در پاسخ به استاد گرامی جناب دکتر نوری علا ارجمند

جناب آقای دکتر نوری علا گرامی و عزیز (چون علیرغم اختلاف نظر سیاسی، همیشه گرامی و عزیز و محترم هستید)
نمی خواهم وارد یک مشاجره دو طرفه بشوم اما اجازه می خواهم در جواب مطلب ارزشمند جنابعالی چند نکته را اختصارا برای تنویر افکار عمومی توضیح بدهم

لینک به مقاله دکتر نوری علا:    http://www.iranglobal.info/node/63414
اول: حضرتعالی همچنان برای بنده محترم و ارجمند و وزین هستید و ارزش این را دارید که دیگران وقت و انرژی خود را صرف تعریف یا تنقید از نظرات سیاسی جنابعالی (و نه شخصیت محترم شما) بکنند. اگر چه حضرتعالی انتقاد سازنده را "ایرادات مبتذل" و "بی مبالاتی" و منتقد را فاقد عقل سالم و تحت تاثیر ارواح شوخ و شریره می نامید . اما باید گفت هرچه از دوست رسد نیکوست.

دوم : بنا به پیشنهاد غیر مستقیم جنابعالی، بطور یقین به یک متخصص اجنه و ارواح شریره در لندن مراجعه خواهم کرد تا شاید درمانی بیابم.

سوم: دوستان زیادی از مقاله انتقادی و مستدل بنده حمایت کردند، اما تقریبا همه آنها از "لحن تند" مقاله انتقاد کردند و گفتند که ایکاش این نکات خوب و منطقی را با قلمی آرامتر می نوشتی. بنده انتقاد بجای دوستان را به جان و دل می پذیرم و تاکید می کنم که هدفم اصلا اسائه ادب به شخصیت و جایگاه گرانقدر جنابعالی نبوده است.

چهارم: مرقوم فرموده اید که بنده به بند "ب" آئين نامهء برگزاری کنگره توجه ای نداشته ام که می گوید: " کنگره محل تعاطی افکار است، تصميمی نمی گيرد"
اما خود حضرتعالی در مصاحبه با روزنامه کیهان فرموده اید "حال طبق تصمیمی که در کنگره‌ی پنجم گرفته شد ، می‌خواهیم در فلان تاریخ چنین کاری کنیم . . . . . . . "
انتقاد من هم دقیقا همین بوده و است که چنین تصمیمی (تشکیل مهستان) در کنگره پنجم گرفته نشد.

پنجم: بنده در جایگاهی نبوده و نیستم که به انسان مجرب، مدبر و حکیمی همانند حضرتعالی، خدای ناکرده ، در مورد تعامل یا عدم تعامل با رسانه ها، مشورت و یا اندرزی بدهم. آنچه که من گفتم این بود: "حال که حضرتعالی با همرایی بقیه دوستان" می خواهید مجدانه برای رهایی وطن تلاش خود را دوچندان بکنید، بهتر است با درایت و حکمت و سعه صدر و بردباری بیش از پیش با رسانه ها ( مخالف و موافق) پیشه ورزی بنمائید. حمله شدید و تکفیر رسانه ها (حتی رسانه های که به حضرتعالی بی مهری روا می دارند) برای شخصیتی ملی که می خواهد سخنگوی مهستان اپوزیسیون باشد و هوشمندانه صدای خود را به گوش مردم برساند، چندان مصلحت آمیز و سیاسی نیست. انتظار مردم از چنین شخصیتی علاوه بر دگراندیش پذیری؛ بردباری، مدارا و از خودگذشتگی، و سعه صدر بیش از بقیه است. و تاکید کردم که متاسفانه بنده این "کوتاهی" را در خودم می بینم که بقول حضرتعالی "جن زده" می شوم و به مخالفین و منتقدان حمله می کنم و چون یک رسانه ای با بنده مصاحبه نکرده آن را فئیک نیوز (Fake News) و مشکوک خوانده و تکفیر کنم. جسارت کردم و مودبانه پیشنهاد دادم که بهتر است در مقابل ناملایمات و بی مهری ها "گاندی وار" حداکثر سعه صدر و از خودگذشتگی از خود نشان داد. زیرا مسئولیت آینده حصرتعالی خطیر خواهد بود که مناسب است  با شکیبایی بیش از حد یک آدم معمولی حداکثر توان جذب را داشته باشد و حداقل قدرت دافعه را.  و اینکه اقتضای طبیعت یک سیاستمدار خردمند حکم می کند که ره "کینه ورزی" را  به کنار بگزارد و با ادبیاتی شیفته ساز و جذاب که حضرتعالی قطعا شایستگی و جایگاه آن را دارید با مخاطبان، حتی رقیبان و مخالفان خود سخن بگوید.   حال اگر در این مورد جسارتی شده، معذورم. زیرا بقول حافظ: رموز مصلحت ملک خسروان دانند؛ گدای گوشه نشینی تو حافظا مخروش!

ششم: اینکه مرا متهم به " پيشگوئی پيامبرانه" کرده اید و اینکه آدم عاقل در مورد کار انجام نشده قضاوت نمی کند. باید عرض کنم که در علم سیاست (که بنده بعد از چهل سال سیاست ورزی و فعالیت سیاسی و غیره، هنوز شاگرد کلاس اول ابتدایی  هستم)   بصیرت با اتکا به تجربه های گذشته یکی از ضروریات تدبیر و آینده نگری سیاسی است. زیرا گذشته چراغ راه آینده است. بقول معروف "اگر نخورده ایم نان گندم، اما دیده ایم در دست مردم"


هفتم: اگر بخواهم مقایسه کوتاهی داشته باشم باید عرض کنم که قریب به چهل سال پیش وقتی انسانهای محترم و فرهیخته بهره مند از بصیرت و پیشگویی سیاسی از جمله جنابعالی که نوشته بودید: "امام خمینی پدیده‌ای تازه و دلگرم کننده در تاریخ تشیع است، و در پی آن نیست تا قشر روحانیت را حاکم بر سرنوشت ما کند، بلکه در پی آن است تا ما را از دیکتاتوری همه اقشار حاکم و خواستار اطاعت کورکورانه برهاند". و علیرغم توضیح المسائل امام خمینی قدس سره الشریف، تمام قد از آیت الله خمینی و "حکومت اسلامی" شدیدا حمایت کرده بودید؟ خوب باید گفت ما ملتی مارگزیده هستیم و انتقاد را حق خود می دانیم. اگرچه به دلیل انتقاد دستگیر، زندانی و شکنجه و حتی اعدام می شویم و یا بعنوان "دیوانه" و "جن زده" به دارالمجانین رجوع داده می شویم. متاسفانه جنابعالی با این عکس العمل های تند و عصبی و توهین آمیز نسبت به منتقدان تصویر دیگری از خود ترسیم می کنید.

تصاویر زیر با سند و مدرک نشان می دهد که قریب به چهار دهه پیش بنده بعنوان "رئیس جایی بنام انجمن جوانان شهرستان چابهار" با دست خط خودم و "رنگ فشاری" و با شعار "دیکتاتوری محکوم است، چه به نام شاهنشاهی و چه با نام اسلامی" مردم چابهار را در اعتراض به دیکتاتوری (قریب الوقوع) آخوندی به خیابانها کشاندم و سخنرانی ها کردم. زیرا حداقل در این مورد بخصوص عاقلانه آینده را می دیدم که "این ره که ما می رویم به ترکستان است".

با احترام و آرزوی بهترین ها برای حضرتعالی و بقیه دوستان ارجمند
عبدالستار دوشوکی
رئیس جایی بنام مرکز مطالعات بلوچستان
آذر ۱۳۹۶


با احترام و آرزوی بهترین ها برای حضرتعالی و بقیه دوستان ارجمند
عبدالستار دوشوکی
رئیس جایی بنام مرکز مطالعات بلوچستان
آذر ۱۳۹۶

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
امان از این شورشیان 57!
اقای نوری علا، سکیلر یعنی جدایی دین و ایدولوژی از قانون اساسی، سکیلر را در دموکراسی های امروز بدون هیچ مشکلی اجرا می کنند و هیچ کسی به نام حزب از ان استفاده نمی کند.
ولی هیچکدام از شما شورشی های 57 اعتقادی به دموکراسی ندارید چون اعتقاد به دموکراسی ، تحمل مخالفان فکری است نه حمله به انها.
باور به دموکراسی و ازادی بیان و تحمل دیگران در ژن هیچکدام از شما نسل 57 نیست بی خود خود را ناجی ملت ایران معرفی نکنید.
اگر واقعآ شما حضرات به دموکراسی و ازادی اعتقاد داشتید چند سال قبل میتوانستید با بقیعه شورشیان 57 که در کشورهای غربی سرگردان هستند ، سازمانی قوی درست بکنید برای بسیج ملت به نافرمانی اجتمایی و تظاهرات میلیونی در خیابانها ایران و میتوانستید لابی قدرتمندی در اروپا و امریکا درست بکنید برای محاکمه سران رژیم و مانع لابی نایاک و غیره مربوط به رژیم باشید،

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دنباله: شایسته بود که شما از ایشان درخواست میکردید که بازهم کارهای شما را زیرنظرداشته و مطالعه کند و نظرات و انتقادات خودش را به شما ویا در معرض عموم قراردهد تا نه تنها شما بلکه همگان ازآن بهره مند شوند. اگر اینگونه برخورد و جدالی که صورت گرفته است ادامه یابد فکر نمی کنم دیگر کسی جرات طرح انتقادی را داشته باشد. شما و دوشوکی هردو از دشمنان جمهوری اسلامی و دلسوزان ملت ایران هستید. من در صداقت و پاکی هردوی شما شکی ندارم ولی افسوس میخورم که گاه گاهی گل به خودی میزنید و دشمن را خوشحال میکنید. شما با برگزاری سمینار سالیانه دموکرات سکولارها زحمات زیادی را متحمل شدید ولی به جای بهره برداری از این پتانسیل به وجود آمده با این جدال بی معنی مقدار زیادی از این زحمات را به هدر دادید. هیچ انسانی مطلق کامل نیست و ضعفهایی دارد اما در شرایط فعلی با کمک یکدیگر میتوان ضعفها را جبران کرد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دکتر نور اعلا گرامی این جدالی که بین شما و عبدالستاردوشوکی به وقوع پیوسته است بسیار نگران کننده و مایوس کننده است. من اکثر ویدیوهای سمینارسالایانه سکولاردموکراتها را تماشا کردم و خیلی امیدوارشدم. جمع کردن شخصیتهای فرهیخته ای در زیر یک سقف با شرایط خاصی که ما ایرانیان با آن مواجه هستیم کاری بسیاربزرگ و قابل ستایش و تحسین است. من شخصا امیدواربودم و انتظار دارم که این کارهای بزرگ نتایج ارزشمندی خواهند داشت اگر در جهت مناسب و با درایت وکاردانی شخصیتهای با تجربه و فرهیخته ای مثل نوری اعلا و یارانش وبا همیاری تمام کسانی که دلی در گرو وطن دارند مثمرثمر واقع شوند. اینگونه تلاشها و از خودگذشتگی هاست که در وجود ما و بخصوص جوانان انگیزه وامید می آفریند. جناب نوراعلا من از شما انتظار داشتم که انتقاد دوشوکی را تبدیل به یک جدال شخصی نمی کردید. بگذریم که انتقادات وی درست یا نادرست بوده است. به نظر من بهت

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ژوان کاملا درست می گوید. بلوچها برای آقای دوشوکی احترام زیادی قائلند. نوشته نوری علا را خواندم که در جمله پایانی بلوچستان را مسخره کرده و نوشته این احوالات بلائی بر سر بلوچستان محبوب ايشان نياورد......از شما می پرسم. منظور شما چیست؟ که بلایی سر بلوچستان بیاید. شما ظاهرا ما بلوچها را به تمسخر گرفته اید. واسه همین میگم که ژوان راست می گوید. دکتر دوشوکی هرگز نباید با اینگونه افراد همکاری می کرد یا به جلسه آنها می رفت. ایشان که شخصیت محترمی هستند و بر خلاف آدم های پرمدعا همیشه صادق هستند، باید قبول کنند که اشتباه کرده اند که با نوری علا ضد بلوچ و ضد کرد همکاری کرده اند. تا دیر نشده عذرخواهی کنند. البته برخی از آدم های فرصت طلب و شناخته شده بلوچ همیشه با هر کس و گروهی و هرجایی از جمله . . . . . با افتخار همکاری کرده و در آینده خواهند کرد. اما از دکتر دوشوکی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
..... یک ضد کرد به معنای واقعی کلمه است. برای همه کردها که با ایشان نشست برخاست کرده اند خیلی متاسفم. خوشحالم که آقای دوشوکی در نهایت با ایشان تعیین تکلیف کردند و راهشان را جدا کردند. آقای دوشوکی با کمال احترام به شما ولی شما دو اشتباه مرتکب شده اید. یکی رفتن به جلسه .......در آلمان بود که نمی بایست می رفتید. چون جای آدم فهمیده ای مثل شما آنجا نیست. دوم اینکه با ادبیات خیلی مودبانه و به تعبیر برخی ****** از وی یاد کرده اید. در حالی که ایشون ارزش این همه تعریف و تمجید را ندارد مگر اینکه همه اینها را با تمسخر و طعنه گفته اید
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب دوشوكي و سازاخ گرامي ، برأي چند ساعت . بخش كامنت هاي نوشتار جناب نوري علا را به دليل عدم كنترل بستم و نويسنده مقاله هيج نقشي در أين كار نداشت و نوري علا طَي إميلي آزم پرسيد"أيا رأست است كه كامنت ها رابسته بوديد؟" كه منهم تأييد كردم

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب دکتر دشوکی
دیدن نصاویر شما در دوران نوجوانی ، دانشجوئی و بویژه داشتن شناخت از ماهیت آخوند مورد نقدیر است .
دیدگاه و عملکرد .......علا هم با توجه به عملکرد سایر انقلابیون مارکسیست اسلامی و استالینی و چه گوارائی و مائو ئی و همچنین ملی مذهبی و مصدقی در کنار خدا و دین فروشان فشری اسلامی که امروزه میتوان شاهد پشیمانی آنها بعلت بی خردی و بی توجهی و طرح و برنامه و آینده نگری بود ، را میتوان درک کرد ولی آیا اگر فردی به اشباهات خود معترف و امروزه برای رهائی از خظائی که بیشمارانی مرتکب شدند تلاش میکند و میگوید من با اینکه خودم یک جمهوری‌خواه هستم ولی با پادشاهی مخالفتی ندارم و هر چه مردم رای بدهند. ولی در حال حاضر که هیچ خبری نیست و حکومت سر جای خودش هست و با توجه به اشتباهات 40 سال پیش ما در جستجوی یک آفرینش و یک آلترناتیو در مقابل او هستیم،

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
البته مسددود کردن زیر نوشته، نماینگر عدم تحمل انتقاد و متعاقب آن عدم تغییر و درک شرایط موجود می باشد.‎
تصویر دكتر عبدالستار دوشوكي

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب آقای کرمی گرامی
با سپاس فراوان از مطلب مفید جنابعالی، گمان کنم که متاسفانه داستان انشاء تلخ و شیرین ما همان حکایت ملانصرالدین و خر و پسرش شده است
http://www.asrenow.com/culture-and-litrature/joke/%D8%AD%DA%A9%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%D9%85%D9%84%D8%A7%D9%86%D8%B5%D8%B1%D8%A7%D9%84%D8%AF%DB%8C%D9%86-%D9%88-%D8%AE%D8%B1-%D9%88-%D9%BE%D8%B3%D8%B1%D8%B4.html
تصویر ناصر کرمی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب آقای دکتر دوشوکی،... گذشته از ویدئوی تبلیغاتی شما برای آقای اسماعیل نوری علا و فرقهء سکولار دمکراتها، هر وقت نوشته های شما را میخوانم، بیاد نامه های فدایت شوم، چاکرم و کوچکم، خاک پا، گرامی، عزیز، استاد، سرور، حضرتعالی، بزگوار و اینقدر از این کلمات و اصطلاحات را در یک بحث سیاسی می آوردید، که دست آخر آدم فکر میکند،این نوشتار خطاب به مادر بزرگ و یا پدر بزرگ ها بود و یا تب و تابی به معشوقه ای، و یا عریضه ای به دربار شاهان، گمان میکنید که دیگران نظرات و دیدگاههای خود را روشن و شفاف بیان میکنند، کم ادب هستند، و شما با ادب و با فرهنگ!.
تصویر دكتر عبدالستار دوشوكي

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
گویا بخش نظرات در زیر مقاله آقای دکتر نوری علا مسدود شده و امکان نظر دادن نمی باشد. نمی دانم چرا؟
می خواستم متن زیل را در زیر مطلب ایشان بنویسم
= = = = = = = = = = = = = =
در پاسخ به استاد گرامی جناب دکتر نوری علا ارجمند
پاسخ با عکس ها در سایت ایران گلوبال است (فعلا در سخن روز است)

http://www.iranglobal.info/node/63416