مقالات تحلیلی و علمی

۱۱۳ سال پیش (۱۲۸۵ شمسی) فرمان مشروطیّت صادر شد و بدنبال آن برای نخستین بار در ‏تاریخ ایران قانون اساسی پدیدار گشت، و بر بنیان آن نظام سیاسی و نظام قانون‌گذاری مبتنی بر ‏اراده‌ی مردم ایران، امّا در نوش
پنجاهمین نشست سالانه مجمع جهانی از سه‌شنبه این هفته در شهر داووس، با شعار «ذی‌نفعان جهان همبسته و پایدار» آغاز به کار کرد.
دروغ نقض حقیقت است وارنه جلوه دادن برای فریب و برای ایجاد پریشانی روانی و مانیپولاسیون است. دروغ ضد اخلاق است و اخلاق اتیک در راستای سلامت و همزیستی انسان است.
در صنایع دارویی بیش از ۹۰ درصد از داروهای مصرفی تولید داخل است ولی ۹۸ درصد از مواد اولیه همین داروها وارداتی است. این وضعیت برای صنایع دیگر هم وجود دارد.
در حالی که شماری از جهت‌های سیاسی در لبنان، همواره سعی دارند لبنان را از کشمکش‌های منطقه‌ای، به ویژه پس از رویارویی آمریکا و ایران در پی کشته شدن قاسم سلیمانی، به دور نگه دارند، اما برخی دیگر از جناح
برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام، در راستای توافق جامع بر سر برنامه هسته‌ای ایران و به دنبال تفاهم هسته‌ای لوزان در روز سه‌شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۴ در وین اتریش، بین ایران و گروه ۱+۵ منعقد شد.
اما اشتباە فاحش این اقتصاددانان اصولگرا در این است کە جمهوری اسلامی بر خلاف کشورهای دارای اقتصاد بستە، در فکر ایجاد امپراطوری اسلامی (بقول خودشان تمدن اسلامی) است، و این قبل از هر چیز پول می خواهد.
فرار رهبران اسلامی از حساب پس دادن به مردم ایران آنها را در اسارت قدرت‌های بیگانه گرفتار کرده است
بر آمد جدید جنبش دانشجوئی و فراگیر بودن آن در سطح اکثر دانشگاه های کشور بار دیگر این سئوال مهم وهمیشگی را مطرح می سازد که نقش جنبش دانشجوئی در مبارزات رو به رشد مردم وگسترش دامنه اعتراضات چه میزان م
اثبات این که "مردم دیوانه و سینه چاک خدا" فقط در انحصار بنیادگرایان اسلامی،بودایی و هندی و یا محدود به یک منطقه از جهان نیست.
پس از چهل سال استبداد جنایتبار و پروپاگاند اسلامی، پس از چهل سال فساد و تخریب نیروهای انسانی و ویرانگری محیط زیست ایران، پس از چهل سال دروغ و توطئه و سرکوب و عوامفریبی شیعه گری، مردم با خیزش های تازه
در سال ۱۸۷۰ میلادی وقتی ارزوی دیرینه آلمان ها برای اتحاد سرزمینی تحت رهبری خردمندانه بیسمارک(Bismark) صدر اعظم نامی پروسیا(Prussia) به واقعیت ژئوپولتیک تبدیل شد، مایل ها آنطرفتر نویسنده ای به نام آ
این آمادگی ضبط تصویر هنگام اصابت موشک می‌تواند چه چیزی به ما بگوید. آیا سامانه پدافندی مزبور در یک نقشه از قبل طراحی شده به بازی گرفته شده است تا حادثه‌ای تلخ رقم بخورد؟
تا دهه های اخیر نظر در بارۀ کیفیت تحقیقات فرهنگی غرب خصوصأ میان ایرانیان این بود که به سبب تصور (!) اتکای این تحقیقات بر موازین و معیارهای علمی و منطقی، معمولأ آنها را صحیح می پنداشتند.
قاسم سلیمان نه تنها از نظرها پنهان نبود بلکه بدون پوشش امنیتی و بی پروا بسان یک شوالیه رویبن تن در تمامی سالیان فعالیتش در منطقه خاورمیانه از کشوری به کشور دیگر سفر کرده است.