رفتن به محتوای اصلی

محاکمات در یکی از بزرگترین پرونده های قضایی در نوع خود در سوئد به پایان رسیده است
04.05.2022 - 16:22

پرونده تاریخی جنایات جنگی در ایران پایان یافت.

محاکمات در یکی از بزرگترین پرونده های قضایی در نوع خود در سوئد به پایان رسیده است.

سرنوشت حمید نوری، مظنون به نقض قوانین بین‌المللی، حقوق بشر و چندین قتل، تا حدی با این موضوع مشخص می‌شود که آیا دادگاه استکهلم می‌تواند تشخیص دهد که 34 سال پیش درگیری مسلحانه در این کشور جریان داشته است یا خیر! این موضوع در رابطه با شکایت مجاهدین خلق در ادعا به جنگ آنها با جمهوری اسلامی تحت نام فروغ جاویدان مطرح است. اما بهر حال دادگاه حمید نوری در نوع خود در سوئد کم سابقه بوده است.

حمید نوری در نوامبر 2019 به محض پیاده شدن از هواپیما در فرودگاه آرلاندا توسط پلیس سوئد دستگیر شد. او که برای دیدار با بستگانش در این کشور سفر کرده‌ بود در تله ای که بعداً مشخص شد توسط یکی از شاکیان ترتیب داده شده بود، دستگیر شد.

پس از تحقیقات گسترده پلیس، که منجر به تحقیقات مقدماتی چند هزار صفحه ای شد، دادگاه در اوت 2021 در دادگاه منطقه استکهلم آغاز شد و پس از 92 روز محاکمه، روز چهارشنبه پایان یافت. البته حکم قطعی در 14 ژوئیه اعلام و تا آن زمان حمید نوری همچنان در بازداشت به سر خواهد برد.

حمید نوری مظنون به نقض جدی قوانین بین‌المللی که اغلب از آن به عنوان جنایت جنگی یاد می‌شود و چندین قتل در ارتباط با اعدام زندانیان سیاسی در زندان گوهردشت در ایران در سال ۱۳۶۷ می باشد.

در آن سال تخمین زده می شود که هزاران زندانی اعدام شده اند که حمید نوری متهم به شرکت و ارتکاب حدود صد نفر از آنها می باشد. بسیاری از زندانیان که جان سالم به در برده اند علیه نوری شهادت داده اند و او را مردی معرفی کرده اند که در اعدام رفقایشان شرکت داشته است.

دادستان ها معتقدند که چندین نفر از آنها تحت رفتارهایی قرار گرفته اند که می تواند معادل شکنجه باشد. چندین نفر از شلاق زدن زیر کف پاها گفته‌اند، یا اینکه چگونه زندانیان گاهی اوقات در اتاقی که «اتاق گاز» نامیده می‌شود، حبس می‌شدند، اتاقی کوچک بدون تهویه که به سرعت ماندن در آن غیرقابل تحمل می‌شد.

دادستان بر اساس جرائم موجود در پرونده برای حمید نوری تقاضای حبس ابد کرده است.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کیانوش توکلی
برگرفته از:
رسانه های سوئدی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.