رفتن به محتوای اصلی

هیات رژیم اسلامی ایران برای مذاکره با امریکا وارد دوحه شد
27.06.2022 - 20:43

استقبال قطر از دور تازه‌ مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا؛ هیات ایرانی وارد دوحه شد

 

 

از راست به چپ: حمیدرضا دهقانی سفیر جمهوری اسلامی در دوحه و علی باقری کنی مذاکره کننده ارشد ایران

از راست به چپ: حمیدرضا دهقانی سفیر جمهوری اسلامی در دوحه و علی باقری کنی مذاکره کننده ارشد ایران

علی باقری‌کنی، مذاکره کننده ارشد ایران در پرونده هسته‌ای و هیات همراهش وارد دوحه شدند. قطر به عنوان میزبان جدید مذاکرات احیای برجام، از گفتگوی غیرمستقیم ایران و آمریکا استقبال کرد.

وزارت خارجه قطر با انتشار بیانیه‌ای در توییتر از میزبانی دور تازه مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در این هفته که تحت نظارت اتحادیه اروپا برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ برگزار می‌شود، استقبال کرد.

این مذاکرات قرار است سه‌شنبه و چهارشنبه در دوحه برگزار شود.

قطر ابراز امیدواری کرده است که نتیجه مثبت مذاکرات احیای برجام به «تقویت امنیت، ثبات و صلح» در منطقه بینجامد و افق‌ تازه‌ای در همکاری‌های گسترده منطقه‌ای و گفتگو با ایران رقم بزند.

همزمان، حمیدرضا دهقانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در دوحه حمیدرضا دهقانی در توییتی از ورود باقری علی باقری‌کنی معاون وزارت خارجه و هیات مذاکره کننده ایران به قطر خبر داد.

 

 

#####

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، که رئیس‌ جمهوری آمریکا را در سفر به آلمان برای شرکت در نشست سران گروه هفت همراهی می‌کند، روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: «دیدگاه ایالات متحده درباره ایران برای مدتی طولانی صراحتا این بوده است که واشنگتن اطمینان یابد که ایران به سلاح اتمی دست نخواهد یافت.»

او گفت که به نظر واشنگتن، «توافق دیپلماتیک» بهترین راه برای رسیدن به این هدف است. سالیوان همچنین گفت:‌ «از نظر ما بازگشت متقابل به برجام در جهت منافع ایالات متحده آمریکا و شرکای ما است.»

مشاور امنیت ملی کاخ سفید تاکید کرد که توافق، «آماده و پیش روی ایران است»، و گفت:‌ «با ایران است که تصمیم بگیرد آن را می‌پذیرد یا خیر.»

خبرگزاری ایرنا در همین خصوص به نقل از یک منبع آگاه در وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران، مذاکرات دوحه را «مذاکرات به منظور لغو تحریم‌ها» توصیف کرده است و سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران، گفته است که مذاکرات آتی، «در خصوص ابعاد هسته‌ای نیست و در خصوص رفع تحریم‌ها است.»

 

 

 

علی باقری کنی، معاون سیاسی وزارت خارجه و مذاکره کننده ارشد و حسن امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران

منبع تصویر،REUTERS

توضیح تصویر،

علی باقری کنی، معاون سیاسی وزارت خارجه و مذاکره‌کننده ارشد و حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران

ایران و آمریکا تایید کرده‌اند که دور تازه مذاکرات غیرمستقیم دو کشور درباره اختلافات باقی‌مانده برای احیای برجام، در دوحه، پایتخت قطر برگزار می‌شود.

ناصر کنعانی، سخنگوی جدید وزارت امور خارجه ایران گفت که علی باقری کنی، معاون سیاسی وزارت خارجه و مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی برای «ادامه مذاکرات رفع تحریم‌ها» فردا (سه‌شنبه) به دوحه سفر می‌کند.

هم‌زمان یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم گفت که مذاکرات غیرمستقیم با ایران «این هفته» در دوحه قطر از سر گرفته می‌شود.

مذاکراتی که با هدف بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای (برجام) و رفع تحریم‌های ایران در وین پایتخت اتریش در جریان بود، حدود سه ماه پیش به بن‌بست رسید.

آمریکایی‌ها درخواست‌های غیرهسته‌ای ایران از جمله حذف نام سپاه پاسداران از فهرست «سازمان‌های تروریستی خارجی» آمریکا را از دلایل اصلی بن‌بست در مذاکرات وین عنوان کرده‌اند.

به گزارش رویترز سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پیش از آغاز مذاکرات دوحه گفته است که جمهوری اسلامی باید «از درخواست‌های اضافه خود که فرای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ است، صرف نظر کند.»

