نگاهی به وضعیت آمار ملیتها در ایران

در مورد ترکیب انتیکی ایران هیچگونه آمار دقیقی وجود ندارد و همین امر باعث می شود که هرکسی از ظن خود آماری تخیلی ارائه دهد و نقشه ای تخیلی رسم نماید که بیشتر جنبه تحریک سیاسی و پیگیری اهدافی خاص را مد نظر دارد تا ارائه یک آمار واقعی و به درد بخور.

 با تشکر از هموطن گرامی "ایرانی" که منبع چندین آمار را برایمان ارائه دادند. این منابع نشان می دهند که واقعا هم آمار دقیقی از پراکندگی اتنیکی در ایران وجود ندارد و همه آنچه که تحت نام "آمار" ارائه می شوند، تنها بر حدسیات مبتنی هستند. به همه منابعی که "ایرانی" گرامی آدرس داده بودند مراجعه کردم. متاسفانه آدرس اول مرا به سایت "محمدباقر قالیباف" برد که من نتوانستم در آنجا آماری مشاهده کنم، جستجویم در صفحات این سایت هم بی نتیجه بود و امیدوارم که دوست گرامیمان "ایرانی" آدرس دقیقتری ارائه دهند. 
آدرس دوم که ظاهرا به سایت رادیو زمانه مربوط می شود نیز کار نمی کند و از این منبع نیز محروم شدم. ولی ظاهرا آمار ارائه شده، بر اساس نوشته "ایرانی" گرامی که "تنها آمار سراسری است که زبان در آن آمده است (مال سال 1365)" به قول خود ایشان "البته غیرمستیم است". 

منبع سومی که ایشان داده اند مربوط می شود به...سایت سفارت جمهوری اسلامی. در این سایت می خوانیم: "جمعيت تقريبي ايران بالغ بر 70 ميليون نفر است كه متشكل از اقوام مختلف مي باشد. 65 درصد جمعيت ايران را فارس ها( از نژاد آريايي) تشكيل مي دهند. 20 درصد تركهاي ايراني(آذري)، 7 درصد كرد، 3 درصد عرب و 2 درصد لر مي باشند. در حدود 3 درصد از جمعيت ايران را نيز اقوامي نظير تركمن، بلوچي، بختياري، افشار، گيلك، قشقايي و شاهسون تشكيل مي دهند. اكثريت مردم ايران، مسلمان و شيعه هستند و اندكي نيز پيرو اهل تسنن مي باشند. ضمنا اقليتهاي كوچكي از ارامنه مسيحي، زرتشتيان و يهوديان نيز در ايران وجود دارد." متاسفانه این سایت هیچ منبعی برای این آمار ارائه نمی دهد تا بتوان بر اساس چگونگی تهیه این آمار نسبت به درستی و یا نادرستی آن قضاوت کرد. 

 آمار بعدی مربوط است به سازمان "فردای بدون ترور" که در حقیقت آماری به دست نمی دهد بلکه بر اساس نظرخواهی ها مبتنی است و دقتی در کار آن مشاهده نمی شود. 
 خانم/آقای ایرانی در سطور بعدی آماری ارائه می دهند که منبعی برای آن نمی آورند. ظاهرا یک منبع ایرانی است. در این به اصطلاح آمار می خوانیم: "در مرداد 1370، هنگام صدور شناسنامه براي نوزادان، درباره زبان ٤٩ هزار و ٥٥٨ مادر در سطح كشور سوال مطرح شد كه نتيجه حاكي از سهم حضور ٥٣٬٨ درصدي زبان هاى غيرفارسي در ايران بود" آیا می توان این پرسش از 49 هزار و 558 مادر را برای تعیین واقعی تعداد تشکیل دهندگان اتنیکهای ایران مبنا قرار داد؟ پاسخ را خود ایشان می دهند: " اما همه ما میدانیم ایران آمار درست حسابی ندارد". 

