عملیات محیرالعقول کفتارهای آبادان برای فراری دادن حسین عبدالباقی
25.05.2022 - 07:52

کشته‌شدگان ساختمان متروپل به ۱۴ نفر رسید؛ نگرانی خانواده‌ها از ناتمام گذاشتن عملیات جستجو

بستگان افراد مفقود شده در آوار ساختمان متروپل آبادان نسبت به تصمیم احتمالی مقامات برای تخریب باقی مانده این ساختمان پیش از پایان عملیات جستجو هشدار دادند. همزمان وزیر کشور گفت تعداد کشته‌شدگان به ۱۴ نفر رسیده و عملیات جستجو با وجود سازه‌های ناپایدار، کُند اما دقیق انجام می‌شود.

بخش‌هایی از ساختمان ۱۰ طبقه متروپل در آبادان روز دوشنبه دوم خرداد ماه فرو ریخت و طبق ارزیابی تیم‌های هلال‌احمر دست‌کم ۸۰ نفر زیر آوار این ساختمان گرفتار شده‌اند.

احمد وحیدی، وزیر کشور سه‌شنبه شب گفت: تا این لحظه در مجموع ۱۴ نفر جان باخته شده داریم، ۳۲ مصدوم نیز داشتیم که ۲۹ نفر ترخیص شدند و سه نفر دیگر همچنان در بیمارستان‌ها هستند.

وحیدی افزود که جستجو و آواربرداری همچنان در حال انجام است و چند نفر نیز در ساعات گذشته از زیر آوار خارج شدند که فوت کرده بودند.

این در حالی است که بستگان افراد مفقود شده در آوار ساختمان متروپل و جمعی از مردم آبادان سه‌شنبه شب با تجمع در اطراف حل ریزش این ساختمان نسبت به تصمیم احتمالی مقامات برای تخریب باقی مانده این ساختمان پیش از پایان عملیات جستجو و آواربرداری هشدار دادند.

وزیر کشور در خصوص روند آواربرداری از ساختمان فروریخته متروپل گفت که زمان مشخصی برای آن نمی‌توان تعیین کرد و عملیات باید با حساسیت و دقت انجام شود چون خطر ریزش بخش دیگر ساختمان و سازه‌های ناپایدار وجود دارد.

وحیدی افزود در حال حاضر نیروهای امدادی و آتش‌نشانی تلاش دارند تا به زیرزمینی که احتمال داده می‌شود بخشی از افراد در آن محبوس شده باشند راه پیدا کنند و احتمالا تا ساعات آینده به این نقطه خواهند رسید.

وحید شعبانی، مدیرعامل هلال احمر خوزستان، نیز گفت که عملیات امداد و نجات در طبقه‌ها بالای ساختمان متروپل به پایان رسیده و دغدغه اصلی ما نجات افرادی است که احتمال دارد زیر آوار در طبقه همکف و زیرزمین محبوس شده باشند.

در همین حال صادق جعفری چگنی، دادستان اهواز، خبرهای منتشر شده درباره زنده بودن حسین عبدالباقی، مالک ساختمان متروپل آبادان و مدیرعامل و رییس هیات مدیره هلدینگ عبدالباقی، را «شایعه» خواند.

این در حالی است که دوشنبه شب شبکه خبر صدا و سیمای جمهوری اسلامی از قول دادستان آبادان از بازداشت حسین عبدالباقی، مالک ساختمان متروپل، خبر داده بود.

جعفری چگنی، دادستان اهواز، اما روز سه‌شنبه گفت: دستور جلب مالک و پیمانکار به عنوان یکی از متهمان فروریختن ساختمان متروپل صادر شده بود اما خود مالک در زمان فرو ریختن ساختمان در داخل آن بود، روز سه‌شنبه جسد او کشف شد و جزو جان‌باختگان بود.

در همین حال جمعی از مردم آبادان در اطراف محل ریزش ساختمان متروپل شعارهایی مبنی بر دروغ بودن مرگ حسین عبدالباقی در زیر آوار سر دادند.

با این حال دادستان اهواز تاکید کرد: شایعاتی که در خصوص زنده بودن مالک ساختمان مطرح است، کاملا تکذیب می‌شود زیرا هویت او، توسط اداره تشخیص هویت نیروی انتظامی تایید و خانواده حسین عبدالباقی نیز جسد او را شناسایی کردند.

جعفری چگنی خاطر نشان کرد که رسیدگی به ریزش ساختمان متروپل تاکنون ۱۱ نفر از عوامل ناظر و عواملی در سطح شهرداری از جمله شهردار فعلی آبادان و سه شهردار قبلی بازداشت شده‌اند.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

مطالب مرتبط:

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما