زندانی سیاسی آرش صادقی

آرش صادقی فعال دانشجویی در تاریخ ۲۵دی ماه ۱۳۹۰توسط وزارت اطلاعات در مقابل منزل به اتهامات واهی از طرف دادستان تهران بازداشت شد و به بند ۲۰۹ اطلاعات منتقل گردید از اوضاع ایشان هیچ خبری در دست نمی باشد . نهادهای بین المللی نیز هیج عکس العملی نسبت به این بازداشت غیر قانونی نشان نداده اند.

 فعال دانشجویی آرش صادقی متولد۷/۷/ ۶۵ و دانشجوی رشته فلسفه ی دانشگاه علامه طباطبایی تهران است. وی اولین بار در تاریخ ۱۸/ ۴/ ۸۸ بعد از انتخابات ریاست جمهوری و به دلیل پیامدهای برگزاری برنامه تریبون آزاد در دانشگاه‌ها بازداشت شده و تا تاریخ ۱۸/ ۷/ ۸۸ که به قید وثیقه آزاد می‌شود. او کمتر از سه ماه بعد باز هم با بازداشتی دیگر روبرو شده و این بار از تاریخ ۴/ ۱۰/ ۸۸ به مدت 2 ماه را در بازداشت می‌گذراند. اما این نیز پایانی بر بازداشت‌های سریالی او نبوده و بار دیگر در تاریخ ۱۵/ ۱/ ۸۹ و این بار به دلیل مصاحبه با رسانه‌های خبری خارج از کشور بازداشت شده و تا تاریخ ۱۵/ ۷/ ۸۹ در این وضعیت نگهداری می‌شود.

اما در جریان یورشی دیگر به منزل آقای صادقی به منظور بازداشت وی، مادر بیمارشان دچار حمله قلبی شده که متاسفانه چهار روز بعد منجر به فوت ایشان در اوایل آذر ماه سال ۸۹ می‌شود.

در جریان این بازداشت‌ها و بازجویی‌های پیاپی، پرونده به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران فرستاده شده که در این شعبه به ریاست قاضی پیرعباسی حکم به ۶ سال حبس تعذیری صادر می‌شود و در ادامه در شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر، حکم به یک سال کاهش می‌یابد. به موجب این حکم، در تاریخ ۱۱/۹/۸۹ محکومیت آرش صادقی در بند ۲۰۹ زندان اوین آغاز می‌شود و به دلیل اعتصاب غذای ایشان در اعتراض به نگهداری در این بند، در تاریخ ۱/ ۱۰/ ۸۹ وی را به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل کرده و تا تاریخ ۲۳/۹/۹۰ که زمان آزادی او بود در همین بند نگهداری می‌شود. این در حالی است که دوران بازداشت او جز دوران محکومیتش به حساب نیامده و با وجود اینکه حدود یک سال بازداشت _ تقریبا برابر با میزان محکومیت _ به دلایل مختلف در پرونده مربوطه موجود بوده است اما یک سال محکومیت به صورت جداگانه لحاظ شده و وی را به صورت غیرقانونی در زندان نگه می‌دارند.

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.