سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران: فرصت یا تهدید
25.06.2022 - 07:12

فرانسه: جمهوری اسلامی از این فرصت استفاده کند

 

دولت فرانسه از ایران خواسته است تا از سفر جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به این کشور برای دست یافتن به توافق هسته‌ای استفاده کند.

سفر «از پیش اعلام نشده» آقای بورل زمانی انجام می‌شود که گفتگو‌ها برای احیای برجام به بن‌بست خورده است.

سفر آقای بورل که اولین سفر او به تهران از فوریه ۲۰۲۰ است، می‌تواند عاملی تعیین کننده در احیای برجام باشد.

وزرات خارجه فرانسه پیش از ورود آقای بورل در بیانیه‌ای گفت «ما آماده‌ایم تا در مورد این توافق به نتیجه برسیم و از ایران می‌خواهیم در حالی که هنوز امکان احیای برجام وجود دارد از این فرصت دیپلماتیک برای نهایی کردن آن استفاده کند».

آقای بورل قرار است با حسین امیر عبدالهیان وزیر امور خارجه ایران و سایر مقام‌ها در باره توافق هسته‌ای مذاکره کند.

خبرگزاری دولتی ایرنا می‌گوید پیتر استانو، سخنگوی آقای بورل به این خبرگزاری گفته است که سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران «در راستای تلاش های جاری برای بازگرداندن برجام به اجرای کامل است.»

وزیر امور خارجه ایران اخیرا تاکید کرد که جمهوری اسلامی برای دستیابی به توافق "جدی" است.

با توقف مذاکرات برای احیای برجام، تنش‌های مربوط به پرونده هسته‌ای ایران افزایش یافته است.

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ۱۸ خرداد، به یک قطعنامه انتقادی رای داد و خواستار همکاری بیشتر ایران با آژانس شد. به دنبال تصویب این قطعنامه‌، ایران، دوربین‌های نظارتی آژانس را غیرفعال کرد.

پس از خروج آمریکا از برجام، ایران گام‌به‌گام از اجرای محدودیت‌های این توافق خودداری کرده است.

روز پنجشنبه، انریکه مورا، هماهنگ کننده مذاکرات اتحادیه اروپا، در توییترش تصویری از خود در حال صرف غذا همراه با آقای بورل و رابرت مالی، مذاکره کننده آمریکا در رستورانی در بروکسل منتشر کرد.

 

 

آقای مورا از قول رابرت مالی نوشت که «ایالات متحده متعهد به بازگشت به معاهده برجام» است.

رایزنی‌های دیپلماتیک برای احیای برجام در روزهای اخیر شدت گرفته است. سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در سفر اخیر به تهران در این مورد با مقام‌های ایران مذاکره کرد و وانگ یی وزیر خارجه چین هم با حسین امیر عبدالهیان تلفنی گفتگو گرده است. طرف چینی در این تماس گفته است آمریکا باید در مذاکرات برجام «صادقانه مسئولیتش را بپذیرد و به درخواست‌های منطقی طرف ایرانی پاسخ‌ مثبت بدهد.»

در زمینه برجام، ایران در روند مذاکره با غرب و به‌ویژه با واشنگتن، در جدالی دائمی برای امتیازگیری بیشتر بوده و آخرین امتیاز کسب نشده، خروج سپاه از فهرست گروه‌های «تروریستی»، به توقف مذاکرات برجام منجر شده است. علاوه بر این، ایران هنوز نتوانسته پول‌های بلوکه شده خود را که بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار تخمین رده می‌شود، پس بگیرد.

فرانسه: ایران از سفر جوزپ بورل به تهران به عنوان فرصتی برای احیای برجام بهره گیرد

وزارت خارجه فرانسه از ایران خواست از فرصت سفر جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، به تهران برای احیای برجام استفاده کند.

وزارت خارجه فرانسه در بیانیه‌ای با اشاره به برنامه سفر بورل به تهران اعلام کرد: «ما آماده‌ایم تا درباره توافق برای احیای برجام به نتیجه برسیم و از ایران می‌خواهیم تا هنوز امکانش وجود دارد، از این فرصت دیپلماتیک برای انعقاد آن استفاده کند.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا یک روز پس از دیدار با نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در سفری از پیش اعلام نشده راهی تهران می‌شود تا با وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی دیدار کند. به گفته سخنگوی وزارت خارجه، او با برخی دیگر از مقامات جمهوری اسلامی هم دیدار خواهد کرد.

اتحادیه اروپا اعلام کرد بورل در ادامه تلاش‌ها برای احیای برجام در روزهای جمعه و شنبه به ایران سفر خواهد کرد.

مذاکرات احیای برجام از ۲۰ اسفند ۱۴۰۰ و پس از مانع تراشی روسیه متوقف شد و پس از آن نیز اختلاف‌ها بر سر خروج سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا مانع توافق شده است.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کیانوش توکلی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما