رفتن به محتوای اصلی

تئوری 'جایگزینی بزرگ' و انگیزه پشت حمله چه بود؟
25.05.2022 - 12:49

مقام‌ها فکر می‌کنند که مظنون تیراندازی بوفالو انگیزه‌های نژادپرستانه داشته است

بر اساس یک سند ۱۸۰ صفحه‌ای که ظاهرا مرد مظنون به کشتن ۱۰ و زخمی کردن ۳ نفر در یک سوپرمارکت در آمریکا منتشر کرده، این فرد خود را یک فاشیست و سفیدپوست برتری‌طلب توصیف کرده است.

این جوان ۱۸ ساله غرق در تفکرات موسوم به "تئوری جایگزینی بزرگ"، هفته گذشته در یک سوپرمارکت در شهر بوفالو در ایالت نیویورک به سمت مشتریان آتش گشود. ۱۰ نفر را کشت که تقریبا تمامشان سیاه‌‌پوست بودند.

مقام‌های شهر بوفالو در ایالت نیویورک می‌گویند پیتون گندرون ۱۸ ساله، مخصوصا دنبال شهری با جمعیت بالای سیاه‌پوست بوده است. از میان ۱۳ نفری که به آنها شلیک کرد، ۱۱ نفر سیاه بودند.

به گفته پلیس، گندرون ۳۲۰ کیلومتر رانندگی کرد تا به شهر بوفالو برسد.

بایرون براون، شهردار بوفالو، می‌گوید مظنون با این نیت وارد شهر شد که "جان هر تعداد فرد سیاه را که بشود، بگیرد."

این حمله تحت عنوان جرایم ناشی از نفرت نژادی در حال بررسی است.

به گفته یک مقام ارشد دولت فدرال، گندرون یک مانیفست ۱۸۰ صفحه‌ای را منتشر کرده و در آن از سفیدها خواسته بوده علیه آمریکاییان آفریقایی‌تبار و یهودیان به پا خیزند و آنها را بکشند.

'جایگزینی بزرگ'

پیتون گندرون ردهای اینترنتی زیادی از خود به جا گذاشته است

پیتون گندرون ردهای اینترنتی زیادی از خود به جا گذاشته است

در صفحه ۱۶۵ زیر عنوان "دشمنان بلندپایه را بکشید"، او از صادق‌ خان، شهردار لندن که پسر یک خانواده مهاجر پاکستانی است، به عنوان یکی از سه نفری که می‌خواهد بکشد، نام برده است.

او گفته است: "این مهاجم مسلمان پاکستانی اکنون در جایگاه نماینده مردم لندن می‌نشیند. لوندینیوم [نام لاتین لندن کهن]، قلب جزیره بریتانیا."

شنبه شب، مقام‌های محلی سند را بررسی کردند؛ سندی که قدم به قدم تمام مراحل برنامه کشتن هرچه بیشتر سیاهان را مشخص می‌کرد.

او درباره تفنگ نیمه خودکار بوشمستر که می‌خواست از آن استفاده کند، صحبت کرده؛ و همچنین جزئیات پارکینگ منطقه‌ای را که قصد داشت واردش شود، به علاوه شبکه‌ای که قرار بود تصاویر زنده حمله خشونت‌بارش را در آن پخش کند، توضیح داده است.

برنتون ترنت تمام حمله سال ۲۰۱۹ به مسجدی در نیوزلند را به صورت زنده پخش کرد و بعد از کشتن ۵۰ نفر تصویر خودش را منتشر کرد

توضیح تصویر،

برنتون ترنت تمام حمله سال ۲۰۱۹ به مسجدی در نیوزلند را به صورت زنده پخش کرد و بعد از کشتن ۵۰ نفر تصویر خودش را منتشر کرد

تمام ۱۸۰ صفحه پر از نظرات نژادپرستانه و ضدمهاجرت است. او استدلال می‌کند که آمریکایی‌های سفید در خطر جایگزینی با افراد رنگین‌پوست هستند. این ایدئولوژی مشترک گروه‌های راست افراطی است که به نام تئوری "جایگزینی بزرگ" نامیده می‌شود.

این نظریه‌ای است که در گذشته گروه‌های افراطی دیگر هم از آن الهام گرفته‌اند.

در سال ۲۰۱۹، برنتون ترنت، یک شهروند استرالیایی دارای تفکرات راست افراطی، به مسجدی در شهر کرایستچرچ نیوزیلند حمله و تصاویر تیراندازی را به صورت زنده در شبکه‌های اجتماعی پخش کرد. او هم یک مانیفست ۷۴ صفحه‌ای را با عنوان "جایگزینی بزرگ" در فیسبوک منتشر کرده بود.

در آن متن که او مکررا سوال‌هایی را طرح و خودش به آنها پاسخ داده، تلاش کرده بود جنایتش را توجیه کند. در کرایست‌چرچ ۵۰ نفر کشته شدند. فیسبوک حساب کاربری‌ای را که متن در آن منتشر شده بود، بسته است.

'نسل‌کشی سفید'

"جایگزینی بزرگ" نام یک جنبش جهانی است که به سرعت در اینترنت در حال رشد است و ادعا دارد اروپایی‌ها از آنچه "نسل‌کشی سفید" خوانده می‌شود، آسیب می‌بینند.

برتا باربت، از اندیشکده مستقل پولیتیکون می‌گوید: "این واکنشی از سوی سفیدهایی است که احساس می‌کنند جهان، در مسیری در حال تغییر است که به نفع آنها نیست."

مقام‌های فکر می‌کنند مظنون تیراندازی بوفالو قبل از حمله محل را بررسی کرده بود

مقام‌های فکر می‌کنند مظنون تیراندازی بوفالو قبل از حمله محل را بررسی کرده بود

این کارشناس توضیح می‌دهد: "با پیشرفت جهان، آنان موقعیت‌شان را از دست می‌دهند و احساس می‌کنند افرادی بالای سر آنها و افرادی زیر دستشان هستند."

برتری‌جویان به وضوح اعلام می‌کنند که یک سلسله مراتب نژادی در جهان وجود دارد که بر اساس آن، آنها باید در رأس امور باشند.

دامینیک کاسیانی، خبرنگار بی‌بی‌سی، می‌گوید: "اصل اساسی این تئوری توطئه این است که 'مردم اروپا' منقرض می‌شوند و مهاجرانی با فرهنگ متفاوت، پست و خطرناک، 'جایگزین' آنها می‌شوند."

خاستگاه: فرانسه

ایده "جایگزینی بزرگ" از فرانسه برخاست.

رنو کامو، نویسنده فرانسوی، قبول ندارد که کتاب او با عنوان 'جایگزینی بزرگ' باعث تحریک نفرت نژادی و خشونت شده است

رنو کامو، نویسنده فرانسوی، قبول ندارد که کتاب او با عنوان 'جایگزینی بزرگ' باعث تحریک نفرت نژادی و خشونت شده است

در سال ۲۰۱۰ یک نویسنده راست افراطی به نام رنو کامو در کتابش به نام "جایگزینی بزرگ" این نظریه را مطرح کرد؛ از آن زمان سیاستمدارانی مانند اریک زمور، دارای تفکرات راست افراطی و نامزد سابق ریاست‌جمهوری فرانسه، از این ایده استفاده کرده‌اند.

کامو قبول ندارد که اظهاراتش باعث تحریک نفرت و اعمال خشونت می‌شود؛ اما شبکه اجتماعی توییتر سال گذشته حساب کاربری او را تعلیق کرد.

این نویسنده چند بار به خاطر انتشار یادداشت‌هایی که محتوای آن باعث تحریک نفرت نژادی تشخیص داده شده، در کشورش جریمه شده است.

اما بسیاری اعتقاد دارند که مفاهیم این نظریه حتی به یک قرن قبل در سال ۱۹۰۰ باز می‌گردد؛ زمانی که موریس باره، پدر ملی‌گرایی فرانسوی، از جمعیت تازه‌ای سخن گفت که قدرت را به دست می‌گیرند و "سرزمین پدری ما را ویران می‌کنند."

حمله بوفالو باعث شوکه شدن افراد محلی شده است

حمله بوفالو باعث شوکه شدن افراد محلی شده است

او در روزنامه‌ لو ژورنال نوشت: "نام فرانسه می‌تواند به‌خوبی زنده بماند. با این حال، شخصیت‌ ویژه کشور ما ممکن است نابود شود و افرادی که با نام ما در قلمرومان مستقر شده‌اند، به سمت مقاصدی مغایر با نیازهای سرزمین ما و نسل‌های گذشته حرکت کنند."

نرخ تولد و باروری هم نقش مهمی در این نظریه دارد.

ترنت، مهاجم مسجد نیوزیلند، در مانیفستش از نرخ پایین زاد و ولد در کشورهای غربی انتقاد کرد و آن را با نقاط دیگر جهان مقایسه کرد. او این موضوع را دلیلی دیگر بر آنچه خواند که "تهاجم" توصیف می‌کند.

او نوشته بود: "مهاجرت گروهی و تعداد بالای مهاجران باعث افزایش جمعیت آنها شده است. این باعث جایگزینی کامل فرهنگی و نژادی در اروپا خواهد شد."

سرزنش دولت

طرفداران نظریه "جایگزینی بزرگ" اغلب، دولت‌ها را متهم می‌کنند که مقصر هستند.

دامینیک کاسیانی، خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید: "بخشی از تئوری این است که دولت‌ها و موسسات با افزایش نرخ مهاجرت و صرفا برای حفظ سرمایه‌داری جهانی باعث ترویج 'نسل‌کشی سفید' می‌شوند."

گاهی نظریه جایگزینی به سمت تفکرات یهودستیزی و نئونازیسم گرایش می‌یابد و یهودیان را به خاطر نظام اقتصادی جهان سرزنش می‌کند.

برتا باربت توضیح می‌دهد: "این گروه‌ها، که معمولا مردان سفیدپوست عموما فاقد تحصیلات بالا هستند، در سیاست نادیده گرفته شده‌اند و فکر می‌کنند به مشکلات انسان‌های دیگر بیش از آنها پرداخته شده است."

دامینیک کاسیانی اینطور ادامه می‌دهد: "تئوری توطئه نقطه ثقل گروه‌های اینترنتی رو به افزایش، به‌ویژه گروه‌های خصوصی و پنهان در فیسبوک و سایر شبکه‌های اجتماعی است."

او می‌گوید: "در این گروه‌هاست که معتقدان این تئوری، دور از واقعیت‌های موجود و بدون منابع موثق، اطلاعات و اخبار غلط را به اشتراک می‌گذارند و به هراس یکدیگر دامن می‌زنند."

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کیانوش توکلی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.