احمد خاتمی: خامنه ای نگفت مردم به احمدی نژاد رای بدهند
26.03.2013 - 20:42

 بنابر نوشته بی بی سی بسیاری از محافظه کاران منتقد دولت، اسفندیار رحیم مشایی مشاور ارشد رئیس جمهور و همفکران او را "جریان انحرافی" می نامند. احمد خاتمی و مهدی طائب، جزو گروهی از مدافعان سابق محمود احمدی نژاد هستند که از مدتی پیش و در پی متهم شدن رئیس دولت به وابستگی به جریان انحرافی، به منتقد او تبدیل شده اند.

امام جمعه تهران با یادآوری "۱۰ روز خانه نشینی" رئیس جمهور در اوایل سال ۱۳۹۰ در واکنش به مخالفت آقای خامنه ای با برکناری حیدر مصلحی وزیر اطلاعات، از او خواسته فراموش نکند که "همه حیثیت ریاست جمهوری‌اش" متعلق به رهبر جمهوری اسلامی است.

اظهارات احمد خاتمی در مورد اینکه آیت الله خامنه ای خواستار رای دادن به محمود احمدی نژاد نشده، در شرایطی منتشر می شود که در زمان انتخابات ریاست جمهوری گذشته، اغلب حامیان رهبر جمهوری اسلامی وی را متمایل به آقای احمدی نژاد می دانستند.

 

در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸، بسیاری از منصوبان رهبر ایران حمایت خود را از آقای احمدی نژاد اعلام کردند و شخص آیت الله خامنه ای هم در جریان سفری به استان کردستان، به تجلیل شدید از عملکرد رئیس جمهور پرداخت.

در شهریور ماه گذشته، علی مطهری نماینده تهران در مجلس نهم گفت: "نود درصد اصولگراها در سال ۱۳۸۸ ادامه دولت احمدی‌نژاد را به صلاح نمی‌دانستند، اما می‌گفتند که میل آقا [رهبر ایران] به احمدی‌نژاد است و به بهانه میل آقا، آن چیزی را که صلاح می‌دانستند انجام ندادند."

انتقاد از هاشمی رفسنجانی

احمد خاتمی در بخش دیگری از صحبت های اخیر خود، با اشاره به سیاستمدارانی که معتقدند عملکرد آقای احمدی نژاد را پیش بینی کرده بودند و می گویند "دیدید دیدید که ما می گفتیم و این اتفاق افتاد" گفته است: "شاخص ما مواضع ولایت است".

به نظر می رسد اظهارات این عضو مجلس خبرگان رهبری، اشاره ای به مواضع اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام باشد که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸، در نامه ای به رهبر ایران راجع به عواقب حمایت از محمود احمدی نژاد و هزینه سیاست های او برای جمهوری اسلامی ایران هشدار داده بود.

مهدی طائب هم در مصاحبه با خبرگزاری نسیم، نزدیک به سپاه پاسداران، در اشاره ای جداگانه به مواضع آقای هاشمی رفسنجانی اظهار داشته: "در پاسخ به ادعای هاشمی که می‌گوید در فلان نامه پیش بینی امروز احمدی نژاد را می‌کردم بایدعرض کنم که اولا موضوع نامه بی سلام شما بحث دیگری بود و در ثانی اقدامات آقای احمدی نژاد در حدی نیست که اهمیتی داشته باشد."

 

آقای طائب بدون توضیح بیشتر در مورد تلقی خود از موضوع نامه "بدون سلام" رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به رهبر ایران، اعتراضات انجام شده به نتایج انتخابات ریاست جمهوری گذشته را "فتنه ۸۸" نامیده و به آقای هاشمی رفسنجانی گفته است: "نامه کذایی شما [به رهبر ایران] پازل فتنه ۸۸ را تکمیل کرد."

وی خطاب به اکبر هاشمی رفسنجانی افزوده است: "به دلیل گذشته‌ای که از خود به جای گذاشتید مردم دیگر از شما خط نمی‌گیرند. مردم تحلیل‌های شما را صائب نمی بینند."

"قرارگاه راهبردی عمار"، که آقای طائب ریاست شورای مرکزی آن را بر عهده دارد، متشکل از گروهی از حامیان محمدتقی مصباح یزدی نظریه پرداز نزدیک به آیت الله خامنه ای است که یک سال بعد از انتخابات ریاست جمهوری دهم فعالیت خود را آغاز کرد.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

مطالب مرتبط:

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما