جهان

بحثی که از مدت‌ها بدین سو در آمریکا، اروپا و کشورهای خاورمیانه پایان ندارد، این است که مبارزه با تروریسم تا چه میزانی مؤثر بوده و تا چه تا حد به ناکامی انجامیده است؟ ائتلاف بین‌المللی که در افغانستان، عراق، سوریه، سومالی و مالی می‌جنگد
ترامپیسم بە یک معنا زندە نیست و آیندە ندارد اگر آمریکائی ها تن بە تحولات سوسیال دمکراتیک بدهند. در غیر اینصورت ترامپیسم در هئیت فرد دیگری، چە بسا فردی از همان خانوادە ترامپ، دوبارە سر بر خواهد آورد. درست است بایدن از امکان بیشتری در پیروزی بر ترامپ برخوردار بود، اما فکر برنی سندرز است کە باید در دولت آیندە آمریکا دست بالا را داشتەباشد.
تورکیه ‌عملی بر خلاف قوانین بین الملل انجام نداد.
برگردان: 
حمید دباغی
ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه ‌در ١٧ نوامبر ٢٠٢٠ یک مصاحبه ‌در ارتباط با توافق‌نامه‌ی آتش‌بس جنگ دوم قاراباغ بین آزربایجان - ارمنستان با میانجیگری روسیه انجام داد. پوتین در این مصاحبه‌ که‌ در کانال‌های تلویزیونی روسییا-١ (Rossiya-1) و روسییا-٢٤ (Rossiya-24) پخش و از طرف خبرگزاری تاس و بسیاری از دیگر رسانه‌های اجتماعی روسی و خارجی هم منتشر شد، مستقیما و یا به‌ طور ضمنی نکات مهم و تاریخی را بیان کرده‌ است. از جمله:
سیاست های طرفداری از غرب پاشینیان علیه روسیه، عامل دیگری بود که سبب گردید روسیه در سیاست "حفظ وضع موجود"، تجدید نظر کند. و این قدمی بود که تمام موانع سرراه آذربایجان در جهت توسل به نیروی نظامی برای آزاد سازی مناطق اشغالی را بر چید.