لاوروف با تشبیه جنگ اوکراین با نازیسم خشم اسرائیل را برانگیخت
02.05.2022 - 17:26

وزارت خارجه اسرائیل دوشنبه، دوم مه (۱۲ اردیبهشت) با فراخواندن سفیر روسیه در اورشلیم خواستار عذرخواهی رسمی مسکو به خاطر اظهارات شب گذشته سرگئی لاوروف شد.

وزیر خارجه روسیه یک‌شنبه شب در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی Rete4 ایتالیا حضور نازی‌ها در حکومت اوکراین را یکی از انگیزه‌های حمله به این کشور عنوان کرد.

اتهام حضور نازی‌ها در اوکراین پیش از این توسط ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نیز مطرح شده که حمله به اوکراین ۲۴ فوریه به فرمان او آغاز شد.

این اتهام‌ها که بارها به وسیله پوتین و دیگر شخصیت‌های ارشد روسی تکرار شده، در حالی است که ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین تباری یهودی دارد.

به گزارش خبرگزاری آلمان لاوروف در واکنش به این استدلال گفت: «شاید من اشتباه کنم. اما آدولف هیتلر هم خون یهودی داشت.»

وزیر خارجه روسیه با تاکید بر این که یهودی‌تبار بودن زلنسکی هیچ معنایی ندارد افزود: «قوم خردمند یهود می‌گوید سرسخت‌ترین یهودی‌ستیزان معمولا یهودی هستند.»

اعتراض شدید وزیر خارجه اسرائیل

وزیر خارجه اسرائیل روز دوشنبه در واکنش تندی به سخنان همتای روسی خود اظهارات لاوروف را "فضاحت، نابخشودنی و یک خطای تاریخی وحشتناک" خواند.

 

یائیر لاپید با تاکید بر این که اسرائیل منتظر عذرخواهی مسکو است گفت: «پدر بزرگ مرا یهودیان به قتل نرساندند، بلکه نازی‌ها.»

او به لاوروف توصیه کرد نگاهی به کتاب‌های تاریخی بیندازد و افزود: «اوکراینی‌ها نازی نیستند. فقط نازی‌ها نازی بودند و همان‌ها نابودی سیستماتیک یهودیان را در دستور کار قرار دادند.»

مدیر بنیاد یادبود قربانیان هولوکاست در اورشلیم (ید وشم) هم سخنان لاوروف را "پوچ، توهم، خطرناک و نفرت‌انگیز" عنوان کرد.

اسرائیل با مسکو و کی‌یف مناسبات دوستانه‌ای دارد و از ابتدای حمله روسیه به اوکراین می‌کوشد میان آنها میانجی‌گری کند.

با این حال اسرائیل پیش از این نیز به ادعای روسیه درباره نفوذ نازی‌ها در دولت اوکراین واکنش نشان داده و از مسکو به خاطر "تحریف واقعیت‌ها" انتقاد کرده است.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

DWبخش فارسی

مطالب مرتبط:

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما