تحصن دانشجویان دانشگاه غیر انتفاعی "ارشاد دماوند"

دانشجویان دانشگاه غیر انتفاعی "ارشاد دماوند" به دلیل برخی مشکلات صنفی این دانشگاه از جمله افزایش شهریه، کیفیت پایین تغذیه و ... صبح امروز جلوی ساختمان شماره یک این دانشگاه تجمع کردند.یکی از دانشجویان این دانشگاه با اشاره به افزایش بی‌رویه شهریه دانشگاه مدعی شد: دو سال گذشته شهریه دانشگاه 350 هزار تومان بود که اکنون به 450 هزار تومان افزایش یافته است.وی افزود: از طرفی علاوه بر این افزایش شهریه، از تمام دانشجویان ورودی 91 به قبل‌ 23 هزار تومان بابت امور فرهنگی و ورزشی و مشاوره کم شده است.

این در حالی است که دانشگاه حتی کتابخانه ندارد.
******
 تحصن صنفی یک دانشگاه غیرانتفاعی و پاسخ مسئولان
وی افزود: البته وزارت علوم قول داده بود که وام‌های دانشجویی تا یک هفته پس از ثبت‌نام به دانشگاه‌ها داده شود، اما اکنون پس از سه ماه هنوز این مبلغ پرداخت نشده و ممکن است این موضوع کمی ایجاد مشکل کرده باشد.

دانشجویان دانشگاه غیر انتفاعی "ارشاد دماوند" به دلیل برخی مشکلات صنفی این دانشگاه از جمله افزایش شهریه، کیفیت پایین تغذیه و ... صبح امروز جلوی ساختمان شماره یک این دانشگاه تجمع کردند که رییس اتحادیه موسسات غیرانتفاعی در پاسخ به این اعتراض دانشجویان گفت: مدیری موفق است که اجازه ندهد اعتراضات به نقطه بحران برسد.

به گزارش ایسنا، یکی از دانشجویان این دانشگاه در این تجمع در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به افزایش بی‌رویه شهریه دانشگاه مدعی شد: دو سال گذشته شهریه دانشگاه 350 هزار تومان بود که اکنون به 450 هزار تومان افزایش یافته است.

وی افزود: از طرفی علاوه بر این افزایش شهریه، از تمام دانشجویان ورودی 91 به قبل‌ 23 هزار تومان بابت امور فرهنگی و ورزشی و مشاوره کم شده است. این در حالی است که دانشگاه حتی کتابخانه ندارد.

این دانشجو همچنین با اشاره به کیفیت پایین تغذیه دانشگاه، گفت: با وجود قیمت 1200 تومانی، غذای دانشگاه از کیفیت بسیار پایینی برخوردار است.

وی همچنین مدعی شد که در زمان اعتراض به کیفیت غذا، برخورد بدی از سوی مسئولان دانشگاه با دانشجویان صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه توزیع وام‌های دانشجویی نیز متوقف شده است، تصریح کرد: بسیاری از دانشجویان قبلا با گرفتن وام می‌توانستند شهریه خود را پرداخت کنند اما در حال حاضر وام‌ها نیز متوقف شده‌اند.

به گفته این دانشجو، دانشگاه برای ترم بهمن از دانشجویان خواسته که کل مبلغ شهریه را باید به حساب دانشگاه بریزند و در غیر این صورت امکان انتخاب واحد ندارند.

وی با اشاره به مشکلات ناشی از تفکیک جنسیتی این دانشگاه، گفت: در حال حاضر فقط اساتید متاهل می‌توانند در واحد دختران تدریس کنند. از طرفی بسیاری از اساتید خوب از تهران به دماوند نمی‌آیند. از سوی دیگر به دلیل پراکندگی ساختمان‌ها، بسیاری از دانشجویان همیشه به مسوولان دانشگاه و حتی مدیر گروه‌ها دسترسی ندارند.

در همین راستا علی آهون منش، رییس اتحادیه موسسات غیرانتفاعی در گفت‌وگویی با ایسنا، با بیان اینکه موارد افزایش شهریه بر اساس قانون کاملا روشن است، گفت: در سه تا چهار مورد از موسسات، 50 هزار تومان افزایش شهریه ثابت داشته‌ایم و در ابتدای سال نیز همه موسسات 10 درصد افزایش شهریه متغیر داشته‌اند.

وی افزود: تمامی افزایش شهریه‌ها بر اساس قانون مشخص شده و هیچ‌کس حق تخلف ندارد.

آهون‌منش همچنین درباره شهریه‌های مازاد امور فرهنگی، ورزشی و مشاوره نیز تصریح کرد: از دو سال پیش حدود 60 موسسه که هیات امنا، حراست و دفتر مشاوره دارند می‌توانند مبلغی حدود 25 هزار تومان را بابت هزینه‌های امور فرهنگی ورزشی و مشاوره به ازای هر ترم از دانشجو اخذ کنند، البته این بودجه‌ها در حسابی شفاف و جداگانه ریخته شده و صرف موارد متعددی از جمله اردوها، مسابقه قرآن، فعالیت‌های ورزشی، مشاوره و ... می‌شود.

رییس اتحادیه موسسات غیرانتفاعی کشور همچنین با بیان اینکه دانشگاه می‌تواند مبلغی را در اول ترم به عنوان شهریه علی‌الحساب بگیرد، گفت: این مبلغ باید کمتر از کل شهریه میانگین فرد باشد. اما اگر دانشجویی نداشته باشد این مبلغ برای او تقسیط می‌شود.

وی افزود: البته وزارت علوم قول داده بود که وام‌های دانشجویی تا یک هفته پس از ثبت‌نام به دانشگاه‌ها داده شود، اما اکنون پس از سه ماه هنوز این مبلغ پرداخت نشده و ممکن است این موضوع کمی ایجاد مشکل کرده باشد.

آهون‌منش با اشاره به اینکه اخذ علی‌الحساب شهریه تاثیری ندارد، خاطر نشان کرد: این شهریه باید در طول شش ماه هزینه شود. بنابراین شاید مدیر دانشگاه در این زمینه هوشمند عمل نکرده باشد.

وی در پایان با بیان اینکه باید از این گونه مشکلات پیشگیری شود، گفت: تجربه نشان می‌دهد که اگر مدیری بخواهد موفق باشد نباید اجازه دهد که اعتراضات به نقطه بحران برسد، چرا که ممکن است مشکلات کوچک به تدریج در دل دانشجویان جمع شده باشد و زمانی که به حد انفجار می‌رسد، خشک و تر با هم می‌سوزند.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
زنده باد دانشجوی بیدار