بستری شدن شهروندان و تعطیلی مدارس، در پی موج جدید آلودگی هوا در ایران
09.04.2022 - 13:07

 

موج جدید آلودگی هوا و گرد و غبار بر فراز شهرهای ایران موجب بستری شدن شمار زیادی از ایرانیان و تعطیلی مدارس در برخی از شهرهای ایران شده است. بر اساس گزارش‌ها، از ابتدای روز جمعه بیست و شش استان کشور شاهد آلودگی شدید هوا بوده‌اند و این آلودگی هوا در روز شنبه افزایش یافته است.

 

رئیس اورژانس پیش‌بیمارستانی و مدیریت حوادث استان زنجان گفت: با افزایش آلودگی هوا در استان زنجان، ۸ نفر راهی بیمارستان شدند.

معاون نظارت و پایش محیط زیست فارس نیز اعلام کرد که امروز، شنبه ۲۰ فروردین، کیفیت هوای شیراز برای تردد گروه‌های حساس مناسب نیست.

داریوش گل‌علیزاده سرپرست مرکزملی هوا و اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست ایران روز شنبه به رسانه های ایران گفت منشا گرد و غبار در شهرهای ایران «از کشورهای همسایه» ایران است و «آلودگی هوا عصر امروز تشدید می‌شود.»

او ترکیه را در این زمینه متهم کرد و گفت: «پروژه سدسازی کشور ترکیه موسوم به "گاپ" عملاً بخش اعظمی از حق‌آبه دجله و فرات را قطع می‌کند و زمین‌هایی که بر اثر قطع حق‌آبه به منشأ گرد و غبار تبدیل شده‌اند، با  وزش ضعیف‌ترین بادهای عمودی و افقی گرد و غبار را به کشور ما می‌آورند. این سد خطر تشدید گرد و غبار در ایران را به‌شدت افزایش می‌دهد و لازم است با دیپلماسی درست هرچه سریع‌تر از طریق مجامع بین‌المللی در رابطه با این سدسازی‌‌ها اقدام کنیم و ترکیه را ملزم کنیم حق‌آبه را تأمین کند.»

در این شرایط مقام‌ها و مسئولان هر استان اظهاراتی نیز مطرح کرده‌اند.

در تهران، با توجه به شرایط نامناسب هوای تهران و کاهش چشمگیر کیفیت آن، توصیه شده که روز ۲۰ فروردین مسابقات ورزشی برگزار نشود و افراد از انجام ورزش در فضای باز پرهیز کنند.

در پی آلودگی هوا، با دستور استاندار کردستان تمامی مدارس استان، شنبه تعطیل اعلام شد. همچنین مدارس ابتدایی شهرستانهای قصرشیرین، گیلان‌غرب و سرپل ذهاب، شنبه به دلیل آلودگی هوا تعطیل است.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید


امیر ظهرابی مدیرکل بحران استانداری کرمانشاه گفت: در این اطلاعیه توصیه شده مبتلایان به بیماری‌های ریوی، قلبی، سالمندان و کودکان تا حد امکان از منزل خارج نشوند و فعالیت‌های خود را در فضای باز به حداقل برسانند.

اداره‌کل هواشناسی خراسان رضوی با صدور هشداری از افزایش شدت وزش باد و متعاقبا افزایش ریزگردها، کاهش کیفیت هوا و احتمال بروز خسارت در نواحی بادخیز استان خبر داد.

نقی سیاهکالی مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین گفت: با توجه به تشدید وضعیت آلودگی هوا و خیزش گردوغبار و ریزگرد در ۲ شهرستان آبیک و البزز مدارس نوبت بعدازظهر این ۲ شهرستان هم تعطیل اعلام شدند.

الهام برنا معاون محیط‌ زیست استان لرستان گفت: هوای اکثر شهرهای این استان در وضعیت ناسالم قرار دارد و میزان آلودگی به ۴ تا ۵ برابر حد مجاز رسیده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان نیز گفت: هوای استان برای سومین روز متوالی تحت تاثیر ورود ریزگردها آلوده است.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

RFI بخش فارسی

مطالب مرتبط:

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما