رفتن به محتوای اصلی

آمریکا: با قطعی شدن مذاکرات برجام فاصله داریم/امیدواری اروپا به توافق ایران و آمریکا
14.05.2022 - 06:51

وزارت خارجه آمریکا: همچنان با قطعی شدن مذاکرات احیای برجام فاصله داریم

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، با اشاره به سفر انریکه مورا، معاون مسئول سیاست‌ خارجی اتحادیه اروپا، به ایران گفت همچنان با قطعی شدن مذاکرات وین فاصله وجود دارد.

پرایس در نشست خبر جمعه خود گفت که واشینگتن در انتظار گفت‌وگویی مفصل‌تر با انریکه مورا درباره جزییات سفرش به ایران است و تاکید کرد که نوبت ایران است که برای نهایی شدن توافق فورا تصمیم‌گیری کند.

از سوی دیگر، یک روز پس از سفر امیر قطر به تهران، وزیر خارجه قطر نیز طی تماس‌هایی با رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، و جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، درباره آخرین تحولات مذاکرات وین و مسائل دوجانبه گفت‌وگو کردند.

لورا روزن، رونامه‌نگار آمریکایی، به نقل از یک دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا، گزارش داد که همچنان موانع سختی در مذاکرات برجام باقی مانده، اما مذاکرات انریکه مورا با طرف ایرانی نشان داد که تهران برای حل این موضوعات در تلاش است.

با این حال، جوزپ بورل سفر اخیر معاونش، انریکه مورا، به تهران را مثبت خواند و گفت: «چشم‌اندازی برای دستیابی به توافق نهایی هست.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: «مذاکرات دو ماه بود که به خاطر اختلاف بر سر سپاه پاسداران دچار وقفه بود. مورا با پیامی مشخص از طرف من به ایران رفت. پاسخ به این اندازه مثبت بود که باور کنیم می‌توانیم کار بین طرف‌ها را از سربگیریم.»

در همین حال، سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان ابراز امیدواری کرد که ایران از پیگیریخواسته‌های فرابرجامی خودداری کند و گفت: «پیشنهادی روی میز است که برای همه طرف‌ها منصفانه است.»

از سوی دیگر، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، پس از سفر انریکه مورا به تهران گفت: «توافق خوب و قابل اتکا در دسترس است، اگر آمریکا تصمیم سیاسی خود را گرفته و به تعهداتش پایبند باشد.»

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، نیز گفت: «گره‌ مذاکرات وین تنها با پایبندی طرف خاطی به راهکار‌های منطقی و اصولی ایران باز می‌شود. آمریکا و اروپا فرصت بهره‌مندی از حسن‌نیت اثبات شده ایران را به نابودی کشاندند.»

در همین حال، میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در مذاکرات وین گفت: روسیه در شرایطی متفاوت احتمالا می‌توانست برای نهایی کردن توافقی درباره برجام کمک‌هایی در اختیار دو طرف قرار دهد. اما در شرایط کنونی نمی‌تواند.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کیانوش توکلی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.