
کردهای بحساب باشور بقول شما یا غیر کردهای بدون شور چه ربطی به ' شوربای' ( آبگوشت ) شما دارد؟ عوام فریبی امپریالیسم پارس در قالب اسلام در روز روشن!
همچن می گوید حکومت اسلامگرایان ایران انگار از آسمان هفتم آمده اند وزیر و وزرا همه فارسند !
اگر ریگی در کفش شما نیست لااقل اندکی انصاف بگو " اسلامگرایان فارس " چون اگر آنها واقعا اسلامگرا بودند چرا عاشق فارسستان هستند؟
چرا مناطی غیر فارس که بیشتر اسلامی تر از مناطق فارس نشین هست زیر استعمار و نسل کشی نرم قومی هست با منکر زبان مادری ؟
چرا بحساب اسلامگرای ایران در جنگ قره باغ مابین آذربایجانی مسلمان و ارمنی مسیحی ، طرفداری ارمنی ها را می کنند ؟
چرا به طویله شدن مسجد های قره باغ سکوت کرده اند ؟
کجای این رژیم اسلامگرا هست اگر واقعا بود لااقل زبان رسمی عربی بجای فارسی می بود !

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
با توجه به رویداهای نوین در عراق مردم ایران به اهمیت تارومار کردن گروه تجزیه طلب پیشه وری وقاضی محمد پس از جنگ دوم بیشتر پی میبرند.اگر نظام سابق درایت وقاطعیت نشان نمیداد ما امروز باید برای رفتن به تبریز و بانه بایستی گذرنامه میداشتیم.
تا پیش از انقلاب امریکایی سال ۵۷ مردم ایران در امنیت و ارامش بسر میبردند.اکنون امنیت و استقلال کشور دردرجه نخست قرار دارد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
امیدوارم این کامنت منتشر شود، جناب اقبالی نه درک و سواد سیاسی دارید نه تاریخ و اوضاع منطقه را میشناسید نه اصلا میدانید رژوا کجاست و چه کارهای کرده است. نه برایتان زندگی و امنیت ایرانیان پشیزی ارزش دارد و نه حتی دیکتاتوری بارزانی قبیله گرا و وضعیت وحشتناک حقوق بشری در انجا و خان و خان بازی در کردستان عراق و پاکسازی های دینی و قومی که انجام دادند .از چپ حالم به هم میخورد. رفاه و اسایش و مدرنیته و ابروی ایران و زندگی میلیونها انسان پایمال عقده های چپی شما شد و خواهد شد. خدا ایران را از شر هم نسلیهای شما نجات دهد.پدرمان در امد از دست امثال شما.
azergun@uw.edu

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
این لاف زنیها را به زودی همه فراموش می کنند و برای ایجاد سفارت در اربیل همه این یاوه گویان از سر و کول هم بالا می روند. اسلامگرایان ترکیه بیشتر از آنکه سیاستمدار باشند تاجرانی هستند که به فکر جیب خود هستند پس بحث بستن مرز و تحریم و جلوگیری از صادرات نفت همه و همه دلداری فارسها برای خودشان است. فارسها امروز دو تا همسایه بهشون اضافه شد . کردستان و اسرائیل . مبارکتون باشه. حالا حالاها باید افسوس کارهایی را که کردید بخورین. آذربایجان در شمال -کردستان در غرب -بلوچستان در جنوب . می بینم که حلقه دور گردنتون را دارن می فشارن.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
زیاد قند تو دلتان آب نشود. اگر اقلیم کردستان اعلام استقلال کند بنظر می رسد بجز اسرائیل که آتش بیار معرکه تجزیه طلبان در ایران و خاور میانه هست هیچ کشور دیگری این استقلال را به رسمیت نخواهد شناخت. ترکیه شاهراه های ارتباطی اقیلم کردستان را بسته و یا می بندد و کردها دچار قحطی و کمبودهای شدید مواد غذائی می شوند. نفتشان صادر نمی شود . حکومت و دولتی که برپایه رئیس قبیله بنا شده باشد غیر دموکراتیک و استبدادی هست. باز دم کردهای شمال سوریه گرم که بسیاری از مبانی دموکراسی و حقوق بشر را در کانتون های خود جاری کرده اند. استقلال کردستان عراق تجربه بسیار تلخی برای همه کردهای خوشحال خواهد بود.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
چه عکس های زیبائی از روز انتخابات. زنها با مو های مش کرده طلائی. بی حجاب. سر انگشت ها مرکبی و جوهری، برای رای دادن بدون داشتن سواد. یکی دو تا سطل پلاستیکی برای رای های کاغذی. انتخابات هم مستقل از چشم اغیار. خیلی خودمونی دورهم. خدا نصیب همه ملل ستم دیده بنمایاند

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دنبال کردن نظرات و نوشتەهای ایران گراها ، پان تورکها و پان اعراب در دنیای مجازی نکاتی را لازم دیدم بیان کنم مسئلەی استقلال کوردستان و تفکرات مخالفین و دل خوشی های آنها اولأ قبل از آن کوتاه بە این نکتە اشارە کنم برای آنها کە استقلال کوردستان را در راستای منافع اسرائیل و تئوری مسخرەی از نیل تا فرات را بدست گرفتند برای تخطعە و لوس کردن مطالبات ملی ملت کورد .
ملت کورد هیچ مشکلی با کشور اسرائیل و ملت یهود ندارد و اگر ایران مشکلی با کشور اسرائیل دارد بە ملت کورد مربوط نیست در رابطە با مسئلەی فلسطین و اسرائیل نیز این مشکل این 2 ملت است نە بە ملت کورد مربوط است نە بە شما ایرانیها ملت کورد ارزوی میکند اسرائیل و فلسطین بر سر ٢ کشور اسرائیل و فلسطین بە تفاهم برسند و جامعەی جهانی نیز در این راستا قدم بر میدارد و لزومی ندارد ایران خود را نخود هر آشی بکند و در مناسبات اسرائیل و فلسطین دخالت کند

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
روزگار محنت بار کنونی مدیون دو جریان فاشیستی و ضد ملی دین گرایان اسلامی و جریان چپ است .
جریان چپ با طرح شعار های ضد ملی و دشمنی با هر چه ازادی نام داشت راه را برای ارتجاع سیاه کنونی و تجزیه طلبان باز کرد . چپ اکنون در برابر جریان تجزیه طلب سکوت کرده است .همین حزب توده بود که قاسملو را عامل سازمان سیا در روزنامه مردم معرفی کرد . نداشتن برنامه مشترک برای انتخابات ازاد ما رابا فاجعه نوینی در خاورمیانه روبرو خواهد کرد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سه کشور ترکیه ایران عراق باتوافق روسیه کردستان عراق رو سرکوب میکنند امتیازات اقلیم رو ازش میگیرند واز حالت فدرال درش میارند حالا ببنید منتظر چراغ سبز روسیه هستندذ

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
با توجه به ظلم سراسری بر تمام اقوام ایرانی طی 39 سال گذشته اتفاقا اقدام بسیار مناسبی است که بقیه اقوام ایرانی نیز سرمشق بگیرند بر این اساس پیشنهاد می کنم بلوچ های ایران به اقدامی مشابه دست بزنند شاید بتوانند ظرف چند سال مستقلا یا با بلوچستان پاکستان یک کشور تشکیل دهند . ترکمن های ایران نیز با توجه به سابقه خونبار سال های 1358 1359 بسیار مناسب است که ابتدا مستقل شده سپس با کشور ترکمنستان یکپارچه شوند در خوزستان نیز اقوام عرب می توانند برای استقلال رفراندم برگزار کنند که در اینصورت کشوری صاحب نفت و در ابعاد کویت خواهند بود که بسیار هم عالیست. ترک های آذزبایجان یا آذربایجان ایران سالهاست بفکر استقلال هستند و البته حقشان هم هست. چرا که نه و بسیار خوبست که جهانی فکر کنند و منطقه ای عمل کنند و صاحب یک کشور شوند. برای بقیه هم قطعا راههای مشابهی وجود دارد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سازاخ جان
سرزمین جمهوری آزربایجان تا حدود دویست سال پیش جزو خاک ایران بود ولی در جنگ ایران و روسیه، طی قراردادهای گلستان و ترکمنچای به حکومت بی لیاقت وقت ایران تحمیل و به روسیه ملحق شد. آزربایجان دارای میراث فرهنگی باستانی و تاریخی ایرانیست .جمهوری دمکراتیک آزربایجان که در ۱۹۱۸ تأسیس شد، در ۱۹۲۰ به اتحاد شوروی ضمیمه شد که در ۱۹۹۱ استقلال خود را بازیافت
آزریهایی که دردرون مرزهای کنونی ایران زندگی میکنند لابد براحتی میتوانند شهروندی جمهوری آزریایجان رابپدیرند ومشکلی نخواهند داشت اگربروند درآن سرزمین و بدون امام حسین و خلافت آخوندی زندگی کنند.کوردستان واقع درعراق بدون چشم داشتی به سرزمین ایران میخواهد استقلالش که حقشان هم هست بیابند ، چراکه نه ارتباط خونی و زبانی با اعراب و ترکها دارند. قدر مسلم کوردهای که در سر سرزمین ایران فعلی زندگی میکنند هم مشکلی برای انتخاب مجل زندگی نخواهند داشت.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
من هم امیدورام در مسئله حقوق بشر و حق تعیین سرنوشت امثال آقای اقبالی بین کردها و ترکها تبعیضی قائل نشوند!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای اقبالی ، امیدوارم یک روزی برای استقلال آزربایجان جنوبی هم این شور و شوق را از خودتان نشان دهید، و بین انسانها تبعیض قائل نشوید.
به امید آنروز.