همنشین بهار:غبارزدایی از آینه‌ها- یادی از کرامت‌الله دانشیان

https://www.youtube.com/watch?v=SwmzsGXYFmA

موضوع این بحث، راوی بهاران، کرامت‌الله دانشیان است، همو که «لحن آب و زمین را خوب می‌فهمید و صداش به شکل حزن پریشان واقعیت بود»

در لحظات سخت، وقتی نَفس‌ها در سینه حبس شده بود، از مردم دفاع کرد و به قول شکرالله پاکنژاد، در لحظه‌ای از تاریخ، مظهر جنبش انقلابی ایران بود. در شرایطی که شاملو می‌سرود: «دَر نیست، راه نیست، شب نیست، ماه نیست…» در آن زمستان سرد که «هوا دلگیر، درها بسته و سرها در گریبان» بود، امثال او چون شمع شبانه سوختند تا روشنی بخش محفل دیگران باشند.

در اینکه کرامت‌الله دانشیان و خسرو گلسرخی، با تمام افق‌های باز نسبت نداشتند، دراینکه ذهنی هم بودند و لزوماً همه آنچه می‌پنداشتند واقعی نبود، بحثی نیست. دفاعیات‌شان در دادگاه نظامی نیز، جای اما و اگر دارد، حاصل رنج وشکنج‌شان هم ملاخور شد. اما...

اما پاکباز و دلیر بودند. و با اینکه می دانستند بیان کلمه حق، مرارت دارد، رودرروی ستم زمانه ایستادند و آگاهانه و مختارانه به آب و آتش زدند و از خود گذشتند...

با توجه به این واقعیت که پرونده خسرو گلسرخی و کرامت‌الله دانشیان، «آینه‌ای برای مرور بر خصلت‌های روشنفکری نسل ماست» در این بحث، به امیرحسین فطانت هم اشاره می‌کنم، چون این اجماع در مورد وی به‌وجود آمده، که گویا عامل لو رفتن دانشیان و گلسرخی بوده‌است.

مقاله مربوط به این بحث:

http://www.hamneshinbahar.net/article.php?text_id=519

فایل صوتی

http://www.hamneshinbahar.net/mp3files/Keramatolah_Danesian.mp3

همه نوشته‌ها و ویدئوها در آدرس زیر است:

http://www.hamneshinbahar.net/article_all.php 

...

همنشین بهار

http://www.hamneshinbahar.net

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: 

دیدگاه‌ها

تصویر بهمن موحدی(بامدادان)

نظر : 
گرامی باد یاد و خاطره ی دو انقلابی مبارز و جان برکف میهن، رفقا کرامت الله دانشیان و خسرو گلسرخی.
اکنون 44 سال است که روز تیرباران این عزیزان را که توسط رژیم منفور پهلوی به خاک افتادند را پشت سر می گذاریم و یاد همه ی شهیدان به خون خفته ی خلق در دو رژیم جنایتکار پهلوی و آخوندی را گرامی می داریم. یادشان گرامی و ننگ و نفرت بر ارتجاع سلطنتی و آخوندی و امپریالیسم.
در ضمن آن مزدور و مخبر ساواک و آن اربابش پرویز ثابتی جنایتکار فکر نکنند که ما از خون کرامت و خسرو گذشته ایم و همه چیز را فراموش کرده ایم.
" اسلحه ی خلق ما به سینه ی خائنان همیشه غرنده باد"
"مرگ بر رژیم جمهوری اسلامی"
☆☆☆ به امید پیروزی خلق قهرمان ایران☆☆☆
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
من کاری به نوشته جناب همنشین بهار ندارم فقط منظورم برجسته کردن غلط مصطلح یا بهتر بگویم نیمه درستی ست که غالبا به عنوان دلیل و مدرک و سند بکار میرود که مثلا مرحومان!- طنز جناب کردی - استالین و پل پت که چپ بودند سمبل جنایت و آدم کشی اند در حالی که میدانیم ترومن در تمام کره شمالی خانه ای بدون آسیب بمب بجا نگذاشت و احتمالا نیمی از جمعیت را از بین برد و دو شهر ژاپن را دود کرد و جنایات جانسون در ویتنام و بوش در عراق و غیره دست کمی از دیگران نداشتبد اما هیچگاه به ذهن ما خطور نمیکند که حتی به این جنایات فکر کنیم. به این کیفیت چه میگویند؟ شستشوی مغزی در نتیجه تبلیغات بسیار موثری که حتی قوه تفکر و قضاوت را از ما میگیرد و ما رباتی میشویم که گفته ها را تکرار میکنیم؟ نمیدانم.
عدم انتشار شده: 
false
تصویر محسن کردی

نظر : 
میگم چطوره یک یادی هم بکنیم از ابوبکر البغدادی که خداییش تو جنگ و فداکاری و جان بر کف گرفتن خود و پیروانش هزار برابر از چپ و راست و توده ای و سلطنت طلب ما بهتر عمل کرد. لذا حق با داعشی ها بود. حالا اگه همچی یخورده ایده هاشون ضد بشری بود و ممکن بود مثل مرحوم پل پت و استالین مثل داس جانها را درو کنند دیگه شما به حرمت همون دفاع جانانه از آرمانهاشون در دادگاههای ضد بشری و غیر منصفانه شاه که جلوی چشم خبرنگاران و جهانیان برگزار شد گذشت کنید. میگم عجب بیدادگاههایی داشت این شاه! خیلی وقیح بوود که جلوی چشم جهانیان بیداد میکرد. استالین و پل پت هم همچه جراتی نداشتن.. همچی برای صبحانه میگفتن یه دو سه هزارتا رو تیربارون کنین صبحانه به ما بچسبه.
عدم انتشار شده: 
false