رشد قوی در صادرات غذاهای دریایی نروژ
06.04.2022 - 09:23
برگردان:
مهرداد سید عسگری

ارزش صادرات غذاهای دریایی نروژ در سه ماهه اول سال جاری در مقایسه با سال 2021 به شدت افزایش یافته است.

پیش از این هرگز ارزش غذاهای دریایی نروژی که در خارج از کشور فروخته می شود، بیشتر نبوده است. نروژ در ماه های ژانویه، فوریه و مارس غذاهای دریایی به ارزش 34 میلیارد کرون کرونه صادر کرد. این رشد 22 درصدی در ارزش، معادل 6.2 میلیارد کرون کرون نسبت به مدت مشابه سال قبل است.

رناته لارسن، رئیس شورای غذای دریایی نروژ در بیانیه ای مطبوعاتی خاطرنشان کرد: «تقاضای جهانی شدید برای غذاهای دریایی نروژی منجر به ثبت ارزش بالایی در سه ماهه اول شد.
ماه مارس قوی ترین ماه برای صادرات غذاهای دریایی نروژ بود که ارزش آن 12.4 میلیارد کرون بود که 13 درصد نسبت به مارس سال گذشته افزایش داشت.

تاثیر جنگ اوکراین
لارسن همچنین تاکید کرد که این زمان‌ها برای صنعت غذاهای دریایی سخت است. جنگ در اوکراین حمل و نقل کالا به خارج از کشور را گرانتر کرده است.

آب و هوای چالش برانگیز، کاهش سهمیه ها و دمای پایین دریا نیز منجر به کاهش حجم صادرات شد.

رکورد آمریکا
لارسن افزود که بسته شدن حریم هوایی بر فراز روسیه و تعطیلی‌های جدید در چین منجر به چالش‌هایی برای تحویل کالا شده و جریان کالا در سه ماه اول سال تغییر کرده است.

قیمت های بالای ماهی قزل آلا و افزایش هزینه های حمل و نقل به آسیا منجر به تغییر جریان کالا از آسیا به اتحادیه اروپا در ماه مارس شده است. این برعکس روند ژانویه و فوریه است.

با این حال، بیشترین رشد در ایالات متحده بود، جایی که 785 میلیون کرون کرونه افزایش یافت و در مجموع به 2.6 میلیارد کرونه رسید.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

مهرداد سیدعسگری
برگرفته از:
https://norwaytoday.info/finance/quarterly-record-strong-growth-reported-in-norwegian-seafood-exports/

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما