پارلمان اروپا بر سر قانون منع انتشار محتوای غیرقانونی در اینترنت به توافق رسید
24.04.2022 - 09:37

 

نمایندگان پارلمان اروپا روز شنبه ۲۳ آویل/سوم اردیبهشت‌ماه، بر سر قانون منع انتشار محتواهای غیرقانونی در اینترنت به توافق رسیدند. هدف از اتخاذ این تصمیم، مبارزه جدی با محتواهای نامطلوب از جمله نفرت‌پراکنی، فروش محصولات تقلبی و انتشار اطلاعات نادرست در فضای مجازی عنوان شده است. 

 

نمایندگان پارلمان اروپا پس از گفت‌وگوهایی که بیش از یک سال و نیم طول کشید، سرانجام در مورد قانون منع انتشار محتوای غیرقانونی در فضای مجازی موسوم به قانون «خدمات دیجیتال» (DSA)، روز شنبه ۲۳ آویل/سوم اردیبهشت‌ماه، به توافق رسیدند. 

انتظار می‌رود نمایندگان پارلمان اروپا این قانون را بدون مانع سیاسی پس از تابستان سال جاری به مرحله نهایی برسانند. در صورت تصویب قانون «خدمات دیجیتال»، این قانون پس از ژانویه سال ۲۰۲۴ اجرایی خواهد شد.

هرچند نمایندگان پارلمان اروپا جزئیات بیشتری در مورد این قانون ارائه نکرده‌اند اما، احتمال می‌رود نقض قانون «خدمات دیجیتال» جریمه نقدی و ممنوعیت تجارت در اتحادیه اروپا را به دنبال داشته باشد.  

پارلمان اروپا گفته است که با تصویب این قانون جدید می‌خواهد از انتشار محتواهای نامطلوب، بویژه کارزارهای اطلاعات نادرست، نفرت‌پراکنی، فروش محصولات تقلبی و تصاویر پدوفیلی در فضای مجازی جلوگیری کند.  

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

 

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در توییتی توافق در مورد قانون «خدمات دیجیتال» را تاریخی خواند و از آن استقبال کرد. وی در این پیام نوشت : «قانون جدید خدمات دیجیتال از کاربران در فضای مجازی محافظت و آزادی بیان را نیز تضمین می‌کند.» 

در توییت اخیر رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا تاکید شده است که از این به بعد هر آنچه در بیرون از فضای مجازی غیرقانونی به شمار می‌رود، در داخل فضای مجازی نیز غیرقانونی محسوب خواهد شد. اورزولا فن در لاین همچنین این قانون را «پیامی قوی برای مردم، شرکت‌ها و کشورهای جهان» توصیف کرد.  

   

تصویب قانون جدید خدمات دیجیتال از سوی پارلمان اروپا، غول‌های فناوری ایالات متحده آمریکا از جمله گوگل، متا (اینستاگرام، واتس‌اپ، فیس‌بوک) و شرکت آمازرن را مجبور خواهد کرد تا محتواهای غیرقانونی را حذف و پلتفرم‌های خود را با دقت بیشتری کنترل کنند. 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

مطالب مرتبط:

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما