توافق روسیه و آمریکا درباره کنارگذاشتن اسد؟؛ فیگارو

به گزارش انتخاب ؛ فیگارو در ابتدای این گزارش می نویسد، هردو کشور در دو دور مذاکرات مستقیم که در روزهای اخیر در دوبلین و ژنو برگزار شد توافق کردند اخضر ابراهیمی- نماینده سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه، را به دمشق بفرستند تا پیام یا در واقع اولتیماتوم آنان را به بشار اسد تسلیم دهد.

آمریکا و روسیه توافق کرده اند با فرستادن یک میانجی به سوریه، بشار اسد- رئیس جمهور منزوی شده این کشور را وادار کنند از قدرت دست بردارد.

به گزارش انتخاب ؛ فیگارو در ابتدای این گزارش می نویسد، هردو کشور در دو دور مذاکرات مستقیم که در روزهای اخیر در دوبلین و ژنو برگزار شد توافق کردند اخضر ابراهیمی- نماینده سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه، را به دمشق بفرستند تا پیام یا در واقع اولتیماتوم آنان را به بشار اسد تسلیم دهد.

روزنامه از قول اخضر ابراهیمی نوشته است در این اولتیماتوم از بشار اسد خواسته خواهد شد تا با استفاده از آخرین فرصت محترمانه از قدرت کنار برود.

فیگارو در ادامه می نویسد، خبر مربوط به این توافق را رابرت فورد- مسئول دفتر سوریه در وزارت خارجه آمریکا، روز گذشته اعلام و تأکید کرد که روسیه تحت فشار مخالفان بشار اسد در داخل این کشور، حاضر شده است دست به اقدام بزند.

بگفته رابرت فورد، روسیه متوجه شده است که بشار اسد در صورت از دست دادن کنترل فرودگاه دمشق، تنها راه ورود اسلحه برای رژیم را از دست خواهد داد و در پایتخت منزوی خواهد شد.

ساعاتی بعد از این اظهارات سفیر پیشین آمریکا در سوریه، میخائیل بوگدانف- معاون وزیر خارجه روسیه، در گفتگویی با خبرگزاری رسمی کشورش گفت رژیم سوریه روز بروز تسلط خود بر خاک این کشور را از دست میدهد.

فیگارو می نویسد برای اولین بار بعد از آغاز بحران بیست ماهه سوریه، روسیه بعنوان متحد دمشق، چنین ارزیابی‌ای را از اوضاع سوریه ارائه می کند.

فیگارو، سپس این پرسش را مطرح می کند که آیا روسیه که دیگر پیروزی مخالفان را نامحتمل هم نمیداند حاضر شده است بشار اسد را رها کند و یا فقط تلاش دارد قبل از یک مذاکره دیگر با آمریکا درباره سوریه، چانه‌زنی را بالا ببرد؟

روزنامه در پاسخ، به مذاکرات دوهفته پیش هیلاری کلینتون و سرگئی لاوروف- وزیران خارجه آمریکا و روسیه، در دوبلین و مذاکرات میخائیل بوگدانف و ویلیام بورنز- معاونان وزارت خارجه هردو کشور در ژنو، آخر هفته گذشته اشاره می‌کند و می‌نویسد به نظر می رسد این مذاکرات با جدیت انجام یافته است.

نزدیکان اخضر ابراهیمی، به روزنامه فیگارو گفته‌اند در این میان مذاکرات ژنو یک پیشرفت مهم بحساب می‌رود زیرا روسیه از این تقاضای خود که بشار اسد باز هم در یک دوره انتقالی نقش بازی کند دست برداشته است.

این روزنامه از قول یک منبع آگاه می‌نویسد، برای روسیه، بشار اسد در چنین دوره می‌تواند رئیس جمهور باقی بماند اما بدون اختیارات و حق شرکت در انتخابات سال ٢۰۱۴ را هم نخواهد داشت.

گذشته از آن، آمریکا و روسیه در مذاکرات ژنو، درباره فهرست اعضای دولت انتقالی پیشنهاد شده از سوی اخضر ابراهیمی برای سوریه نیز گفتگو کرده‌اند و از شماری از کشورها از جمله بلاروس و یا شماری از کشورهای آمریکای لاتین بعنوان کشورهایی نام برده‌اند که احتمال دارد به بشار اسد پناهندگی بدهند.

و اما علیرغم پیشرفت‌های بدست آمده میان هردو کشور، آمریکا از خود می پرسد آیا روسیه حاضر خواهد بود به اندازه کافی بر بشار اسد فشار وارد کند تا از قدرت کنار برود؟

فیگارو از قول رابرت فورد می نویسد، آمریکا در این مورد اطمینانی ندارد، زیرا روسیه در گذشته حد اقل سه بار به تعهد خود دراین باره عمل نکرده است.

بگفته دیپلمات آمریکایی، یک مانع دیگر را هم نباید از یاد نبرد و آن مخالفت مخالفان مسلح بشار اسد با هرگونه مذاکره با دولت دمشق است.

با این حال، هیثم منا- یک عضو دفتر هماهنگی ملی مخالفان، بعد از دیدار با مقامات وزارت خارجه روسیه، به فیگارو گفته است این موضوع که علیرغم دشواری‌های موجود، روسیه حاضر به مذاکره دو جانبه با آمریکا شده است خود پیشرفتی در تحولات سوریه محسوب می گردد.

همچنین سرگئی لاوروف- وزیر خارجه سوریه، به نمایندگان مخالفان گفته است در صورت محاصره قصر ریاست جمهوری از سوی آنان، روسیه برای محافظت از بشار اسد، هیلی کوپتر به دمشق نخواهد فرستاد.

 

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.