مذاکره آمریکا و اوکراین درباره استفاده از دارایی‌های مسدود شده روسیه
26.04.2022 - 18:02

نخست وزیر اوکراین در گفتگو با تلویزیون سی بی اس آمریکا اعلام کرد که کی‌یف و واشنگتن در حال مذاکره درباره استفاده از دارایی های مسدود شده روسیه برای ارائه کمک های مالی به اوکراین هستند.

به نقل از خبرگزاری تاس، دنیز شمیهال، نخست وزیر اوکراین در گفتگو با تلویزیون سی بی اس آمریکا اعلام کرد که کی‌یف و واشنگتن در حال مذاکره درباره استفاده از دارایی های مسدود شده روسیه برای ارائه کمک های مالی به اوکراین هستند.

بر اساس متن این مصاحبه که روز یکشنبه منتشر شد، شمیهال گفت: ما این مذاکرات را با ایالات متحده و با همه شرکای خود داریم.

وی در ادامه تأکید کرد که این یک وظیفه و هدف بین المللی بسیار مهم است؛ هدفی برای همه جهان متمدن تا راه حلی درباره مصادره دارایی‌های مسدود شده روسیه و استفاده از آن برای برای بازیابی مالی اوکراین پیدا شود.

شمیهال در پاسخ به این سوال که آیا اوکراین ماهانه به 5 میلیارد دلار کمک مالی نیاز دارد، پاسخ مثبت داد و گفت که گروه 20، صندوق بین المللی پول و بانک جهانی با این مبلغ موافق هستند.

وی گفت: مذاکرات زیادی با کشورهای گروه 20، وزرای دارایی این کشورها، سازمان مالی بین المللی، صندوق بین المللی پول، بانک جهانی داریم. همه آنها این مقدار را تایید می کنند و همه آنها به این موضوع آگاه هستند که ما به حمایت های بشردوستانه برای آوارگان داخلی نیاز داریم.

جانت یلن، وزیر خزانه داری ایالات متحده پیشتر گفته بود که آمریکا هنوز مطمئن نیست که دارایی های توقیف شده روسیه می تواند برای کمک به اوکراین هزینه شود، زیرا ایالات متحده باید عواقب آن را بسنجد.

بر اساس این گزارش، در 24 فوریه، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، از عملیات نظامی ویژه ای در اوکراین خبر داد. وی تاکید کرده بود که مسکو هیچ برنامه ای برای اشغال سرزمین های اوکراین ندارد.

پس از آن، ایالات متحده، اتحادیه اروپا، بریتانیا و برخی کشورهای دیگر تحریم هایی را علیه اشخاص حقیقی و حقوقی روسیه اعمال کردند.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

tasnim

مطالب مرتبط:

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما