آمریکا چند نهاد و یک فرد ایرانی را در ارتباط با برنامه موشکی ایران تحریم کرد
30.03.2022 - 22:13
 

وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌گوید که یک یگان سپاه پاسداران که "مسئولیت تحقیق و توسعه موشک های بالستیک و همچنین صنایع شیمیایی پارچین ایران، یکی از عناصر سازمان صنایع دفاع ایران" را بر عهده دارد، تحت تحریم‌های جدید قرار گرفته است.

به نوشته سایت خزانه‌داری آمریکا این تحریم‌ها "به دنبال حمله موشکی ایران به اربیل عراق در ۱۳ مارس و حمله موشکی حوثی‌ها به تاسیسات آرامکو عربستان در ۲۵ مارس و همچنین سایر حملات موشکی نیروهای نیابتی ایران علیه عربستان سعودی و امارات متحده عربی" اعمال شده است.

آمریکا می‌گوید "توسعه و تکثیر موشک‌های بالستیک ایران همچنان تهدیدی جدی برای امنیت بین‌المللی است".

سپاه پاسداران در ۲۲ اسفند ۱۴۰۰ با حمله موشکی به محلی در اربیل در کردستان عراق گفت که "مرکز راهبردی توطئه و شرارت صهیونیست‌ها" در اقلیم کردستان را هدف گرفته است.

بقایای ساختمانی که سپاه پاسداران در ۱۲ اسفند ۱۴۰۰ در کردستان عراق با چندین موشک هدف قرار داد

منبع تصویر،GETTY IMAGES

توضیح تصویر،

بقایای ساختمانی که سپاه پاسداران در ۱۲ اسفند ۱۴۰۰ در کردستان عراق با چندین موشک هدف قرار داد

در روز جمعه ۵ فروردین ۱۴۰۱ نیز شبه‌نظامیان حوثی وابسته به ایران با حمله موشکی به تاسیسات نفتی آرامکو در جده باعث آتش‌سوزی در دو مخزن تاسیسات نفتی آرامکو شدند، ساعاتی پس از آن تصویر رهبران حوثی بر برج آزادی تهران نقش بست.

برایان نلسون، معاون وزیر خزانه داری آمریکا در امور تروریسم و ​​اطلاعات مالی گفت: "این اقدام تعهد ایالات متحده برای جلوگیری از توسعه و استفاده رژیم ایران از موشک های بالستیک پیشرفته را نشان می‌دهد".

به گفته او، "در حالی که ایالات متحده همچنان به دنبال بازگشت ایران و پایبندی کامل به برنامه جامع اقدام مشترک است، ما در هدف قرار دادن کسانی که از برنامه موشکی بالستیک ایران حمایت می کنند تردید نخواهیم کرد. ما همچنین با شرکای دیگر در منطقه همکاری خواهیم کرد تا ایران را در قبال اقداماتش، از جمله نقض فاحش حاکمیت همسایگانش، پاسخگو کنیم."

به گفته وزارت خزانه داری آمریکا محمدعلی حسینی فردی است که به فهرست افراد تحریم شده ایرانی توسط آمریکا اضافه شده و "شبکه تدارکات" او نیز تحریم شده است.

وزارت خزانه داری آمریکا می‌گوید که آقای حسینی عامل تدارکات شبکه‌ای از شرکت‌ها از جمله "جستار صنعت دلیجان" و "شرکت سینا کامپوزیت دلیجان" برای تهیه مهمات موشک‌های بالستیک بوده و "در جلسات سطوح عالی شرکت داشته و با مقامات ارشد سپاه پاسداران سفر کرده" و از چین مواد لازم را برای موشک‌ها بالستیک وارد کرده است.

در تحریم‌های امروز همچنین نام شرکت صدر که با صنایع شیمیایی پارچین همکاری دارد، منتشر شده است.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کیانوش توکلی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما