توافق برجام بزودی اعلام می شود/تصمیم بایدن حفظ نام سپاه در فهرست تروریستی
24.05.2022 - 20:02

*خبر فوری*

 بنا بر اطلاع خبرگزاری رویترز که دقایقی پیش منتشر شد نمایندگان اتحادیه اروپا اعلام کرده اند طبق توافق برجام که بزودی اعلام میشود منابع عظیم ارزی ایران در کره جنوبی با سفر بایدن به کره جنوبی و اعلام موافقت رییس جمهور آمریکا آزاد شده است و بدهی های سایر کشورها هم همزمان با سفر رییسی به عمان پرداخت میشود که رقم آن به میلیاردها دلار می رسد.

با وساطت امیرقطر نیز سپاه از لیست تروریستی وتحریم خارج شده و یمن با تشکیل دولت وفاق ملی به ریاست حوثی ها به آرامش و صلح می رسد.
به احتمال زیاد سفارتخانه های عربستان و ایران در دو کشور گشایش خواهد یافت.

 *اعلام امضای برجام حداقل تا پنجشنبه این هفته و حداکثر تا دوشنبه آینده خواهد بود*

 *ایران در این توافق به امتیازات بینظیری دست یافته است و یکی از امتیازات ذکر شده ورود مجدد ایران به عرصه نفت و گاز جهانی و بازگشایی سوئیفت است*

رویترز منابع خود را یکی از بلند مرتبه ترین دیپلمات های نزدیک به وین اعلام کرد/

پولیتیکو: تصمیم نهایی بایدن حفظ نام سپاه در فهرست تروریستی است

روزنامه اینترنتی پولیتیکو در واشنگتن به نقل یک مقام ارشد غربی گزارش می‌دهد که جو بایدن تصمیم خود برای حفظ نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی را نهایی کرده است.

یک فرد دیگر آشنا با موضوع به این روزنامه گفته است که رئیس جمهور آمریکا تصمیم خود را در تماس تلفنی روز ۲۴ آوریل (یک ماه پیش) با نفتالی بنت نخست وزیر اسرائیل در میان گذاشت و گفت که این تصمیم صد در صد قطعی است و فرصت برای کوتاه آمدن ایران به پایان رسیده است.

آقای بِنِت بعد از آن تماس در بیانیه‌ای نوشت: "من مطمئن هستم که پرزیدنت بایدن، که دوست واقعی اسرائیل است و به امنیت آن اهمیت می‌دهد، اجازه نخواهد داد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست سازمان‌های تروریستی خط بخورد."

کاخ سفید گفت که دو رهبر درباره "تهدید برخاسته از ایران و گروه‌های نائب آن" صحبت کردند.

مقام های دولت آمریکا با هدف احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵، برجام، برای بیش از یک سال مشغول شرکت در مذاکرات غیرمستقیم در وین با ایران بوده‌اند و هرچند این مذاکرات پیشرفت قابل توجهی داشته اما در هفته‌های اخیر گزارش شد که اختلاف بر سر تروریستی شناختن سپاه از سوی آمریکا به یکی از بزرگترین موانع باقی مانده بدل شده است.

رابرت مالی نماینده آمریکا در امور ایران قرار است روز چهارشنبه در برابر اعضای کنگره درباره آخرین وضعیت مذاکرات وین گزارش دهد.

مقام‌های دولت بایدن در هفته‌های اخیر اشاره کرده‌اند که احتمال خارج کردن نام سپاه از این فهرست هر روز کمتر می‌شود، به خصوص که جمهوری خواهان و حتی بسیاری از دمکرات‌ها در کنگره علیه چنین کاری هشدار داده‌اند.

یک مقام آمریکایی آشنا با موضوع ماه پیش به پولیتکو گفته بود: "موضع آمریکا این است که اگر ایران با گام‌های مشخصی برای اطمینان دادن به نگرانی‌های امنیتی ورای برجام موافقت نکند، واشنگتن حاضر به خارج کردن نام سپاه از طبقه بندی تروریستی نیست."

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

مطالب مرتبط:

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما