دموکراسی در اروپا تنها یک سراب است،تفاوت کوردستان و کاتالونیا در چیست؟

مگر نه اینکه اکثر مردم این ایالت از دیرباز از بی عدالتی ها و اجحاف هایی که از دیرباز از جانب دولت و سیستم پادشاهی مستقر در مادرید به ایشان روا شده است به ستوه و تنگ آماده اند ،و اکنون که به همت تک تک اهالی این ایالت به مرحله از درآمدزایی و قدرت برابر با حکومت مرکزی رسیده اند خواهان تشکیل یک کشور مستقل شده اند!جوابشان را با پلیس ضد شورش می دهند؟

سالهاست عوام و آنهایی که تنها ادای آگاهی و دانش دارند دائما سنگ دولت های اروپایی را به سینه کوبیده و دیگران را ترغیب به رهنمون های سران دولت های غربی می کنند!
حال اگر بگوییم خاورمیانه و کلا کشورهای جهان سوم بدلیل وجود حکومت های فاسد،دیکتاتوری که اکثر آنها حاکمانی دست نشانده می باشند بویی از اجرای عدالت نبرده و یا دموکراسی را به گوشه ایی گذاشته اند!توقع و انتظاری بیشتر از آنها نمی توان داشت.در نقطه مقابل حاکمان کشورهای جهان اولی و در حال توسعه که به ادعای خود و شهروندانشان در جامعه مدنی و فضای دموکرات روزگار می گذرانند،چطور می شود حق و حقوق یک ایالت را در قلب اروپا برای اجرای رفراندوم نادیده گرفته و تعداد زیادی از اجتماع کنندگان پای صندوق رای را به خاک و خون کشیده !و بجای حقوق شهروندی و آزادی نظر و بیان از ایشان با گاز اشک آور گلوله های پلاستیکی و باتوم پذیرایی کنند.
براستی چه تفاوتی میان مردم ایالت کاتالان و مردم کوردستان وجود داشت؟بگذارید راحت به موضوع بنگریم!چه منفعتی در تجزیه خاورمیانه به غربی ها می رسد که در کاتالان وجود ندارد؟
مگر نه اینکه اکثر مردم این ایالت از دیرباز از بی عدالتی ها و اجحاف هایی که از دیرباز از جانب دولت و سیستم پادشاهی مستقر در مادرید به ایشان روا شده است به ستوه و تنگ آماده اند ،و اکنون که به همت تک تک اهالی این ایالت به مرحله از درآمدزایی و قدرت برابر با حکومت مرکزی رسیده اند خواهان تشکیل یک کشور مستقل شده اند!جوابشان را با پلیس ضد شورش می دهند؟
کمتر از دو هفته است که بسیاری از رسانه های همین دولت های غربی با حمایت شرکت ها،سرمایه گذران فرصت طلب تلاش کرده تا انتخابات کوردستان عراق در کمال آرامش صورت پذیرد!حقیقت امر این است که چه افراد و کشورهایی از تجزیه خاورمیانه سود می برند و چه سهم هنگفتی را تصاحب می کنند؟دلیلی واضح تر از اینکه دو شرکت اگزان و توتال بخشی اعظم هزینه برگزاری انتخابات کوردستان را پرداخت می کنند و در مقابل امتیاز بهربرداری از منابع نفتی و گازی کرکوک را هریک به مدت 25سال در اختیار می گیرند!و چه ساده بازی میخورند مردم کوردستان که در مقابل این استقلال جعلی سرمایه ملی شان به تاراج می رود !؟و در همین اندک زمان قیمت سوخت در اقلیم کوردستان به چند برابر رسیده است و خدا می داند در آینده بر سرشان خواهد آمد.
قسمت جالب و تامل برانگیز این رفتار متضاد در آن است که سهامدار یکی از این دو غول بزرگ نفتی کسی نیست جز دونالد ترامپ که بخش اعظم سهام توتال را در اختیار دارد!یقین داشته باشید روسای هیچ یک از دولت های غربی برای حقوق بشر و دفاع از حقوق مردم کشورهای جهان سومی سینه چاک نمی دهند ،مگر آنکه در هر کشوری که حضور می یابند منافع و سود هنگفتی عاید دولت و مردم کشور متبوع خود نمایند.
اکنون فعالین حقوق بشر دروغین که از ترس قطع شدن حقوق سوسیال و جیره مواجب شان که به جیب می زنند کلامی از واقع تلخ اول اکتبر ایالت کاتالان اسپانیا به زبان نمی آوردند؟،اما سوی دیگر هر روز برای تجزیه خاورمیانه نظریه های رنگارنگ به رشته تحریر در می آورند.
اتفاقات اول اکتبر در خیابان های کاتالونیا و رفتار پلیس ضد شورش و همچنین بازتاب این رفتار در رسانه های با غرض ورزی همراه بوده ،و واکنش های دولت مرکزی اسپانیا و برخی از دولت های غربی بار دیگر ثابت نمود،حقوق شهروندی هنوز در کشورهای اروپایی بطور صد درصدی اجرا نشده و تنها برای زمانهایی که منافع حاکمان این کشور ها تامین شود،قابل اجرا بوده و در غیر آنصورت با دموکراسی برخورد چکشی صورت می پذیرد.
در آن سو مردم جهان سومی بخاطر ژست و صحبت های عوام فریبانه رسانه های فاسد ،کارشناسان مزدور که سنگ غربی ها را به سینه می زنند و آن کشورها را مدینه فاضله و یا بهتر بگویم پارادایس در نظر مخاطب جا می اندازند!کاری کرده اند مردم آن کشور دموکراسی را به مثابه سرابی از دور مشاهده می کنند و دائما تلاش می کنند با هر سختی و مشقت که وجود دارد خود را به این کشور ها برسانند!
اما صد افسوس به محض رسیدن به این غرب سراب ساخته شده در ذهن شان را به چشم نمی بیندد و تا عمر دارند باید در جستجوی این سراب روز را به شب می رسانند!!!

بخش: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقا حمید الان مثلا سنگ رو سنگ بند هست؟ :)

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
این سیاست اکثر دولت هایی غربی است که با هر ترفندی از جمله جدا کردن و تفرقه اندازی در ممالک جهان سومی اما دارای منابع غنی و گماردن حاکمان دست نشانده با هزینه کردن تا سالها و قرن ها برای مردم و کشورهای خود ثروت چپاول نمایند!در ضمن خمینی و عوامل وابسته که سال 57 قرار بود با دریافت پول بعنوان دست نشانده به قدرت برسند که خمینی بعد به قدرت رسیدن آن رکب اساسی را به آن سه کشور زد(به زبان خودش تقیه کرد)در غرب هم تا جایی که منافعشان ایجاب کند نمایش جامعه مدنی را اجرا می کنند و آنجا که اهداف به خطر افتد می شود رفتار پلیس ضد شورش اسپانیا با مردم کاتالان!!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
با شما موافقم،اگر بنا باشد هر قوم و طایفه ایی خواستار استقلال شود سنگ رو سنگ بند نخواهد شد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
تجزیه را جامعه جهانی نمی پذیرد. مشکلات را باید به صورت دیگری حل کرد. وگرنه 500 منطقه در جهان می خواهند کشور تشکیل دهند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای جباری در این که دولتهای غربی همیشه متجاوز بوده و بقیه دنیا را چپاول میکنند تا ملت های خودشان را سیر نگه دارند شکی نیست ولی از دمکراسی و سراب که بگذریم خیلی ها از همین دمکراسی نیم بند یا هر چه که نامش میبرید و اقتصاد سالمتر، جامعه سالمتر، هوای سالمتر، روابط سالمتر و دغدغه کمتر بویژه در باره آینده لذت میبرند. ما اکثرا به آب و آتش زدیم تا در این شرایط که هر چه باشد بهتر از نکبت جمهوری اسلامی است زندگی کنیم و ارزشش را هم داشته، دارد و خواهد داشت. بنابراین اگر واقع نگر باشید سراب نیست. مشکل ما این است که اتحاد نداریم تا در همان شرایط سخت بایستیم و دست در دست هم ایرانی آباد به وجود بیاوریم.