رفتن به محتوای اصلی

فیلمی انتقادی در مورد ختنه پسران
16.12.2012 - 14:07

فیلم مستند "پسره!" به تازگی توسط "ویکتور شون فلد" که خود از خانواده ای یهودی ست، ساخته شده. او در این فیلم با روحانیان مسلمان و یهودی، روانشناسان، پزشکان و خانواده های کودکانی که ختنه شده اند یا قرار است بشوند، مصاحبه می کند و دو عمل ختنه را (یکی مربوط به یهودیان و بدون بی حسی، و دیگری مربوط به مسلمانان و با بی حسی) نشان می دهد.

در این فیلم همه افسانه های مربوط به ختنه از نظر علمی رد می شود:

(1) ختنه عملی ست بسیار دردناک برای کودک، حتی اگر با بی حسی و بیهوشی انجام بگیرد. بعد از اینکه تاثیر داروی بی حسی از بین رفت، کودک حداقل به مدت چند روز درد شدید دارد. در این مورد با یک دکتر بیهوشی مصاحبه می شود که به تحقیقاتی که در مورد شدت درد در انسان ها و سنجش شدت درد انجام گرفته، اشاره می کند.

(2) تمام تحقیقاتی که بر بهداشتی بودن و جنبه های مفید ختنه تاکید داشتند، شیوه های تحقیقاتی اشتباهی را برای اثبات فرضیه خود به کار بوده بودند و برای همین نتایج تحقیقاتشان پایه علمی ندارد.  

(3) در آمریکا بسیاری از مسیحیان فرزندان پسر خود را ختنه می کنند، به این دلیل که دهه ها برای ختنه تبلیغ  می شد که گویا از نظر سلامتی و بهداشتی مفید است. دلیل این تبلیغات ولی این بوده که برای مردان ختنه شده ارضای جنسی از طریق خودارضایی سخت تر است تا برای مردان ختنه نشده. و از آنجا که در دین مسیحیت نیز خودارضایی گناه است، سعی می کردند جلوی آن را بگیرند. در گذشته روانپزشکان نیز فکر میکردند که خودارضایی به شدت مضر است و باعث بیماری های سخت، از جمله جنون، می شود. (چندی پیش در این مورد یادداشتی در وبلاگم گذاشته بودم.)

(4) ختنه خطرات بسیاری دارد که رایج ترین آن عفونت است. از هر 50 مورد ختنه، یک مورد همراه با عوارض است. بر اثر عفونت حتی ممکن است کودکان بمیرند. در این فیلم با مادری مصاحبه می شود که فرزند خود را به دلیل عفونت بعد از ختنه از دست داده است.

(5) ختنه در مواردی به نقص عضو منجر می شود. در این فیلم با مردی مصاحبه می شود که به دلیل ختنه، آلت تناسلی اش کج شده و نمی تواند درست سکس کند و از سکس لذت ببرد. و یا با پدر و مادر کودکی گفتگو می شود که پزشکان مجبور شده بودند به دلیل عفونت، آلت تناسلی اش را در پوست بیضه اش جا دهند تا ترمیم شود. بعد از این کار، آلت تناسلی کودک پُر از مو شده و پدر و مادرش نگران اند که در آینده در سکس با مشکلاتی مواجه شود.

در این فیلم با زنی روانپزشک مصاحبه می شود که خود از خانواده ای یهودی ست و در مورد ختنه تحقیقات تاریخی انجام داده. او پایه گذاری رسم ختنه را مربوط به مراسم "قربانی کردن" می داند. در گذشته های دور رسم بوده که فرزندان خود یا بخشی از اعضای بدن آنان را قربانی کنند و یا آنان را اخته کنند. این زن محقق، ختنه را در ادامه ی رسم قربانی کردن اعضای بدن می داند. او تاکید دارد که تنها در صورتی این رسم خشن از بین خواهد رفت، که تعداد یهودیان و مسلمانانی که حاضر نیستند فرزندان خود را به تیغ بسپارند، روز به روز افزایش یابد. در پایان فیلم خانواده هایی یهودی که ساکن آمریکا هستند نشان داده می شوند که خود را مذهبی می دانند و به یهودیت اعتقاد دارند، ولی شدیدا مخالف ختنه اند.

فیلم "پسره!" را می توان در آدرس زیر دید، ولی باید برای آن پول پرداخت. برای دانلود فیلم (یعنی خرید آن)، 4 یورو، و برای نگاه کردن آن در اینترنت (یعنی "کرایه")، 2 یورو. فیلم 41 دقیقه ست، به زبان انگلیسی و با زیرنویس آلمانی ست.

http://www.itsaboythefilm.co.uk

 مشخصات فیلم:

It’s a Boy

by Victor Schonfeld

 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

آزاده سپهری

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.