اسرائیل : درز خبر قتل سرهنگ صیاد خدایی به اعتماد و همکاری اسرائیل و آمریکا لطمه میزند

منابع خبری در اسرائیل بعید نمی دانند که طرح هدف قرار دادن حسن صیاد خدایی از ماه ژوئیه ٢٠٢١ آغاز شده باشد. در آن زمان سرویس های اطلاعاتی و نظامی اسرائیل گفته بودند که سازمان موساد یک همکار نزدیک نیروی قدس به نام منصور رسولی را در ایران ربوده و بازجویی کرده‌اند و در این بازجویی نامبرده اطلاعاتی را درباره زنجیرۀ فرماندهی در واحد ٨٤٠ نیروی قدس در اختیار مأموران موساد گذارده است.

رام بن-باراک، رئیس کمیسیون امور خارجه و دفاع مجلس اسرائیل که پیشتر معاون سرویس های جاسوسی این کشور، موساد، نیز بوده نسبت به درز خبری دربارۀ ترور سرهنگ حسن صیاد خدایی در نیویورک تایمز شدیداً واکنش نشان داد و گفت که این قبیل اعمال به اعتماد متقابل آمریکا و اسرائیل لطمه وارد می‌آورد.  

 

رام بن-باراک خواسته است که مقامات آمریکا دربارۀ درز خبر در نشریۀ نیویورک تایمز تحقیق و منشاء و علت آن را کشف کنند. او ابراز امیدواری کرده که درز این خبر در نیویورک تایمز صرفاً اتفاقی منزوی بوده و از یک خط مشی در دولت آمریکا حکایت نمی کند، هر چند رئیس کمیسیون امور خارجه و دفاع اسرائیل تصریح کرده است که این اولین بار نیست که چنین اتفاقاتی از سوی آمریکا روی می دهد.

 

بن-باراک در ادامه این ادعای نیویورک تایمز را تکذیب کرده که مقامات اسرائیلی به همتایان آمریکایی خود گفته‌اند که مسئول قتل حسن صیاد خدایی بوده‌اند. یک مقام اطلاعاتی که نخواسته نامش فاش شود دیروز چهارشنبه به نشریۀ تایمز گفته است که مقامات اسرائیلی دربارۀ قتل سرهنگ حسن صیاد خدایی در تهران اطلاعاتی را در اختیار آمریکا گذاشته اند. مقامات اطلاعاتی اسرائیل معتقدند که منشاء این خبر یک آمریکایی بوده و هدف تایمز از نشر این مطلب نسبت دادن قتل سرهنگ نیروی قدس سپاه پاسداران به اسرائیل و مبرا کردن آمریکا از هر گونه نقش در این واقعه بوده است. مقامات اسرائیلی معتقدند که چنین ادعاهایی افزایش حملات جمهوری اسلامی ایران به اهداف اسرائیل را در پی خواهد داشت.

منابع خبری در اسرائیل بعید نمی دانند که طرح هدف قرار دادن حسن صیاد خدایی از ماه ژوئیه ٢٠٢١ آغاز شده باشد. در آن زمان سرویس های اطلاعاتی و نظامی اسرائیل گفته بودند که سازمان موساد یک همکار نزدیک نیروی قدس به نام منصور رسولی را در ایران ربوده و بازجویی کرده‌اند و در این بازجویی نامبرده اطلاعاتی را درباره زنجیرۀ فرماندهی در واحد ٨٤٠ نیروی قدس در اختیار مأموران موساد گذارده است. تایمز اسرائیل با اظهار این مطلب افزوده است که دولت اسرائیل این اطلاعات را در اختیار شبکۀ "ایران اینترنشنال" قرار داد که از سوی عربستان حمایت مالی می شود. به نوشتۀ تایمز اسرائیل هدف اسرائیل از این اقدام نشان دادن توان نفوذ خود در محافل امنیتی ایران بوده تا این کشور را به توقف عملیات واحد ٨٤٠ نیروی قدس وادار کند. 

برگرفته از: 
RFI بخش فارسی
بخش: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: