آمریکا چه تجهیزات نظامی را در افغانستان جا گذاشته که حالا طالبان، مالک آنها هستند؟
28.04.2022 - 19:41

گزارش وزارت دفاع آمریکا نشان می‌دهد که نزدیک به ٧ میلیارد دلار تجهیزات نظامی آمریکا در افغانستان باقی مانده که هم‌اکنون در اختیار طالبان قرار گرفته است.

 

این گزارش پنتاگون که توسط کنگره آمریکا نیز دیده شده، نشان می‌دهد که تجهیزات نظامی آمریکا که در مدت ١٦‬ سال پسین به هدف تقویت حکومت پیشین افغانستان به این کشور انتقال داده شده بودند، پس از تکمیل شدن روند خروج‌ نیروهای‌ آمریکایی از افغانستان در ماه اوت/اگست سال گذشته میلادی، جا مانده و اکنون در اختیار طالبان قرار گرفته است.

به بنیاد گزارش سی‌ان‌ان، وزارت دفاع آمریکا در گزارشی که در اختیار کنگره آمریکا قرار داده، تاکید کرده که این نهاد، هیچ برنامه‌ای برای بازگشت به افغانستان و پس‌گیری یا ازبین بردن این تجهیزات را ندارد.

این تجهیزات پیشرفته حالا در اختیار گروهی قرار گرفته است که در دو دهه پسین، یک دشمن جدی برای آمریکا بود.

در این گزارش آمده که از سال ٢٠٠٥ تا اوت ٢٠٢١، آمریکا به ارزش ١٨‬.٦‬ میلیارد دلار تجهیزات نظامی برای ارتش ملی و نیروهای امنیتی افغانستان فراهم کرده بود که پس از بیرون شدن آمریکا از افغانستان در اوت سال گذشته، شماری از این تجهیزات به ارزش ٧.١٢ میلیارد دلار آن در افغانستان باقی مانده است. 

تجهیزات جا مانده کدام‌ها اند؟

١: ٧٨‬ هواپیما به ارزش ٩‬٢٣‬.٣‬ میلیون دلار که بیشتر این هواپیماها پیش از خروج کامل آمریکا از افغانستان، از کار انداخته شدند.

٢: ٩‬٥٢٤‬ مهمات هوا به زمین به ارزش ٦‬.٥٤‬ میلیون دلار.

٣‬: بیش از ٤‬٠.٠٠٠ وسایل نقلیه نظامی شامل ١٢ هزار هاموی نظامی که آمریکا به حکومت پیشین افغانستان داده بود.

٤‬: بیش از ٣‬٠٠.٠٠٠ جنگ‌افزار که به ارتش حکومت پیشین افغانستان داده شده بود.

٥: نزدیک به ١.٥٣‬٧.٠٠٠ مهمات ویژه و مهمات اسلحه کوچک معمولی به ارزش ٤‬٨‬ میلیون دلار

٦‬: دستکم تمامی تجهیزات ارتباطی که به نیروهای امنیتی حکومت پیشین افغانستان سپرده شده بود.

٧: دستکم تمامی دوربین‌های شب‌بین، نظارتی، تجهیزات بایومتریک و موقعیت‌یابی و ٤‬٢.٠٠٠ قطعه تجهیزات ویژه.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

آبونه شوید

٨‬: و دستکم تمامی تجهیزات خنثی‌سازی مواد منفجره و ماین، شامل ١٧.٥٠٠ دستگاه کشف مواد منفجره، اقدامات متقابل الکترونیکی، دفع و تجهیزات حفاظت فردی.

 

در این گزارش وزارت دفاع آمریکا همچنین تاکید شده که ٥ چرخبال جنگی MI-17 که به افغانستان داده شده بود، اما برای نگهداری در اوکراین نگهداری می‌شد، در سال ٢٠٢٢ به اوکراین داده شده است.

تسلیم‌دهی این چرخبال‌ها به اوکراین در ماه ژانویه سال جاری میلادی و قبل از حمله روسیه به اوکراین صورت گرفته بود و در گزارش پنتاگون در این مورد چنین آمده:«وقتی حکومت افغانستان سقوط کرد، این ٥ چرخبال برای تعمیرات اساسی در اوکراین بودند و از آن زمان در آنجا بودند.»

آمریکا هرچند می‌گوید پیش از تکمیل شدن روند خروج، هواپیماهای نظامی باقی‌مانده در افغانستان را ازکار انداخته‌اند، اما طالبان به تازه‌گی ادعا کرده‌اند که شماری از این چرخبال‌ها را دوباره ترمیم و فعال کرده‌اند.

مهمات و تجهیزات نظامی به جا مانده آمریکا سبب شده تا طالبان، مجهزتر از گذشته شوند و از جنگجویان موترسوار به یک لشکر مجهز تغییر چهره دهند.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

RFI بخش فارسی

مطالب مرتبط:

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما