رفتن به محتوای اصلی

بوریس جانسون برای امضای قرارداد دفاعی به سوئد می رود
10.05.2022 - 22:25

به گزارش رسانه های فنلاند، بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا فردا به سوئد سفر خواهد کرد. بر اساس اطلاعات رسیده به روزنامه Aftonbladet قرار است یک توافقنامه همکاری عمیق دفاعی و امنیتی امضا شود.
این روزنانه به نقل از یک منبع مطلع می نویسد: بحث بر سر یک توافقنامه دراز مدت امنیتی است که حتی بعد از عضویت سوئد در ناتو هم ادامه داشته باشد، ولی هدف عاجل تضمین امنیت سوئد در دوران قبل از عضویت رسمی در ناتوست.

مرتبط با برنامه ناتو:
بر اساس اطلاعات Aftonbladet از چندین منبع مختلف، هدف این سفر رسمیت دادن به همکاری های دوجانبه ای است که در هفته های اخیر در مجلس سوئد موضوع بحث بوده است. سیاستمداران سوئدی عضو کمیته‌های دفاع و امور خارجه طی جلسات متعددی در روزهای اخیر اطلاعاتی در مورد همکاری های غیر رسمی دوجانبه با کشور های عضو ناتو، بخصوص انگلستان، از مقامات امنیتی دریافت کرده اند.

"حضور نیروی دریایی"
این روزنامه همچنین می نویسد که بریتانیا پیش از این هم وعده حمایت نظامی در دوران پروسه عضویت سوئد در ناتو، از جمله حضور نیروی دریایی انگلیس در دریای بالتیک، را داده است. طبق اطلاعات Aftonbladet هدف از بازدید فردای آقای جانسون اعلام رسمی چنین توافقنامه ایست.

روزنامه افتونبلادت تلاش کرده است برای مصاحبه با نخست وزیر سوئد برای اظهار نظر در این باره با وی تماس برقرار کند بدون اینکه موفق به این کار شود.

اما دولت سوئد بعد از ظهر سه‌شنبه یک بیانیه‌ مطبوعاتی منتشر کرد مبنی بر اینکه نخست وزیر سوئد، ماگدالنا اندرسون، روز چهارشنبه بوریس جانسون را برای گفتگو و مشورت در هارپسوند ملاقات خواهد کرد. طبق این بیانیه در طول مذاکرات، آنها از جمله در مورد وضعیت جدی امنیتی پیش آمده در اروپا، روابط دوجانبه و همکاری های نظامی بین سوئد و بریتانیا گفتگو خواهند کرد.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کیانوش توکلی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.