مقالات تحلیلی و علمی

افلاطون و هگل دو تن از فیلسوفانی هستند که پوپر آنان را «پیامبران دروغین» و سزاوار سرزنش‌های تند می‌داند و اندیشه‌هایشان را در خدمت دشمنی با آزادی و برآمد نظام‌های توتالیتر ارزیابی می‌کند.
محرم و عاشورا چرا به وجود آمده اند ؟ چرا خلقیات و هویت ایرانیان با پدیده هیات و سوگواری همسویی دارد ؟ چرا حکومت ولایت فقیه به مداحان نیازمند است ؟
حمله روز شنبه پهپادها به تاسیسات پالایشگاهی آرامکو، صرف نظر از اینکه توسط چه گروهی و با چه هدفی انجام شد، شوک بزرگی به بازار جهانی نفت بود.
وحید جلیلی برادر سعید جلیلی و مدیر دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب، با انتشار دو نامه پرده از وجود یک «گروه خشن» در دفتر آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران به رهبری حسین محمدی، معاونت بررسی‌های این دفت
بگذارید بحث را با چند سؤال شروع کنیم.
باوجود ظاهر آن واز جهت نظری که قانون اساسی تمامی قدرت را به ولی فقیه اختصاص داده است، از ابتدای انقلاب، حاکمیت جدید به صورت نوعی ملوک الطوایفی شکل گرفت.
جان بولتون، مشاور امنیت ملی سابق ترامپ و یکی از مدافعان اصلی «کارزار فشار حداکثری» دیگر در کاخ سفید در قدرت نیست.
درگیری ها و کشمکش های منطقه ای و جهانی همواره در دیگردیسی ساختار خاور میانه نقش اساسی داشته و این پهنه ای جغرافی بحران خیز را پیوسته با فراز و نشیب های بی شماری رو به رو بوده کرده است. مرحله اول، پ
هرچند خبررسانی و شفافیت از مجرای صدا و سیمای جمهوری اسلامی مبدل به رویایی شده که به نظر می‌رسد بخش بزرگی از مخاطبان دیگر طمع از آن بریده‌اند، اما اخبار و افشاگری‌های گاه و بیگاهی که حول این نهاد «حاکم
این روزها عربستان سعودی انگشت اتهام خود درباره حمله به تاسیسات نفتی و نفتکش‌های خود و متحدانش را به سمت جمهوری اسلامی نشانه گرفته است.
گزارش جزییات سرمایه‌گذاری خارجی در ایران طی ۴ ماه نخست سال جاری نشان می‌دهد مجموع کل این سرمایه‌ها نزدیک به ۵۵۴ میلیون دلار است. این عدد البته تنها شامل طرح‌های مصوب «هیات سرمایه‌گذاری» است.
همه صلح می‌خواهند ولی نمی‌دانند چه کنند. خوب هم می‌دانند که هر قدر جنگ به‌درازا بکشد به همان انداره هر روز اوضاع پیچیده‌تر شده و سرانجام چنان می‌شود که دیگر کسی نتواند این کلاف سردرگم را بگشاید.
دولت فرانسه از جامعه آکادمیک ایرانی/فرانسوی ساکن آن کشور خواسته است درباره بازداشت فریباعادلخواه سکوت کنند تا مذاکرات میان دو دولت به نتیجه برسد.
این روز ها در بورس ایران چه میگذرد و نقاط ضعف و قوت این بازار در این روز ها چیست ؟
حرف‌های «علیرضا پناهیان»، یکی از روحانیون نزدیک به آیت‌الله «علی خامنه‌ای»، رهبر ایران در انتقاد از رد دو فوریت «لایحه شفافیت آرای نمایندگان مجلس شورای اسلامی» جنجال برانگیز شده است.