هشدار مقام امنیتی عربستان سعودی به ایران : بهره برداری سیاسی از مناسک حج را تحمل نمی‌کنیم

ایرانیان در گذشته درگیری‌های خونینی با پلیس عربستان داشته‌اند، با هرگونه تلاش برای تهدید امنیت حج و زیارت، با قاطعیت برخورد خواهد شد.

 یک مقام امنیتی عربستان سعودی روز پنجشنبه هشدار داد کشورش هیچگونه اقدامی در جهت بهره برداری سیاسی از مراسم حج را از سوی ایرانیان، تحمل نمی‌کند.

 سعد الخلیاوی Saad al-Khelyawi فرمانده نیروهای امنیتی حج، با تاکید این موضوع که همه فعالیت‌ها در دوران حج باید بر آداب رسوم سنتی این مراسم متمرکز باشد گفت، ایرانیان در گذشته درگیری‌های خونینی با پلیس عربستان داشته‌اند و افزود با هرگونه تلاش برای تهدید امنیت حج و زیارت، با قاطعیت برخورد خواهد شد.
 به گفته وی، کاروان‌های زائران از ۲۵ ماه اکتبر (حدود سه هفته دیگر) وارد عربستان می‌شوند.

 این مقام امنیتی عربستان در پاسخ به خبرنگاری سخن می‌گفت که در مورد درخواست ایران برای صدور مجوز برای برگزاری مراسمی که «برائت از مشرکان» خوانده می‌شود، پرسیده بود.

 ۱۱ مرداد، ششم ذیحجه سال ۱۳۶۶ صد‌ها زائر ایرانی به همراه برخی از زائران دیگر کشور‌ها راهپیمایی را در مکه انجام داده و شعارهایی در محکومیت آمریکا و اسرائیل سر دادند، این راهپیمایی به درگیری با نیروهای امنیتی عربستان سعودی منجر شد و در آن ۴۰۲ نفر از جمله از۲۷۵ ایرانی کشته شدند. 

بخش: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.