 تاکید بعدی هموطن گرامیمان "ایرانی" باز بر آمارهای خارجی است مانند "سی-آی فاکتبوک". ولی ایشان مشخص نمی کنند که این موسسه چگونه آمارگیری می کند؟ آیا آمارگیران خود را به ایران می فرستد تا به این کار بپردازند؟ (طبیعتا این امکان وجود ندارد). بلکه مبتنی است بر آمارهای موسسات گوناگون و از جمله منابع جمهوری اسلامی. پس باید نتیجه بگیریم که این آمار هم دقیق نیستند. ••• خانم/آقای ایرانی سپس مطمئن ترین آمار را آمار استانی معرفی می کنند. با مراجعه به این صفحه و نگاهی به منابع آن، باز به منابع نامعتبر و آمارهای تقریبی و نادقیق می رسیم. 

 آخرین منبعی که دوست عزیزمان ارائه می دهند مربوط است به گزارشی از سایت اینترنتی "جهان امروز". در این گزارش می خوانیم: "98 درصد تهراني‌ها زبان فارسي را مي‌فهمند و كمتر از 2 درصد ساكنان تهران فارسي را متوجه نمي‌شوند، 13 درصد تهراني‌ها يكي از زبان‌هاي لاتين را مي‌فهمند و 10درصد تهراني ها قادرند به يكي از زبان‌هاي دنيا صحبت كنند، 67درصد تهراني‌ها فارس هستند، 63 درصد از تهراني‌‌ها در تهران به دنيا آمده‌اند و 13 درصد تهراني‌ها بيش از 13 سال است كه در محل خود ساكن هستند." ولی این آمار چگونه تهیه شده است؟ بر اساس این گزارش "سعيد معيد‌فر، عضو هيئت علمي دانشگاه تهران و مجري طرح "بررسي و مطالعه ميزان مصرف كالا و خدمات فرهنگي در شهر تهران " اظهار داشت " جامعه آماري استفاده شده در تهران 5 هزار نفر است؛ اين جامعه يكي از بزرگترين جوامع تحقيقي كشور محسوب شده و آمار قابل قبول و قابل استنادي در اختيار مسئولان قرار مي‌دهد."

بنابراین می بینیم که مبنا قرار دادن سوالاتی از 5 هزار نفر برای 73 میلیون ایرانی تا چه حد می تواند با واقعیات موجود ایران متفاوت باشد.  در پایان این کامنت طولانی می خواهم باز هم تاکید کنم که در مورد ترکیب انتیکی ایران هیچگونه آمار دقیقی وجود ندارد و همین امر باعث می شود که هرکسی از ظن خود آماری تخیلی ارائه دهد و نقشه ای تخیلی رسم نماید که بیشتر جنبه تحریک سیاسی و پیگیری اهدافی خاص را مد نظر دارد تا ارائه یک آمار واقعی و به درد بخور.

برگرفته از: 
کامنتهای ایران گلوبال
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب بهنام من قبلا هم گفتم خدمتتون که ،تمام آمارهای که آمریکایی ها منتشر میکنند ،توسط شخصی به نام مهرداد ایزدی
http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D9%87%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%AF_%D8%A7%DB%8C%D8%B2%D8%AF%DB%8C
در دانشگاه کلمبیا تهیه میشود ،
http://gulf2000.columbia.edu/maps.shtml
و چون آمار دیگه ای نیست ،به ناچار توسط آمریکایی ها پذیرفته شده است ، که متاسفانه ایشان کلا جعل نقشه میکنند حتی در نقشه های تاریخی هم دست برده اند و کشوری متعلق به کردها بین ایران صفوی و عثمانی از خود ساخته اند .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در پاسخ به جناب تبریزی
من هم با شما موافقم که ما چیزی به نام قوم ترک یا پارسی در ایران نداریم...بلکه ما زبان ترکی یا فارسی داریم..برای نمونه بسیاری از ساکنین میاوداب و آذربایجان شاید از نسل مردم مرکز باشند که دوره قاجاره به تبریز و غیره مهاجرت کردند و بسیاری از مردم اصفهان از نسل سربازان گرجی و قزلباش. دوران صفویه هستند. تنها آزمایش د-ن-ا میتواند نشان بدهد که نژاد فلان کس چیست. برای نمونه از لحاظ د-ن-ا ترکزبانان آذربایجان در تبریز بهو کرد-زبانان و فارس-زبان ایران نزدیکترند تا اینکه به ترکزبانان اوزبک و قرقیز..همینطور است در مورد برای نمونه فارسی-زبان تاجیکستان و اصفهان..آنی که در اصفهان است به ترکزبان آذری نزدیکتره و اونیکه در تاجیکستان است به همایسه اوزبک. از یک "زبان" بعدها قوم جعل کنند, یک ترفند استالینی بو. کسروی و خمینی و شهریار پیشه وری و خامنه-ای همه سید هستند..عربتبار..

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در مورد تغییر نام منطقه ..

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
تنها گروهی هم که امروز هی به آمار قومی و غیره رجوع میکند در واقع نژادگرایان ترک هستند که آمارشان با هیچ موسسه علمی یا آمار استانی و آمار ایران واقعیت ندارد. زیرا بجز آذربایجان شرقی و اردبیل و زنجان, در هیچ استان دیگر زبان ترکی اکثریت ندارد (شاید آذربایجان غربی را هم اضافه کرد که آن نیز روشن نیست). اما این دوستان هی ادعا میکنند 45 ملیون نفر یا 35 ملیون نفر در ایران ترکزبان هستند! به هر حال اگر روزی هم آمار سراسری انجام شود اینها باز قبول نخواهند کرد ولی باز آن امار سراسری فرقی با همان آمار کنونی سی-آی فاکتبوک نخواهد داشت زیرا هر انسان عاقلی میتواند با آمار استانی به یک نتیجه درست با دو/سه درصد اختلاف برسد. این آمارهای 35 ملیون یا 45 ملیون یا حتی 20 ملیون بخاطر این به نظر میرسد که دیگر دوران قاجارها تمام شده است و برخی از ترکزبانان نمیخواهند که قدرت را سهم کنند..

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در پاسخ به دوستان که سخن صالحی را نقل قول میکنند..چنین چیزی واقعیت ندارد زیرا به هیچ آماری که انجام شده باشد, اشاره نکرده است. برخلاف این, آمارهای انجام شده از ایران در مورد زبان در سراسر کشور تنها یکیست و آن مال 1375 هست:
http://www.farsnews.com/printable.php?nn=13900615000068
هیچ آمار دیگر هم از سراسر کشور بجز این و این آمار استانی وجود ندارد وگرنه باید تاریخ آمارگیری و دوره آن و محدوده آن را ارائه کرد..اگر نمیتوانید پس تخیلی است. آمار استانی به صراحت نشان میدهد که حدود ترکزبانان آذری همان 16% هست که در دانشنامه سی-آی فاکتبوک درج شده است.. اینکه دوستانی بخواهند بگویند 40 ملیون یا غیره باید با آمار استانی تطبیق دهند و هرگز نمیتوانند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در پاسخ به چندتن از دوستان:
جناب اژدر
احتمال اینکه شما 3000 کرد از پنج هزار نفر در تهران اگر به طور راندوم در 374 محل نمونه-داری کنید, وجود ندارد. (ادامه)
تصویر آ. ائلیار

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در هیچ جا چیزی به نام نژاد وجود ندارد. همه انسانها از یک ریشه اند. و تمام تفاوتهای ظاهری نتیجه تأثیرات محیط جغرافیایی ست. چیزیکه «نژادگرایی سیاسی-فلسفی» را میافریند « ارتباط نابرابر» و «برتری طلبانهء» آدمها با یکدیگر و حاکمیتها با مردم، در عرصه های اجتماعی و فرهنگی و سیاسی و اقتصادی ست. این مسایل را میتوان در دانشنامه های معتبر هم دنبال کرد.
تمام کسانیکه از ملیتها در حاکمیت قبلی و کنونی نقش سیاسی به عهده داشتند و دارند «نماینده منافع گوناگون» ملیتها نیستند بل نماینده و حامی «منافع گروه اجتماعی خود و نزدیک به خود» بوده و هستند. اینست که ربطی به مردمان مختلف نداشته و ندارند.
درمورد آینده مردمان گوناگون ایران یا ملیتها یا ملتهای بدون دولت، نظرم اینست که « در صورت تأمین حقوق همه جانبه آنان، اتحاد داوطلبانه» بهترین راه همزیستی ست.
تصویر اژدر بهنام

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ایرانی گرامی! باز هم با تشکر از شما بابت آمارهایی که ارائه می دهید می خواهم بر یکی دو نکته اشاره ای گذرا داشته باشم. ولی پیش از آن جمله ای را که استاد اقتصادمان بارها تکرار می کرد برایتان بنویسم. ایشان می گفتند که در آمار گیری نمونه ای باید 50 درصد "اتفاقات" را در نظر گرفت. حالا بگذارید تصور کنیم که آمارگیران ما می خواهنند سراغ 5000 نفر بروند و از آنها در مورد زبانشان تحقیق کنند. اگر بر حسب تصادف در نقاط مختلفی که به اشخاص مراجعه می کنند، از 5000 نفر، ناخواسته و بطور تصادفی به 3000 نفر کرد برخورد کنند، آیا می شود نتیجه گرفت که 60 درصد ایرانیان کرد هستند؟ آن آمارگیری دقیق است که هنگام سرشماری خانه به خانه و در همه شهرها و روستاها انجام شود و نه آمارگیری نمونه ای. دقت کنید که آمارگیری با نظرخواهی های سیاسی متفاوت است. نکته بعدی این که من اصلا به این مساله بهایی نمی دهم که مثلا

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
پريشان گويي و سفسته اشغالگران فارس پايان ندارد

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ما دخالت یک نفر مانند کرمی را که بر طبق تقسیم بندی جغرافیایی و به تاکید خود ملیت آلمانی دارد را در امور مربوط به ایران قبول نمی کنیم.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
همانطوریکه خودبه لینکهای مختلف مراحعه نموده وملاحظه فرمودیدکه تمام آماردرمورداتنیکهای مختلف ازطرف رژیم بوده واین آقا/خانم ایرانی هم همه ی آمارش را ازمنابع خودشان یعنی جمهوری اسلامی مینویسد.استبدادسابق ونیزرژیم کنونی بخاطرترسی که ازآگاهی مردم دارندهرگزنمیتوانندآماردقیق اتنیکی رابیان کنند.بهترین آمارهمان است که وزیز آموزش وپرورش دربازگشائی مدارس گفت چون درعمل روزانه باواقعیت طرف است .اوگفت که بیش ازتوجه کنید بیش از60-70درصددانش آموزان زبانشان فارسی نیست.البته تمارآمارهای خارجیان نیزبراساس آمارهای رژیم های فارسی شاه وشیخ بنا شده است بگذلرآمارفارس زبانانرا تا 80درصدبالاببرندبقول زبان شیرین فارسی،عاقلان دانند!!!ولی شما گفته وزیرآموزش وپرورش رابخاطربسپاریدکه 60-70 درصدغیرفارس زبان داریم.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ما تا چریکهای مسلح صد هزار نفری در کردستان عراق داریم و قدرت نظامی روز افزون با میلیاردها دلار پول نفت و گاز ذره ای از شوونیسم آریایی فارس باک نداریم و با خیالی راحت می دانیم که کردستان ایران با التماس و با افتخار به دوبی جدید منطقه "کردستان " خواهد پیوست . کار ترک های آذری هم با آذربایجان شمالی و ترکمن صحرا با کشور ترکمنستان و بلوچستان با بلوچهای پاکستان مشخص است که شکست فاشیسم آریایی افغانی بسیار نزدیک است

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دوستان گرامی، اگر کسی پیرو پنداری کهنه و مرده و پرتاب شده به زباله دان تاریخ به نام ناسیونالیسم باشد و ابزارهای زهر کشنده ای به نام ناسیونالیسم ..........

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
وزیر امور خارجه ایران گفت: بیش از ٤۰ درصد از مردم ایران به زبان ترکی سخن می گویند.به گزارش نصر نیوز به نقل از وب سایت رسمی سازمان رادیو و تلویزیون دولتی ترکیه، علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه ایران در در دیدار خود از آنکارا اظهار داشت: ایران و تركیه با داشتن مشتركات بسیار دو كشور برادر بشمار می‌روند. بیش از ٤۰ درصد از مردم ایران به زبان ترکی سخن می گویند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
وزیر آموزش و پرورش ايران اعلام كرد: "۷۰ درصد دانش‌آموزان در سراسر کشور دو زبانه بوده و پس از ورود به کلاس اول و گذراندن یک سال تحصیلی هنوز زبان مادری آنها به فارسی تبدیل نشده است".

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
البته بحث ملیت جداگانه است..بنده نیز قبول دارم که ما یک ملت در ایران داریم با تنوع زبانی. کاربرد ملت برای یک زبان، از صادرات شوروی به ایران بود. وگرنه قانون انقلاب مشروطه بارها به ملت ایران اشاره کرده است..چنانکه در اینجا چند وقت پیش در پاسخ به جناب آلترپاسی نوشم:
http://www.sepahbod7.blogfa.com/post-31.aspx
ایشان ادعا میکردند نام "پارسی" برای زبان فارسی چیز تازه است در حالیکه پسر مولانا میگوید:
گذر از گفت ترکی و رومی

چون از آن اصطلاح محرومی

لیک از پارسی گوی و از تازی

چونکه در هر دو خوش همی تازی

و مولانا پس از چند بیت عربی میگوید:
مسلمانان مسلمانان زبان پارسی گویم
که نبود شرط در جمعی شکر خوردن به تنهایی

و یا عطار میگوید:
آنچه من گفتم زبور پارسی است
...
البته آن بحث جداگانه است.. اما در ایران براساس قانون مشروطه یک ملت تنها وجود دارد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در مورد این حرف جناب اژدر:
" آمار بعدی مربوط است به سازمان "فردای بدون ترور" که در حقیقت آماری به دست نمی دهد بلکه بر اساس نظرخواهی ها مبتنی است و دقتی در کار آن مشاهده نمی شود. "
چرا دوست عزیر یک آمار در صفحه 64 وجود دارد..
http://www.terrorfreetomorrow.org/upimagestft/TFT%20Iran%20Survey%20Report%200609.pdf
هرچند از هزار نفر پرسیده شده است ولی هر کدام از اینها دست بالا با چهار-پنج درصد از واقعیت، آمار راستینی است.
http://www.surveysystem.com/sscalc.htm
اگر Confidence Level: را 99% بگذارید (یعنی اینکه 99% واقعیت) و سپس Confidence Interval را 4% بگذارید و جمعیت را هفتاد پنج ملیون بگذارید، یعنی حدود هزار نفر کافی است که به حقیقت با اختلاف 4% پی ببریم.
آمار این سازمان هم براساس وزن هر استان، نمونه-گیری راندام کرده است و بانبراین میتوان گفت که با دست بالا 4% اختلاف، آمار دقیقی ارائه شد

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
با سپاس جناب اژدر اما شما شاید به قانونهای ستیستک ریاضی آشنا نباشید. حرف شما در مورد آمارهای استانی نیز درست نیست زیرا آمارهای استانی بسیار دقیق هستند و حدس نیستند. انجام شده میباشند و هر ده سال در ایران انجام میشوند.
تصویر اژدر بهنام

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای کرمی گرامی! حمله شما به من بر اساس تیتری است که همکار گرامی "بهرنگ" برای کامنت من انتخاب کرده است. اگر کمی در کامنت من دقت کنید، من حتا یک بار هم کلمه ملیت را به کار نبرده ام. من متاسفانه به علت کمبود وقت در این هفته، امکان بحث در این مقوله ها را ندارم و این بحث را به زمان دیگری موکول می کنم. در این موارد، شما که در آلمان زندگی می کنید و در آلمان هم تحصیل کرده اید، کافی است نگاهی گذرا به Brockhaus بیاندازید تا مشاهده کنید که نوشته های شما هیچ قرابتی با یافته های قرن 21 ندارند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای کرمی
طبق تعریف مدرن خودتان از ملیت، شما ملیت آلمانی دارید و لطف ملیت خودتان را ایرانی ندانید و اندکی هم در حوزه هم ملیتی های خود یعنی آلمانی فعالیت کنید و دست از سر ملت ایران بردارید/ زیرا با تعریف شما، شمارا را تنها می توان یک آلمانی دانست که مشغول به ... تحریک ایرانیان است
تصویر ناصر کرمی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب آقای.... اژدر بهنام.....، در ایران یک ملیّت وجود دارد و آنهم ملیّت ایرانی است. البتّه ملیّت را میشود در تقسیم کلی به دو نوع تبدیل کرد...... ...