لر ها بخوانند

عملکرد دولت جمهوری اسلامی به طبیعت حال یک امر قبیح و قابل پیگرد قانونی در سازمان های بین المللی است. چرا که دولت جمهوری اسلامی مشغول پاکسازی نژادی در مناطق عرب نشین است. در این میان سازمان های اهوازی در داخل و خارج نسبت به این عملکرد دولت بایستی واکنش نشان دهند و برای جلوگیری از فرایند عرب زدایی در اقلیم اهواز سریعا اقدام کنند. در این میان نیازمند حضور روشنفکران و آزادی خواهان بختیاری هستیم تا سیاست های غیر انسانی جمهوری اسلامی را برای مردم لر بختیاری روشن سازند.

روابط حسنه ملت های عرب و لر بختیاری برای هر محقق و علاقه مند به تاریخ پنهان نیست. شیخ خزعل و سردار اسعد در زمان روی کار آمدن رضاخان و بعد از آن همواره رویکرد و عملکرد پایاپای بر ضد دولت مرکزی داشته اند. پس از کشف نفت در مسجد سلیمان سیل عظیمی از بختیاری های پشتکوه روانه مناطق نفتخیز شدند. مهمانان ملت عرب کسانی جز دوستان دیرینه و همسنگران ملت عرب نبوده اند. به همین دلیل تاکنون نیز عرب ها بختیاری ها را دوست و همسنگر می دانند. گذشت زمانه ، رخدادها و تغییرات سیاسی در ایران باعث شده دوستان دیرین ملت عرب ناخواسته به دامان پان فارسیسم بیفتند. امروزه طیفی کوچک از فرزندان بختیاری بنا بر مصالح فردی وگروهی با نزدیکی به دولت اشغالگر جمهوری اسلامی به ادوات و ابزار این دولت مبدل شده اند.  امروزه در کمال ناباوری بخش کوچکی از بختیاری ها به عنوان نوک پیکان اسیمیلاسیون و ابزار دست دغلبازان دولتی مسئول در مناطق عرب نشین شده اند.

رو در قرار دادن دو ملت مظلوم عرب و لر کاری سیاسی، غیر انسانی و قابل تقبیح است. ملت عرب اهواز در هیچ دوره ای نه به دوستان لر بختیاری ونه هیچ قومیت وملت دیگری تعدی نکرده است. امروزه متاسفانه شاهد آن هستیم که دولت جمهوری اسلامی با روانه ساختن قشرهایی از مردم بختیاری به مناطق عرب نشین سعی در تغییر ترکیب جمعیتی مناطق عرب نشین دارد. در این میان ملت عرب از سال 2005 به این سو همواره نسبت به عملکرد دولت اعلام انزجار کرده و شاهد برگزارای تظاهرات ها و بازتاب های آن بوده ایم. صدها نفر از شهروندان عرب در این میان در خیابان های اهواز، حمیدیه، معشور، محمره، عبادان و... قربانی شدند. هزاران تن زندانی وتبعید گشته، چندی پیش نیز یک شهروند بختیاری در باغملک از کشف گور دسته جمعی چهار مبارز عرب در حوالی این شهر خبر داد. این چهارتن سه تن برادر بودند از خانواده حیدریان از کوی ملاشیه در غرب اهواز که به اتفاق دوست آنها به نام علی شریفی اعدام شده و جنازه های آنها به خانواده هایشان تحویل داده نشد.

تردیدی نیست که دولت جمهوری اسلامی سعی داشته و دارد که جمعیت مردم عرب را به حد اقل ممکن برساند و سایر شهرها و روستاهای عرب نشین را به روستاها و شهرهای لر نشین تبدیل کند. این سیاست غیر انسانی چندی پیش از سوی پاسدار جعفر حجازی استاندار منتصب دولت در اهواز رسما اعلام شد. حجازی در جریان افتتاح یک نمایشگاه صنعتی در استان بصره عراق با لباس بختیاری در این نمایشگاه حاضر شد و یک دست لباس بختیاری را به استاندار بصره که از پاسداران سپاه قدس است هدیه داد. هر دو استاندار با لباس بختیاری عکس های یادگاری گرفتند.

حادثه مشابهی در آستاراخان روسیه رخ داد. اینبار حجازی به همان شیوه نیز لباس بختیاری را به استاندار آستاراخان هدیه داد اما استاندار آستاراخان فقط به تشکر اکتفا نمود. نویسنده و یا مردم عرب نه با بختیاری و نه با لباس آن و نه با رسم و رسومات بختیاری مشکلی دارند. اما در این میان به هیچ وجه قابل قبول نیست که استاندار اقلیم اهواز را یک اقلیم بختیاری نشین معرفي كند. کاری که پاسدار حجازی انجام داد گویای این است که ایشان از یک اقلیم بختیاری نشین می آیند. حال آنکه برای همگان واضح است که تاریخ وجود ملت عرب در این اقلیم به پیش از ورود آریایی ها به فلات ایران می رسد. ملت عرب امروزی بقایای قوم و تمدن عیلامی هستند. این ملت مظلوم در طول قرن اخیر آماج هجوم بی وقفه و برنامه ریزی شده قرار گرفته و تمام هستی آنها از سوی دولت مرکزی ایران نشانه رفته است.

عملکرد دولت جمهوری اسلامی در بیرون راندن بسیاری از افسران عرب از ارتش و سپاه پس از پایان جنگ با عراق گویای این حقیقت است. دولت ایران به کلی مانع حضور گسترده نیروهای عرب در مراتب عالی ارتش ، سپاه ، نیروی انتظامی، اطلاعات و دیگر ادارات و وزارتخانه ها شده است. در بخش های دولتی تنها به وجود چند عنصر و نماینده(دولتی) در مجلس و دیگر بخش ها اکتفا شد. از وجود چنین افرادی در نظام حاکم فقط به عنوان ویترین می توان یاد کرد. وجود شمخانی و چند تن دیگر در بخش هایی از دولت و دیگر سازمان ها به مثابه مترسک است. هیچ کدام از افراد معدود عرب در بدنه نظام حاکم از اختیارات یک مسئول برخوردار نیستند. (یادآوری این مسئله در این متن به این دلیل است که نشان دهم که فرایند آسیمیلاسیون وفارسی سازی نه تنها در شهرها و روستاهای عرب نشین رخ می دهد بلکه سایر بدنه دولت را نیز فراگرفته است).

هستی ملت عرب اقلیم اهواز امروزه به تاراج رفته است. قربانی دیگر این سیاست غیر انسانی مردمان دوست و همسنگر ما هستند. متاسفانه امروزه لر بختیاری به یک اسلحه برای نظام جمهوری اسلامی مبدل شده است. طیف هایی از همسنگران دیروز ملت عرب با دغلبازی جمهوری اسلامی امروزه رو در روی ملت عرب قرار گرفته اند. در این مرحله حساس و مقطع زمانی نماینده ارشد دولت یعنی شخص پاسدار حجازی شلوار دبیت و چوغای بختیاری را ملوث کرده و به توصیه و اوامر اربابانش در تهران خواهان نشان دادن اقلیم اهواز به عنوان نشیمن گاه اصلی لر بختیاری ها است.

در این میان سئوال هایی در ذهن متبادر می شوند؛ آیا دوستان و همسنگران بختیاری ما دوست دارند اقلیم چهار محال و بختیاری را یک اقلیم عرب نشین، کرد نشین، ترک نشین یا... بنامیم؟ آیا موافقند که عرب ها به روند کوچ اجباری و تغییر بافت جمعیتی سرزمین بختیاری در پشتکوه با دولت همراهی کنند؟ آیا بختیاری های مایلند به لباس ملی آنان اهانت شود؟ اگر جواب منفی است طبیعتا در این میان یک مسئولیت بزرگ بر دوش روشنفکران بختیاری است. روشنفکران بختیاری از همین الان می بایست نسبت به عملکرد دولت در گسیل شهروندان بختیاری به مناطق عرب نشین برای تغییر بافت جمعیتی آن مناطق موضع خود را روشن سازند.

عملکرد دولت جمهوری اسلامی به طبیعت حال یک امر قبیح و قابل پیگرد قانونی در سازمان های بین المللی است. چرا که دولت جمهوری اسلامی مشغول پاکسازی نژادی در مناطق عرب نشین است. در این میان سازمان های اهوازی در داخل و خارج نسبت به این عملکرد دولت بایستی واکنش نشان دهند و برای جلوگیری از فرایند عرب زدایی در اقلیم اهواز سریعا اقدام کنند. در این میان نیازمند حضور روشنفکران و آزادی خواهان بختیاری هستیم تا سیاست های غیر انسانی جمهوری اسلامی را برای مردم لر بختیاری روشن سازند. بی تردید عملکرد روشنفکران بختیاری می تواند حافظ منافع و جان مردم عرب و بختیاری باشد. در غیر این صورت افزون بر عناصر دولت جمهوری اسلامی، مسئولیت اصلی هر گونه رخداد و پیشامدی بر عهده طیف وسیع روشنفکران وتحصیلکردگان بختیاری است.

 

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
لورستان بزرگ
دوستان خوزستان جز کشور لورستانه حتا شاید پایتخت اینده لورستان باشه

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
شما لورهای خوزستان را تهدید کردید درحالیکه ما اصلا کاری با سوسنگرد و هویزه ابادان و امثال این عرب نشینان نداریم ولی ما هم مثل شما حق داریم از مناطق لورنشینی چون مسچد سلیمان ایذه دزفول امیدیه رامهرمز و ... دفاع کنیم
بهتر سری به تاریخ بزنید میفهمید عیلام باستان لور بودن و نه عرب در ضمن شما هم در زمان صفویه وارد این مناطق شدیدن پس طوری که شما میگید شما هم حقی از این سرزمین ها ندارین
اقایون عرب بهتر شما هم بدانید موقع حمله اعراب به ایران هیچ وقت دستشان به مناطق لورنشین نرسیده عزیز هرکی از ایران را شکست داده اید به ما ربطی ندارد ولی بهتره بدانی هیچ وقت دست اعراب به سرزمین الوار نرسیده و در آخرما هم همانیم که تیمور رو کردیم تیمور لنگ ما هم همانیم که اسکند مقدونی را سه بار شکست دادیم م هم همانیم که حق ایرانیان را از اعراب گرفتیم با کشتن عمر من به خودی خود به اعراب حق میدهم از مناطقشون در

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
مگر لر و بختیاری و شوشتری و دزفولی و بوشهری ها ، ایرانی و فارس و پارس نیستند !! ؟؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
متاسفانه چیزی که شما عرض کردید کاملا صحیح است.بختیاری ها که زمانی همپیمانان عرب ها بودند امروز به یکی ازجدی ترین مخالفان درامده اند البته باید بگویم که این به سبب جهل و بیسوادی این قوم همچون عرب ها وتبلیغات حکومت فعلی است.اما باید همه این را بدانند قوم عرب قومی شجاع وبی باک است واز پس همه برمی اید چه لر چه فارس وچه هرقومی که بخواهد رودروی ما بیاستد ما فرزندان این اب وخاکیم واز هبچ چیزی هراس نداریم.نمونه اش جنگ ایران واعراب مسلمان صدر اسلام دیدید که چه شکست مفتضحانه ای خوردید شما ها حریف شجاعت وغیرت ما نخواهید شد واین را خودتان خوب میدانید.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
" ملت عرب امروزی بقایای قوم و تمدن عیلامی هستند. ا"

Iranglobal baaz doroogh pakhsh kard..
تصویر مرحوم مسؤل سابق کامنتهای ایران گلوبال

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
نه خیر آقای حکمت چتین، من آن را اضافه نکرده ام. من اصولا کامنتها را دست نمی زنم. اگر توهین آمیز بود، آن را حذف می کنم. در موارد نادری هم اگر دیدم که کامنت گذار نظرات مستندی مطرح کرده (چه موافق و چه مخالف نظر من) توهین را نقطه چین و منتشرش می کنم. تاکید می کنم که در موارد نادر این کار را می کنم. باور کنید که من آنقدر کار دارم که فرصت دست بردن در کامنت شما را ندارم. کافی است در نوشتن کمی دقت کنید تا این گونه سوءتفاهمات پیش نیاید.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب مسئول کامنتها ! لطفا امانتدار باشید. دو علامت !! در آخر کامنت بنده در بالا را شما خود اضافه کرده اید و قصدتان نیز معلوم است. اگر برایتان عجیب است و یا گران آمده لطفا به خاطرات تیمور لنگ مراجعه فرمائید.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اولین کلنگ تجزیه ایران با سیاست فارسیزاسیون و قتل عام رهبران ملل غیر فارس بدست رضا شاه به زمین زده شد که بدنبالش محمد رضا شاه و بعد رهبران جمهوری اسلامی راه او را بدون کم و کاست ادامه دادند با یگ نگاه گذرا به پروسه تاریخی و عمل کرد حکّام اخیر در ایران می توان استنتاج کرد که امکان حيات و زندگی برای ملل غیر فارس زبان بريده در داخل مرزهای پر گهر مقدور نیست، در ايران برای ملل غیر فارس فقط یک راه گذاشته شده، آنهم فارس شدن و انکار هویت ذاتی خود، در واقع پروسه فروپاشی حاکميت پانفارسیسم و تجزیه ایران و استقلال ملل تحت ستم به پایان راه خود نزدیک می شود،

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
والا وقتي كه اجازه فعاليت مدني هم پيدا مي‌كنيد، مي‌رويد مي‌نويسيد "آذربايجان ايران نيست- Azerbaijan is not iran" و پرچم بيگانه را بلند مي‌كنيد و تجزيه طلب مي‌شويد. انتظار نداشته باشيد تجزيه طلب باشيد و از امكانات نيز برخودار شويد. در خصوص جوانان بختياري، درست مي‌گوييد، روي آنها شما نمي‌توانيد حساب باز كنيد، ولي ما روي آنها حساب‌ها باز كرده‌ايم!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سیاستی کاملا مشابه با آنچه در در خوزستان در حال اتفاق است از زمان شاه دیکتاتور در منطقه ی ترکمن صحرا شروع شد که طی آن سیستانی ها به بهانه خشکسالی به منطقه تورکمن صحرا کوچانده شدند. این سیاست در دوران جمهوری اسلامی با شدت بیشتری ادامه پیدا کرده است.دیدید که وقتی یزد و کرمان دچار خشکسالی شد، آب زاگرس را به آنجا کشیدند و نگذاشتند که ترکیب جمعیتی آنجا تغییر کند.ایا در مورد سیستان هم که جمعیت کمی دارد نمی توان چنین سیاستی به کار بست؟
هم اکنون آمار سیستانی ها از بومی های فارس و تورکمنهای بومی در منطقه گلستان افزون شده. و پست های مهم و امنیتی در قبضه این مهاجران است و به تازگی ادعاهای جدید مطرح می کنند از جمله این که تورکمنها در این منطقه بومی نیستند(هزاران اثر و کتاب درباره اثبات حضور تورکمن ها در این منطقه از حداقل زمان اشکانیان وجود دارد،

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ما با هیچکس تعارفی نداریم متاسفانه طرز فکر جوانان بختیاری از هر پان ایرانیستی پان ایرانیستتر است همانگونه که تا حالا فارسها اهداف مشروع مقاومت احوازی بودند بختیاریها هم در صورت همراهی با این سیاست پلید اهداف مشروع بحساب خواهند آمد ... سیاستی که در بوشهر در زمان افشاریان و زندیان یعنی کوچاندن قوم لر و بختیاری به مناطق عرب نشین دیلم و گناوه و بندر ریگ و بوشهر و خورموج اتخاذ شد و نتیجه آن تغییر ترکیب جمعیتی بسیار موفقیت آمیزی بود در استان شمالی الاحواز(خوزستان) تکرار نخواهد شد.....