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هم صبح امروز گفت مذاکرات آتی «درباره ابعاد هسته‌ای نیست و تنها درباره بخش‌های اختلافی است که در خصوص چند موضوع باقیمانده در حوزه رفع تحریم‌هاست.» او هشدار داد که «توپ در زمین آمریکا است.»سعید خطیب‌زاده صبح روز دوشنبه در آخرین نشست خبری خود به عنوان سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به سفر اخیر رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران گفت که «جوزپ بورل به ایران اعلام کرد آمریکا تعهد داده است که به آنچه در برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ متعهدشده عمل کند و نغع اقتصادی ایران (از احیای برجام) را تضمین کند.»

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز شنبه به تهران سفر کرد و با وزیر خارجه ایران و دبیر شورای عالی امنیت ملی و برخی مقامات ایرانی دیدار کرد.

پیش از سفر آقای بورل به تهران عکسی از او همراه معاونش، انریکه مورا، و رابرت مالی، مسئول ایران در وزارت خارجه آمریکا، منتشر شده بود و پس از انتشار این عکس اعلام شد که او با هدف رفع بن‌بست در مذاکرات احیای برجام عازم تهران می‌شود.

رد شدن از پست Twitter, 1

 

به گفته آقای خطیب‌زاده «هیچ چیزی به توافقات انجام شده در وین افزوده نخواهد شد و چیزی هم کاسته نخواهد شد. این مذاکرات صرفاً درباره موضوعات اختلافی است که در آخرین جلسه وین باقیمانده بود.»

او گفت: «آنچه در مذاکرات در چند روز آینده انجام می‌دهیم درباره ابعاد هسته‌ای نیست و تنها درباره بخش‌های اختلافی است که در خصوص چند موضوع باقیمانده در حوزه رفع تحریم‌هاست».

سخنگوی وزارت خارجه ایران همچنین گفت که «تا درباره همه چیز توافق نشود درباره هیچ چیز توافق نمی‌شود. آنچه ایران انجام داده همه برگشت‌پذیر است به شرطی که طرف مقابل به همه تعهداتش عمل کند».

مذاکرات وین بین ایران و کشورهای ۴+۱ از بهار سال گذشته خورشیدی آغاز شد و هدف اصلی آن بازگرداندن ایران و آمریکا به معاهده برجام است. آمریکا در هم به طور غیرمستقیم در این مذاکرات حضور داشت.

بعد از اینکه هشتم اسفند پارسال علی باقری کنی، نماینده ایران، «با دستورکار مشخص» به وین رفت، گفته شد پیش‌نویس توافقنامه توافق هسته‌ای جدید تقریبا کامل شده است.

پس از آماده شدن پیش‌نویس توافق جدید، روشن شد که ایران از آمریکا خواسته سپاه پاسداران را از فهرست سازمان‌های "تروریستی" خود خارج کند.

این موضوع باعث توقف مذاکرات در بیستم اسفند شد و از آن زمان مذاکرات متوقف مانده و ایران و آمریکا هر یک دیگری را مقصر معرفی می‌کنند.

بورل: مذاکرات ایران و آمریکا در چارچوب ۴+۱ نیست

بورل

 

جوزپ بورل به همراه مترجم و انریکه مورا، نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات در کنفرانس خبری دومی که در تهران برگزار کرد

جوزپ بورل روز شنبه به تهران سفر کرد و پس از دیدار با مقامات ارشد ایران گفت که دور جدید مذاکرات هسته‌ای در وین برگزار نخواهد شد، چرا که این مذاکرات در چارچوب برجام و گروه چهار به علاوه یک برگزار نمی‌شود.

تا پیش از جنگ اوکراین، روسیه نقش میانجی میان ایران و آمریکا را در مذاکرات احیای برجام در وین ایفا می‌کرد که به نظر می‌رسد اکنون وظیفه این میانجیگری را مسئولان سیاست خارجی اتحادیه اروپا برعهده گرفته‌اند.

این نخستین سفر جوزپ بورل به تهران پس از روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی است. پیش از این انریکه مورا، معاون بورل و نماینده ارشد اتحادیه اروپا در مذاکرات وین ۲ بار به تهران سفر کرده بود.

آقای بورل بعد از مذاکره با آقای امیرعبداللهیان در توییتی نوشت: «مذاکرات ایران و آمریکا در روزهای آینده از سرگرفته شود» و اعضای گروه او به عنوان مذاکره‌کنندگان اتحادیه اروپا «تسهیلگر حل آخرین اختلافات باشند».

گاهشمار هسته ای

 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

انتشار از:

کیانوش توکلی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.