جهان

بحثی که از مدت‌ها بدین سو در آمریکا، اروپا و کشورهای خاورمیانه پایان ندارد، این است که مبارزه با تروریسم تا چه میزانی مؤثر بوده و تا چه تا حد به ناکامی انجامیده است؟
عراق اکنون در آستانه انتخابات جدیدی قرار گرفته است که هرچند از نگاه اجرا و شیوه کار مشابه با انتخابات‌های گذشته است، اما به لحاظ زمان و عنوان، باانتخابات‌های گذشته تفاوت اساسی دارد.
ترامپیسم بە یک معنا زندە نیست و آیندە ندارد اگر آمریکائی ها تن بە تحولات سوسیال دمکراتیک بدهند. در غیر اینصورت ترامپیسم در هئیت فرد دیگری، چە بسا فردی از همان خانوادە ترامپ، دوبارە سر بر خواهد آورد.
اخراج‌ها و انتصاب‌های متوالی - و شایعاتی مبنی بر ادامه این رویه - محافل اطلاعاتی و امنیتی ایالات متحده را در هاله‌ای از شک و تردید فرو برده است.
ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه ‌در ١٧ نوامبر ٢٠٢٠ یک مصاحبه ‌در ارتباط با توافق‌نامه‌ی آتش‌بس جنگ دوم قاراباغ بین آزربایجان - ارمنستان با میانجیگری روسیه انجام داد.
کتاب تازه باراک اوباما که با نام «سرزمین موعود» روز هفدهم نوامبر روانه بازار شد، به شرح جزئیات وقایع تاریخی در دوران ریاست جمهوری او می‌پردازد.
سناریوی فرو افتادن آمریکا در باتلاق چالش‌های قانونی، بیش از یک سال پیش در تلویزیون‌ها مطرح شده بود.
سیاست های طرفداری از غرب پاشینیان علیه روسیه، عامل دیگری بود که سبب گردید روسیه در سیاست "حفظ وضع موجود"، تجدید نظر کند.
تردیدی نیست که بحران سیاسی ناشی از امتناع دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده از پذیرش نتایج انتخابات ریاست جمهوری که جو بایدن، رئیس جمهور منتخب بیش از ۲۷۰ رأی الکترا را به دست آورده است، احتمالا ه
سیاست خارجی ترامپ همانند شخصیت وی غیرمتعارف و گاهی اعصاب خردکن بود. اول کره شمالی را به حمله شدید تهدید کرد اما بعداً با رهبر آن از نزدیک ملاقات کرد و نامه‌های محبت‌آمیز به هم فرستادند. همچنین، ترامپ
به گفتۀ امانوئل مَکروُن، رئیس جمهور فرانسه، جدایی‌طلبی اسلامی با آزادی و برابری، با اصل تقسیم‌ناپذیریِ جمهوری و ضرورتِ وحدت ملی ناسازگار است.
رسول موسوی، مدیر عمومی بخش آسیای غربی وزارت امور خارجه ایران در رابطه با تصمیم خروج زودهنگام ایالات متحده آمریکا از افغانستان مخالفت کرد و گفت، خروج غیر مسؤولانه نیروهای آمریکایی از افغانستان خیانت به
خاخام دیود ولپ: کنیسه‌ای که من در لس آنجلس به آن می‌روم تحت مراقبت بوده و اتومبیل‌هایی که وارد آنجا می‌شود مورد بازرسی قرار می‌گیرد.
بە نظر می رسد بازی های ژئوپولیتیکی کە می توانند منجر بە بافت جغرافیای سیاسی کشورها شوند، وارد فاز جدیدی از عمر خود می شود. جغرافیای سیاسی تغییر می یابد برای انشقاق در اتحادهای کلان.
گفتگو با اولاوو دو کاروالیو (Olavo de Carvalho) می‌تواند نوعی تمرین خویشتن‌داری باشد.